27

08.2012

Mieszkanicznikowi oberwało się dziś w Expressie Ilustrowanym

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Wynajem

ilość komentarzy: 20

A oto news z dzisiejszego wydania łódzkiego Expressu Ilustrowanego. W artykule tym oberwało się pewnemu znanemu mi osobiście Mieszkanicznikowi, klientowi firmy Mzuri. Oto link: http://expressilustrowany.pl/przez-opoznienia-w-oplatach-na-bruk,artykul.html?material_id=503b2f88fbaedd1763000000.

W artykule zabrakło miejsca by dodać, że Mzuri zaproponowało najemczyni przeprowadzkę do pokoju (który jest tańszy niż samodzielna kawalerka), zamieszczenie na portalach nieruchomościowych ogłoszeń w imieniu najemczyni (która ma trudności z obsługą internetu) czy o wręczeniu jej ok 6o ulotek z ogłoszeniem „szukam taniego pokoju” do rozwieszenia w okolicy. Wraz z taśmą klejącą do mocowania ulotek. Jednak nie narzekam, gdyż te działania miały widoczny wpływ na złagodzenie początkowo jednoznacznie negatywnego postrzegania przez reporterkę działań firmy.

Ciekawe są też komentarze Czytelników pod artykułem. Banalny z pozoru przypadek nie płacenia za czynsz porusza zainteresowanie „opinii publicznej” i nabiera rangi problemu … politycznego. Z dyskusji można by wywnioskować, że gdyby premier rządu nosił inne nazwisko, a jego partia miałaby inne literki, to … najemcy płaciliby czynsz bez opóźnień:-)

Końcowa refleksja. Jeden z moich Wspólników w firmie Mzuri zaczyna robić mi konkurencję w mediach:-))) Dzięki Krzysztof !

Komentarze:

 1. Katarzyna napisał(a):

  No patrzcie jaka „straszna firma” – płacić Pani Halince kazali :)))))) no jak Oni mogli :))) LUDZIE POBUDKA – ciekawe komu tak mocno zależało by „pojechać” sobie po firmie Mzuri? i jak zwykle w takich sytuacjach Pani bezbłędnie znalazła drogę do redakcji… a podobno czytała i sama podpisała umowę:)
  Sławku! miłego wieczoru :)
  K.

 2. paweł Bąk napisał(a):

  Ja bym tylko żałował, że w artykule nie padła nazwa. Za taką reklamę warto byłoby nawet zapłacić. Co ten artykuł mówi o firmie:
  – warto powierzyć jej mieszkanie bo dba o interesy właścicieli
  – jeżeli jesteś najemcą i planujesz nie płacić to odpuść sobie lokale zarządzane przez MZURI bo tam nikt się nie będzie z Tobą cackał, więc skutecznie odstrasza to wątpliwych najemców.
  Napisz nam Sławku za parę dni czy spowodowało to wzrost liczby zapytań o możiwość powierzenia mieszkania.

  • Sławek Muturi napisał(a):

   Pawel, rzeczywiscie część osób twierdzi, że nie ważne jak byle się o firmie mówiło:-) A fakty interpretować można – jak widać – na różne sposoby. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Mnie rzeczywiście bliższy jest punkt patrzenia przedsiębiorcy niż … ofiary losu:-)

 3. Grzesiek napisał(a):

  Zdjęcia sugestywne. Zapłakana pani siedzi i opowiada o swojej tragedii.
  Musi być medialne.

 4. Adam napisał(a):

  Trzeba mieć świadomość, że opinia publiczna raczej zawsze będzie po stronie biednego lokatora, nie właściciela nieruchomości, który jest postrzegany jako osoba bogata, pobierająca w dodatku wysoki czynsz, co innego współczucie, a co innego danie komuś 750 złotych, czy nawet 50.

  Oj wiele pracy przed stowarzyszeniem ! Wynajmujący nie może pełnić roli opieki społecznej, przejmować funkcji socjalnej państwa, ale warto może pomyśleć na jakimiś rozwiązaniami prawnymi starając się zmienić prawo i upowszechnić najem.

  Wynajmujący nie mogą jednak zastępować państwa i samorządów, które nie prowadzą sensownej polityki mieszkaniowej, najem komercyjny, czy mieszkania od deweloperów to powinna być część rynku, nawet w krajach bogatych mamy mieszkania komunalne, socjalne, w Polsce nie ma co zrobić z takimi lokatorami. Obiektywnie oczywiście sytuacja człowieka, który stracił pracę i nie ma czynsz jest trudna ale nie jest to przecież wina wynajmującego, na którym ciężą także zobowiązania finansowe choćby kredyt hipoteczny.

  Jak dojdzie do eksmisji to winę będzie oczywiście Mzuri !

  • Sławek Muturi napisał(a):

   Adam, to niekorzystne postrzeganie landlorda jest obecne nawet w … USA. W kilku poradnikach dla landlordów znalazłem radę by podszywali sie pod pracowników firmy typu Mzuri, nawet jeśli sami zarządzają swoimi mieszkaniami. Bo pracownik firmy to taki sam „biedak” i „ofiara:” jak biedny, gnębiony przez los i wyzyskiwany przez landlorda najemca zalegający z płatnościami:-)
   A co do zadań Stowarzyszenia, to masz absolutną rację. Musimy te fakty uświadamiać lobbować na rzecz rozwiazan obecnych w Anglii, w Niemczech czy ostanio opisyw\nych przez jednego z australijskich Mieszkaniczników tamtejszych rozwiązań, gdzie państwo tworzy i pilnuje realizacji polityki mieszkaniowej, a realizują ją (o wiele lepiej od gminy) prywatni inwestorzy. Duzo pracy przed nami:-)

  • Darek napisał(a):

   po prostu nie mogę…. ile kosztuje paczka papierosów? chyba trudno znaleźć taniej niż 10 zł? ile pieniędzy ta Pani wypala w miesiącu? tak samo powodzianie i inni…. nie stać mnie na 300zł na rok za ubezpieczenie domu, ale co miesiąc wielokrotnie więcej idzie z dymem lub przelewem (np. piwa)…

 5. Tomek napisał(a):

  Trudno powiedzieć, czy to reklama firmy zarządzającej – z jednej strony jest ok, bo monitoruje płatności, ale z drugiej – mogą być domysły, że niewystarczająco prześwietlono najemcę.

  • Sławek Muturi napisał(a):

   Tomku, masz rację. Zawsze można zrobić więcej, lepiej.

   Czasami też zdarza się, że ktoś kto na początku sprawiał wrażenie wiarygodnego najemcy, traci pracę. Para się rozchodzi. Młody człowiek popada w nałóg alkoholizmu. Różne rzeczy się w życiu zdarzają. Różne rzeczy widzieliśmy w ciągu naszych 800-900 mieszkaniolat doświadczeń w najmie.C’est la vie.

   Natomiast jedną z inicjatyw, które Stowarzyszenie będzie wspierać to powstanie bazy danych najemców. Pani Halinka powinna trafić na listę najemców wzywających media do rozwiązywania swoich zaległości płatniczych. Jako przestroga dla kolejnych Mieszkaniczników, potencjalnych ofiar nieporadności życiowej Pani Halinki. Powstanie takiej listy będzie kolejnym elementem zwiększania bezpieczeństwa najmu.Oczywiście im więcej rekordów będzie miała lista tym większa będzie jej użyteczność dla nas wszystkich i tym skuteczniejszą będzie przestrogą dla najemców przed nieodpowiedzialnymi zachowaniami. To kolejny argument poświadczający, że w „kupie siła”. Zachęcam do przystępowania do Stowarzyszenia..

   • Przemek napisał(a):

    Sławku, z mojej strony chciałbym dodać jeszcze, że warto nie tylko stworzyć listę złych najemców, lecz także dawać tym dobrym większe szanse na znalezienie nowego mieszkania poprzez wydawanie pozytywnych referencji na papierze (np. ze najemca płacił w terminie i pozostawił mieszkanie w należytym stanie) z podaniem numeru kontaktu, tak aby możne przyszły landlord mógł te dane zweryfikować. (Jest to standard w niektórych zachodnich krajach) Poza tym byłaby to jeszcze darmowa reklama dla Właściciela (np. Mzur) jak i Stowarzyszenia ;)
    A teraz trochę przykra rzecz, o której dowiedziałem się właśnie przed chwila od znajomej z pracy. Niestety niektórzy nasi rodacy próbują przewiesić nieucywilizowane standardy najmu za granicę. Koleżanka z pracy pochodzi z Węgier i miesiąc temu oglądała z właścicielem mieszkanie, które było w bardzo dobrym stanie i do którego po obejrzeniu podpisała umowę. Mieszkanie było w tym czasie wynajęte jeszcze przez parę z Polski. Niestety wczoraj przy odbiorze dostała szoku (landlord parę dni wcześniej), bo mieszkanie było zdewastowane tak, że nawet 3 miesięczna kaucja tego nie pokryje. Smutne jest to ze niestety takie osoby psuja innym rodakom reputacje nawet za granicą.

    • Sławek Muturi napisał(a):

     Przemku, dzięki za cenne wskazówki. Rzeczywiście planujemy – gdy już nas będzie więcej – system wystawiania certyfikatów dla najemców, ale także certyfikatów dla Mieszkaniczników, którzy się zobowiązą do przestrzegania naszego Kodeksu Etyki. Idea jest taka, że najemcy będą bardziej skłonni wynająć od „zrzeszonego” właściciela – trochę tak ajk z korporacjami taxi vs indywidualni taksówkarze. Najemca miałby też okazję do zrobienia „wstydu” nierzetenemu właścicielowi poprzez wnioskowanie o cofnięcie mu certyfikacji:-)
     A co do incydentu, który opisałeś, to oczywiście przykre. Będziemy się starali importować dobre praktyki z Zachodu, zamiast eksportować złe praktyki na Zachód.

 6. ZSUIRAM napisał(a):

  Pawle nie cała opinia publiczna.Ostatnio w Poznaniu dziennikarze pastwią się nad „fabryką mieszkań”
  Firma na swojej stronie przedstawiła fakty odnośnie kamienicy i lokatorów.Nie oceniam metod tylko chcę powiedzieć że ostatnio mój szwagier powiedział coś takiego:”szkoda że Pan Śruba tak późno się ujawnił bo zleciłbym mu wyprowadzenie lokatorów z mojej kamienicy.”
  Powiem tylko że mój szwagier nie mógł sobie poradzić i sprzedał kamienicę parę lat temu za śmieszne pieniądze.Lokatorzy nie płacili ,w jednym mieszkaniu burdel zrobili.Miał wyroki eksmisji i nie mógł ich wyprowadzić.Zdemolowali mieszkanie łącznie z rozpalaniem ogniska w pokoju a wezwana policja nic nie zrobiła.Kamienica wymagała remontu ,urząd skarbowy czepiał się go i chłop w końcu sprzedał za tyle ile mu zaoferowano.
  Teraz już jako niekamienicznik nie współczuje lokatorom którzy nie płacą .
  Tylko ilu takich jest?
  A z drugiej strony są ludzie którzy sami dochodzą do wniosku że kawalerka jest dla nich za droga i wynajmują pokój.Właśnie tak zrobił przyjaciel mojego syna wraz z żoną.Dla niego zapewne osoba nie płacąca za mieszkanie nie byłaby postrzegana jako poszkodowana tylko jako cwana.

  • ZSUIRAM napisał(a):

   Adamie nie Pawle

  • Adam napisał(a):

   No i pan Śruba stał się sławny, wydaje mi się, jednak, że nie można pisać – nie oceniam metod – w domyślę liczy się skuteczność, bo to będzie prowadzić do eskalacji po obu stronach i kamienice staną się frontami wojny, w końcu przy takich metodach albo on kogoś zabije, albo go odstrzelą.

 7. Tomek napisał(a):

  Dostałem ostatnio taki mail:

  Szanowni Państwo,

  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wynajmującym nieruchomości mamy przyjemność zaprosić Państwa do współpracy z Pierwszym w Polsce Rejestrem Najemców.

  Sprawdź nas pod adresem: http://www.rejestrnajemcow.pl

  Serwis jest internetową bazą danych o nierzetelnych najemcach.

  Ponadto korzystając z Rejestru Najemców dowiedzą się Państwo:

  – Co zrobić, żeby płacenie czynszu dla najemcy było priorytetem?
  – Jak minimalizować ryzyko wynajmu?
  – Jak uniknąć problemów z najemcami?
  – Jak chronić się przed nierzetelnymi najemcami?
  – Jak odzyskać pieniądze za zaległy czynsz?

  Czy to inicjatywa naszego stowarzyszenia?

  • Sławek Muturi napisał(a):

   Tomek, dzięki za podzielenie się tą informacją. Odpowiadając na Twoje pytanie to
   a) nie jest to inicjatywa Stowarzyszenia, przynajmniej nie w bezpośredni sposób. Być może osoby stojące za tym serwisem zostały zainspirowne działaniami Stowarzyszenia
   b) Stowarzyszenie będzie wspierać inicjatywy służące cywilizowaniu polskiego rynku najmu
   c) ale samo raczej nie będzie inicjować działań biznesowych, bo Stowarzyszenie nie ma „mocy przerobowych” i z pewnością przedsiębiorcy będą skuteczniejsi w rozwijaniu inicjatyw i będą gotowi ponosić ich ryzyko biznesowe

   Dodam też od siebie (nie w roli Prezesa Stowarzyszenia), że osobiście ubolewam nad tym, że powstają równolegle 3-4 podobne inicjatywy o których wiem. Osobiście uważam, ze lepiej by powstała 1 bardzo silna inicjatywa, niż 3-4 słabsze. Dlaczego słabsze? Bo każda z nich będzie miała ograniczone środki na pomocję, na rozwój technologii, będą między sobą konkurować o zasilanie danymi o najemcach. Wg mnie trochę szkoda. Próbowałem namawiać te inicjatywy, o których wiem do konsolidacji, ale mi się nie udaje – póki co :-(

   • paweł Bąk napisał(a):

    Patrząc na koszt pobrania raportu (29zł) to wydaje mi sie kwota bardzo wysoka. Raport z Biura Informacji Kredytowej kosztuje wielokrotnie mniej, a dzięki temu mamy dostęp do bazy w której są miliony rekordów. Życzę tej inicjatywie powodzenia, ale cena może być barierą dla rozwoju.

 8. Piotr napisał(a):

  Poniżej link do artykułu „Co zrobić jeżeli najemca nie płaci czynszu”. Oby takich sytuacji zdażało się Mieszkanicznikom i Mzuri jak najmniej (albo wcale).
  Sławku, po lekturze artykułu dochodzę do wniosku, że zmiana prawa jest nie tylko porządana – jest konieczna. Dla mnie jest jasne, że Stowarzyszenie musi lobbować wprowadzenie poprawki legislacyjnej. Otwarty może być tylko termin rozpoczęcia prac – najpierw urośnijmy w siłę.

  http://otodom.pl/wiadomosci/prawo/co-zrobic-jezeli-najemca-nie-placi-czynszu-id1995.html

  pozdrawiam,
  Piotr

  • Sławek Muturi napisał(a):

   Piotrze, dzięki za linka do ciekawego artykułu. Rzeczywiście ta droga legislacyjna jest długa. Masz też rację, że nasz lobbying na rzecz zmian w prawie będzie możliwy dopiero wtedy gdy będzie nas o wielu więcej niż obecna liczba Członków.
   Moją uwagę zwróciło jeszcze coś innego. Autor artykułu wymienia na końcu obszary specjalizacji jego kancelarii i niestety wśród wymienionych nie znalazł się najem. Liczymy na to, że dzięki powstaniu Stowarzyszenia znajdzie się kilka kancelarii prawnych, a także doradców podatkowych, księgowych, firm windykacyjnych, itp wyspecjalizowanych w obszarze najmu. Taki polski odpowiednik angielskiego Landlord Action :-)

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA FRIDOMIACZEK I FRIDOMIAKÓW

Ze względu na moje zimowanie w tropikach (w tym roku lecę do Afryki), kolejne spotkania przewiduję dopiero na wiosnę 2017 roku. Chyba, że ktoś miałby ochotę się spotkać ze mną w Kenii, Tanzanii, Gabonie (Mistrzostwa Afryki w piłce nożnej), Namibii, RPA, Mozambiku, Etiopii lub na wyspie Mayotte (ze względu na to, że jest to zamorskie terytorium Francji, to można tam polecieć bez paszportu:-). Być może wyskoczę też na dzień-dwa do stolicy Somalii, Mogadiszu, ale tam nikogo nie zapraszam ze względów bezpieczeństwa:-)

czwartek, 20 kwietnia – Trójmiasto, Uniwersytet Gdański, więcej szczegółów bliżej terminu spotkania

czwartek, 25 maja – Trójmiasto, więcej szczegółów bliżej terminu spotkania

 

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Gwarancja zysku to klasyczny oksymoron

Wszelkie "gwarancje zysku" to - według mnie - triki dla naiwniaków. Dlaczego tak uważam? Bo w biznesie jest tak, że zysk jest niczym innym jak nagrodą za gotowość do poniesienia ryzyka. Im większe ryzyko ponosi inwestor, tym większego  zysku może oczekiwać. Ryzyko ponosi inwestor kupując produkty (złoto, obligacje, ziemię, mieszkanie) lub usługi (lokaty bankowe, akcje giełdowe, jednostki funduszy inwestycyjnych, polisy ubezpieczeniowe, itp) dostarczane przez ich "producentów" czyli banki, skarb państwa, firmy, fundusze, itp. Gwarancja oznaczałaby, że podmiot [...]

Najnowsze komentarze

 • Sławek Muturi: Swid, dzięki za pozytywny feedback oraz za dający do myślenia cytat. Mnie te słowa kojarzą się z radą...
 • SWid: Też potwierdzam, że fajnie się czyta takie dawki egzotyki podróżniczej (zamiast newsów, po długim dniu...
 • Sławek Muturi: :-) W każdym kraju do polityki trafiają tylko ci najmądrzejsi, najbardziej przedsiębiorczy i...
 • Sławek Muturi: Tomku, dzięki za te wszystkie informacje.
 • Tomek: A więc z jednej strony zapewnią nierynkowo niskie czysze lokatorom, a z drugiej strony – rynkowo wysokie...
 • Tomek: Tu jest informacja o tym: http://www.srodmiescie.warszaw a.pl/strona-2775-podatek_od_cz esci_wspolnych.html...
 • Tomek: Jeśli Twój administrator złoży to za Ciebie, to tym lepiej. W administracjach odpowiedzialnych za moje...
 • Bolo: Nie słyszałem o tym. A to nie będzie tak, że zajmować się tym będą spółdzielnie lub administratorzy ?
 • Tomek: Teoretycznie możesz pobrać informację o powierzchni wspólnej z administracji i wysłać ją pocztą do urzędu na...
 • HubertP: Mieszkam zza granica. Czy dobrze rozumiem ze będę musiał specjalnie przyjechać żeby zdobyć jakiś papierek?
 • Tomek: W tym roku weszły przepisy o podatku od nieruchomości dla części wspólnych. Od każdej wspólnoty i spółdzielni,...
 • Sławek Muturi: Bolo, trafiłeś w bardzo czuły punkt. Te sprawy administracyjne są moją największą barierą przed...
 • Robert: Dzięki za Twoją perspektywę. Uważam jednak, że nieco przesadzasz, przecież napisałem że są to w sumie...
 • Bolo: Sławek, jak sobie radzisz podczas wyjazdu z takimi sprawami jak: opłacanie podatku za nieruchomości, za...
 • BiL: Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości ujawnił, że program częściowo będzie finansowany ze środków...
 • Sławek Muturi: Patryk, dzięki za dodatkową perspektywę „od wewnątrz”.
 • Sławek Muturi: ZPP, dzięki za odwiedzenie fridomii. Zgadza się, dlatego opisałem to jako skrajny przykład:-)
 • Patryk H: Slawek obecnie mieszkam na terenie Niemiec i wynajmuje drugie mieszkanie. Oboje mieszkania wynajmowałem...
 • ZPP: Tylko dla sprostowania – libertarianie są różni, ale zdecydowana większość nie odrzuca ideii rządu, tylko...
 • Tomek: Robert, mnie Twoje przykłady nie przekonują; moim zdaniem są krzywdzące dla Mzuri. Co do otworów w drzwiach...

Najnowsze wpisy

created by Water Design