27

08.2012

Mieszkanicznikowi oberwało się dziś w Expressie Ilustrowanym

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Wynajem

ilość komentarzy: 20

A oto news z dzisiejszego wydania łódzkiego Expressu Ilustrowanego. W artykule tym oberwało się pewnemu znanemu mi osobiście Mieszkanicznikowi, klientowi firmy Mzuri. Oto link: http://expressilustrowany.pl/przez-opoznienia-w-oplatach-na-bruk,artykul.html?material_id=503b2f88fbaedd1763000000.

W artykule zabrakło miejsca by dodać, że Mzuri zaproponowało najemczyni przeprowadzkę do pokoju (który jest tańszy niż samodzielna kawalerka), zamieszczenie na portalach nieruchomościowych ogłoszeń w imieniu najemczyni (która ma trudności z obsługą internetu) czy o wręczeniu jej ok 6o ulotek z ogłoszeniem „szukam taniego pokoju” do rozwieszenia w okolicy. Wraz z taśmą klejącą do mocowania ulotek. Jednak nie narzekam, gdyż te działania miały widoczny wpływ na złagodzenie początkowo jednoznacznie negatywnego postrzegania przez reporterkę działań firmy.

Ciekawe są też komentarze Czytelników pod artykułem. Banalny z pozoru przypadek nie płacenia za czynsz porusza zainteresowanie „opinii publicznej” i nabiera rangi problemu … politycznego. Z dyskusji można by wywnioskować, że gdyby premier rządu nosił inne nazwisko, a jego partia miałaby inne literki, to … najemcy płaciliby czynsz bez opóźnień:-)

Końcowa refleksja. Jeden z moich Wspólników w firmie Mzuri zaczyna robić mi konkurencję w mediach:-))) Dzięki Krzysztof !

Komentarze:

 1. Katarzyna pisze:

  No patrzcie jaka „straszna firma” – płacić Pani Halince kazali :)))))) no jak Oni mogli :))) LUDZIE POBUDKA – ciekawe komu tak mocno zależało by „pojechać” sobie po firmie Mzuri? i jak zwykle w takich sytuacjach Pani bezbłędnie znalazła drogę do redakcji… a podobno czytała i sama podpisała umowę:)
  Sławku! miłego wieczoru :)
  K.

 2. paweł Bąk pisze:

  Ja bym tylko żałował, że w artykule nie padła nazwa. Za taką reklamę warto byłoby nawet zapłacić. Co ten artykuł mówi o firmie:
  – warto powierzyć jej mieszkanie bo dba o interesy właścicieli
  – jeżeli jesteś najemcą i planujesz nie płacić to odpuść sobie lokale zarządzane przez MZURI bo tam nikt się nie będzie z Tobą cackał, więc skutecznie odstrasza to wątpliwych najemców.
  Napisz nam Sławku za parę dni czy spowodowało to wzrost liczby zapytań o możiwość powierzenia mieszkania.

  • Sławek Muturi pisze:

   Pawel, rzeczywiscie część osób twierdzi, że nie ważne jak byle się o firmie mówiło:-) A fakty interpretować można – jak widać – na różne sposoby. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Mnie rzeczywiście bliższy jest punkt patrzenia przedsiębiorcy niż … ofiary losu:-)

 3. Grzesiek pisze:

  Zdjęcia sugestywne. Zapłakana pani siedzi i opowiada o swojej tragedii.
  Musi być medialne.

 4. Adam pisze:

  Trzeba mieć świadomość, że opinia publiczna raczej zawsze będzie po stronie biednego lokatora, nie właściciela nieruchomości, który jest postrzegany jako osoba bogata, pobierająca w dodatku wysoki czynsz, co innego współczucie, a co innego danie komuś 750 złotych, czy nawet 50.

  Oj wiele pracy przed stowarzyszeniem ! Wynajmujący nie może pełnić roli opieki społecznej, przejmować funkcji socjalnej państwa, ale warto może pomyśleć na jakimiś rozwiązaniami prawnymi starając się zmienić prawo i upowszechnić najem.

  Wynajmujący nie mogą jednak zastępować państwa i samorządów, które nie prowadzą sensownej polityki mieszkaniowej, najem komercyjny, czy mieszkania od deweloperów to powinna być część rynku, nawet w krajach bogatych mamy mieszkania komunalne, socjalne, w Polsce nie ma co zrobić z takimi lokatorami. Obiektywnie oczywiście sytuacja człowieka, który stracił pracę i nie ma czynsz jest trudna ale nie jest to przecież wina wynajmującego, na którym ciężą także zobowiązania finansowe choćby kredyt hipoteczny.

  Jak dojdzie do eksmisji to winę będzie oczywiście Mzuri !

  • Sławek Muturi pisze:

   Adam, to niekorzystne postrzeganie landlorda jest obecne nawet w … USA. W kilku poradnikach dla landlordów znalazłem radę by podszywali sie pod pracowników firmy typu Mzuri, nawet jeśli sami zarządzają swoimi mieszkaniami. Bo pracownik firmy to taki sam „biedak” i „ofiara:” jak biedny, gnębiony przez los i wyzyskiwany przez landlorda najemca zalegający z płatnościami:-)
   A co do zadań Stowarzyszenia, to masz absolutną rację. Musimy te fakty uświadamiać lobbować na rzecz rozwiazan obecnych w Anglii, w Niemczech czy ostanio opisyw\nych przez jednego z australijskich Mieszkaniczników tamtejszych rozwiązań, gdzie państwo tworzy i pilnuje realizacji polityki mieszkaniowej, a realizują ją (o wiele lepiej od gminy) prywatni inwestorzy. Duzo pracy przed nami:-)

  • Darek pisze:

   po prostu nie mogę…. ile kosztuje paczka papierosów? chyba trudno znaleźć taniej niż 10 zł? ile pieniędzy ta Pani wypala w miesiącu? tak samo powodzianie i inni…. nie stać mnie na 300zł na rok za ubezpieczenie domu, ale co miesiąc wielokrotnie więcej idzie z dymem lub przelewem (np. piwa)…

 5. Tomek pisze:

  Trudno powiedzieć, czy to reklama firmy zarządzającej – z jednej strony jest ok, bo monitoruje płatności, ale z drugiej – mogą być domysły, że niewystarczająco prześwietlono najemcę.

  • Sławek Muturi pisze:

   Tomku, masz rację. Zawsze można zrobić więcej, lepiej.

   Czasami też zdarza się, że ktoś kto na początku sprawiał wrażenie wiarygodnego najemcy, traci pracę. Para się rozchodzi. Młody człowiek popada w nałóg alkoholizmu. Różne rzeczy się w życiu zdarzają. Różne rzeczy widzieliśmy w ciągu naszych 800-900 mieszkaniolat doświadczeń w najmie.C’est la vie.

   Natomiast jedną z inicjatyw, które Stowarzyszenie będzie wspierać to powstanie bazy danych najemców. Pani Halinka powinna trafić na listę najemców wzywających media do rozwiązywania swoich zaległości płatniczych. Jako przestroga dla kolejnych Mieszkaniczników, potencjalnych ofiar nieporadności życiowej Pani Halinki. Powstanie takiej listy będzie kolejnym elementem zwiększania bezpieczeństwa najmu.Oczywiście im więcej rekordów będzie miała lista tym większa będzie jej użyteczność dla nas wszystkich i tym skuteczniejszą będzie przestrogą dla najemców przed nieodpowiedzialnymi zachowaniami. To kolejny argument poświadczający, że w „kupie siła”. Zachęcam do przystępowania do Stowarzyszenia..

   • Przemek pisze:

    Sławku, z mojej strony chciałbym dodać jeszcze, że warto nie tylko stworzyć listę złych najemców, lecz także dawać tym dobrym większe szanse na znalezienie nowego mieszkania poprzez wydawanie pozytywnych referencji na papierze (np. ze najemca płacił w terminie i pozostawił mieszkanie w należytym stanie) z podaniem numeru kontaktu, tak aby możne przyszły landlord mógł te dane zweryfikować. (Jest to standard w niektórych zachodnich krajach) Poza tym byłaby to jeszcze darmowa reklama dla Właściciela (np. Mzur) jak i Stowarzyszenia ;)
    A teraz trochę przykra rzecz, o której dowiedziałem się właśnie przed chwila od znajomej z pracy. Niestety niektórzy nasi rodacy próbują przewiesić nieucywilizowane standardy najmu za granicę. Koleżanka z pracy pochodzi z Węgier i miesiąc temu oglądała z właścicielem mieszkanie, które było w bardzo dobrym stanie i do którego po obejrzeniu podpisała umowę. Mieszkanie było w tym czasie wynajęte jeszcze przez parę z Polski. Niestety wczoraj przy odbiorze dostała szoku (landlord parę dni wcześniej), bo mieszkanie było zdewastowane tak, że nawet 3 miesięczna kaucja tego nie pokryje. Smutne jest to ze niestety takie osoby psuja innym rodakom reputacje nawet za granicą.

    • Sławek Muturi pisze:

     Przemku, dzięki za cenne wskazówki. Rzeczywiście planujemy – gdy już nas będzie więcej – system wystawiania certyfikatów dla najemców, ale także certyfikatów dla Mieszkaniczników, którzy się zobowiązą do przestrzegania naszego Kodeksu Etyki. Idea jest taka, że najemcy będą bardziej skłonni wynająć od „zrzeszonego” właściciela – trochę tak ajk z korporacjami taxi vs indywidualni taksówkarze. Najemca miałby też okazję do zrobienia „wstydu” nierzetenemu właścicielowi poprzez wnioskowanie o cofnięcie mu certyfikacji:-)
     A co do incydentu, który opisałeś, to oczywiście przykre. Będziemy się starali importować dobre praktyki z Zachodu, zamiast eksportować złe praktyki na Zachód.

 6. ZSUIRAM pisze:

  Pawle nie cała opinia publiczna.Ostatnio w Poznaniu dziennikarze pastwią się nad „fabryką mieszkań”
  Firma na swojej stronie przedstawiła fakty odnośnie kamienicy i lokatorów.Nie oceniam metod tylko chcę powiedzieć że ostatnio mój szwagier powiedział coś takiego:”szkoda że Pan Śruba tak późno się ujawnił bo zleciłbym mu wyprowadzenie lokatorów z mojej kamienicy.”
  Powiem tylko że mój szwagier nie mógł sobie poradzić i sprzedał kamienicę parę lat temu za śmieszne pieniądze.Lokatorzy nie płacili ,w jednym mieszkaniu burdel zrobili.Miał wyroki eksmisji i nie mógł ich wyprowadzić.Zdemolowali mieszkanie łącznie z rozpalaniem ogniska w pokoju a wezwana policja nic nie zrobiła.Kamienica wymagała remontu ,urząd skarbowy czepiał się go i chłop w końcu sprzedał za tyle ile mu zaoferowano.
  Teraz już jako niekamienicznik nie współczuje lokatorom którzy nie płacą .
  Tylko ilu takich jest?
  A z drugiej strony są ludzie którzy sami dochodzą do wniosku że kawalerka jest dla nich za droga i wynajmują pokój.Właśnie tak zrobił przyjaciel mojego syna wraz z żoną.Dla niego zapewne osoba nie płacąca za mieszkanie nie byłaby postrzegana jako poszkodowana tylko jako cwana.

  • ZSUIRAM pisze:

   Adamie nie Pawle

  • Adam pisze:

   No i pan Śruba stał się sławny, wydaje mi się, jednak, że nie można pisać – nie oceniam metod – w domyślę liczy się skuteczność, bo to będzie prowadzić do eskalacji po obu stronach i kamienice staną się frontami wojny, w końcu przy takich metodach albo on kogoś zabije, albo go odstrzelą.

 7. Tomek pisze:

  Dostałem ostatnio taki mail:

  Szanowni Państwo,

  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wynajmującym nieruchomości mamy przyjemność zaprosić Państwa do współpracy z Pierwszym w Polsce Rejestrem Najemców.

  Sprawdź nas pod adresem: http://www.rejestrnajemcow.pl

  Serwis jest internetową bazą danych o nierzetelnych najemcach.

  Ponadto korzystając z Rejestru Najemców dowiedzą się Państwo:

  – Co zrobić, żeby płacenie czynszu dla najemcy było priorytetem?
  – Jak minimalizować ryzyko wynajmu?
  – Jak uniknąć problemów z najemcami?
  – Jak chronić się przed nierzetelnymi najemcami?
  – Jak odzyskać pieniądze za zaległy czynsz?

  Czy to inicjatywa naszego stowarzyszenia?

  • Sławek Muturi pisze:

   Tomek, dzięki za podzielenie się tą informacją. Odpowiadając na Twoje pytanie to
   a) nie jest to inicjatywa Stowarzyszenia, przynajmniej nie w bezpośredni sposób. Być może osoby stojące za tym serwisem zostały zainspirowne działaniami Stowarzyszenia
   b) Stowarzyszenie będzie wspierać inicjatywy służące cywilizowaniu polskiego rynku najmu
   c) ale samo raczej nie będzie inicjować działań biznesowych, bo Stowarzyszenie nie ma „mocy przerobowych” i z pewnością przedsiębiorcy będą skuteczniejsi w rozwijaniu inicjatyw i będą gotowi ponosić ich ryzyko biznesowe

   Dodam też od siebie (nie w roli Prezesa Stowarzyszenia), że osobiście ubolewam nad tym, że powstają równolegle 3-4 podobne inicjatywy o których wiem. Osobiście uważam, ze lepiej by powstała 1 bardzo silna inicjatywa, niż 3-4 słabsze. Dlaczego słabsze? Bo każda z nich będzie miała ograniczone środki na pomocję, na rozwój technologii, będą między sobą konkurować o zasilanie danymi o najemcach. Wg mnie trochę szkoda. Próbowałem namawiać te inicjatywy, o których wiem do konsolidacji, ale mi się nie udaje – póki co :-(

   • paweł Bąk pisze:

    Patrząc na koszt pobrania raportu (29zł) to wydaje mi sie kwota bardzo wysoka. Raport z Biura Informacji Kredytowej kosztuje wielokrotnie mniej, a dzięki temu mamy dostęp do bazy w której są miliony rekordów. Życzę tej inicjatywie powodzenia, ale cena może być barierą dla rozwoju.

 8. Piotr pisze:

  Poniżej link do artykułu „Co zrobić jeżeli najemca nie płaci czynszu”. Oby takich sytuacji zdażało się Mieszkanicznikom i Mzuri jak najmniej (albo wcale).
  Sławku, po lekturze artykułu dochodzę do wniosku, że zmiana prawa jest nie tylko porządana – jest konieczna. Dla mnie jest jasne, że Stowarzyszenie musi lobbować wprowadzenie poprawki legislacyjnej. Otwarty może być tylko termin rozpoczęcia prac – najpierw urośnijmy w siłę.

  http://otodom.pl/wiadomosci/prawo/co-zrobic-jezeli-najemca-nie-placi-czynszu-id1995.html

  pozdrawiam,
  Piotr

  • Sławek Muturi pisze:

   Piotrze, dzięki za linka do ciekawego artykułu. Rzeczywiście ta droga legislacyjna jest długa. Masz też rację, że nasz lobbying na rzecz zmian w prawie będzie możliwy dopiero wtedy gdy będzie nas o wielu więcej niż obecna liczba Członków.
   Moją uwagę zwróciło jeszcze coś innego. Autor artykułu wymienia na końcu obszary specjalizacji jego kancelarii i niestety wśród wymienionych nie znalazł się najem. Liczymy na to, że dzięki powstaniu Stowarzyszenia znajdzie się kilka kancelarii prawnych, a także doradców podatkowych, księgowych, firm windykacyjnych, itp wyspecjalizowanych w obszarze najmu. Taki polski odpowiednik angielskiego Landlord Action :-)

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

Friend Email
Enter your message
Enter below security code
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA FRIDOMIACZEK I FRIDOMIAKÓW

18.10, wtorek – Radom, godz 17:00, Restauracja Teatralna, ul Żeromskiego 55

14.11, poniedziałek – Londyn, POSK IV piętro, King’s Street, Hammersmith

16.11, środa – Gdynia, szczegóły wkrótce

17.11, czwartek – Kraków, godz 16, moja prezentacja podczas Tygodnia Przedsiębiorczości

20.11, niedziela – Płock, godz 9:00, moja prezentacja podczas Festiwalu „Kobieta z Kasą”. Więcej szczegółów bliżej terminu

23.11, środa – Bangkok, Tajlandia, godz 15:00. Rejestracja tutaj: http://www.event.biznesponadgranicami.pl/#program

26.11, sobota – Warszawa, moja prezentacja w trakcie Kongresu organizowanego przez Businesswoman & Life

 

 

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Ukredytowani

Wydarzenia ostatnich dwóch tygodni przyćmiły bardzo wstrząsający  artykuł pt „Ukredytowany”, który ukazał się w Gazecie Wyborczej w Wielki Piątek. Artykuł opowiada o Macieju, 45-latku, który targnął się na własne życie, nie widząc możliwości wyjścia z pętli długów, w jakie się wplątał z pomocą licznych sprzedawców kredytów. Maciej oddał swoje życie za kredyt. Jednak przed odebraniem sobie życia, Maciej napisał list do GW, licząc na to, ze jego przypadek posłuży jako przestroga innym kredytobiorcom. Rzeczywiście artykuł Joanny [...]

Najnowsze komentarze

 • csh: >>szczególnie w obecnej sytuacji demograficznej Ja bym z ta demografia nie przesadzal. Polska nie musi za...
 • csh: Ciekawe podejscie partii rzadzacej, budynki bez garazy, wind poza cywilizacja dla rodzicow z dziecmi i to w 21....
 • Sławek Muturi: Eirenaios, masz rację, gdy okazja jest już doskonała, negocjowanie może oznaczać, że trafi w ręce...
 • Sławek Muturi: Aga-ta, chyba masz rację. Wielu Amerykanów wstydzi się takich kandydatów. Mnie martwi co innego. Wiele...
 • Sławek Muturi: :-) Zapraszam:-)
 • Sławek Muturi: Aga-ta, mnie też przypomina to powrót do przeszłości. Jak to się zakończyło – wiemy:-)
 • Tomek: Bil, Marek: nie przekonaliście mnie, że ryczałtowy ZUS blokuje przedsiębiorczość. Moim zdaniem, jeśli po dwóch...
 • Eirenaios: Cześć! Temat ciekawy i ważny zarazem. Ja z kolei chciałem zapytać bardziej doświadczonych kolegów i...
 • Aga-ta: Dobrze, że Fridomia nie jest blogiem politycznym, bo pewnie już by tu wrzało :-) Zauważyłam, że nic tak nie...
 • Aga-ta: Pamiętam tę sytuację, Sławku. Spotkałam się z deweloperem i dowiedziałam się, że ktoś z MZURI z nimi...
 • Aga-ta: Gdy popatrzę na nasze mieszkania – są to głównie kawalerki, zatem inna grupa docelowa najemców. Projekt...
 • csh: >>Obecnie mam tylko jedno mieszkanie na wynajem w Opolu – mieszkanie ok 15 minut od Rynku, 2 pokoje 47...
 • Darkozzz: Ja nigdy nie kupiłem nic od dewelopera, ale kilka razy podchodziłem do tematu. Raz w Gantcie…rabat ok...
 • Sławek Muturi: Robert, potwierdzam to, że negocjacje z deweloperami są zwykle bardzo trudne. O przyczynach napisałem...
 • RobWal: Mi się udało wynegocjować tylko kilka tys. zł jak kupowałem od dewelopera dwa mieszkania naraz….
 • Marecki: Huber przedewszystkim take it easy :) Masz 18 lat nie spinaj sie za bardzo, predzej czy pozniej osiagniesz...
 • Krzysiek: Cześć Hubert, mam 24 lata i sam od niedawna zacząłem interesować się nieruchomościami żeby osiągną wolność...
 • Tomtor: Tomku w UK kwota wolna od podatku zanika przy ok.4 srednich krajowych, zwolnienie od podatku skladki...
 • BiL: Tomek, chyba jeszcze nie wiadomo jak maja wygladac zarowno stawki jak i progi, wiec trzeba zaczekac troche zeby...
 • Cerwantes: Pamiętaj że kredyt i związane z nimi lewarowanie to broń obusieczna. Nie wiem na jakim poziomie jest twoja...

Najnowsze wpisy

created by Water Design