Najbogatsi Brytyjczycy 2012

Podróże kształcą. Tyle się można za każdym razem nowego dowiedzieć. Gdy byłem w Anglii tydzień temu, to natrafiłem w jednej z gazet na zestawienie najbogatszych Brytyjczyków w 2012 roku. W sumie to ciekawe ilu z nich rzeczywiście ma brytyjski paszport:-) Pewnie wszyscy, bo wprawdzie nie wiem ile kosztuje brytyjskie obywatelstwo, ale miliarderzy dostają z pewnością zniżkę od Jej Królewskiej Mości :-)

Najbogatszym jest Alisher Usmanow, którego majątek jest wart GBP 13,3 mld. Ten 59-letni Rosjan jest właścicielem 30% Arsenalu Londyn, a fortuny dorobił się na wydobyciu metali, a także ostatnio na spółkach internetowych, m.in serwisie mail.ru, odnoklassniki, vkontakte. Z tego co pamiętam to ostatnio kupił też spore udziały w Google, czy w Yahoo, a może w obu?

2 na liście to Len Bravatnik – Amerykanin rosyjskiego pochodzenia, właściciel Warner Music. Ostatnio za GBP 2 mld sprzedał swoje udziały w spółce paliwowej TNK-BP. Majątek wart GBP 11 mld

Nr 3 to Sri oraz Gopi Hinduja z majątkiem wartym GBP 10,6 mld. Bracia są właścicielami holdingu obejmującego wiele branż – ropa, finanse, zbrojenia, IT

4-ty na liście jest Lakshimi Mittal z majątkiem wartym GBP 10 mld. To znany również w Polsce magnat stalowy. Przez lata zajmował miejsce nr 1, ale ostatnio jego majątek się skurczył o GBP 2,7 mld. Bagatela

Na miejscu piątym melduje się kolejny Rosjanin. Polacy to ponoć największa mniejszość na Wyspach, ale jakoś o dziwo nie stanowią jeszcze największej mniejszości na tej liście. Trzymam kciuki! Miejsce 5-te zajmuje Roman Abramowicz z majątkiem wycenianym na GBP 9,3 mld

Może wreszcie jakiś rodowity Anglik? Nie, bo miejsce 6-te zajmuje Norweg, John Fredriksen (GBP 8,8 mld). Podobno uciekł z Norwegii do bardziej przyjaznego dla inwestorów … Cypru. Ciekawe ile stracił.

Miejsce 7 zajmują bracia David i Simon Reuben, pierwsi rdzenni londyńczycy na tej liście. Majątku wartego GBP 8,3 mld dorobili się głównie na … nieruchomościach (zuchy!!!), a także na metalach. Czyli twardzi goście

Szczęśliwa 8-ka przypadła pewnemu Duke of Westminster. Majątek wart GBP 7,8 mld to głównie nieruchomości, które w ostatnim roku nabrały ok GBP 450 milionów dodatkowej wartości. Anglicy jakoś widać dobrze czują nieruchomości :-)

Miejsce 9 przypadło włosko-brytyjskiej parze, Ernesto i Kirsty Bertarelli z majątkiem wartym GBP 7,4 mld. Dorobili się na farmacji, a swoją firmę Serono sprzedali w 2006 roku za GBP 8,7 mld. Ich majątek skurczył się w ciągu ostatnich 6 lat co najmniej o GBP 1,3 mld, czyli wygląda na to, że utrzymanie ich standardu życia pochłania jakieś GBP 217 mln rocznie, a więc GBP 18 mln miesięcznie lub GBP 600 tysięcy dziennie, lub nieco ponad 400 funtów na … minutę (licząc z czasem snu). Przy tym tempie kurczenia się ich majątku, zostało im jeszcze 34 lata życia w niewyobrażalnych dla mnie luksusach.

Stawkę Top 10 zamykają Charlene i Michel de Carvalho (GBP 7 mld). Nie wiem skąd pochodzą, ale Charlene posiada kontrolny pakiet Heinekena, a Michel jest Prezesem Citi Private Bank na region EMEA.

Mam nadzieję, że w którymś z kolejnych zestawień, do pierwszej 10-tki wskoczy dr. Jan Kulczyk. Gorąco mu tego życzę. No i oczywiście finansowych sukcesów życzę także brytyjskim Fridomiaczkom i Mieszkanicznikom. Jeśłi nie w rankingu najbogatszych, to z pewnością w Waszej drodze do wolności finansowej. Powodzenia!

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

3 Responses

    1. as, ciekawa obserwacja. Masz rację, pewnie część przepiła. A druga rzecz to taka, że różne pokolenia mają różne możliwości. Lewandowski zarabia więcej niż zarabiał Boniek gdy był piłkarzem. Radwańska pewnie więcej niż Fibak. Nowobogaccy mają nowe możliwości, nieosiągalne dla poprzedniego pokolenia. Facebook ma wycenę podobną do firm, które powstały 100 lat temu, choć tak naprawdę niczego nie produkuje:-)

  1. > “wprawdzie nie wiem ile kosztuje brytyjskie obywatelstwo”
    Dla obywatela EU koszty uzyskania brytyjskiego paszportu to w sumie ok tysiąc funtów.Też słyszałem o specjalnych udogodnieniach bogatych ale szczegółów nie znam. Aczkolwiek dla celów posiadania firmy czy nieruchomości w UK obywatelstwo nie jest konieczne…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.