05

03.2012

Tragedia kolejowo-medialna w Szczekocinach

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Różne

ilość komentarzy: 8

Wczoraj wróciłem nocnym pociągiem z Wrocławia. Przez Katowice. Więc możliwe, że przejeżdżałem całkiem niedaleko miejsca fatalnego w skutkach wypadku. Jeden z Mieszkaniczników i założycieli Stowarzyszenia – Radek Tosnowiec – prawie co weekend przyjeżdża z Krakowa do Warszawy pociągiem na sobotnie spotkania grupy roboczej przzygotowującej m.in Kongres Otwarcia.  Ten wczorajszy wypadek jest mi przez to nieco bliższy.

Ale oburza mnie rozdygotanie mediów w tej sprawie. Ogromną tragedią dla rodzin jest śmierć każdej z 15 ofiar śmiertelnych wypadku, a także obrażenia każdego z 55 rannych w wypadku. Pasażerowie, którzy wyszli z wypadku bez obrażeń cielesnych też wymagają naszego współczucia oraz troski najbliższych oraz specjalistów.

Z drugiej strony jednak oburza mnie reakcja mediów. Po co nam te „wydania specjalne” wiadomości, „z ostatniej chwili”, reportaże „minuta po minucie”, nawoływania by Prezydent RP ogłosił żałobę narodową. Jestem przekonany, że na drodze z Warszawy do Krakowa ginie co tydzień 15 osób w wypadkach samochodowych. Myślę, że co miesiąc w miejscowościach przy tej trasie ginie 15 osób miesięcznie w wyniku przemocy domowej, rozbojów i napaści. Kolejnych 15 osób ginie w wyniku przedawkowania alkoholu, papierosów czy narkotyków. I NIE JEST z tych powodów ogłaszana żałoba narodowa, nie ma specjalnych wydań wiadomości, itp. Czyżby te śmierci były mniej ważne, a ludzie którzy giną w wypadkach kolejowych bardziej zasługiwali na „żałobę narodową” niż ci ginący w autobusach czy samochodach?

Media pełnią ogromną rolę w kształtowaniu świadomości ogółu. Większość z nas siada przed telewizorami i potulnie łyka to co im się serwuje w serwisach informacyjnych. Zamiast podjąć wysiłek i na własną rękę ukształtować sobie obraz otaczającego nas świata, leniwie karmimy się „doniesieniami”. A co donoszą nam media? A no właśnie co?

To co spowoduje, że będziemy jeszcze częściej włączać radio czy telewizor czy kupować gazety w poszukiwaniu „najświeższych doniesień”.  Jakaś dziewczynka zginęła (prawdopodobnie codziennie ginie dziesiątki dzieci) – szuka jej cała Polska. „Czy jest może za tym drzewem?”, „Sensacja, nie nie ma jej!” „A jak tłumaczą to psychologowie, eksperci komentujący zaginięcie dziewczynki w naszym studio?”. Matka zabiła dziecko – a co mąż? a co teściowa? a co sąsiedzi? a co Rutkowski? i temat możemy eksploatować bez końca… czy matka przyjedzie na pogrzeb? a co o tym sądzi grabarz z cmentarza bródnowskiego w Warszawie – rozmawia z nim nasz specjalny cmentarny wysłannik/korespondent.  Temat może eksploatować jeszcze tydzień. Ale to dopiero po przerwie. Na reklamy.  A tuż po przerwie, zdradzimy jeszcze Państwu nieoficjalne doniesienia…

Inne eksploatowane w ostatnim czasie tematy: pilot (jaki tam „pilot”?! Lepiej się sprzeda „bohater narodowy”) wylądował bez wysuniętego podwozia zgodnie z procedurami . Pieczątkowy strajk lekarzy. Jest styczeń, a nie ma śniegu. Premia dla szefa Stadionu Narodowego. Śmierć Whitney Houston. Jest luty i wielki mróz.  Frank szwajcarski po 3,50. ACTA.  Ślub księcia i jego wybranki. Taka żałoba narodowa to też byłby niezły temat – czy Prezydent słusznie wprowadził? a co sądzi o tym Kaczyński? a co Palikot sądzi o wypowiedzi Kaczyńskiego w/s żałoby? a co rodziny osób poszkodowanych w wypadku? Super jakby się między nimi wytworzyły jakieś sprzeczne podejścia do tematu. A może jeszcze jakiś krewki mecenas? A czy Prezydent nie powinien już ogłosić jej końca? a który z jego poprzedników ogłaszał więcej żałób? a co sądzą o tym nasi słuchacze w SMS-owej ankiecie?

Już poza anteną i poza studiami czy redakcjami, liczy się – w zaciszu gabinetów – wpływy z reklam i czeka na kolejną „kumulację”. A jak już się przytrafi, to trzeba ją wykreować na „rekordową kumulację” wysyłając dziennikarzy, szantażując Premiera i Prezydenta by tam pojechali (bo jak nie to media ich obsmarują, że tu katastrofa, żałoba narodowa, a tam Premier na urlopie w Alpach, itp), wprowadzając wydania specjalne najlepiej z dodatkiem dramatycznego dżingla. „News” aby długo żył musi być odpowiednio opakowany. Ciekawe czy w mediach są już specjalni „product menadżerowie” odpowiedzialni za jak najdłuższy cykl życia wybranego do promocji newsa? Dzisiaj wszystkie stacje – jak jeden mąż – skupiają się na tym samym newsie. Panuje zgoda, że śmierć górnika ma większą medialną wartość niż śmierć budowlańca. Śmierć w wypadku samochodowym mniejszą niż śmierć w pociągu; o samolocie już nawet nie wspominając. Napad na jubilera większą niż napad na kwiaciarnię (choćby nawet z tej ostatniej zrabowano więcej pieniędzy). Stacje rywalizują tylko o to, kto okrasi wybranego newsa bardziej pikantnie. Ciekawe kiedy poszczególne media zaczną strategię odróżniania się i będą w tym samym czasie promować i eksploatować różne newsy? Chcesz zobaczyć co tam na statku Costa Tragedia oglądaj naszą stację; chcesz wiedzieć ile gąsienic zostało zmiażdżonych przez lokomotywę E375 słuchaj naszej stacji. Chcesz poznać szczegóły napadu na jubilera, kup X; szczegółów napadu na kwiaciarnię kup Y.

W Totku też tak jest. Jak ktoś by wygrywał tydzień po tygodniu swój milion czy dwa byłoby strasznie nudno. Zaczęłaby spadać sprzedaż kuponów. Zaczęłyby spadać obroty. A tak, od czasu do czasu wykreuje się kumulację, a najlepiej kolejne „rekordowe kumulacje” i do kolektur będą się ustawiać dłuuuugie kolejki. A w zaciszu gabinetów można spokojnie liczyć zera. I planować kolejną kumulację.

Ktoś kto pozwala mediom kształtować swój obraz rzeczywistości musi chyba mieć straszny chaos i mętlik w głowie. A jak ma chaos to łatwiej łyknie reklamy różnych produktów na polepszenie nastroju oraz komfortu życia. Nie dawajcie się ! Byłem podbudowany tym, że na ostatnim spotkaniu Fridomiaków we Wrocławiu okazało się, że prawie połowa uczestników nie ma nawet telewizorów w domach:-)

Składam szczere wyrazy współczucia tym, którzy ucierpieli w wypadku w Szczekocinach oraz ich najbliższym. Łączę się z Wami w smutku i mam nadzieję, że wkrótce poznamy przyczyny wypadku, a osoby winne zostaną ukarane. Jednocześnie przykro mi, że Wasza osobista tragedia stała się pokarmem dla głodnych sensacji mediów i polityków chcących zarobić parę punktów w słupkach swojego poparcia.

Komentarze:

 1. cremaster napisał(a):

  Jak mawial Stefan Kisielewski „To nie kryzys, to rezultat.”
  Moim zdaniem te wszystkie wrzutki maja zakryc postepujaca degrengolade Polski.
  Prawdziwe tematy:
  http://www.dlugpubliczny.org.pl
  czy http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wydajnosc_a_wynagrodzenie_polacy_malo_efektywni_w_pracy_226380.html
  Kto jednak odwazy sie zmacic dobre samopoczucie leminga?
  Przeciez ciepla woda w karnie jest.

 2. wola napisał(a):

  Zgadzam się z powyższym postem w 100%, w czasie czytania wręcz odnosiłem dziwne wrażenie że to „moje słowa i przemyślenia”… m.in. dlatego już od kilku lat nie oglądam żadnych wiadomości :)

 3. bartonet napisał(a):

  Witam :)
  W 100000% mam identyczne odczucia ;)
  U mnie podobne myślenie zaczęło kiełkować od śmierci Papieża ostateczny pogląd na te sprawy utrwalił się po katastrofie smoleńskiej.

  Jednak, nie zapominajmy, że to my mamy władzę nad pilotem od telewizora lub włącznikiem od radia – nie dajmy się mediom otumanić :)

  Pozdrawiam.

  ps. nie wiem jak to wygląda w innych krajach np. Europy zachodniej lub USA – ale wydaje mi się że obywatele mają tam w przeciwieństwie do nas większy wybór.

  • Sławek Muturi napisał(a):

   Wiesz, wydaje mi się, że to nie jest kwestia braku wyboru. Tylko raczej tego, że w Polsce mamy bardzo silne presje na konformizm. Z pewnymi rzeczami się nie dyskutuje. Na przykład myślę, że to jakieś chyba jeszcze atawistyczne przekonanie, że „o zmarłych mówi się dobrze, lub wcale” spowodowało, że nie było praktycznej żadnej dyskusji nt miejsca pochówku byłego Prezydenta RP; choć wiele osób, w tym dziennikarzy, miało wątpliwości co do stosowności tej decyzji.
   Programy prześmiewcze (oferujące inne spojrzenie na tematy dnia) np program Wojewódzkiego i Figury są zamykane, a takie jak Szkło Kontaktowe w obliczu „tragedii narodowej” same się cenzurują. Szanowana dziennikarka jest napiętnowana gdy się publicznie przyzna do tego, że dokonała aborcji. Różne niewygodne tematy (rasizm, antysemityzm, przemoc w rodzinach patologicznych, molestowanie dzieci przez księży) są zamiatane pod dywan. Bo nie umiemy o nich racjonalnie rozmawiać bez uciekania się do epitetów czy argumentów typu „nie jesteś patriotą”.
   Niektórzy dziennikarze zamiast promować otwartą, merytoryczną dyskusję, wolą nakręcać konflikty bo to „podkręca oglądalność”. Zamiast tonować rozhuśtane nastroje, wolą je rozgrzewać – tak się dzieje chociażby w obliczu takich wypadków jak sobotni.

 4. SiliconMind napisał(a):

  Zadaję sobie te same pytania ilekroć słyszę o żałobie narodowej.

 5. Sebastian napisał(a):

  Współczesne media – w pogoni za oglądalnością, słuchalnością i czytalnością – kierują się następującą zasadą: „Złe wiadomości są lepsze od dobrych wiadomości, a jeśli nie ma złych wiadomości, to zawsze można celebrować rocznicę jakiegoś nieszczęścia.”

  Źródło: http://biz.blox.pl/2012/03/6-zaslyszanych-mysli.html

 6. bartonet napisał(a):

  Sławek to co piszesz o presji na konformizm oraz ,,zmuszania” wszystkich do jednakowego myślenia – jest to jak najbardziej przykrą prawdą trapiącą od wielu pokoleń nasz kraj – ja to zjawisko z kolei nazywam terrorem moralnym.

  Co do ,,możliwości wyboru” , trochę mało precyzyjnie się wyraziłem – miałem na myśli w miarę realny, stojący przed widzem, wybór między jakością poszczególnych mediów . Wolałbym odprowadzać podarki oraz płacić abonament na rzecz choć jednej stacji telewizyjnej i radiowej gdzie w zamian otrzymywałbym rzetelna informację, publicystykę, oraz ambitniejszą rozrywkę.

  Uważam że media publiczne jak na razie dość średnio się w tej materii spisują starając się na siłę konkurować z prywatnymi o oglądalność.

 7. Aga-ta napisał(a):

  Miałam w szkole nauczycielkę języka polskiego, która uczyła nas nie tylko mowy ojczystej, ale też zachęcała do myślenia i kwestionowania nawet tego, co jest napisane w książkach, co podają media. A to były czasy łagodne w porównaniu do tego, co dzieje się teraz. Czy w czasach agresywnej polityki medialnej, internetu (gdzie każdy może napisać co chce), publikacji o wątpliwej reputacji są jeszcze nauczyciele, którzy uczą myślenia?
  Przecież to od nas zależy, co i jak przyjmiemy, co kupimy, czy wyłączymy emocje przy kolejnym „wydaniu specjalnym”… Na szczęście :-)

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA FRIDOMIACZEK I FRIDOMIAKÓW

Ze względu na moje tegoroczne zimowanie w tropikach (do Polski wracam dopiero w maju:-), w najbliższym czasie spotkać się będę mógł jedynie w … Azji:-) Na przykład podczas Zimowej Olimpiady w Korei w lutym 2018:-).

Ale zapraszam na ciekawe spotkania z prezesami Mzuri, Mzuri Investments oraz Mzuri CFI, na które będą oni zapraszać poniżej:

środa, 17.01  – Łódź, godz. 17:30, ul. Łąkowa 11 (siedziba Regionalnej Izby Budownictwa i Łódzkiej Szkoły Rewitalizacji). Dla osób nie mogących dojechać do Łodzi – webinar. Zainteresowanych udziałem w spotkaniu lub w webinarze, prosimy o informację mailową: biuro@mzuricfi.pl

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Pierwsza rocznica bloga Fridomia- 20 października 2009 – 2010

  Dziś mija pierwsza rocznica powstania bloga Fridomia.pl  !!!! Bardzo się cieszę, że blog przetwał, bo była to pierwsza w życiu próba pisania bloga, a więc kolejny debiut, jednoczesny z wydaniem książki. Na początku pisaliśmy go współnie ze współautorem książki, Robertem Zduńczykiem. Potem jednak Roberta pochłonęły inne pasje, a ja pozostałem wierny propagowaniu idei fridomii. Pierwsze wpisy były ściśle związane z książką, potem trochę się wyluzowałem i blog ewoluował w stronę światopoglądu, filozofii życia, recenzji książek.   A teraz trochę statystyki. Postów było [...]

Najnowsze komentarze

 • Sławek Muturi: Sebciu, w 100%-ach szczerze i prawdziwie jak na spowiedzi świętej. Nie było takiego dnia, ani momentu,...
 • Robert W: Choinki były i są nadal praktycznie w każdym mieszkaniu – nie zauważyłem różnicy w tym roku ;-)
 • Robert W: http://www.rp.pl/Wynajem/30114 9925-Rok-inwestycji-w-mieszkan ia-na-doby.html Artur Kaźmierczak, prezes...
 • Sebciu: Sławku tak szczerze …Miałeś podczas swojej dotychczasowej emerytury chociaż jeden moment jeden dzień w...
 • Kama: Czy ktoś mógłby mi pomóc w mojej sprawie? W ubiegłym roku wysłałam kupującemu za pobraniem towar o wartości...
 • Artur Kaźmierczak: Uwaga inwestorzy!!! Już w najbliższą środę, 17 stycznia, zapraszamy Was do Łodzi na spotkanie,a...
 • Adam: Byłem w apartamentach Villa Verde w 2013 roku, spędziłem tam 2 tygodnie. Kompleks zrobił na mnie fantastyczne...
 • Artur Kaźmierczak: Łukasz, dzięki za komentarz. Ciekawa perspektywa, mocno odmienna od mich doświadczeń, a właściwie...
 • Artur Kaźmierczak: Monte, oczywiście właściciele mieszkań na wynajem traktują intensywne inwestowanie przez innych...
 • Artur Kaźmierczak: Tunix, nie chciałbym, by zabrzmiało to jakoś arogancko czy lekceważąco, ale wydaje się, że miałeś...
 • Tomeeesz: Myślę, że taki krótkookresowy wynajem robi się coraz bardziej modny, szczególnie w miastach, gdzie jest...
 • Tomeeesz: Moim zdanie jest to bardzo opłacalna inwestycja. Ja sam od kilku lat tak inwestuję i zarabiam, wynajmując...
 • Sławek Muturi: Mati, nieco mnie zaskoczyłeś sugestią, że dysponuję jakimś przepisem na sukces. Chwilę się...
 • Tomek: Gruntu nie wyodrebnia się bo nie da się przypisać fragmentu działki do konkretnego mieszkania w bloku....
 • Mati: Sławek, wydajesz się być szczęśliwym człowiekiem, więc twój przepis na szczęście działa :)
 • Łukasz: Wbrew – wydaje się – dość powszechnemu marginalizowaniu potencjalnego zagrożenia ze strony M+, ja...
 • monte: kolejny rok intensywnego inwestowania w mieszkania na wynajem – wydaje mi się że wynajmujący traktują to...
 • Marta: Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć czy orientujecie się może jak wygląda sprawa przekształcenia w...
 • TX: Na podstawie własnych doświadczeń polemizowałbym ze słowami AK. Najemca z Ukrainy bez miejsca stałego pobytu w...
 • Sławek Muturi: Robert, dzięki:-)

Najnowsze wpisy

created by Water Design