Porcelanowe gody

Quizz – bez odpowiedzi[1]

Kilkanaście dni temu obchodziliśmy z żoną XX-lecie naszego ślubu. Ta okrągła rocznica była okazją do tego, aby dokonać pewnych podsumowań. I to nie tylko tego co się zmieniło w naszym życiu, a co pozostało niezmienne, ale także tego, jak duuuuuże zmiany dokonały się w Polsce i w Europie.

Z tej okazji zaprosiliśmy do nas naszych gości weselnych sprzed 20 lat. Przygotowując się do tej imprezy, udałem się do biblioteki gdzie sięgnąłem do gazet i czasopism, które ukazały się w okolicach 27.X.1990 roku. Na tej podstawie opracowałem quizz. Był on – obok oglądania filmu i zdjęć sprzed 20 lat – jedną z atrakcji wieczoru.  Składa się z pytań w 4 kategoriach: polityka; ile kosztowało…?; obyczaje oraz sport. Goście dostali swoją „klasówkę”, długopisy i obietnicę wysokoprocentowych nagród na wynos. Było bardzo wesoło. Często okazywało się, że lepiej znamy polityków czy mistrzów sportowych sprzed lat niż ich dzisiejszych następców (co świadczy o wysokim stopniu szumu informacyjnego jakim jesteśmy dziś bombardowani).  

Jeśli macie ochotę rozwiązać ten quizz, to znajdziecie go powyżej. Czujcie się naszymi gośćmi:-).

Jak się ma ten wpis do Fridomii? Chciałem coś tu mądrego napisać o tym, że 20 lat to czas, który powinien wystarczyć na zbudowanie wolności finansowej, ale Ania powiedziała, abym tym razem dał spokój:-). Jak gody, to gody…

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

4 Responses

  1. Witam

    Mam do Pana prośbę. Czy móglby Pan na swoim blogu opisać możliwie najdokładniej jak powinna wyglądć umowa najmu mieszkania. Szczerze powiem mam problem z opisaniem odpowiedzialności najemcy za sprzęt w mieszkaniu oraz rozliczanie faktur za media jak są one płacone na podstawie prognoz a rozliczane co 6 miesięcy ( i w tym okresie najemca sie wyprowadza?)
    z góry dziękuję

    1. Do doktora
      Media można rozliczać samodzielnie, najprawdopodobniej zużycie jest licznikowane. Jeśli jest to niemożliwe, bo np. niektóre spółdzielnie rozliczają zużycie ciepła na podstawie parowników, to trzeba zatrzymać np.połowę kaucji do momentu rozliczenia.
      Można przyjąć też inną metodę – pobierać swoje własne dodatkowe “prognozy”, które zostaną potem solidnie rozliczone. W każdym razie zawsze trzeba zatrzymać jakąś gotówkę do momentu rozliczenia, bo gdy najemca zniknie – nic już od niego nie uzyskamy.
      Jeśli chodzi o sprzęty, urządzenia: tutaj konieczny jest szczegółowy protokół zdawczo- odbiorczy podpisany przez najemcę: że w takim stanie przejmuje mieszkanie. Przy wyprowadzce protokół jest porównywany ze stanem bieżącym. Za szkody i zużycie ponad normę najemca zapłaci z kaucji. Pozdrawiam.

      1. Panie Sławomirze

        Dziękuję bardzo za odpowiedz.
        Sądze ze oprę sie na rozliczeniu licznikowym. To znaczy najemca płaci rechunki wg prognoz a co 6 miesiecy rozliczamy się na podstawie wskazań licznika i stawki z wspólnoty.

        Protokół to dobry pomysł.

        Mam jeszcze jedno pytanie (jeśli można oczywiście) w jednym z artykułów napisała Pan iż wynajmując mieszkanie przez agencję moża otrzymać około 5% wyższą cenę za najem. Czy jest to spowodowane tym iż głównie firmy korzystają z agencji i są przygotowane na zapłacenie troche wyższej stawki?

        Z góry serdecznie dziękuję

  2. PORCELANOWE gratulacje!!!
    Ostatnio poznałam niezwykłą osobę, której staż małżeński wynosi 25 lat i zachwyciło mnie to jak pięknie powiedziała o swoim mężu – że z każdym dniem, każdą zmarszczką, każdym doświadczeniem i chwilą razem kocha swojego męża coraz bardziej i o wiele, wiele mocniej niż 25 lat temu, gdy stawali na ślubnym kobiercu. Niezwykle optymistyczne i tego Państwu życzę – oby każdy dzień przynosił więcej i więcej miłości, szacunku i wolności :-)

    Co do rzeczywistości sprzed 20 lat, byłam jeszcze w podstawówce i wspominam tamte czasy jako zupełnie inny świat. Gdyby pojawić sie w tamtych czasach z dzisiejszą wiedzą, każdy z nas potrzebowałby do osiagnięcia wolności finansowej nie 20, a 5 lat :-)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.