21

08.2013

Status mieszkań „spółdzielczych własnościowych”

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Inwestowanie, Landlord's corner, Prawo

ilość komentarzy: 19

Dostałem od Michała podpowiedź ciekawego tematu do poruszenia na łamach bloga fridomia.pl. Chodzi o mieszkania o statusie „spółdzielcze własnościowe”

Pytanie brzmi: czy inwestujecie w tego typu mieszkania, czy ich unikacie? A może traktujecie na równi z mieszkaniami z założonymi hipotekami? Czekamy z Michałem na Wasze opinie:-)

Komentarze:

 1. Marek Zemsta pisze:

  Osobiście nie widzę dużej różnicy między takimi mieszkaniami. Jedynym mankamentem może być koniecznośc odprowadzania czynszu na istnienie spółdzielni.

  Przewiduję jednak, że tego typu mieszkania z czasem będą przechodzić na wspólnoty.

  Chętnie dowiem się czy ktoś miał nieprzyjemności z uwagi na zakup takiego mieszkania?

 2. Krecik pisze:

  Biorąc pod uwagę bardzo prostą możliwość zamiany spółdzielczego własnościowego na zwykłą własność, za niemal bezcen, trochę dziwne to pytanie.
  Ten, kto potrzebuje większego zabezpieczenia prawa do mieszkań (by bankrutująca spółdzielnia nie zrobiła mu psikusa) albo innych zasad amortyzacji, po prostu to robi ;)

  • Michał Kolasinski pisze:

   Krecik czy jesteś na 101% pewny ze SM zgodzi się na wyodrębnienie ZAWSZE ??
   Ja nie mam i stąd moje pytanie przekazane Sławkowi.

   Po drugie, często bloki SM stoją na gruntach z dzierżawą wieczystą. Chociaż wieczysta to jest tylko z nazwy bo w rzeczywistości dzierżawa jest do określonej daty. Nie wiem co się dzieje w takim przypadku z blokiem, ale załóżmy że skarb Państwa/miasto (różni są właściciele) nie wyrazi zgody na przedłużenie i nakaże rozebrać budynek. Nie będąc właścicielem nie wydaje mi się żeby ktoś dostał odszkodowanie. Jeżeli już to SM.

   A po trzecie, dla mnie każde niepotrzebnie wydane pieniądze traktuje jako swoją porażkę, ponieważ tego nie przewidziałem. A wydanie kilku tysięcy (w niektórych SM taki jest koszt), nie jest BEZCENEM dla mnie.

   • krzysiek pisze:

    to co mówi krecik to częściowo prawda… czyli da się to wykupić lokale za nieduże pieniądze. W moich okolicach około 1500 zł za wszystkie opłaty notarialne. Warunkiem takiej transakcji jest jednak uregulowana sprawa gruntów. Blok musi stać na gruntach których właścicielem jest spóldzielnia. Jeśli jest tak jak piszesz czyli blok stoi na gruntach dzierżawionych trzeba będzie nieco poczekać.
    Generalnie spółdzielnia stara się regulować sprawy gruntów i corocznie stara się pozyskać/wykupić kolejne grunty, ale bez tego o wykupie nie może być mowy.

 3. krzysiek pisze:

  Witam, każde mieszkanie spółdzielcze można przecież wydzielić by stało się odrębną własnością…

  Dostrzegam jednak parę plusów i minusów takich mieszkań:
  Np spółdzielnia jest odpowiedzialna za niektóre z napraw w mieszkaniu.
  Mozna uzyskać dofinansowania do wymiany okien.
  Można amortyzować 2,5% stawką ( jest ona z zasady podwyższona, ale nie można jej już bardziej zwiększyć bez wyodrębniania lokalu.)
  Można oczywiście założyć księgę wieczystą i sfinansować zakup hipoteką.
  Kłoci się to nieco z moją logiką, ale w moich okolicach zazwyczaj bloki spółdzielcze ( mimo całego marnotrawczego aparatu pracowników spółdzielni) wyglądają o wiele lepiej niż bloki zarządzane przez wspólnoty.

  Ktoś z was dostrzega jakieś minusy lub plusy?

 4. krzysiek pisze:

  Marku, z tym czynszem to tak do końca nie jest jak piszesz.
  Trzeba rozróżnić dwie rzeczy a mianowicie:
  1. Bycie członkiem spółdzielni
  Nie ma to związku z tym jaką formę wartości posiadamy czy jest to spółdzielcze lokatorskie, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu czy też pełna własność. Członek spółdzielni płaci niższa stawkę eksploatacyjną i członkostwo warto mieć zawsze wykupione.
  2. Odrębna własność a spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
  Trzeba pamiętać że będąc posiadaczem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jesteśmy właścicielami lokalu – jest on własnością spółdzielni. Mamy jedynie prawo przekazać nasze spółdzielcze prawo komuś innemu

  Posiadam dwa takie mieszkania i głównym minusem jest to że ja jako mieszkaniec nie mam wpływu na to co, w jakiej kolejności będzie wykonywane z funduszu remontowego.
  Nie mogę narzekać by było robione mało bo na prawdę klatki są malowane często, bloki są ocieplone, dookoła place zabaw, domofony powymieniane, ale ciężko jest nawet dowiedzieć się wcześniej co kiedy będzie robione. Chciałbym by były spotkania lokatorów z administratorem ze spółdzielni. Chociaż z drugiej strony patrząc jak zbyt dużo ludzi doszłoby do głosu to pewnie duża część nie chciałaby nic robić a druga część robić zbyt dużo. Mimo wszystko chciałbym by lokatorzy mieli realny wpływ na to co się dzieje z budynkiem

  • Michał Kolasinski pisze:

   Trafna uwaga odnośnie tego braku prawa głosu, dzięki.
   Jakoś wcześniej o tym nie pomyślałem.

  • Marta pisze:

   Nalezy chodzic na zebrania, podawac wlasne uchwaly. Wszystko jest wiadome i glosowane z gory, rowniez kolejnosc, bo tak stanowi prawo. Nic nie dzieje sie przypadkiem, czasami spoldzielnia byc moze prowadzi sama zebrania i proponuje zmiany lub remonty, na co czlonkowie sie zgadzaja lub nie, rowniez w glosowaniu. Spotkania z administratorem jak najbardziej sa, trzeba po prostu zainteresowac sie spoldzielnia i wlasnymi mieszkaniami, a nie tylko wplacic skladke i czekac (jak robi najwiecej osob). Generalnie dzialanosc nie rozni sie wiele od dzialanosci wspolnoty, w moim przypadku jest duzo lepiej dzialajaca instytucja niz taka wspolnota. Prosze nie zakladac ze „ktos pewnie cos by chcial”, a przejsc sie na zebranie przynajmniej raz na rok i sie przekonac. Tam tez beda wlasciciele, ktorzy zainteresowani są dobrem budynku. Generalnie zamiana spoldzielczego wlascnosciowego nie jest skomplikowana, ale kosztowo jest to po prostu nieoplacalne i dlatego nikomu sie z tym nie spieszy , co pozwala traktowac te mieszkania rownowaznie. Zapewniam,ze gdy pojawia sie jakiekolwiek problemy ludzie szybko pobiegna do sadu i pozakladaja po prostu ksiegi wieczyste.

 5. jacek pisze:

  czyli rozumiem że inwestujecie Państwo bez obaw w mieszkania o statusie „własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego”?

 6. eNskok pisze:

  odświeżam temat: czy kupując mieszkania „spółdzielcze własnościowe” bez księgi wieczystej przekształcacie prawo własności i zakładacie KW (pod warunkiem uregulowanego statusu gruntów)?

 7. wwwmarta pisze:

  Nie mylcie spółdzielczego LOKATORSKIEGO, którego się nie kupuje a dostaje przydział ze spółdzielczym WŁASNOŚCIOWYM.

  Spółdzielcze własnościowe różni się od odrębnej własności tylko udziałem w gruncie! Nie ma tu znaczenia czy grunt pod budynkiem to odrębna własność czy użytkowanie wieczyste (nie ma czegoś takiego jak dzierżawa wieczysta, kwestie prawne są na tyle skomplikowane, że nie komplikujmy ich dodatkowe błędnym nazewnictwem). Wracając do lokalu, Krzyśku – nie masz racji. Właściciel spółdzielczego własnościowego jest właścicielem lokalu, posiada także udział w częściach wspólnych budynku, nie posiada tylko udziału w gruncie pod budynkiem. Spółdzielnia nie może was wyrzucić z takiego lokalu bo taki ma kaprys! Może chcieć przeznaczyć budynek na inne cele, ale musi wam zaoferować lokal o co najmniej! takim samym standardzie. W praktyce, jeśli już to zaproponują wyższy standard, żeby szybko przeprowadzić całą procedurę. A to nie jest tak, że musicie się zgodzie, wy tylko MOŻECIE się zgodzić.

  Wpływ na remonty, nie jestem pewna, ale niemal przekonana, że spółdzielnia musi robić spotkania z lokatorami. Nawet jeśli nie ma takiego obowiązku (a raczej ma) to w praktyce często takie spotkania spółdzielnie robią. Moja spółdzielnia robi je kilka razy do roku. Jeśli nie bierzesz udziału w takich spotkaniach (ja nie biorę, bo dobrze sobie radzą beze mnie :p) to pretensje, że nie masz wpływu na remonty możesz mieć tylko do siebie.

  GRUNT – nie ma związku z rodzajem własności lokalu! Może być odrębną własnością lub w użytkowaniu wieczystym (UW). Jeśli jest to UW, to po okresie użytkowania dotychczasowy użytkownik ma PIERWSZEŃSTWO wykupu, nie można takiej umowy zerwać wcześniej (pomijam wyjątki, które nie dotyczą spółdzielni, więc nie będę tu mieszać). Spółdzielnie, jeśli jeszcze nie wykupiły gruntów, to zwykle mają dodatkową pozycję w opłatach eksploatacyjnych – fundusz na wykup gruntów i starają się to robić jak najszybciej.

  Spółdzielcze własnościowe można przekształcić na odrębną własność bez względu na własność gruntu. Należy się w tym celu zgłosić do spółdzielni i podpisać akt notarialny wykupy. Warto to zrobić jak najszybciej, bo cena tego zabiegu będzie tylko rosnąć… W praktyce zmieni się tylko tyle, że z opłat eksploatacyjnych ubędzie Ci pozycja podatek od nieruchomości, podatek ten będziesz opłacać samodzielnie. Jeśli grunt jest nadal w UW, to nabędziesz udział w UW i też będziesz mieć odrębną własność. Spółdzielnie to nic innego jak zewnętrzna firma zarządzającą Twoją nieruchomością – tak jak Mzuri :p, choć pewnie Mzuri robi to lepiej :p

  Księgi wieczyste – oczywiście na spółdzielczym własnościowym również są zakładane i można je obciążać hipoteką. Większość nieruchomości ma już założone KW. I znowu jest to odrębny temat od własności…

  PS: nikt z nas nie posiada nieruchomości :p można posiadać PRAWO odrębnej własności nieruchomości lokalowej lub spółdzielcze własnościowe PRAWO do lokalu :P

  • Sławek Muturi pisze:

   Marta, duże dzięki za sporą porcję fachowych wyjaśnień. To o czym piszesz na końcu, ja odkryłem dopiero po zakupie u notariusza n-tego mieszkania. Odkryłem, że mieszkania nie można w ogóle kupić, ani sprzedać. Nabywa się prawo własności mieszkania, a nie „mieszkanie”. Jakoś na studiach prawniczych tego chyba nas nie uczyli, albo może po prostu mnie nie było tego dnia na zajęciach lub nie byłem w stanie tego zrozumieć:). A to jednak bardzo ważna różnica.

 8. Robert pisze:

  Warto dodać, że za mieszkanie spółdzielcze nie płaci się podatku od nieruchomości – płaci go spółdzielnia. Zawsze to papierków mniej.

 9. Przemek pisze:

  Witajcie,

  Forum obserwuje już od pewnego czasu natomiast jest mu mój pierwszy wpis. Sławku, gratuluje bardzo pragmatycznych publikacji, które przybliżyły mi świat inwestycji w nieruchomości i sprawiły, że wkrótce (mam nadzieję) będę posiadał pierwsze mieszkanie na wynajem w swoim portfolio. Intensywnie zastanawiam się nad zakupem mieszkania z własnościowym spółdzielczym prawem do lokalu bez księgi wieczystej. Zdaje sobie sprawę, że to trochę ryzykowne na początku – ale z drugiej strony lepsza cena i dodatkowa możliwości jej negocjacji. W kontekście zakupu takiego mieszkania proszę was o opinię:

  Główne ryzyka i działania mitygujące ryzyka:
  1. Nieruchomość może być obciążona (np. roszczenia w stosunku do osób trzecich)
  -> W akcie notarialnym planuje wpisać kary umowne dla obecnego właściciela gdyby okazało się, że nieruchomość jest obciążona
  2. Właścicielem nieruchomości może być inna osoba (czysto hipotetycznie spółdzielcze prawo własności mogło być już przeniesione na inną osobę)
  -> Mam wgląd do decyzji administracyjnej przyznającej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (brak aktu notarialnego nabycia nieruchomości ponieważ jest to pierwszy właściciel od początku lat 70’)
  -> Pozyskanie wypisu z ewidencji gruntów komu przysługuje prawo do lokalu
  3. Nieuregulowany stan prawny gruntu (spółdzielnia może nie posiadam własności gruntu lub prawa do użytkowania wieczystego)
  -> Do weryfikacji w spółdzielni stan prawny gruntu

  Zasadniczo wspomniane ryzyka można wyeliminować jeżeli obecny właściciel założy księgę wieczystą. Pokryłbym koszty założenia księgi i wpisu prawa własności oraz jednocześnie poczekałbym ok. 3 tygodni aż zostanie to uregulowane w sądzie.

  Powiedzcie proszę co o tym sądzicie i jak rozwiązujecie problem z kupowaniem mieszkań bez księgi wieczystej. Czy w ogóle decydujecie się na takie mieszkania?

 10. Robert pisze:

  Ja kupiłem takie mieszkanie i nie żałuję. Ta księga wieczysta niewiele ci daje – chyba że chcesz wpisywać hipotekę. Brak księgi oznacza brak hipoteki, bo bez wpisu do KW hipoteka nie powstaje. Sprawdź komplet dokumentów i informacji gdzie się da. Uważam, że sam fakt braku księgi w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu nie jest niczym złym.

  • Sławek Muturi pisze:

   Ja też mam kilka tego typu mieszkań kupionych wiele lat temu. Nie odczułem żadnej różnicy pomiędzy nimi, a mieszkaniami z KW. Jedyna różnica to taka, że bez KW trudno (w praktyce – niemożliwe) jest uzyskać kredytowanie bankowe.

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

Friend Email
Enter your message
Enter below security code
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA FRIDOMIACZEK I FRIDOMIAKÓW

18.10, wtorek – Radom, godz 17:00, Restauracja Teatralna, ul Żeromskiego 55

14.11, poniedziałek – Londyn, POSK IV piętro, King’s Street, Hammersmith

16.11, środa – Gdynia, szczegóły wkrótce

17.11, czwartek – Kraków, godz 16, moja prezentacja podczas Tygodnia Przedsiębiorczości

20.11, niedziela – Płock, godz 9:00, moja prezentacja podczas Festiwalu „Kobieta z Kasą”. Więcej szczegółów bliżej terminu

23.11, środa – Bangkok, Tajlandia, godz 15:00. Rejestracja tutaj: http://www.event.biznesponadgranicami.pl/#program

26.11, sobota – Warszawa, moja prezentacja w trakcie Kongresu organizowanego przez Businesswoman & Life

 

 

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Co to jest wolność finansowa? – Bankier.tv

Od 5 marca 2010 portal finansowy Bankier.tv rozpoczął emisję cyklu nagrań poświęconych dążeniu do wolności finansowej poprzez inwestowanie w nieruchomości, który niedawno zrealizowaliśmy na ich zaproszenie.  Bardzo się cieszymy z popularyzacji idei wolności finansowej. Nagraliśmy kilkanaście odcinków, które będą emitowane w kolejności przypominającej kolejność rozdziałów w naszej książce. Wszystkie odcinki zamieścimy na blogu w kategorii: Multimedia.     Zachęcamy do odsłuchania i do komentarzy.   ttp://bankier.tv/video/Co-to-jest-wolnosc-finansowa-Cz-1-52312.html [...]

Najnowsze komentarze

 • Sławek Muturi: Rafa, miałem na myśli PRL-owską gospodarkę mieszkaniową. Jeśli jesteś zbyt młody by pamiętać, to...
 • Sławek Muturi: Nieruchomości-w, bardzo mi miło. A która to książka? Daj też proszę znać gdy już ją przeczytasz, czy...
 • Dariusz G: Kredyty ,kredyty , kredyty Jak osoby które pisały wcześniej uważam że branie kredytu w tak młodym wieku...
 • czytelnik: Od kilku miesięy poluję na mieszkanie w moim przedziale finansowym.Napiszę co zaobserwowałem. Sporym...
 • Rafa: więc wskazałeś elementy w których można konkurować z państwowym najmem :)
 • Rafa: Polska nie ma 37mln mieszkańców, bo 3mln wyjechało za granicę. Nie uważam, żeby ktoś, kto logicznie myśli i...
 • Rafa: Slawku może powiedz jak to się zakończyło, bo ja nie wiem, co masz na myśli. I czy na pewno się zakończyło? :-D
 • Wojtek: Czesc! Trafilem w internecie na taki raport. http://www.bankier.pl/wiadomos c/Negocjacje-na-rynku-miesz...
 • TempleBar: Witam, Mam nieco inne podejście do ceny zakupu nieruchomości. Dla mnie jest to parametr wynikający z ceny...
 • TempleBar: Witam, Mam nieco inne podejście do ceny zakupu nieruchomości. Dla mnie jest to parametr wynikający z ceny...
 • Darkozzz: Eirenaios, co do okazji typu 100 tyś gdzie cena rynkowa jest 120-130 to się zgodzę… tu liczył się...
 • Darkozzz: Eirenaios, co do okazji typu 100 tyś gdzie cena rynkowa jest 120-130 to się zgodzę… tu liczył się...
 • bartmik: Witam, Sławku jeśli chodzi o negocjacje z deweloperami jest to bardzo trudna sprawa. Moim zdaniem nie zależy...
 • Marek: No właśnie piszesz o Warszawie, a co z resztą Polski? Z małymi miasteczkami i wsiami? Tutaj żaden biznes...
 • Nieruchomosci-w: Właśnie jestem po zakupie ksiązki. Niedługo zapoznam się z jej treścią, ale tyle się naczytałem...
 • csh: >>szczególnie w obecnej sytuacji demograficznej Ja bym z ta demografia nie przesadzal. Polska nie musi za...
 • csh: Ciekawe podejscie partii rzadzacej, budynki bez garazy, wind poza cywilizacja dla rodzicow z dziecmi i to w 21....
 • Sławek Muturi: Eirenaios, masz rację, gdy okazja jest już doskonała, negocjowanie może oznaczać, że trafi w ręce...
 • Sławek Muturi: Aga-ta, chyba masz rację. Wielu Amerykanów wstydzi się takich kandydatów. Mnie martwi co innego. Wiele...
 • Sławek Muturi: :-) Zapraszam:-)

Najnowsze wpisy

created by Water Design