22

11.2012

Ceny nieruchomości w Kijowie i na Krymie

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Nieruchomości, Nieruchomości za granicą

ilość komentarzy: 13

Kijów to jedna z najstarszych stolic w Europie i jego stara część to miasto wyjątkowego uroku. Jest położone nad wijącym się przez centrum Dnieprem, malowniczości dodają otaczające go góry i pagórki. Wiele ulic i małych uliczek i załuków w starym Kijowie mocno wznosi się ku górze lub opada w stronę Dniepru. I zdarza się tak, że krzyżujące się ulice mają wględem siebie różne kąty nachylenia. Stojące wzdłuż nich stare domy w stylu art deco, czy neoklasycystycznym oraz wiekowe, masywne drzewa dodają miastu splendoru. Na parterach tych domów ulokowały się domy mody najdroższych światowych marek – typu Dior, Channel, Vertu, czy Louis Vuitton.

Nie do końca jest dla mnie jasne na ile Kijów się zmienił pod wpływem EURO 2012, które tak pozytywnie zmieniło Warszawę. Ostani raz byłem tu dość dawno i był to krótki słuzbowy wypad gdy jeszcze pracowałem w Andersenie, a więc było to pewnie jakieś 7-8 lat temu. Zdążyłem wtedy zobaczyć tylko swój hotelik, biuro naszego klienta i drogę powrotną na lotnisko. A przedtem turystycznie byłem tu pewnie jakieś 12 lat temu i nie pamiętam już wielu szczegółów. Natomiast Kijów nadal wygląda dziś dość post-sowiecko. Szerokie aleje. Poza miastem ogromne blokowiska poprzegradzane jakimiś rozpadającymi się byłymi fabrykami z ogromnymi przestrzeniami pustki pomiędzy nimi. W mieście wzdłuż szerokich aleji stoją tzw chruszczowki czy stalinowki, czyli masywne 5-6 piętrowe bloki z kamienia, podobne do tych na warszawskim Placu Konstytucji i tych stojących wzdłuż ulicy Marszałkowskiej w kierunku Aleji Jerozolimskich. Tylko, że w Kijowie ich fasady są ozdobione figurami podobnymi do tych z art nouveau.

„A ile kosztują mieszkania” zapytacie, bo przecież fridomia to blog o inwestowaniu w nieruchomości, a nie o architekturzeJ Mieszkania są – tak jak chyba wszystko na Ukrainie – tańsze niż w Polsce. Według danych opracowanych na podsrtawie 33.500 ofert sprzedaży, średnie ceny mieszkań spadły w pierwszej połowie października o 0,11% i wynoszą teraz średnio za kawalerkę USD 1826/m.kw, za 2-pokojowe USD 1772, a za 3-pokojowe USD 1744. Z drugiej strony na podstawie analizy 13.400 ofert, ceny najmu kawalerek wzrosły o 0,88% i wynoszą teraz średnio USD 570 za kawalerkę, dwupokojowe spadły o 0,79% i wyniosły USD 752, a 3-pokojowe spadły o 0,45% i kosztują USD 1094 za miesiąc,

W Kijowie ceny mieszkań na rynku pierwotnym zaczynają się już od UAH 6.800 (1UAH = 0,393 PLN)  za m.kw. ale jest to osiedle daleko poza centrum i to w miejscu do którego nie dociera żadna z kilku linii kijowskiego metra. UAH 8.550 kosztują mieszkania w kompleksie mieszkaniowym „Ministerskiji”. Ze zdjęcia w grubym dzienniku „Mir Kwartir” czyli „świat mieszkań” widzę, że to chyba osiedle dla przyszłych ministrów, bo chyba ich aż tylu w obecnym kabinecie nie ma (osiedle składa się z kilku masywnych, 30-piętrowych i wieloklatkowych budynków). Zresztą spodziewam się, że mieszkają oni w bardziej zacisznych domkach. Bliżej centrum i tam gdzie dochodzi metro, np w pobliżu stacji Łukyanivskaya, ceny zaczynają się już od UAH 13.124 za m.kw.

Chętnych uzyskać więcej informacji zapraszam na Forum „Nieruchomości Ukrainy”, które odbędzie się w dniach 6-7 grudnia.

Ciekawostką dla mnie było to, że gruba na 284 strony (!!!) gazeta „Mir Kwartir”, tak naprawdę składa się z dwóch części. Owego „MK”, który liczy 216 stron oraz – po przewróceniu do góry nogami – „Business Realty” zajmującego 68 stron z ogłoszeniami dotyczącymi najmu, ale też kupna … powierzchni biurowej. Z tego co wiem, to w Polsce trudno jest kupić 65 m.kw biura w jakimś biurowcu. Można kupić ewentualnie cały biurowiec. Chodzi chyba o to, by jeden właściciel zapewniał jednolity standard biurowca i by nie dopuszczać do sytuacji takich jak w jednym z biurowców przy ul. Świętokrzyskiej w Warszwie. Jest to, nomen omen, budynek z czasów stalinowskich, w którym kiedyś mieściła się pewnie jakaś nomenklaturowa Centrala Handlu Zagranicznego, a dziś jest tam mydło z powidłem (biura prawne, agencje reklamowe, biura nieruchomości, firmy szkoleniowe, przychodnia lekarska, itd). Długie korytarze i co drzwi to inna firma. W efekcie każda para drzwi wygląda nieco inaczej, każde piętro ma inny kolor i materiał podłogi, toalety są pozamykane na klucz i ładnych parę minut biegałem z piętra na piętro by w końcu – fizjologicznie przymuszonym i zachęconym przez miłą panią doktor, która w ostatniej fazie moich poszukiwań towarzyszyła mi w bieganiu po piętrach – skorzystać z toalety … damskiej.

W Kijowie możemy sobie kupić (a potem wynając jakiejś dobrze prosperującej firmie) 65-metrowe biuro w cenie UAH 12.000 za m.kw.

Na Krymie (absolutnie fantastyczne miejsce z ogromnym, częściowo jeszcze słabo wykorzystanym potencjałem) dużo się teraz buduje. Zachęceni dobrą pogodą przez cały rok, sanatoryjnym mikroklimatem, dobrą tatarską kuchnią, doskonałymi krymskimi winnicami, pięknymi widokami, różnorodnością atrakcji górskich, morskich i krajobrazowych, osiedlają się tu liczni przybysze z innych części Ukrainy czy z Rosji. Albo przynajmniej budują tu sobie dacze. Może nie tak spektakularne jak domy letniskowe Grafa Worontsowa czy Cara Mikołaja II – Pałac Liwadia był w 1945 miejscem Konferencji Jałtańskiej, podczas której Churchill, Roosevelt i Stalin omówili m.in „temat Polski” ze znanym nam skutkiem. Niemniej niektóre z daczy noworyszów są oszałamiające – jedną z nich z ogromnym basenem, widziałem w środku lasu, z wysokości wagoniku kolejki linowej, która niemal pionowo wjeżdża na szczyt jednej z gór wysokiego na ponad 1200 m n.p.m pasma „Gór Krymskich”. Robiła wrażenie. I sama kolejka linowa i dacza. Nie udało mi się ustalić do kogo należała, więc pewnie do takiej osoby, której nazwiska lepiej głośno nie wymawiać.

Natomiast większość  śmiertelników kupuje sobie mieszkanie w jednym z powstających jak grzyby po deszczu apartamentowcach. Po ostatnim kryzysie (z tego co pamiętam, gospodarka Ukrainy zapadła się kilka lat temu o ponad 20-25%) ceny są nieco bardziej przystępne. Mieszkanie z widokiem na Morze Czarne i wysokie szczyty górskie można kupić już od USD 900 za m.kw. (odpowiednio droższe jeśli budynek znajduje się tuż przy linii brzegowej czy plaży). Z kolei mieszkanie w starych domach, otoczonych pięknymi roślinami o wiele, wiele taniej. W tym segmencie ceny są bardzo zróżnicowane i zależą m.in od tego czy do budynku da się dojechać samochodem, czy można tylko zejść lub wejść po stromych kamiennych schodkach. Urokliwie i bardzo korzystnie dla figury i zdrowiaJ Nie wiem jak to wygląda zimą, ale podobno szczęśliwie śnieg bardzo rzadko gości w tych okolicach.

Gorąco polecam Krym. Jest naprawdę wart zwiedzenia.

Komentarze:

 1. Wojtek S. napisał(a):

  Czy plaże na Krymie są nadal tak usyfione śmieciami, pływającymi butelkami i petami jak w 2006 roku? A te obrzydliwe sracze na narciarza, bez drzwi, czy już przebudowano na europejskie? Czy w miejscach publicznych nadal wolno palić papierosy? Byłem na Krymie i już nie zamierzam tam jechać. Właśnie przez ten wszechobecny brud.

  • Sławek Muturi napisał(a):

   Wojtku, nie zauważyłem tych rzeczy, o których wspominasz.

   Może dlatego, że już minęło 6 lat od czasu Twojej wizyty i wiele się zmieniło? Polska przed laty też odbiegała od zachodnioeuropejskich standardów.

   Może dlatego, że kwestia brudu zależy od punktu odniesienia. Większość toalet publicznych na świecie wygląda syficznie w porównaniu z tymi w … Chile:-)

   Może dlatego, że ja po prostu uwielbiam podróżowanie i w podróży zawsze mam na nosie różowe okulary?

   A może dlatego, że byłem na Krymie na przełomie października i listopada, czyli po szczycie sezonu. A w sezonie często plaże są bardziej zaśmiecone. My turyści niestety nie jesteśmy aniołkami:-)

   Niemniej przyznaję, że w Polsce ogólnie jest czyściej niż na Krymie. Ale tam jest lepsza pogoda i wino:-) Krajobrazy przepiękne, a ludzie są bardziej bezpośredni i serdeczni.

   • Wojtek S. napisał(a):

    to prawda, ludzie są fantastyczni. Wielokrotnie byłem zagadywany przez obcych ludzi, z którymi bardzo życzliwie się rozmawiało. Mało kto na Krymie zna język angielski, za to wszyscy posługują się rosyjskim. Zauważyłem też, że Ukraińcy bardzo ryzykownie jeżdżą, bez pasów i bardzo szybko. Aha, i jeszcze pamiętam stacje benzynowe z 80-oktanową benzyną. Dostępną praktycznie na każdej stacji, których było mnóstwo (pralnie pieniędzy?)

 2. havoorm napisał(a):

  Tam ciagle buduja bloki z plyty w sporo gorszym standardzie niz u nas za komuny(krym- simferopol(najwieksze miasto i stolica krymu) – okolice) a schody sa z betonu.

  • Sławek Muturi napisał(a):

   Nie czuję się ekspertem od architektury, ale rzeczywiście na Ukrainie (podobnie jak w Bukareszcie) stara architektura wydaje sie ciekawsza niż w Polsce, natomiast nowoczesne budynki są w Polsce jakieś lżejsze i ciekawsze. Na Ukrainie i w Rumunii wyglądają bardziej topornie.

 3. NavyBlue napisał(a):

  Podoba mi się ten wpis, szczególnie wartki styl autora i wuchta fajnych słów :-)

 4. Wojtek S. napisał(a):

  Nie wiem, czy komentarz do postu Sławka został dodany, bo go nie widzę. Na wszelki wypadek:

  to prawda, ludzie są fantastyczni. Wielokrotnie byłem zagadywany przez obcych ludzi, z którymi bardzo życzliwie się rozmawiało. Mało kto na Krymie zna język angielski, za to wszyscy posługują się rosyjskim. Zauważyłem też, że Ukraińcy bardzo ryzykownie jeżdżą, bez pasów i bardzo szybko. Aha, i jeszcze pamiętam stacje benzynowe z 80-oktanową benzyną. Dostępną praktycznie na każdej stacji, których było mnóstwo (pralnie pieniędzy?)

  • Sławek Muturi napisał(a):

   Rzeczywiście, motoryzacja na Ukrainie jest szczególna. Dużo starych Ład, a nawet kilkudziesięcioletnich Wołg, starych Ziłów i innych ciężarówek, których wydzieliny strasznie śmierdzą i drapią w gardło. Z drugiej strony, mnóstwo nowiuteńkich BMW, Lexusów, a nawet Ferrari czy Maserati. W Kijowie są salony wszystkich znanych mi luksusowych marek.
   A stacje rzeczywiście dość stare sprzedają niskooktanową benzynę.
   Za to drogi szerokie, dwupasmowe. Wzdłuż wybrzeża kilka równoległych dróg. Wąska, kręta tuż przy plaży, tak samo kręta nieco wyżej przez górne wioski. A jeszcze wyżej dwupasmówki. I to nie jedna.
   A styl jazdy? Nie najgorszy. Zdarzało mi się nawet, że samochody zatrzymywały się na pasach by przepuścić pieszych:-)

   • havoorm napisał(a):

    hmm bylem na Krymie pol roku, co 15 minut jazdy stluczka, na ronda bez swiatel samochody wjezdzajace z predkoscia 60km/h:) Nie wiem jak jest w innych czesciach ukrainy, mowie TYLKO o Krymie, a dokladniej o najwiekszym miescie: Simferopol. Poziom ‚hamstwa’ na drogach jest tam mniej wiecej utrzymany w podobnych proporcjach, gdybysmy porownywali polske do zachodu(londyn, berlin bo tam jezdzilem sporo)

   • SWid napisał(a):

    Off topic.
    A propos ZIŁa to ostatnio widziałem go też na zdjęciu czytając relacje z Kazachstanu http://www.loswiaheros.pl/kazachstan/603-step-almaty-gory-rower
    50 litrów benzyny na 100km jak pamiętam – sąsiad jeździł za pierwszej komuny…

 5. pawel bak napisał(a):

  W Polsce można kupić biura już od 67m2. Polecam inwestycję Real Office na moim rodzinnym Teofilowie w Łodzi.
  http://www.realoffice.pl/pl/oferta/29
  Jest to oczywiście inwestycja nietypowa i nawet w reklamach podkreślają fakt możliwości kupienia biura na własność zamiast wynajmu.

  • Sławek Muturi napisał(a):

   Paweł, dzięki za podesłanie ciekawego case’u.
   Rzeczywiście w Polsce rzadkie są oferty kupna kawałka przestrzeni biurowej zamiast kupna całego biurowca.

   Z drugiej strony, na rynku nieruchomości mieszkaniowych, na Zachodzie Europy często sprzedawane są całe bloki mieszkalne, zamiast pojedyńczych mieszkań, tak jak to ma miejsce w Polsce. Co kraj to obyczaj. Wierzę, że w ramach cywilizowania się polskiego rynku najmu, coraz popularniejsze będą w Polsce oferty kupna-sprzedaży całych bloków mieszkalnych.

   Jaki to będzie miało wpływ na rynek?

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA FRIDOMIACZEK I FRIDOMIAKÓW

sobota, 25 listopada – Łódź, szczegóły bliżej terminu

piątek, 1 grudnia – Warszawa, wystąpienie podczas Kongresu BusinessWoman&Life. Rejestracja – wkrótce

sobota, 13 stycznia 2018 – Łódź, szczegóły bliżej terminu

 

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

„Der Spiegel” o polskim cudzie; „Parkiet” o niemieckim

Podaję za dzisiejszym Pulsem Biznesu, że szacowny niemiecki tygodnik Der Spiegel rozpływał się ostanio w komplementach pod adresem Polski. Wg Spiegla symbolem zmiany jaka dokonała się w Polsce na przestrzeni ostatnich 23 lat jest Stadion Narodowy, który stanął na ruinach poprzednika z czasów komunizmu, kóry to po upadku komunizmu stał się symbolem bezładnego kapitalizmu czasu transformacji. Teraz stał się twarzą nowoczesnej Polski. "Polacy są już mistrzami Europy" - napisał tygodnik - mistrzami Europy pod względem [...]

Najnowsze komentarze

 • Sławek Muturi: AltAir, nie mam pojęcia o jakiej cenzurze mówisz… To ma być jakaś próba prowokacji? Przyznaję,...
 • Sławek Muturi: Buko, chyba o tym samym mowa. Jak widać, jedni widzą szklankę półpełną, inni półpustą. Kolejny na to...
 • AltAir: Widzę, że jednak jakaś cenzura istnieje. Tak jak pisałem wcześniej lubię czytać ten blog i tak jak ktoś pisał...
 • Sławek Muturi: Małgosiu, dzięki za ciepłe słowa uznania.
 • Sławek Muturi: Konrad, dzięki za Twój głos w dyskusji. Z wieloma rzeczami, o których piszesz się zgadzam. Dzięki też...
 • Sławek Muturi: AltAir, nie wiem czy dobrze rozumiem intencję Twojego pytania. Pewnie mogą, bo wszyscy – również...
 • Sławek Muturi: Konkret, zgadzam się z Twoimi postulatami. Ja byłbym nawet za tym by w ogóle zlikwidować Sejm i Senat....
 • Sławek Muturi: Piotrze, temat demografii pojawia się na fridomii, regularnie, co kilkanaście miesięcy. Przestał mnie...
 • Sławek Muturi: Recroot, nie chodzi chyba o to by każdy miał „kogoś stojacego nad sobą”. Nie ma nikogo...
 • Sławek Muturi: Recroot, to cieszę się, że w dużej mierze zgadzamy się co do owych zmian w sądownictwie, które idą...
 • Sławek Muturi: Recroot, dzięki. Nie znałem tego Manifestu. Mam pytanie: czy Manifest rzeczywiście mówi o...
 • Robert: „(…) muszę stwierdzić, że (…) uważam obecny rząd za najlepszy jaki mieliśmy. (…) Nie...
 • buko74: Ma ktoś pełen dostęp do tego artykułu? Coś nowego czy to samo co tutaj w tym wpisie na blogu: Dobra zmiana w...
 • Kuneg: Jeszcze jedno. Sławku, wielki szacunek mam do tego, co robisz. Pokazujesz ludziom, że można korzystać z...
 • Konrad: No więc nie chciałem nikogo obrażać, tylko wskazać na złodziejską partię, która była u władzy tylko po to,...
 • Kuneg: Żeby wiedzieć, że my, jako obywatele, mamy jakieś prawa, to najpierw powinniśmy się dokształcić w tym zakresie...
 • AltAir: Od kilku lat czytam ten blog. Jest moją codzienną lekturą. W komentarzach do tego wpisu napisałeś że dużo...
 • Konkret: A kwestia władzy ustawodawczej ? Polska: 100 senatorów, 460 posłów, ludność ok 37 mln USA: 100 senatorów,...
 • Konkret: Ja niestety muszę się zgodzić z Recrootem, dczekolem. Intencje przeciętnego demonstranta rzeczywiście wydają...
 • Piotr: Panie Slawku, dziekuje za dzielenie sie Pana doswiadczeniem, ktore jest bardzo pomocne w podejmowanych przeze...

Najnowsze wpisy

created by Water Design