Relacja z pierwszego regularnego spotkania stołecznych Mieszkaniczników

Tak na gorąco chciałbym zdać szybką relację z naszego dzisiejszego spotkania Mieszkaniczników warszawskich.

Przybyło ok 25 osób, w zdecydowanej większości (chyba w 96%) osób, które już posiadają spore portfele mieszkań na wynajem i ze sporym – bo średnio 7-8 letnim – doświadczeniem w najmie. Część osób dopiero kilka dni temu przystąpiła do Stowarzyszenia.

Rozmawialiśmy jak to często bywa o różnych aspektach zarządzania najmem, ale najwięcej czasu poświęciliśmy głośnej ostatnio w mediach sprawie podatku katastralnego. Robert (obok Mariusza, współorganizator spotkania) zreferował projekt założeń do ustawy przygotowywanej przez Min Rozwoju Regionalnego oraz przedstawił jak kataster wygląda w innych krajach.

Skonkludowaliśmy, że:

1. wprowadzenie tego podatku spowoduje wzrost wydatków wszystkich mieszkańców nieruchomości. Właściciele domów i mieszkań sami zapłacą podatek. Dla osób mieszkających w mieszkaniach spółdzielczych, administracje podniosą wysokość zaliczek eksploatacyjnych, a dla osób mieszkających w mieszkaniach wynajętych na wolnym rynku, Mieszkanicznicy podniosą czynsze najmu

2. Maksymilian przygotuje kalkulator o ile wzrośnie czynsz najmu

3. kalkulator ten zamieścimy na stronie Mieszkanicznika

4. Dodatkowo roześlemy ten kalkulator do dziennikarzy, do stowarzyszeń pośredników wraz ze stanowiskiem Stowarzyszenia w sprawie podatku katastralnego

5. Łukasz będzie zamieszczał odsyłacze do naszego kalkulatora na różnych blogach finansowych/nieruchomościowych, które i tak regularnie odwiedza

6. Karol przedstawi propozycję marketingu wirusowego

7. Robert wyśle pismo do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, że chcemy być konsultowani w ramach konsultacji społecznych

8. Krystian przedstawi nam propozycję zamieszczania – na wzór umów najmu komercyjnego – w naszych umowach najmu zapisu o wysokości podatku od nieruchomości wraz z informacją, że zostanie on zastąpiony podatkiem katastralnym jeśli ten zostałby uchwalony

Dodatkowo Agnieszka, Paweł (współwłaściciele restauracji, w której się spotkaliśmy) oraz Mariusz  przygotują kodeks etyki Mieszkanicznika (w porozumieniu z Radkiem Rup), zasady korzystania z logo Mieszkanicznika przez Członków,  system gwiazdek do opisu mieszkań na wynajem oraz zapis promujący nasze Stowarzyszenia w ogłoszeniach, które my wszyscy zamieszczamy w internecie.

Marek J zaproponował byśmy WSZYSCY zamieszczając ogłoszenia do opisu naszych mieszkań dodawali informację o tym, że “właściciel mieszkania należy do Stowarzyszenia Mieszkanicznik”. Będzie to stanowiło darmową reklamę naszego Stowarzyszenia. Wiktor natomiast zadeklarował, że stworzy nowy portal ogłoszeniowy dla członków StowMieszkanicznik (pamiętam, że we Wrocławiu ktoś – przepraszam nie pamiętam kto – zgłaszał podobny pomysł, więc może warto byście połączyli siły:-). Łukasz będzie dokonywał regularnych wpisów na blogu Mieszkanicznik poświęconych tematyce finansowania zakupów nieruchomości oraz prowadził regularne dyżury eksperckie co tydzięn we wtorek w godz 19-20. Dodatkowo zaapelował by KAŻDY z nas podjął indywidualne zobowiązanie, że zaprosi do przyłączenia się do Stowarzyszenia 3-5 lub więcej swoich znajomych. Przyłączam się do tego apelu, bo siła tkwi w dużych liczbach.

Spotkania warszawskich Mieszkaniczników będą się odbywać w tym samym miejscu co miesiąc, w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Kolejne już 7 sierpnia. Gorąco zapraszamy!

Chciałbym podziękować Robertowi i Mariuszowi za zorganizowanie naszego spotkania oraz Agnieszce i Pawłowi za goszczenie nas oraz za poczęstunek “na koszt firmy”. Cieszy mnie też ogromnie duży poziom zaangażowania poszczególnych osób w działalność naszego Stowarzyszenia. Wspólnymi siłami zdołamy szybko ucywilizować polski rynek najmu detalicznego. Do następnego razu!

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

4 Responses

  1. “Łukasz będzie zamieszczał odsyłacze do naszego kalkulatora na różnych blogach finansowych/nieruchomościowych, które i tak regularnie odwiedza”

    Ja też zobowiązuję się do promowania kalkulatora na zaprzyjaźnionych blogach i wśród znajomych.

    Pozdrawiam!

    1. Piotrze, dzięki za wsparcie tej inicjatywy. Liczymy też na wsparcie innych Mieszkaniczników. Jeśli każdy dołoży cegiełkę, to zbudujemy potężny mur obrony przed efektami podatku katastralnego.

  2. Witam. Przysylam artykul na temat najnowszych zmian w podatkach w Irlandii. Artykul pojawil sie na stronie http://www.podatki.ie

    Podatek katastralny w Irlandii
    Rząd Irlandii oczekuje, że podatek katastralny od wartości nieruchomości przyniósłby mu dodatkowy przychód w wysokości €500,000,000 rocznie.

    Informacje o wprowadzeniu podatku i jego stawce mają być ogłoszone w grudniu 2012.

    Minister finansów Michael Noonan potwierdził, że podatek będzie obowiązywał od połowy 2013 r. Plany skonsultował też z trojką (Komisją Europejską, EBC i MFW), ponieważ Irlandia realizuje pod jej nadzorem program uzdrowienia finansów publicznych.

    Według piątkowego “Irish Independent”, w ramach przygotowań do wprowadzenia podatku katastralnego rząd zainauguruje w marcu 2013 r. społeczną akcję informacyjną, a 1 lipca 2013 roześle gospodarstwom domowym formularze, by same oceniły rynkową wartość nieruchomości.

    Osoby zaniżające wartość domu lub mieszkania muszą liczyć się z wysoką grzywną. By dopomóc w wycenie nieruchomości Stowarzyszenie Lokalnych Samorządów opublikuje w internecie pomocne do tego informacje.

    Nieprawidłowości w wycenie będą ujawniane m. in. przez porównanie rynkowej ceny nieruchomości w okolicy. Przewidziane są także lotne kontrole ze strony inspektorów urzędu podatkowego.

    Właściciele nieruchomości będą mogli zdecydować, jak zapłacą podatek, czy kartą debetową lub kredytową, czekiem, czy też zgodzą się, by potrącano go im bezpośrednio z pensji. Podatek będą mogli uiścić jednorazowo lub na raty.

    W oparciu o dostarczone przez nich dane urząd podatkowy stworzy bazę danych dla nieruchomości w całym kraju.

    Nieoficjalnie mówi się, że stawka podatku wyniesie 0.25 proc. rynkowej wartości nieruchomości. Średni podatek od typowego domu z trzema sypialniami szacowany jest na €300 rocznie w fazie początkowej. W ciągu kolejnych lat podatek ten ma jeszcze rosnąć.

    Mieszkańcy miast, zwłaszcza Dublina muszą liczyć się z wyższą stawką podatku. Niewykluczone, że właściciele dużych i drogich nieruchomości zapłacą dodatkowy podatek (tzw. super property tax).

    Tomasz J. Kaplan
    PODATKI.IE

    Źródło: Irish Independent

    1. Dzięki Mich@L IR. Rzeczywiście perspektywa dodatkowych wpływów do budżetu jest zbyt duża i – mimo protestów – łatwiejsza do wprowadzenia niż politycznie kosztowne redukcje wydatków państwowych. A przy okazji można winą obarczyć Komisję Europejską czy EBC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.