07

11.2013

Państwowy Fundusz Mieszkań na Wynajem już coraz bliżej

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów

ilość komentarzy: 28

Jak donosi Gazeta Wyborcza, państwowy Fundusz Mieszkań na Wynajem już jest coraz bliżej. Napisałem szereg artykułów na ten temat, udzieliłem szeregu wywiadów przedstawiając dlaczego uważam, że nie jest to dobry pomysł, ale – jak się mogłem tego spodziewać – nie pomogło:-). Rząd widać lepiej się zna na najmie mieszkań niż my mieszkanicznicy:-)

Proponuję by na zasadzie analogii wdrożyć podobną inicjatywę do … piłki nożnej. W obliczu ewidentnej nieudolności polskiej reprezentacji oraz całego PZPN, niech rząd zgłosi do eliminacji do piłkarskich mistrzostw Europy reprezentację rządowo-poselską uzupełnioną o szefów państwowych firm. Wzrośnie liczba strzelanych bramek. Samobójczych:-)

Oto link do artykułu: http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,14898808,Bank_Gospodarstwa_Krajowego_powolal_TFI_BGK.html

Szymon, dzięki za podesłanie linka i zaproponowanie wznowienia dyskusji na ten temat na łamach fridomii.

 

Komentarze:

 1. Tomtor pisze:

  Ciekawe, pozyjemy, zobaczymy. Wydaje mi sie, ze jezeli nastapi spadek ceny wynajmu to bedzie to w segmencie economy i moze economy +(biorac nazewnictwo z linii lotniczych). Slawek z Twoja strategia i inwestycjami w segmencie ‚Ryaniar’ zapewne nie powinniennes odczyc specjalnie presji, jako ze czynsze – tak jak rozumiem z Twoich ksiazek, sa zdecydowanie ponizej tych podawanych w Ekspanderach itp. Ci z kolei co maja inwestycje w segmencie ‚business class’ tez powinni nie powinni odczuc zmian, bo to zupelnie inna grupa odbiorcow. Natomiast faktycznie, moga to odczuc tzw. po angielsku ‚accidental loandlords’ , ktorzy maja mieszkania zakupione nie najtaniej i w dodatku z duzym lewarem, bo wtedy spadek czynszu o 20% moze spowodowac sporo zamieszania. Jednym slowem tak jak Slawku mowisz – nie masz kapitalu to nie inwestuj!

 2. Robert pisze:

  Cyt.: „Według Kuszewskiego przyszli najemcy lokali zapłacą czynsz niższy od obecnego rynkowego o ok. 20 proc.”

  Ciekawe niby skąd to wynika? Z naszych podatków będziemy dofinansowywać czynsz dla najemców? To dlaczego państwo np. mi nie dopłaci do czynszu albo innych wydatków?

  Jak rozumiem to jest pomoc socjalna państwa dla biednych obywateli. Tak więc mieszkania w tych blokach powinny być oferowane tylko dla ludzi o niskich dochodach, tak jak przy zasiłkach. Czy to będzie sprawdzane?

  To ja mam taki pomysł, że wynajmę od nich cały blok za cenę czynszu niższego o 20 % od rynkowego i powierzę w zarządzanie Mzuri. Zostanie mi te 20 % różnicy w czynszu za nic ;-)

 3. Tomtor pisze:

  Swoja droga, nie wiem czy uzywaliscie tej zabaweczki http://blog.szybko.pl/rynkowa-cena-nieruchomosci-w-szybko-pl
  Jezeli rzadowe ceny wynajmu beda podobne jak wyceny z tego modelu to chyba nie musimy sie niczego obawiac, no chyba ze wzrostu czynszow ;-)

 4. Wojtek pisze:

  Też opisywałem ten temat u siebie na blogu i myślę że ten twór nic dobrego nie wniesie w życie prywatnych inwestorów.

  (Dopisek SM: blog nazywa się inwestycjealternatywne.net)

  • JACK pisze:

   LUDZIE TO SA PAŃSTWOWE PIENIĄDZE Z BGK
   JAK MOŻNA ZAGARNĄĆ 5 MLD PLN DO JAKIEGOŚ Funduszu…kryminał
   to kolejny numer na finansowanie partii
   Minister Styczeń wyleciał bo lobbował w listopadzie na zjezdzie TBS
   PROKURATURA powinna się tym zainteresować !

 5. Maciek pisze:

  Fridomiacy, z mojego punktu widzenia wygląda to tak. Mieszkam w Olsztynie. Już teraz wyzbywam się dużych ekskluzywnych lokali na rzecz kawalerek lub małych M2, albowiem po prostu nie ma komu ich wynajmować. Ludzie stąd uciekają, przemysł pada… właściwie to już padł. Jednymi słowy nie jest kolorowo. Rynek lokalny jest zasypany ofertami na wynajem, więc cena spada. Prawo rynku. Ten fundusz mi po prostu lata wokół…, skoro i tak muszę obniżać ceny, aby być konkurencyjny.

  Dostrzegam małe światełko w tunelu. Może w końcu zrobią coś pożytecznego z prawem wynajmu i bój Sławka na rzecz cywilizowania tego rynku ruszy z kopyta.

  Głęboko w to wierzę.

  • Ziom pisze:

   Obawiam sie, zeby nie bylo tak za 20-30 lat, ze kazdy z nas bedzie mowil w ten sposob, niezaleznie od miasta, gdyz przybedzie mieszkan pod wynajem w calym kraju i zmniejszy sie populacja…

   • Sławek Muturi pisze:

    Ziom, rozumiem Twoje obawy co do potencjalnych zagrożeń. Każde działanie jest ryzykowne, przyznaję. Ale według mnie jeszcze większym ryzykiem jest brak podejmowania działań, bo coś się nam może nie udać…

    Czy masz zatem jakiś lepszy pomysł na osiągnięcie wolności finansowej niż budowanie portfela mieszkań na wynajem?

    • havoorm pisze:

     Nieruchomosci sa wdzieczne w kontekscie osiagniecia wolnosci finansowej. Nigdy Slawku nie napisales o dywersyfikacji. Przeciez nie trzeba ograniczac sie tylko do polski(moim zdaniem nie powinno sie tego robic jesli chce sie zabezpieczyc swoja wolnosc….) POLSKA TO JEDNAK peryferyjny kraj z problemami demograficznymi. Optymalnym rozwiazaniem jest posiadanie kilku portfolio w kilku krajach.

    • Sławek Muturi pisze:

     Havoorm, akurat o dywersyfikacji wydaje mi się, że już sporo razy pisałem:-)
     Rozproszenie inwestycji w kilku krajach może być dobrym rozwiązaniem – według mnie – o ile doskonale się te kraje zna. Np Polonia z Niemiec czy z Anglii może inwestować zarówno „u siebie” jak i w Polsce. Odradzałbym inwestowanie w obcym kraju, bo w najlepszym przypadku będzie to „spekulacja”, a w najgorszym utopienie kasy. Piszę o tym więcej w swojej najnowszej książce „Moja droga do wolności finansowej”.

     Ale podkreślam, że jest to tylko i wyłącznie mój osobisty pogląd. Jak ze wszystkim, mogę się mylić:-)

    • Robert pisze:

     Kilka portfolio w różnych krajach… No to już jest niezły cel do osiągnięcia, obawiam się jednak, że dla 99 % to za wysokie progi. Poza tym Sławek wiele razy pisał, że znacznym ryzykiem jest kupowanie mieszkań na wynajem na rynku, którego kompletnie się nie zna.

 6. Janusz Karpaty pisze:

  Młodzi często mają problemy nie tylko z uzyskaniem kredytu na zakup mieszkania ale również z wynajęciem nieruchomości. Mieszkają po 4 osoby na 40 mkw. Być może, że ten program wymiernie pomoże zmienić ten stan.

 7. raldek pisze:

  Ciekawy dzisiejszy artykuł o opodatkowaniu najmu:

  http://prawo.rp.pl/artykul/757965,1063429-Mozna-wynajac-osiem-lokali-i-placic-ryczalt.html

  Przepisy nie określają, kiedy najem staje się działalnością gospodarczą. Zdaniem Izby Skarbowej w Łodzi zarabianie na ośmiu mieszkaniach jeszcze nią nie jest (interpretacja nr IPTPB1/415-409/13-2/MD)

 8. raldek pisze:

  Znalazłem ciekawe badania, że w USA tylko co ósmy Amerykanin zarabiający rocznie 1 mln dolarów ma majątek wart minimum 1 mln dolarów. Reszta przepuszcza kasę na przyjemności.

  • Sławek Muturi pisze:

   Raldek, rzeczywiście bardzo ciekawe. A czy masz może linka do tych badań?
   W sumie te dane mnie nie zaskakują. W Polsce to może niestety wyglądać całkiem podobnie:-(

   Jest takie angielskie powiedzenie – the difference between men and boys, is the price of the toys. Oczywiście supermeni mają super-zabawki odpowiednio super kosztujące:-)

 9. patryk pisze:

  jeśli nawet fundusz doprowadzi do obniżki cen najmu mieszkań to:
  po pierwsze zwiększy się ilość osób których stać na wynajem, więc rynek najmu urośnie.
  po drugie ludzie będą mniej skłonni brać kredyty na własne m ponieważ taniej wynajmą.
  I po trzecie, najważniejsze, mniejsze zyski z jednego mieszkania spowodują że osoby, których Slawek nazywa przypadkowymi mieszkańczykami, zaczna sprzedawać mieszkania co przyspieszy konsolidację rynku.

  Jest to rzecz jak najbardziej pozytywna.

  • Sławek Muturi pisze:

   Patryk, dzięki za bardzo ciekawą perspektywę. Podobnie jak Ty, też nie obawiam się skutków spadku rentowności najmu.

   Natomiast i tak jestem przeciwny państwowym funduszom. Jakoś nie wierzę w gospodarcze umiejętności urzędników państwowych. Gdyby mieli smykałkę do biznesu, to pewnie nie zajmowali byli urzędniczych posad, tylko by otwierali i rozwijali firmy. Może to nie fair i zbyt stereotypowe wobec ogółu urzędników…

   • marioG pisze:

    Sławku, z Twojej wypowiedzi o politykach, urzędnikach bije bardzo mocno „polityczna poprawność”:) Szkoda, że nie nazwałeś rzeczy po imieniu, ale spostrzeżenie jest trafne – gdyby nadawali się do czegokolwiek innego, to nie zajmowaliby się polityką…:) Ale nie o nich jest ten blog:) Na szczęście czasy mamy takie, że w coraz większym stopniu o popycie i podaży decyduje głównie rynek.

    • Sławek Muturi pisze:

     marioG, masz rację, na szczęście coraz więcej zależy od rynku. I dlatego tak protestuję – mam świadomość, że beznadziejnie – przeciwko cofaniu się wstecz. („Cofanie wstecz” to masło maślane, ale jakoś nie przychodzi mi bardziej poprawne logicznie sformułowanie:-)

 10. michaelandro pisze:

  http://www.eurobuildcee.com/?page=news&id=15678&link=polnord-wybuduje-miniapartamenty-w-wilanowie

  Jeśli to prawda, to wchodzą w lokale po 20m2, więc w segment, w który tutaj inwestuje najwięcej osób.

  • Sławek Muturi pisze:

   Michaelandro, dzięki za informację. Janek już był w kontakcie z tym deweloperem. Dwa budynki ze 100-ma małymi mieszkaniami w dwóch etapach są dopiero na etapie projektowania.

   Proponuję by zainteresowani nie negocjowali sami. Może wyjdźmy do dewelopera wspólnie. Jeśli uzbiera się chętnych na wszystkie mieszkania, to będziemy mogli kupić cały budynek. Cena powinna wtedy być o wiele niższa, bo Polnordowi odpadnie koszt sprzedaży (biuro sprzedaży, prowizje sprzedawców, koszt przygotowania wizualizacji i wydrukowania broszurek, koszt reklam w prasie, internecie, na banerach, itp). Sytuacja win-win-win :-)

   Chętnych proszę o zgłaszanie swojego zainteresowanie Jankowi – jan.dziekonski (malpka) mzuri.pl – to zobaczymy jak duża zbierze się grupa inwestorów. Oczywiście preferujemy negocjować w imieniu osób, które potem powierzą zarządzanie zakupionymi mieszkaniami firmie Mzuri:-)

 11. Krystian Podhale pisze:

  Najbardziej rozbawiło mnie czytając rano ten artykuł w Rz zdanie autora: „Idea kontrowersyjna, bo kredytobiorca za cenę wolności finansowej traci swoje wymarzone M, a my 
za to zapłacimy de facto z naszych podatków.Jeżeli tak jest rozumiana przez większość wolność finansowa to nie dziwię się, że Nas Fridomiaków i Fridomiaczek jest tak mało w skali Polski:)

  • Sławek Muturi pisze:

   Krystian, to zdanie też zwróciło moją uwagę:-) Chyba Suze Orman (kiedyś recenzowałem tutaj na fridomii jedną z jej książek) napisała, że wolność od długu to pierwszy poziom wolności finansowej. Ale to dość wąska definicja.
   Z drugiej strony, znam co najmniej kilka osób, które twierdzą, że są wolne finansowo (prowadzą nawet szkolenia w tym zakresie) jednocześnie mając wielomilionowe długi. Dla mnie jest to „wolność finansowa” z wieloma znakami zapytania:-)

 12. tomasz pisze:

  BGK kupił w Poznaniu 124 mieszkania [23-72m2] przy ul Saperskiej 32B i 32C. Najem ma wystartować od końca III kw 2015r. Internetowy system informacji dla najemców ruszy 7 stycznia 2015, strona: http://www.jakusiebie.pl Na lata 2015-2017 fundusz BGK-u planuje wprowadzić na rynek 3,4 tys mieszkań.

  • Sławek Muturi pisze:

   Tomasz, dzięki za informację. Kilka dni temu zrobiliśmy w Mzuri szczegółową analizę poznańskiego rynku najmu i wpływu nań inicjatywy BGK. Może wkrótce podzielę się z Wami najważniejszymi wnioskami z tej analizy:-)

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

Friend Email
Enter your message
Enter below security code
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA FRIDOMIACZEK I FRIDOMIAKÓW

23.11, środa – Bangkok, Tajlandia, godz 15:00. Rejestracja tutaj: http://www.event.biznesponadgranicami.pl/#program

26.11, sobota – Warszawa, moja prezentacja w trakcie Kongresu organizowanego przez Businesswoman & Life

Ze względu na moje zimowanie w tropikach (w tym roku lecę do Afryki), kolejne spotkania przewiduję dopiero na wiosnę 2017 roku. Chyba, że ktoś miałby ochotę się spotkać ze mną w Kenii, Tanzanii, Gabonie (Mistrzostwa Afryki w piłce nożnej), Namibii, RPA, Mozambiku, Etiopii lub na wyspie Mayotte (ze względu na to, że jest to zamorskie terytorium Francji, to można tam polecieć bez paszportu:-). Być może wyskoczę też na dzień-dwa do stolicy Somalii, Mogadiszu, ale tam nikogo nie zapraszam ze względów bezpieczeństwa:-)

 

 

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Najważniejsza inwestycja w życiu ?

Podczas jednego  z ostatnich weekendów mieliśmy okazję rozmawiać ze znajomą, bardzo dumną z powodu nadchodzącej realizacji jej głęboko skrywanego marzenia. Okazało się, że cała jej rodzina przeprowadza się wkrótce do nowo zakupionego domu za miastem.  Pogratulowaliśmy jej goraco odwagi i konsekwencji tym bardziej, że znaliśmy sytuację finansową rodziny. Wiadomo było, że kredyt zaciągnięty na tę „inwestycję” rodzina będzie musiała spłacać przez 25 lat, ale ileż płynęło z tego radosnego faktu korzyści! Kazde z dzieci będzie teraz [...]

Najnowsze komentarze

 • Sławek Muturi: Jacek, dzięki za polecenie tej książki. Czytałem ją jakieś 30 lat temu i nie pamiętam szczegółów....
 • Sławek Muturi: Dzięki Robert!
 • Sławek Muturi: Piotrek, nie chciałem namawiać do rozwodów ani niepotrzebnych rozstań. Chodziło mi jedynie o to, że...
 • Jacek: Co do „skromności” Haille Selaise to polecam książkę Kapuścińskiego „Cesarz”.
 • Bolo: „zmień partnera życiowego” – Kochanie, muszę z Tobą się rozstać, muszę mieć młody mózg :) Mój...
 • Robert W: http://www.rp.pl/Mieszkaniowe/ 301169985-Inwestycje-Po-jakim- czasie-zwraca-sie-zakup-mieszk ania.html...
 • Aga-ta: Ostatnio czytałam o tym, że ważne, aby zmieniać aktywności, gdyż szybko się przyzwyczajamy do danej formy i...
 • recroot: Współczuję takich doświadczeń. Mam to szczęście, że przez ponad 6 lat wynajmowania nie miałem żadnego...
 • ROb: Zainteresowałem się tematem wynajmu nieruchomości i tak sobie czytam bloga od samego początku i trafiłem na ten...
 • Piotrek: Hej Sławek, Super wpis! Jeśli jednak chodzi o tę poradę: „zmień partnera życiowego”, to nieźle...
 • Sławek Muturi: Dziś byłem na ceremonii otwarcia i dwóch meczach. Dojazd – choć na początku było trochę chaosu,...
 • Sławek Muturi: Robert, walczyć to nie, bardziej im kibicowałem:-)
 • Robert W: Wszedłeś na trening bokserów – powalczyłeś z nimi?
 • Sławek Muturi: Piotrze, o Kasperczaku wiedziałem, o Baniaku słyszę po raz pierwszy. Dzięki. To będę im kibicował....
 • piotr: Z polskich akcentów trenerem Tunezji jest Henryk Kasperczak a w reprezentacji Burkina Fason w sztabie...
 • Sławek Muturi: Wczoraj spędziłem dzień przemierzając Libreville w poszukiwaniu biletów na mecze Mistrzostw Afryki....
 • Sławek Muturi: Robert, tak, to prawda. Mój kolor skóry najemczyniom wydał się bardzo podejrzany. I było to wiele,...
 • Sławek Muturi: Bolo, dzięki za podzielenie się z nami swoją historią. Jest bardzo pouczająca. Jakieś inne Wasze...
 • Robert: Kiedyś Sławek pisał, że potencjalny najemca nie chciał od Sławka wynająć mieszkania, najpewniej z powodu...
 • Bolo: Dokładnie wiem o co Ci chodzi pisząc o „wymianie systemu operacyjnego”. Jako 21-latek otworzyłem...

Najnowsze wpisy

created by Water Design