18

02.2014

Jak sie ma bogactwo do zdrowia?

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów

ilość komentarzy: 31

W weekendowym wydaniu The Times, znalazem artykul o tym, ze bogaci 80-latkowie sa zdrowsi niz biedni 60-latkowie. Spis ludnosci wykazal, ze 20% osob biednych w wieku 35-39 lat zadeklarowalo problemy ze zdrowiem. Tak wysoki procent dreklaracji padl w przypadku osob bogatszych (w 10%-ach najbogatszych mieskzancow Wielkiej Brytanii) dopiero w wieku 60-64 lat. Podobne wsrod biednych kobiet, ktore osiagna 60-tke, az 50%% narzeka na zdrowie. Wsrod bogatych kobiet w tym samym wieku, tyko 15% narzeka na zdrowie.

Wyglada na to, ze jest pewna roznica miedzy wiekiem biologicznym, a wiekiem zdrowotnym i ze roznica ta wynika czesciowo z roznicy w poziomie dochodow. Jakie moge byc wytlumaczenia tej obserwacji, jak sadzicie?

Ciekawe jak ma sie zdrowie do wolnosci finansowej? Wydaje sie, ze brak stresu wynikajacy z braku trosk finansowych powinien sprzyjac dobremu samopoczuciu zdrowotnemu…

Komentarze:

 1. Andrzej Ondrii Dubiel pisze:

  Moje wyjaśnienie na pewno nie dotyczy wszystkich przypadków (podejrzewam, że ogólnie czynników/przyczyn jest wiele), ale z pewnością dla niemałej części społeczeństwa ma to wpływ.
  Otóż osoby biedniejsze przeważnie pracują na etacie, fizycznie, np. przy jakiejś linii produkcyjnej (w której np. dodatkowo jest chłodno), sprzątają, dźwigają w magazynach, częściej są narażeni na bezrobocie, przez co częściej w życiu zdarza im się źle odżywiać (z powodu oszczędności). To wszystko w dłuższym okresie ma raczej znaczny wpływ na zdrowie.

  Owszem, dzisiaj warunki pracy są znacznie lepsze, ale mowa tutaj o ludziach w wieku 40-80, czyli ludzi, którzy w dużej mierze pracowali tuż po wojnie.

  W przypadku osób bogatszych raczej częstszą przyczyną pogorszenia stanu zdrowia – jest stres – który można zwalczyć odpoczynkiem (niekoniecznie fizycznym, ale od pracy), hobby lub innymi podobnymi zajęciami. Podejrzewam też, że bogatsi częściej mogą sobie pozwolić, np. na rok bez pracy zawodowej – wtedy dokształcić się, podróżować i wypocząć.

  Być może się mylę :)

  • Jan pisze:

   Biednemu zawsze wiatr w oczy, a bogatemu lepiej. Zatem trzeba dążyć do bogactwa. Biedni narzekają, a bogaci są uśmiechnięci.

 2. Marek pisze:

  Wszystko zależy od psychiki. Człowiek bogaty mniej się stresuje niż człowiek biedny, inaczej podchodzi do życia, ma w sobie więcej optymizmu. Biedny natomiast to raczej pesymista, codziennie zastanawia się jak dotrwać do końca miesiąca. Poza tym biedny raczej ma gorszy dostęp do opieki zdrowotnej niż człowiek bogaty.

  • Aneta pisze:

   Są wyjątki wśród biednych kiedy biedny przywiązany do natury żyje w zgodzie ze sobą, w harmonii światem, w dobrych relacjach i kieruje się pozytywnymi wartościami, myśleniem,miłością, spólczuciem jest wstanie przeżyć bardzo długo nawet na skromnej diecie wybierając intuicyjnie dobre pożywienie najczęściej z ogródka.

   • Sławek Muturi pisze:

    Aneta, przypomniało mi się, że kiedyś pewien lekarz medycyny chińskiej zwrócił mi uwagę na to, że najzdrowsza dieta jest zwykle bardzo uboga, mało urozmaicona. Dieta Eskimosów czy Indian czy różnych plemion afrykańskich jest zwykle mało urozmaicona, a mimo to (a może właśnie dzięki temu) ludzie są często bardzo długowieczni:-)

    • Grzesiek W pisze:

     To prawda bo powtarzalność i nieskomplikowanie posiłków pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, zwyczajnie organizm ma udoskonalone schematy trawienia takich rzeczy i dalszej ich „obróbki”.. Niczym go nie zaskakujemy. Oczywiście dieta musi być zbilansowana ale nie koniecznie urozmaicona. Mówię to jako osoba czynnie uprawiająca sport wytrzymałościowy, będąc jednocześnie wegetarianinem :)

    • Aneta pisze:

     Zgadza się:) zazwyczaj pożywienie na danym obszarze powinno dostarczyć tego co nam potrzeba do zdrowia w danych warunkach klimatycznych/geograficznych. Ale druga kwestia, która mi na myśl przychodzi to silne więzy międzypokoleniowe i plemienne, wsparcie które sobie dają, wartości, życie w zgodzie z natura, a nie hipermarketem czy GMO;) mające duże znaczenie dla wewnętrznej równowagi i tym zdrowia.

 3. Robert pisze:

  Wydaje mi się, że również przy wolności finansowej człowieka może atakować poważny stres związany ze strachem, że z jakiegokolwiek powodu wolność finansowa może się skończyć ;-)

  • Sławek Muturi pisze:

   Robert, wydaje mi się, że jeśli ktoś osiągnął 100%-ową wolność finansową, to jedyne dla niej zagrożenie stanowi on sam, np nagle żyjąc POWYŻEJ swoich możliwości finansowych. Jeśli nabył nawyk życia PONIŻEJ swoich możliwości finansowych, to co jeszcze mogłoby mu potencjalnie zagrozić?

   • havoorm pisze:

    Polityczne i finansowe zawirowania, zarowno w kraju/krajach, gdzie posiada aktywa(np. Nieruchomosci) jak i globalne. Czasami mam wrazenie, ze ludzie bez majatku moga jednak byc szczesliwsi.

 4. Tomek pisze:

  Zależy, ile wysiłku wymagało dojscie do owej niezależności finansowej. Na tym forum wielokroć widziałem wpisy osób chwalacych sie ciężka pracą po kilkanaście godzin na dobę, rownież w weekendy. Takie podejście to raczej przepis na zrujnowane zdrowie po 50tce…

 5. Marek pisze:

  Bogactwo i wolność finansowa w tym konkretnym przypadku są tożsame. Chodzi o dostęp do pieniędzy, które można spożytkować na swoje, szeroko rozumiane zdrowie. Niemniej jednak w moim odczuciu pieniądze są warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym. Powodują, że być może możemy mniej pracować (lub wcale), że możemy bardziej dbać o swoje potrzeby. Dla mnie jeszcze są dwa warunki dobrego zdrowia. Pierwszy to wiedza a drugi to jak z tej wiedzy korzystać. Wiedza na temat tego jak wypoczywać (czynnie w ruchu czy może iść do masażysty), jak się odżywiać, jak odpoczywać żeby odpocząć. A mając już tę wiedzę trzeba ją wprowadzić w życie. Jeżeli wiem, że np. ruch to zdrowie no to z tym trzeba coś zrobić a nie tylko wiedzieć, jeżeli wiem że nie mogę jeść tłustych potraw to (jak mam pieniądze) to zastąpię to czymś co dobrze smakuje ale jest dla mnie lepsze, itd. Tak więc do tego są niestety potrzebne pieniądze i wiele chęci żeby umieć to spożytkować. Pozdrawiam. Marek

 6. Rafał C pisze:

  ten wynik można skorelowac z tym oto artykułem:

  http://www.daveramsey.com/blog/20-things-the-rich-do-every-day

  wydać ludzie majętni poprostu zyją inaczej (w większości) :)

 7. Aneta pisze:

  Ludzie bogaci w pewnym sensie mogą pozwolić sobie na pewne rzeczy, na które innych nie stać, jak na lepsze warunki mieszkaniowe, lepszą żywność (co jest bardzo istotne, ludzie żyjący szczególnie na fastfoodach tzw. żywność CHI-free mogą krócej żyć, czy częściej chorować). Stać ich na uprawianie sporu, rekreacji, możliwość aktywnego / komfortowego / twórczego / innego wymarzonego typu spędzania wolnego czasu, podróże, realizowanie pasji, różnego rodzaju zabiegi, coachingi, odkrywanie życia / pewien komfort, więc i ciało, i mózg mają szansę być zdrowsze. Zapewne i korzystanie w razie potrzeby z leczenia czy dostępnych metod i form leczenia może być na wyższym poziomie – dotyczy to mniej szkodliwych leków, wyższej rangi specjalistów, nowocześniejszych technologii, czy też innych form leczenia. Niektórzy mniej się leczą, bo pewnie nie mają na to czasu (Ci zabiegani) albo są rzeczywiście zdrowsi, bo żyją w harmonii (przeważa tu pozytywne myślenie czy wyrażanie emocji, uczuć). Niektórzy bogatsi wracają do pewnych aspektów, które są możliwe dla ludzi, którzy już osiągnęli w życiu dużo (są nasyceni) lub potrafiących się cieszyć życiem bez względu na wartości materialne i wracają do korzeni – zaczynają pielęgnować wartości takie jak przyjaźń, rodzina, sąsiedzi, wartości ponadpieniężne, które są tracone często na początku drogi do bogactwa poprzez znaczną grupę ludzi. Jak sam Sławku wiesz dawanie, dzielenie się zwiększa stan zadowolenia, bogactwa, zdrowie i sprzyja wydłużeniu życia:))) Ale to również zależy od stopnia rozwoju na poziomie duchowym. Mają szansę rzeczywiście dłużej pożyć, ale niektórzy mogą szybciej się spalić, jeśli nie zadbają o równowagę życiową w wyścigu o ilość mieszkań. Ciekawa jestem jaki był współczynnik zgonów wśród bogatych, którzy nie dożyli 60tki? Życzę Wam co najmniej 120 lat:)

 8. doktor21 pisze:

  Witam

  Po tym wpisie dochodzę do wniosków iz wraz ze wzrostem bogactwa mężczyźni są coraz zdrowsi a kobiety mniej narzekają:)

 9. Pierwszy Sekretarz pisze:

  Hmmmm… Zastanówmy się…
  – Wyjazdy do Kenii / Australii / Wietnamu itd. kiedy w Polsce trwa zima
  – Wizyty w sanatorium na Krymie
  – Kompletny brak stresu spowodowany wiadomym saldem konta bankowego

  I Ty się Sławku dziwisz, że dobrze sytuowani ludzie zachowują zdrowie znacznie dłużej? :P
  Jestem gotów się założyć, że Sam nie pamiętasz kiedy ostatni raz byłeś chory :)

  Mając więcej pieniędzy można choćby kupić lepszej jakości jedzenie – przyjmowanie mniejszej ilości benzoesanu sodu i całej reszty tego świństwa zdecydowanie ułatwia zachowanie zdrowia. Wspólną cechą wielu bardzo bogatych ludzi jest coś jeszcze – sport. O kimkolwiek zamożnym się nie przeczyta, wszędzie powielany jest ten sam schemat. O 3 rano pobudka, o 4 rano na siłowni/bieżni/basenie o 6 rano w biurze o 21 w łóżku.

  Z pieniędzmi jest u mnie jak jest, więc póki co staram się trzymać części dotyczącej sportu :) Jak na ironię przeziębiłem się nieco po ostatnim 5km biegu :P

  Bądź zdrów Przyjacielu i do zobaczenia w Sopocie!

 10. Grzesiek W pisze:

  To prawda, że brak trosk o finanse powoduje lepsze zdrowie, ale dodatkowo zwróciłbym uwagę na dwie kwestie

  1) Osoby bogatsze w pewnym momencie mają więcej czasu na własne hobby i pieniędzy na zajmowanie się nim, a wiadomo, że jak ktoś jest zajęty swoja pasją to nie myśli o chorowaniu. Wbrew pozorom większość chorób zaczyna się w naszej głowie.

  2) Więcej pieniędzy to często również lepsze jedzenie. Bogata osoba nawet jeśli żyje poniżej swoich możliwości finansowych jest świadoma tego, że zdrowe jedzenie jest po prostu lepsze.

 11. Aneta pisze:

  Zdrowie to świadomość pewnych praw, stanów rzeczy o czym powyżej piszemy. Może dotyczyć zamożnych jak i biednych. Ale tym pierwszym łatwiej to realizować za pomocą swoich zasobów i wcześniejszych wzorców wychowania, doświadczeń, swojego charakteru, myśli czy osobowości. Biedny też może stać się zamożnym. Ciekawa jestem jaki jest współczynnik ludzi bogatych, którzy byli biedni? Biedny może być nie tylko chorym, ale tez zdrowym i szczęśliwym, bo cieszy się tym co ma w danym momencie. Zamożny może być zdrowy albo chory. Zależy to też od stopnia przywiązania do bogactwa. Co będzie jak zamożny wszystko straci, gdy dojdzie do niesprzyjających okoliczności na które nie miał wpływu i ich nie przewidział? Czy dopadnie go choroba, czy dopadnie go śmierć czy pozbiera się i odbuduje wszystko albo obierze zupełnie inną drogę?

 12. Grzesiek W pisze:

  Jeśli chodzi o statystyki dotyczące tego ile osób bogatych było kiedyś biednych to polecam książke ‚Millioner next door” znaną też pod polskim tytułem „Sekrety amerykańskich milionerów”, o ile pamiętam jest tam podana między innymi statystyka ilu obecnych amerykańskich milionerów zaczynało od zera.

 13. SWid z Londynu pisze:

  Moje wytłumaczenie tej swoistej korelacji między zdrowiem a bogactwem będzie troche inne niż poprzedników, jakkolwiek bardzo proste.
  Otóż ja wierzę, iż to, że pewni ludzie są zarówno bogaćsi jak i zdrowsi dowodzi tego, iż oni właśnie potrafią lepiej/skuteczniej/efektywniej „zarządzać własnym życiem”. Albo inaczej mówiąc: potrafią „zarządzać życiowymi zasobami ” które nam wszystkim zostały dane w podobnych ilościach/jakościach, czyli: własnym ciałem/intelektem (zdrowie, samodoskonalenie) i czasem (sobą w czasie)
  Ich bogactwo wynika z wypracownia i utrzymywania nawyków/działań prowadzących do zamożności, a ich dobre zdrowie spowodowanie jest wypracowaniem i utrzymywaniem nawyków/działań temu sprzyjających.
  W którejś z książek dotyczących „rozwoju osobistego” autor (nie pamiętam kto) pokusił się o hiotetyczny przykład-experyment chirurgicznej zamiany mózgów dwóch ludzi: jeden był biedny i chory, a drugi bogaty i zdrowy. Autor twierdził że po jakimś czasie sutuacje się się odwróciły. Móżg biedaka przetrwonił majątek bogatego i zrujnował jego ciało/zdrowie. Mózg bogatego doszedł do zamożności i wyleczył choroby ciała biedaka. Ja też wierzę że tak właśnie by było.
  Życzę wszystkim jak najwięcej samozadowolenia z doskonalenia zarządzania własnym życiem :-)

  • Sławek Muturi pisze:

   SWid, wg mnie jest wiele prawdy w tym co piszesz. Zgadzam się, że wiele zależy od nastawienia – narzekanie vs branie odpowiedzialności; pozytywizm vs defetyzm; proaktywność vs „tak mi się życie ułożyło”; realizacja własnych celów vs porównywanie się do innych; strach i obawy vs „dam sobie radę”, itp

   Jak pisał T Harv Eker, te różnice w nastawieniu potem przekładają się na działania, a te na wyniki. Aczkolwiek powstaje pytanie na ile na poziom zdrowia danej osoby mogą mieć niezależne od niej obciążenia genetyczne.

  • Aneta pisze:

   Do SWiD:) Myślę, że mówimy o tym samym tylko innymi słowami, kładąc nacisk na różne rzeczy. Ty się koncentrujesz na zarządzaniu, a ja na harmonii. Zależy co jest dla nas na ten moment ważne. Oczywiście harmonię można osiągnąć poprzez zarządzanie jako jeden ze sposobów dojścia do niej;) Zmiany myśli, przekonań, nawyków, emocji, itd potrafią dokonać w nas rewolucji, ich zmiany powodują dalsze zmiany na różnych płaszczyznach, proces staje się bardziej dynamiczny. Jeden to nazwie mózgiem, inny umysłem, trzeci czym innym, dziesiąty duchem, inny odgraniczy 2 istoty jako umysł i duch, ale ciało jest tylko chwilowym „ubraniem”, siedzibą, gdzie ten umysł/duch z przekonaniami, resztą itd. może chwilowo mieszkać.
   To zależy czy ktoś wybierze ego czy ducha, wtedy drogi dochodzenia do celu mogą być różne, ale mogą się też krzyżować, korzystać z tych samych metod.

   Do Sławka:) nazywając to obciążenia genetyczne – człowiek rodzi się z jakąś konstytucja słabą czy silną, pośrednią, zależna od mamy, taty, przodków. Myślę że mają wpływ (wraz z przekazywanymi emocjami od samego początku ciąży, a nawet trochę wcześniej), ale my oprócz otoczenia również mamy wpływ ile do tego dodamy (tej wartości zwiększającej zdrowie, by cieszyć się zdrowiem, a ile z tego odejmiemy by chorować). My kształtujemy nasz potencjał zdrowotny ( bogactwo lub biedę (jako skutek lub dobrowolny wybór)) i całe życie. Zakładając, że raz żyjemy:) Jeśli byśmy założyli, że żyjemy dłużej i potrzebujemy „nowego ubrania” to dochodzi element naszych poprzednich przekonań, nawyków, doświadczeń, relacji itd. na aspekt tzw. materialnego obciążenia genetycznego. Zależy jak się spojrzy.

 14. SWid z Londynu pisze:

  „(…) na ile na poziom zdrowia danej osoby mogą mieć niezależne od niej obciążenia genetyczne (…)”
  Ja tutaj podzielam zdanie na ten temat, które usłyszałem u Leszka Balcerowicza: „nasze zdrowie w około osiemdziesięciu procentach zależy od nas samych”. Pewnie, że są niezależne od nas wypadki losowe i przypadłości wrodzone ale i tak jak zawsze największe znaczenie będzie miało jak my nie zareagujemy, co z tym zrobimy. Istnieją niepełnosprawni dokonujący extremalnych wyczynów pomimo swoich przypadłości.
  To się wpisuje w ogólny pogląd iż: „szczęście człowieka w mniejszym stopniu zależy od tego co mu się w życiu przydaża, a w dużo większym stopniu jak on reaguje na to co mu się w życiu zdarza”
  Przykład z książki dot rozwoju osobistego: Z dwóch synów alkocholika jeden stał się porządnym człowiekiem i odpowiedzialną głową własnej rodziny a drugi się rozpił jak jego ojciec. Gdy pytano każdego z nich dlaczego stał się tym kim jest obaj odpowiedali to samo: „A jak mogło być inaczej przecież miałem ojca pijaka”

  • Sławek Muturi pisze:

   SWid, fajna ta anegdota z dwoma synami alkoholika.

   Pewnie tak samo z dwojga rodzeństwa obarczonego jakąś chorobą genetyczną, jeden może dbać o swoje zdrowie, a drugi nie, co zwiększy szanse zwycięstwa chorobie dotychczas uśpionej.

   • Aneta pisze:

    SWiD, no bardzo fajna anegdota, no i tak jest jak piszesz:) Aby zareagować coś musi się wydarzyć (stąd życie daje nam okazje, inni powiedzą kładzie kłody pod nogi) albo sami musimy wywołać proces zmiany. Im wzrastamy tym dostajemy większe szanse/okazje/płyniemy z prądem albo większe kłody ktoś nam rzuca pod nogi), zależy jak do tego podejdziemy:)

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

Friend Email
Enter your message
Enter below security code
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA FRIDOMIACZEK I FRIDOMIAKÓW

 

Ze względu na moje zimowanie w tropikach (w tym roku lecę do Afryki), kolejne spotkania przewiduję dopiero na wiosnę 2017 roku. Chyba, że ktoś miałby ochotę się spotkać ze mną w Kenii, Tanzanii, Gabonie (Mistrzostwa Afryki w piłce nożnej), Namibii, RPA, Mozambiku, Etiopii lub na wyspie Mayotte (ze względu na to, że jest to zamorskie terytorium Francji, to można tam polecieć bez paszportu:-). Być może wyskoczę też na dzień-dwa do stolicy Somalii, Mogadiszu, ale tam nikogo nie zapraszam ze względów bezpieczeństwa:-)

 

 

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Fundacja Fridomia

Pewnie większość osób chce by ich życie miało jakiś sens. By było ciekawe, barwne, ekscytujące, ale też zrównoważone. By zostawić światu coś po sobie. Coś więcej niż tylko dzieci, wnuki, zdjęcia, wspomnienia, nagrobek... Moje życie jest OK, nie mogę narzekać. Jestem bardzo zadowolony. Dużo się w nim dzieje ciekawego. Mam sporą dozę wolności. Czuję, że panuję nad wydarzeniami, przynajmniej tymi najważniejszymi. Mam bardzo ekscytujące plany na przyszłość - tę bliższą i tę dalszą. W moim życiu [...]

Najnowsze komentarze

 • Sławek Muturi: Dr, dzięki za zainteresowanie współpracą z Mzuri, dzięki za pochwały pod naszym adresem i przepraszam...
 • dr.: Dzień dobry, chciałbym kupić kilka mieszkań za pośrednictwem Mzuri i za waszym pośrednictwem je wynająć. Zadałem...
 • Konkret: @Michał A pokaż mi kraj gdzie tak nie jest w Europie. Mieszkałem parę lat temu w Paryżu i gwarantuję Ci że...
 • Sławek Muturi: Luk, dzięki za pozytywny feedback oraz bardzo dobre pytanie. O tym jaki był związek pomiędzy kolorem...
 • Robert: Ciekawe informacje na temat wynajmu mieszkań z wyższej półki w dzisiejszej RZ: http://www.rp.pl/Wynajem/30...
 • Aga-ta: Michał, to zachowanie młodych jest charakterystyczne dla większości (wszystkich???) społeczeństw. Pamiętam...
 • luk_wroclaw: Cześć, bardzo ciekawy i osobisty wpis. A jak Twój kolor skóry wpływał na budowanie wolności finansowej...
 • Michał: Polska to kraj w którym kręci się dużo młodocianych szukających powodów do zaczepki. To słynne „masz...
 • Sławek Muturi: Robert, duże dzięki!!! Miło mi było zobaczyć zdjęcie mojego przystojnego, lekko uśmiechniętego...
 • Robert W: http://www.rp.pl/Wynajem/30121 9984-Jaka-przyszlosc-czeka-ryn ek-najmu.html
 • Sławek Muturi: I jeszcze jedna książka o 20 najważniejszych lekcjach życia, którą recenzowałem 6 lat temu. Oto link:...
 • Sławek Muturi: Kacper niestety nie odpisał na mojego maila. Być może rejestrując swój komentarz nie podał swojego...
 • Sławek Muturi: W temacie wiz dla Polaków, natknąłem się dziś na ranking „Najlepsze paszporty świata”,...
 • Sławek Muturi: A propos niniejszej dyskusji przypomniała mi się książka pt „If Life is a Game, these are the...
 • Sławek Muturi: Słąwek, właśnie się zorientowałem, że nie odpowiedziałem na Twoje pytanie sprzed czterech … lat....
 • Sławek Muturi: W ostatnich dniach znów dostałem kilka komentarzy w tym temacie. Przepraszam ich autorów za to, że nie...
 • Sławek Muturi: Yolu, spoko, sama byś lepiej nie utargowała:-) Dla niewtajemniczonych – Yola zamówiła u mnie...
 • Yola: No wiesz, taka CAŁKIEM amaterialistyczna to jednak nie jestem … już się boję na ile udało Ci się...
 • Sławek Muturi: Marek, zgadzam się z Tobą. Osoby wracające z emigracji mogą wnieść wiele pozytywnego do polskiej...
 • Marek Niedzwiedz: Slawku, tak zgadza sie, duzo niepewnosci. Jednakze uwazam, ze te ciakawe czasy niosa sporo...

Najnowsze wpisy

created by Water Design