13

06.2018

Rosja 2018

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Podróżowanie po świecie

ilość komentarzy: 111

Krystian zapytał mnie dzisiaj, czy – wzorem poprzednich lat – planuję zorganizować konkurs/zabawę w typowanie wyników meczów podczas nadchodzących mistrzostw świata w piłce nożnej. Odpowiedziałem Krystianowi, że raczej nie, ale opisałem swoje pierwsze przygody w drodze do Rosji na mistrzostwa świata. Kolejne relacje będę zamieszczał tutaj na fridomii oraz – dodatkowo – zdjęcia na FB (Sławek Muturi).

Mam nadzieję, że tego rodzaju relacje pomogą Wam zobaczyć te mistrzostwa nieco „od kuchni”. Mam nadzieję, że to też będzie dla Was pewną atrakcją i dostarczy nieco pozytywnych emocji:-)

Natomiast jeśli ktoś byłby gotów wspomóc mnie w liczeniu wyników typowania (ja niestety będę jeździł jak kot z pęcherzem pomiędzy miastami organizatorami mistrzostw i nie będę miał czasu na to, by na bieżąco uaktualniać tabelkę z wynikami), to możemy jeszcze zorganizować ten  konkurs:-) Pomyślę wtedy o jakichś atrakcyjnych nagrodach z Rosji dla zwycięzców naszego konkursu.

A jeśli nie, to może chociaż podzielcie się swoimi prognozami odnośnie tego

a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni,

b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem,

c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata,

d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców,

e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu

f) która drużyna okaże się największą niespodzianką (jak Walia lub Islandia dwa lata temu we Francji)

A oto co odpisałem na komentarz Krystiana (dzięki Krystian!!!):

Krystian, przyznam, że tym razem nie planowałem zabawy w typowanie wyników. Kilka tygodni temu zapytałem o prognozę wyników Biało-Czerwonych, ale nikt nie podjął tematu:-) Może spaliłem go niechcąco pytając jednocześnie o to czy ktoś może wybiera się na mistrzostwa do Rosji… (myślałem, że skoro Rosja jest bliżej niż RPA lub Brazylia, to może ktoś…)

No nic, ja już wyjechałem z Warszawy i dziś – po przejechaniu całej Białorusi – minąłem już Smoleńsk. Pierwszą relację z drogi zamieściłem już na FB:-) Relację ze Smoleńska wrzucę tam może dziś wieczorem (jeśli znajdę po drodze Wi-Fi)

Na granicy białorusko-rosyjskiej dość długo trzymali mnie pogranicznicy (numer paszportu z Karty Kibica nie zgadzał się z numerem mojego nowego paszportu wydanego miesiąc temu:-). Byli bardzo, bardzo mili, ale niestety bali się podjąć decyzji i zadzwonili po instrukcje od „wierchuszki” i trochę to trwało:-)

Natomiast dowiedziałem się, że jestem pierwszym kibicem z Polski:-) przekraczającym tę granicę. Polacy pewnie zaczną przyjeżdżać tuż przed meczem z Senegalem za tydzień w Moskwie. Pogranicznicy powiedzieli mi, że odprawili już po kilkoro kibiców z Francji oraz z Niemiec:-)

Komentarze:

 1. Sławek Muturi pisze:

  To ja jednak byłem lepiej przygotowany do przyjazdu do Rosji niż dziennikarze „Przeglądu Sportowego”. Patrz link: https://sport.onet.pl/mundial-2018/reprezentacja-polski/ms-2018-nas-nie-dogoniat-my-internowani-w-brzesciu/m5zfvem

  Spodziewając się zaistnienia wątpliwości, na wsiaki sluczaj, zabrałem ze sobą mój stary, anulowany już, paszport. Którego numer zgadza się z numerem paszportu na mojej Karcie Kibica (FAN ID, o którym mowa w powyższym artykule:-) Rosjanie i Białorusini to straaaszni służbiści – ich kontrole są baaardzo drobiazgowe. Choć oczywiście niczego nie szmuglowałem, to na szczęście sprawdzają tylko dokumenty, a nie cały bagaż:-)

 2. nibul pisze:

  Służę pomocą w poprowadzeniu typowania, siłą rozpędu po Euro 2016;) Sławku zaproponujesz reguły?

  • Sławek Muturi pisze:

   Nibul, dzięki za ponowne wzięcie na siebie roli księgowego naszego konkursu:-) To bardzo, bardzo miłe:-)

   Proponuję takie same reguły punktacji jak na EURO 2016. Z tego co pamiętam, to wówczas do samego końca mieliśmy emocje wynikające z częstych zian lidera klasyfikacji.

   DLA PRZYPOMNIENIA:

   Proponuję następujący regulamin punktacji:
   1 pkt – za samo wytypowanie wyniku danego meczu (tak by nikt z nas nie został ze stanem zera punktów po 52 meczach:-)
   dodatkowe 3 punkty – za prawidłowe wytypowanie zwycięzcy lub remisu
   dodatkowe 5 punktów – za podanie dokładnie takiego wyniku meczu jaki ostatecznie padł na boisku
   dodatkowe 10 punktów – za podanie dokładnego wyniku meczu z udziałem Reprezentacji Polski, czyli za prawidłowe wytypowanie meczu Polaków można zdobyć aż 18 punktów:-)

   Proponuję byśmy tym razem typowali wyniki wszystkich meczów, powiedzmy od 17.06, czyli przed pierwszym meczem Biało-Czerwonych.

   Chyba, że maci inne propozycje… :-)

   • nibul pisze:

    Sławku, nie ma problemu, obrona tytułu zobowiązuje;)

    Pamiętam, że ostatnio przetasowania wynikały z pytań dodatkowych, które były mocno punktowane (typowanie mistrza, etapu, na jakim zakończy turniej Polska, najlepszy strzelec, itp).

    A może byśmy zaczęli od soboty 16.06, jest kilka niespodzianek do upolowania:)

    • Sławek Muturi pisze:

     Nibul, super!!! Dzieki. Zacznijmy zatem od typowania meczów sobotnich:-)

     Zaproponowałem już wcześniej owe pytania dodatkowe. A ile punktów proponujesz (proponujecie) za owe pytania przyznać? :-)

    • nibul pisze:

     Sławku, ok, tylko z niektórymi pytaniami może być problem żeby je rozstrzygnąć, np. które drużyny są faworytami, jak zmierzyć marność stylu (odpadnięcia), według jakich kryteriów wybrać najlepszego Polaka albo która niespodzianka będzie najbardziej niespodziewana?:)

     Ps. Proponuję żeby dla porządku liczyły się typy wysłane przed rozpoczęciem danego meczu. A jeżeli chodzi o punktację za pytania dodatkowe, myślę, że zdajemy się na Ciebie:)

    • Sławek Muturi pisze:

     Nibul, masz rację, ale zamiast zdawać się na mnie, zastanówmy się jak je dodefiniować.

     Możemy np. teraz stworzyć zamkniętą listę „faworytów” – np. Hiszpania, Portugalia, Francja, Niemcy, Brazylia, Argentyna. Może jeszcze Anglia i Belgia, a może tylko pierwsze 6 z ww zespołów?

     Zamiast „styl” odpadnięcia możemy punktować kto z faworytów odpadnie jako pierwszy.

     A co do punktacji, to proponuję 10 punktów za każdy trafiony wybór, oprócz typowania mistrza (najpóźniej do zakończenia pierwszej rundy rozgrywek grupowych), za które przyznałbym 100 punktów.

     Co Wy na to?

    • nibul pisze:

     Akurat w przypadku faworytów można posłużyć się miarodajnym źródłem – u bukmacherów aktualnie pierwsza ósemka faworytów to odpowiednio: Niemcy, Francja, Brazylia, Hiszpania, Argentyna, Belgia, Anglia, Portugalia. Myślę, że taka ósemka będzie ok, biorąc pod uwagę, że jest osiem grup.

     Odnośnie najlepszego piłkarza reprezentacji Polski możemy zastosować punktację kanadyjską, czyli sumę goli i asyst.

 3. Przemek pisze:

  Nie jestem na bieżąco z meczami i prognozami, więc używając trzeciego oka typuje:

  a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni: 5

  b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem: Lewandowski

  c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata: Francja

  d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców: Messi, Griezmann, Lewandowski

  e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu: Anglia

  f) która drużyna okaże się największą niespodzianką (jak Walia lub Islandia dwa lata temu we Francji): Egipt

  hue, hue

 4. Sławek Muturi pisze:

  Pierwsze koty za płoty. Rosja – Arabia Saudyjska 5:0!!! Kilka komentarzy:

  1) mecz oglądałem w przydrożnej restauracji. Choć zastałem tam kilkanaście osób, to nikt nie był zainteresowany ceremonią otwarcia. Sam musiałem odnaleźć właściwą stację tv. Po rozpoczęciu meczu przez dłuższą chwilę byłem jedynym kibicem – wszyscy po zjedzeniu swoich dań, odjechali. A ci którzy potem przyjeżdżali też nie zostali do końca. Nowi klienci, którzy wchodzili przy stanie 3:0 i widzieli jeszcze dwie bramki nie krzyczeli ze szczęścia. Nawet nie widać by się specjalnie ucieszyli. Zupełnie jak Koreańczycy podczas Olimpiady w PjongChang:-)

  2) słucham dużo radia. Wielu słuchaczy typowało zwycięstwo Rosji (najczęściej 2:1 lub 3:1). Wynik 5:0 wytypowała tylko pewna Nastja. W nagrodę dostała bilety do … teatru:-)

  3) Rosjanie mają ogromne poczucie humoru. Nabijają się ze swojej drużyny. Np. twierdzą, że mają szanse na złoto. O ile Putin załatwi zmianę regulaminu Mundialu, tak by Rosja pozostałe do finału mecze rozgrywała tylko z … Arabią Saudyjską:-)

  4) jeżdżą po rzeczniczce praw kobiet, dzieci i czegoś tam jeszcze, niejakiej Tatianie Plutinowej (czy jakos tak). Tatiana zarządziła by Rosjanki nie wdawały się w stosunki seksualne z kibicami z zagranicy, bo mogą się urodzić dzieci innej … rasy. „Nie to, żebym była rasistką” – miała dodać.

  Dziennikarze śmieją się z tego, że chyba nie słyszała ona głównego sloganu FIFA – „Say no to Racism”. No i co z Rosjanami – czy ich zakaz nie dotyczy? Poza tym czy słyszała o antykoncepcji, lub o tym, że Rosjanie przodują w niepłaceniu alimentów? Oraz z tego, że jej kolega z rządu z kolei zachęca do wolnej miłości by powstało wiele dzieci post-Mundialowych. Cyrk! Byłoby śmiesznie gdyby nie było strasznie.

  Jeden z komentatorów nazwał rzeczy po imieniu. Władza, która zaczyna chcieć kontrolować łóżkowe sprawy swoich poddanych przestaje być władzą autorytarną, a staje się totalitarną (lub teokracją).

  5) dziennikarze wzięli też na celownik petersburskich taksówkarzy, którzy za krótki kurs po Nevskim Prospektcie inkasują nawet RUR 7 tyś (ok PLN 350). Przekonują żeby ich nie obdzierać ze skóry, to wtedy jeszcze tu wrócą. Naśmiewają się również z komunikatów na lotnisku skierowanych do zagranicznych gości w … języku rosyjskim:-)

  6) Aleksieja Navalnego zwolniono wczoraj z 30-dniowego aresztu. Opisał jak w ostatnich dniach zmieniono wystrój więzień w oczekiwaniu na przyjęcie kibiców z Anglii. Odmalowano ściany i kraty, wstawiono nowoczesne kibelki. Pojawiło się menu z daniami do wyboru oraz z deserami typu tiramisu. Do stołów podają kelnerzy. A ponieważ obsługa więzienna nie zna angielskiego, to zatrudniono młode studentki anglicystyki:-)

  Nie wiem czy ta relacja Navalnego to prawda, ale jest wesoło:-)

 5. Kuba pisze:

  a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni: 5

  b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem: Zielinski

  c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata: Brazylia

  d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców: Neymar, Griezman, Messi

  e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu: Hiszpania

  f) która drużyna okaże się największą niespodzianką (jak Walia lub Islandia dwa lata temu we Francji): Serbia

  Sobotnie 16.06
  Francja – Australia 4:0
  Argentyna – Islandia 2:1
  Peru – Dania 0:3
  Chorwacja – Nigeria 0:0

  Niedziela 17.06
  Kostaryka – Serbia 0:1
  Niemcy – Meksyk 1:0
  Brazylia – Szwajcaria 3:1

 6. Sławek Muturi pisze:

  Jeszcze dwie informacje.

  Wczoraj wprowadzono w Rosji reformę emerytalną. Wiek emerytalny podniesiono z obecnych 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn do – odpowiednio – 63 oraz 65 lat. Zmiana zostanie rozłożona w czasie – dla kobiet przez 15 lat, a dla mężczyzn – do roku 2028. Padały bardzo sensowne argumenty, a najważniejszy to taki, że bez reformy przyszłe emerytury spadłyby o 1/3 w stosunku do i tak niskich dzisiejszych.

  Wczoraj wieczorem – po obejrzeniu meczu otwarcia i po przejechaniu jakichś 200 km w kierunku Ufa – zdecydowałem odpuścić sobie Jekaterynburg i pierwszy dla mnie mecz na żywo Egipt – Urugwaj. Zadecydowało o tym kilka powodów. Było już późno (dużo czasu zmarnowałem stojąc wcześniej w korkach m.in w niedużym miasteczku, o którym nawet nigdy wcześniej nie słyszałem – Nabiereżneye Czelny). Droga stała się wąska i słabo oznaczona – dopiero wtedy zdałem sobie sprawę z tego jak ważne i pomocne są białe pasy namalowane wzdłuż brzegów jezdni. Zaczęły się też długie odcinki drogi z ruchem wahadłowym. A do Jekaterynburga pozostalo mi jeszcze jakieś 750 km drogi. A następnego dnia – perspektywa drogi powrotnej do Kazani (ok 1200 kolejnych kilometrów) by zdążyć na mecz Francja – Australia i kolejnego dnia znów 900 km jazdy do Moskwy na mecz Niemcy – Meksyk.

  Zdecydowałem, że nieco przelicytowałem przy planowaniu i choć pociągami dałoby się to wszystko pogodzić, to jednak samochód to zbyt duże zagrożenie dla mojego życia:-) I choć nie jestem quitterem, to jednak się poddałem:-)

  Po mistrzostwach w RPA i Brazylii (gdzie też wiele tysięcy km przemierzyłem wynajętymi samochodami) i teraz po Rosji, cieszę się, że następne mistrzostwa nie odbędą się w Chinach lub w Indiach (kłaniałaby się tu logika powierzania organizacji kolejnych mistrzostw krajom BRICS) tylko w maleńkim Qatarze:-)))

 7. Sławek Muturi pisze:

  Moje typowania (bo nie wiem czy potem będę miał czas:-)

  a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni: 3 (chciałbym się potem bardzo pozytywnie cieszyć z tego, że jednak byłem zbyt dużym pesymistą)

  b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem: bramkarz (nie wiem na którego postawi Adam Nawałka)

  c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata: Brazylia

  d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców: Griezman, Messi, Falcao

  e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu: Portugalia

  f) która drużyna okaże się największą niespodzianką (jak Walia lub Islandia dwa lata temu we Francji): Senegal

  Sobotnie 16.06
  Francja – Australia 0:2
  Argentyna – Islandia 2:0
  Peru – Dania 2:2
  Chorwacja – Nigeria 0:1

  Niedziela 17.06
  Kostaryka – Serbia 1:1
  Niemcy – Meksyk 1:2
  Brazylia – Szwajcaria 3:2

 8. Bogumił pisze:

  Moje typy:

  a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni: 4
  b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem: Lewandowski
  c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata: Francja
  d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców: Griezmann (FRA), Messi (ARG), Neymar (BRA)
  e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu: Hiszpania
  f) która drużyna okaże się największą niespodzianką: Rosja

  Sobotnie 16.06
  Francja – Australia 3:0
  Argentyna – Islandia 2:0
  Peru – Dania 2:1
  Chorwacja – Nigeria 1:1

  Niedziela 17.06
  Kostaryka – Serbia 0:2
  Niemcy – Meksyk 2:1
  Brazylia – Szwajcaria 3:1

 9. nibul pisze:

  Podaję zestaw par pierwszej kolejki (od soboty):

  16.06.2018, 12:00 Francja – Australia
  16.06.2018, 18:00 Peru – Dania
  16.06.2018, 15:00 Argentyna – Islandia
  16.06.2018, 21:00 Chorwacja – Nigeria

  17.06.2018 14:00 Kostaryka – Serbia
  17.06.2018 20:00 Brazylia – Szwajcaria
  17.06.2018 17:00 Niemcy – Meksyk

  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia

  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal

 10. Przemek pisze:

  Gramy ;)
  16.06.2018, 12:00 Francja – Australia 2:0
  16.06.2018, 18:00 Peru – Dania 0:2
  16.06.2018, 15:00 Argentyna – Islandia 3:1
  16.06.2018, 21:00 Chorwacja – Nigeria 2:1

  17.06.2018 14:00 Kostaryka – Serbia 1:3
  17.06.2018 20:00 Brazylia – Szwajcaria 2:1
  17.06.2018 17:00 Niemcy – Meksyk 2:0

  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa 2:0
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama 2:0
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia 0:1

  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia 1:1
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal 2:1

 11. nibul pisze:

  Moje typy:

  a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni – 4
  b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem – Lewandowski
  c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata – Francja
  d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców – A. Griezmann, C. Ronaldo, H. Kane
  e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu – Argentyna
  f) która drużyna okaże się największą niespodzianką – Rosja

  16.06.2018, 12:00 Francja – Australia 3:0
  16.06.2018, 18:00 Peru – Dania 1:1
  16.06.2018, 15:00 Argentyna – Islandia 1:1
  16.06.2018, 21:00 Chorwacja – Nigeria 2:1
  17.06.2018 14:00 Kostaryka – Serbia 1:1
  17.06.2018 17:00 Niemcy – Meksyk 1:1
  17.06.2018 20:00 Brazylia – Szwajcaria 2:1
  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa 1:1
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama 3:0
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia 1:2
  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia 1:1
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal 2:2

 12. Krystian pisze:

  Sławek i Nibul dzięki wielkie za prowadzenie typowania :) Wierzę, że w miarę upływu dni będą dołączać kolejne osoby do zabawy i będziemy mieć… fridomiacką… pomarańczową strefe kibica.To moje typy:

  a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni – 5
  b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem – Lewandowski
  c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata – Brazylia
  d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców – Neymar, Coutinho, Messi
  e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu – Jeżeli Anglia nie jest faworytem to daję Portugalię
  f) która drużyna okaże się największą niespodzianką – Tunezja

  16.06.2018, 12:00 Francja – Australia 2:1
  16.06.2018, 18:00 Peru – Dania 1:3
  16.06.2018, 15:00 Argentyna – Islandia 4:1
  16.06.2018, 21:00 Chorwacja – Nigeria 1:1
  17.06.2018 14:00 Kostaryka – Serbia 1:1
  17.06.2018 17:00 Niemcy – Meksyk 1:1
  17.06.2018 20:00 Brazylia – Szwajcaria 3:1
  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa 1:1
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama 3:0
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia 1:1
  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia 2:1
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal 2:1

 13. Sławek Muturi pisze:

  Wczorajszy mecz Hiszpania – Portugalia oglądałem w Strefie Kibica w Kazani (Kazań to – jak się okazało – „ona”, podobnie jak Moskwa lub Warszawa:-). Strefa Kibica znajduje się po drugiej stronie rzeki Wołga, czyli w sumie kawał drogi od Starego Miasta, bo Wołga ma kilka km szerokości! Pięknie podświetlony kazański Kreml (prawie tak samo ładny jak ten moskiewski) ładnie się prezentował za sceną z ogromnym ekranem.

  Miałem wrażenie, że w Strefie jest więcej cudzoziemców niż Rosjan, ale to może dlatego, że wielu miejscowych odbiega od stereotypowego wyglądu Rosjanina – mieszkają tu głównie Tatarzy, ale spotkałem też Rosjan pochodzenia … koreańskiego. Najbardziej rzucali się w oczy Australijczycy ubrani na żółto-zielono oraz – nieco mniej widoczni – Francuzi (dziś mecz tych krajów). Ponadto sporo było osób ubranych w koszulki Hiszpanii oraz Portugalii. Ale spotkałem też kibiców z wielu innych krajów – m.in Senegalu (trzej studenci mieszkający tu od 8 miesięcy), Algierii, RPA.

  Jak dotąd, nie spotkałem żadnego Amerykanina z USA (ponoć to oni wykupili najwięcej biletów na mecze – ponad 200 tyś, a ma ich przyjechać ponad 90 tyś! mimo, że ich reprezentacja się w ogóle nie zakwalifikowała:-) ani kibica z Chin (to druga najliczniejsza ponoć grupa wśród zagranicznych kibiców, a też się nie zakwalifikowali).

  Dane te pokazują, że władze FIFA dokonały bardzo skutecznego podboju nowych rynków piłkarskich na całym świecie. Spotkałem też wielu kibiców z Indii, które z piłką nożną w ogóle nie są przecież kojarzone.

  Każdy mundial rozkręca się z meczu na mecz. Z upływem czasu, atmosfera staje się coraz bardziej świąteczna. Przyczyniają się do tego historie pisane przez wydarzenia boiskowe oraz poza boiskowe. Kibice się coraz bardziej rozluźniają, wpadają w mundialowy nastrój. A dramatycznych wydarzeń na tym Mundialu nie brakuje – zwycięstwo Rosji aż 5:0! Przegrana Maroka w doliczonym czasie gry w wyniku samobója! Hat-trick Ronaldo i piękny gol Nacho. Z czterech dotychczasowych meczów tylko drugi (Egipt-Urugwaj, na który nie dojechałem), nie dostarczył jakiś mocniejszych wrażeń, choć dramaturgii meczowi dodawał siedzący na ławce (po brutalnym faulu Sergio Ramosa w finale Champions League) Mohammed Salah.

  To czego zabrakło we wczorajszej Strefie Kibica to kibicowskich przyśpiewek Rosjan. Pamiętam jak to głośne „Polska! Biało- Czerwoni!!!” budowało atmosferę Strefy Kibica pod warszawskim Pałacem Kultury i Nauki. Przyśpiewki tej nauczyli się wszyscy zagraniczni kibice. Tak samo, jak nauczyłem się przyśpiewki „Oo Korea!”. Tak samo jak wszyscy zagraniczni kibice w RPA nauczyli się grać na wuwuzelach. Że o Brazylii nie wspomnę.

  Czy uda nam się nauczyć jakiejś przyśpiewki rosyjskiej, tego na razie jeszcze nie wiem:-) „My prijechali sztoby pabiedzits” na melodię Yellow Submarine, nie bardzo pasuje do turnieju organizowanego w Rosji, a nowej przyśpiewki jeszcze nie słyszałem:-)

 14. Beata pisze:

  a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni – 5
  b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem – Lewandowski
  c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata – Brazylia
  d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców – C.Ronaldo, Neymar, Lewandowski
  e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu – Argentyna
  f) która drużyna okaże się największą niespodzianką – Rosja

  16.06.2018, 21:00 Chorwacja – Nigeria 2:1
  17.06.2018 14:00 Kostaryka – Serbia 0:0
  17.06.2018 17:00 Niemcy – Meksyk 1:0
  17.06.2018 20:00 Brazylia – Szwajcaria 2:0
  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa 1:0
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama 2:0
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia 0:1
  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia 2:0
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal 1:1

 15. Sławek Muturi pisze:

  Podaję swoje typowania na kolejne mecze:

  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa 0:1
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama 1:1
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia 1:2
  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia 3:1
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal 0:1

  Sądząc po poprawności moich sobotnich typowań, to w konkursie zdobędę komplet punktów za … uczestniczenie, czyli po 1 pkt za każdy mecz:-))))

 16. nibul pisze:

  Po niedzielnych meczach klasyfikacja typera przedstawia się następująco:

  1 Kuba 21
  1 nibul 21
  3 Przemek 19
  4 Krystian 18
  5 Bogumił 13
  6 Sławek 10
  7 Beata 7

  We wtorkowy wieczór zaczyna się druga kolejka meczów grupowych, więc podaję zestaw par:

  Wtorek, 19 czerwca 2018
  20:00 Rosja – Egipt

  Środa, 20 czerwca 2018
  14:00 Portugalia – Maroko
  17:00 Urugwaj – Arabia Saudyjska
  20:00 Iran – Hiszpania

  Czwartek, 21 czerwca 2018
  14:00 Dania – Australia
  17:00 Francja – Peru
  20:00 Argentyna – Chorwacja

  Piątek, 22 czerwca 2018
  14:00 Brazylia – Kostaryka
  17:00 Nigeria – Islandia
  20:00 Serbia – Szwajcaria

  Sobota, 23 czerwca 2018
  14:00 Belgia – Tunezja
  17:00 Korea Płd. – Meksyk
  20:00 Niemcy – Szwecja

  Niedziela, 24 czerwca 2018
  14:00 Anglia – Panama
  17:00 Japonia – Senegal
  20:00 Polska – Kolumbia

 17. Kuba pisze:

  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa 1:1
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama 3:0
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia 0:1
  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia 2:0
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal 2:1

 18. Bogumił pisze:

  Moje typy:

  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa 2:0
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama 3:1
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia 0:1
  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia 1:0
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal 2:1

 19. Przemek pisze:

  Wtorek, 19 czerwca 2018
  20:00 Rosja – Egipt

  Środa, 20 czerwca 2018
  14:00 Portugalia – Maroko 2:0
  17:00 Urugwaj – Arabia Saudyjska 2:0
  20:00 Iran – Hiszpania 0:1

  Czwartek, 21 czerwca 2018
  14:00 Dania – Australia 1:0
  17:00 Francja – Peru 2:1
  20:00 Argentyna – Chorwacja 1:1

  Piątek, 22 czerwca 2018
  14:00 Brazylia – Kostaryka 2:1
  17:00 Nigeria – Islandia 0:0
  20:00 Serbia – Szwajcaria 1:0

  Sobota, 23 czerwca 2018
  14:00 Belgia – Tunezja 2:0
  17:00 Korea Płd. – Meksyk 0:2
  20:00 Niemcy – Szwecja 2:1

  Niedziela, 24 czerwca 2018
  14:00 Anglia – Panama 1:0
  17:00 Japonia – Senegal 1:1
  20:00 Polska – Kolumbia 2:1

  Chwała Ci Nibul, za punktowanie! :)

 20. Beata pisze:

  Wtorek, 19 czerwca 2018
  20:00 Rosja – Egipt 2:1

  Środa, 20 czerwca 2018
  14:00 Portugalia – Maroko 3:0
  17:00 Urugwaj – Arabia Saudyjska 3:0
  20:00 Iran – Hiszpania 0:2

 21. nibul pisze:

  Wtorek, 19 czerwca 2018
  20:00 Rosja – Egipt 1:1

 22. Kuba pisze:

  Wtorek, 19 czerwca 2018
  20:00 Rosja – Egipt 2:1

  Środa, 20 czerwca 2018
  14:00 Portugalia – Maroko 2:0
  17:00 Urugwaj – Arabia Saudyjska 3:0
  20:00 Iran – Hiszpania 0:3

  Czwartek, 21 czerwca 2018
  14:00 Dania – Australia 1:1
  17:00 Francja – Peru 2:0
  20:00 Argentyna – Chorwacja 1:1

  Piątek, 22 czerwca 2018
  14:00 Brazylia – Kostaryka 2:0
  17:00 Nigeria – Islandia 0:1
  20:00 Serbia – Szwajcaria 1:1

 23. Krystian pisze:

  Portugalia – Maroko 2:0
  Urugwaj – Arabia Saudyjska 2:0
  Iran – Hiszpania 0:2

  Dania – Australia 1:0
  Francja – Peru 2:0
  Argentyna – Chorwacja 2:1

  Brazylia – Kostaryka 3:0
  Nigeria – Islandia 0:0
  Serbia – Szwajcaria 1:2

  Belgia – Tunezja 2:1
  Korea Płd. – Meksyk 1:1
  Niemcy – Szwecja 2:0

  Anglia – Panama 1:0
  Japonia – Senegal 1:1
  Polska – Kolumbia 2:1

 24. nibul pisze:

  Mecz Polaków lepiej pominąć milczeniem, więc podaję klasyfikację typera po rozegranej pierwszej serii spotkań grupowych:

  1 nibul 42
  2 Kuba 37
  3 Przemek 33
  4 Krystian 31
  5 Bogumił 27
  6 Beata 26
  6 Sławek Muturi 26

 25. Bogumił pisze:

  Pozdrowienia dla Nibula, naszego księgowego :)

  Środa 20 czerwca
  14:00 Portugalia – Maroko 3:0
  17:00 Urugwaj – Arabia Saudyjska 2:0
  20:00 Iran – Hiszpania 0:3

  Czwartek, 21 czerwca 2018
  14:00 Dania – Australia 2:1
  17:00 Francja – Peru 2:0
  20:00 Argentyna – Chorwacja 1:0

  Piątek, 22 czerwca 2018
  14:00 Brazylia – Kostaryka 2:0
  17:00 Nigeria – Islandia 1:1
  20:00 Serbia – Szwajcaria 0:1

  Sobota, 23 czerwca 2018
  14:00 Belgia – Tunezja 2:1
  17:00 Korea Płd. – Meksyk 0:2
  20:00 Niemcy – Szwecja 1:1

  Niedziela, 24 czerwca 2018
  14:00 Anglia – Panama 3:0
  17:00 Japonia – Senegal 1:1
  20:00 Polska – Kolumbia 1:2

 26. nibul pisze:

  Środa, 20 czerwca 2018
  14:00 Portugalia – Maroko 1:1
  17:00 Urugwaj – Arabia Saudyjska 2:1
  20:00 Iran – Hiszpania 1:2

  Czwartek, 21 czerwca 2018
  14:00 Dania – Australia 1:1
  17:00 Francja – Peru 2:1
  20:00 Argentyna – Chorwacja 1:1

  Piątek, 22 czerwca 2018
  14:00 Brazylia – Kostaryka 2:1
  17:00 Nigeria – Islandia 1:1
  20:00 Serbia – Szwajcaria 1:1

  Sobota, 23 czerwca 2018
  14:00 Belgia – Tunezja 2:1
  17:00 Korea Płd. – Meksyk 1:1
  20:00 Niemcy – Szwecja 2:0

  Niedziela, 24 czerwca 2018
  14:00 Anglia – Panama 2:0
  17:00 Japonia – Senegal 1:1
  20:00 Polska – Kolumbia 2:2

 27. Sławek Muturi pisze:

  Podaję moje typowania na II kolejkę rozgrywek grupowych (minus Rosja-Egipt, oglądałem w fan zonie w Saransku) oraz Portugalia – Maroko (trwa już druga połowa, oglądam w barze w Julianowsku;-)

  Środa, 20 czerwca 2018
  14:00 Portugalia – Maroko
  17:00 Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:1
  20:00 Iran – Hiszpania 1:2

  Czwartek, 21 czerwca 2018
  14:00 Dania – Australia 1:3
  17:00 Francja – Peru 0:2
  20:00 Argentyna – Chorwacja 0:3

  Piątek, 22 czerwca 2018
  14:00 Brazylia – Kostaryka 3:1
  17:00 Nigeria – Islandia 2:2
  20:00 Serbia – Szwajcaria 1:3

  Sobota, 23 czerwca 2018
  14:00 Belgia – Tunezja 2:0
  17:00 Korea Płd. – Meksyk 2:4
  20:00 Niemcy – Szwecja 1:2

  Niedziela, 24 czerwca 2018
  14:00 Anglia – Panama 0:2
  17:00 Japonia – Senegal 1:2
  20:00 Polska – Kolumbia 2:1

 28. Beata pisze:

  Czwartek, 21 czerwca 2018
  14:00 Dania – Australia 1:1
  17:00 Francja – Peru 1:0
  20:00 Argentyna – Chorwacja 1:1

  Piątek, 22 czerwca 2018
  14:00 Brazylia – Kostaryka 2:0
  17:00 Nigeria – Islandia 1:2
  20:00 Serbia – Szwajcaria 0:1

 29. Kuba pisze:

  Sobota, 23 czerwca 2018
  14:00 Belgia – Tunezja 2:0
  17:00 Korea Płd. – Meksyk 0:2
  20:00 Niemcy – Szwecja 1:0

  Niedziela, 24 czerwca 2018
  14:00 Anglia – Panama 0:0
  17:00 Japonia – Senegal 0:1
  20:00 Polska – Kolumbia 2:1

 30. nibul pisze:

  Mundial się rozkręca na dobre i podobnie nasza zabawa. Druga runda przynosi spore przetasowania w klasyfikacji – na pozycję lidera awansował Kuba, natomiast brawurowy rajd na trzecie miejsce zanotowała Beata, która na siedem meczów drugiej kolejki wytypowała poprawnie sześć rozstrzygnięć, w tym dwa z dokładnym wynikiem. Gratulacje Beata! Słowa uznania należą się również Sławkowi, który już po raz drugi jako jedyny poprawnie wytypował rozstrzygnięcie meczu, tym razem z dokładnym wynikiem wczorajszy znakomity mecz Argentyna-Chorwacja. Gratulacje Sławek!

  1 Kuba 67
  2 nibul 66
  3 Beata 61
  4 Przemek 56
  5 Krystian 49
  6 Bogumił 45
  7 Sławek Muturi 42

  • Sławek Muturi pisze:

   Nibul, dzięki za gratulacje. Nawet nie pamiętałem jaki dokładnie wynik meczu obstawiałem, choć wygrana Chorwacji oczywiście mnie nie zaskoczyła. Gratulacje dla Beaty:-) i trzymam kciuki za powodzenie w kolejnych typowaniach:-)

   Zacząłem już zbierać nagrody dla zwycięzców naszego konkursu:-)))

 31. nibul pisze:

  Od poniedziałku zaczyna się trzecia runda spotkań grupowych i kolejne 154 punkty do zgarnięcia w typerze:)

  Poniedziałek, 25 czerwca 2018
  16:00 Urugwaj – Rosja
  16:00 Arabia Saudyjska – Egipt
  20:00 Iran – Portugalia
  20:00 Hiszpania – Maroko

  Wtorek, 26 czerwca 2018
  16:00 Dania – Francja
  16:00 Australia – Peru
  20:00 Islandia – Chorwacja
  20:00 Nigeria – Argentyna

  Środa, 27 czerwca 2018
  16:00 Meksyk – Szwecja
  16:00 Korea Płd. – Niemcy
  20:00 Serbia – Brazylia
  20:00 Szwajcaria – Kostaryka

  Czwartek, 28 czerwca 2018
  16:00 Japonia – Polska
  16:00 Senegal – Kolumbia
  20:00 Anglia – Belgia
  20:00 Panama – Tunezja

  • Sławek Muturi pisze:

   Jestem jakieś 200 km (może mniej od Wołgogradu, dokąd jadę na mecz Nigeria – Islandia, który zapowiada się bardzo ciekawie w kontekście wczorajszego pogromu Argentyny). Pozostałe dzisiejsze mecze też super:-) Oto moje typowania na III rundę:

   Poniedziałek, 25 czerwca 2018
   16:00 Urugwaj – Rosja 0:0
   16:00 Arabia Saudyjska – Egipt 2:2
   20:00 Iran – Portugalia 1:0
   20:00 Hiszpania – Maroko 1:0

   Wtorek, 26 czerwca 2018
   16:00 Dania – Francja 3:2
   16:00 Australia – Peru 2:1
   20:00 Islandia – Chorwacja 2:0
   20:00 Nigeria – Argentyna 1:1

   Środa, 27 czerwca 2018
   16:00 Meksyk – Szwecja 2:1
   16:00 Korea Płd. – Niemcy 1:1
   20:00 Serbia – Brazylia 2:1
   20:00 Szwajcaria – Kostaryka 2:0

   Czwartek, 28 czerwca 2018
   16:00 Japonia – Polska 0:2
   16:00 Senegal – Kolumbia 2:2
   20:00 Anglia – Belgia 0:3
   20:00 Panama – Tunezja 1:2

  • nibul pisze:

   Moje typy:

   Poniedziałek, 25 czerwca 2018
   16:00 Urugwaj – Rosja 1:1
   16:00 Arabia Saudyjska – Egipt 1:2
   20:00 Iran – Portugalia 1:1
   20:00 Hiszpania – Maroko 2:1

   Wtorek, 26 czerwca 2018
   16:00 Dania – Francja 0:0
   16:00 Australia – Peru 1:1
   20:00 Islandia – Chorwacja 1:1
   20:00 Nigeria – Argentyna 1:2

   Środa, 27 czerwca 2018
   16:00 Meksyk – Szwecja 1:1
   16:00 Korea Płd. – Niemcy 1:2
   20:00 Serbia – Brazylia 1:1
   20:00 Szwajcaria – Kostaryka 1:1

   Czwartek, 28 czerwca 2018
   16:00 Japonia – Polska 1:1
   16:00 Senegal – Kolumbia 1:2
   20:00 Anglia – Belgia 1:1
   20:00 Panama – Tunezja 1:2

 32. Beata pisze:

  Sobota, 23 czerwca 2018
  14:00 Belgia – Tunezja 2:0
  17:00 Korea Płd. – Meksyk 0:1
  20:00 Niemcy – Szwecja 1:0

 33. Przemek pisze:

  No to typuje dalej (pudłuje? :)

  16:00 Urugwaj – Rosja 1:0
  16:00 Arabia Saudyjska – Egipt 0:2
  20:00 Iran – Portugalia 1:2
  20:00 Hiszpania – Maroko 2:0

  Wtorek, 26 czerwca 2018
  16:00 Dania – Francja 1:2
  16:00 Australia – Peru 1:0
  20:00 Islandia – Chorwacja 0:2
  20:00 Nigeria – Argentyna 2:1

  Środa, 27 czerwca 2018
  16:00 Meksyk – Szwecja 2:1
  16:00 Korea Płd. – Niemcy 1:2
  20:00 Serbia – Brazylia 3:2
  20:00 Szwajcaria – Kostaryka 2:0

  Czwartek, 28 czerwca 2018
  16:00 Japonia – Polska 1:3
  16:00 Senegal – Kolumbia 2:0
  20:00 Anglia – Belgia 1:3
  20:00 Panama – Tunezja 0:1

 34. Beata pisze:

  Niedziela, 24 czerwca 2018
  14:00 Anglia – Panama 2:0
  17:00 Japonia – Senegal 0:1
  20:00 Polska – Kolumbia 1:1

 35. Beata pisze:

  Poniedziałek, 25 czerwca 2018
  16:00 Urugwaj – Rosja 0:0
  16:00 Arabia Saudyjska – Egipt 1:2
  20:00 Iran – Portugalia 0:1
  20:00 Hiszpania – Maroko 2:0

 36. Sławek Muturi pisze:

  Wow, no to pokazówkę daliśmy w Rosji. Wczoraj przed meczem nikt z pytanych przeze mnie kibiców czy to z Kolumbii czy z Polski (my byliśmy w zdecydowanej mniejszości!!!) nie miał tęgiej miny. Polacy jakby przeczuwali, że może nie być dobrze. Za to ci Kolumbijczycy, którzy mówili że wygrają 2:0 raczej się o to modlili, niż byli do tego przekonani. Czuć było atmosferę wyczekiwania podszytego napięciem.

  Na trybunach wymiękliśmy. Choć do Kazania mieliśmy nieporównywalnie bliżej niż Kolumbijczycy, to zdecydowanie nie graliśmy „u siebie”. Czułem się trochę tak jakby mundial rozgrywał się w odległej Boliwii. Zawiniły chyba polskie uprzedzenia co do Rosji. Wielu kibiców mówiło mi, że przyjechali choć się bali, a teraz są bardzo pozytywnie zaskoczeni. Jakaś paranoja. To co Polacy mówią i myślą o Rosji brzmi dokładnie tak samo jak to co słyszałem o Polsce z ust Brytyjczyków i Francuzów na początku lat 90-tych.

  Ale oczywiście nie grali kibice (Senegal nas ograł pomimo jeszcze skromniejszej reprezentacji kibiców na trybunach), tylko piłkarze. A ci kompletnie zawiedli. Nie pokazywali swoich umiejętności, ale wg mnie przede wszystkim zabrakło im waleczności. Jakby wystarczała im w życiu satysfakcja, że ponad oczekiwania zagrali podczas EURO 2016.

  Fajnie było obserwować trybuny po kolejnych piłkach w siatce Szczęsnego. Kolumbijczycy byli oczywiście wniebowzięci. Polacy zaskoczeni i coraz bardziej przygnębieni. Za to wielu Rosjan głośno przyklaskiwało Kolumbii. Ale cześć (większość tych siedzących w zasięgu mojego pola widzenia) siedziała na swoich miejscach tak samo przybita jak my.

  Siedziałem tuż za bramką. Po swojej lewej i prawej stronie miałem po dwóch Rosjan. Ciekawe, że w obu parach jeden był za Kolumbią, a drugi za Polską. I cieszyło się po jednym gościu z obu moich stron. A drudzy siedzieli przygnębieni. Przy czym nawet ci kibicujący za Kolumbią też okazywali mi sympatię. Gdyby nie jeden z nich, to pewnie bym zgubił swoją komórkę.

  No cóż, kibiców Kolumbii udało nam się przekrzyczeć dopiero w samolocie do Kaliningradu. Tu osiągnęliśmy pewien parytet. Było głośno, ale bardzo serdecznie. Dziękowano mi za pozwolenie Kolumbii zachować szansę na wyjście z grupy:-)

  Zdziwiłem się, że tyle osób wybiera się – tak jak ja – na mecz Hiszpanii z Maroko, ale okazało się, że wszyscy Polacy po prostu wracają do Polski. Wielu z nich zrezygnowało z oglądania meczu „o honor”. Jeden z nich oddał mi nawet – za darmo! – bilet na mecz z Japonią w Wołgogradzie. Początkowo protestowałem, że przecież ja mam swój bilet, ale on doradził mi bym po prostu komuś oddał tam na miejscu…

  I to chyba najlepsze podsumowanie oceny braku wysiłków piłkarzy z orzełkiem na piersiach. Nie przynieśli nam dumy:-(

  • nibul pisze:

   Ja typowałem, że jednak prześlizgniemy się z tej grupy ze względu na to, że wydawała się bardzo wyrównana i nawet 4 punkty mogły dawać awans. W dalszej rywalizacji za bardzo szans nie mieliśmy (Anglia lub Belgia), biorąc pod uwagę, że najważniejsze ogniwa tej drużyny były cieniem zawodników z Euro 2016 (Grosicki na ławce w klubie, Krychowiak na ławce w klubie, Błaszczykowski i Milik długo nie grali przez kontuzje, Glik wiadomo, Lewandowski od pewnego czasu bardziej jest pochłonięty graniem na zmianę klubu niż graniem na boisku). No ale nie spodziewałem się, że w najważniejszym meczu (z Senegalem) sami sobie będziemy strzelać bramki…

 37. nibul pisze:

  Zakończyła się druga runda spotkań grupowych, zapadły pierwsze mundialowe rozstrzygnięcia. W naszym konkursie marsz w górę tabeli kontynuowała Beata, która dołączyła do Kuby na fotelu lidera. Do czołówki zbliżył się Przemek. Rozstrzygnęło się pierwsze z pytań dodatkowych. Pesymizm, a raczej realizm Sławka pozwolił zgarnąć mu bonusowe 10 punktów.

  1 Beata 93
  1 Kuba 93
  3 nibul 90
  4 Przemek 88
  5 Krystian 81
  6 Bogumił 80
  7 Sławek Muturi 73

 38. Kuba pisze:

  Nibul, dzieki za sprawne i szybkie liczenie glosow!

  Poniedziałek, 25 czerwca 2018
  16:00 Urugwaj – Rosja
  16:00 Arabia Saudyjska – Egipt 0:2
  20:00 Iran – Portugalia 0:2
  20:00 Hiszpania – Maroko 2:0

  Wtorek, 26 czerwca 2018
  16:00 Dania – Francja 0:1
  16:00 Australia – Peru 0:1
  20:00 Islandia – Chorwacja 0:2
  20:00 Nigeria – Argentyna 1:0

  Środa, 27 czerwca 2018
  16:00 Meksyk – Szwecja 1:0
  16:00 Korea Płd. – Niemcy 0:2
  20:00 Serbia – Brazylia 1:1
  20:00 Szwajcaria – Kostaryka 1:0

  Czwartek, 28 czerwca 2018
  16:00 Japonia – Polska 0:1
  16:00 Senegal – Kolumbia 0:2
  20:00 Anglia – Belgia 1:1
  20:00 Panama – Tunezja 0:0

 39. Bogumił pisze:

  Poniedziałek, 25 czerwca 2018
  16:00 Urugwaj – Rosja 1-1
  16:00 Arabia Saudyjska – Egipt 0-2
  20:00 Iran – Portugalia 0-2
  20:00 Hiszpania – Maroko 2-0

  Wtorek, 26 czerwca 2018
  16:00 Dania – Francja 1-2
  16:00 Australia – Peru 1-1
  20:00 Islandia – Chorwacja 0-3
  20:00 Nigeria – Argentyna 1-2

  Środa, 27 czerwca 2018
  16:00 Meksyk – Szwecja 1-1
  16:00 Korea Płd. – Niemcy 1-3
  20:00 Serbia – Brazylia 1-2
  20:00 Szwajcaria – Kostaryka 3-0

  Czwartek, 28 czerwca 2018
  16:00 Japonia – Polska 1-1
  16:00 Senegal – Kolumbia 1-2
  20:00 Anglia – Belgia 2-2
  20:00 Panama – Tunezja 0-1

 40. Krystian pisze:

  Poniedziałek, 25 czerwca 2018
  16:00 Urugwaj – Rosja 1:0
  16:00 Arabia Saudyjska – Egipt 0:2
  20:00 Iran – Portugalia 0:1
  20:00 Hiszpania – Maroko 2:0

  Wtorek, 26 czerwca 2018
  16:00 Dania – Francja 1:1
  16:00 Australia – Peru 0:1
  20:00 Islandia – Chorwacja 0:1
  20:00 Nigeria – Argentyna 1:3

  Środa, 27 czerwca 2018
  16:00 Meksyk – Szwecja 1:1
  16:00 Korea Płd. – Niemcy 0:2
  20:00 Serbia – Brazylia 1:2
  20:00 Szwajcaria – Kostaryka 1:0

  Czwartek, 28 czerwca 2018
  16:00 Japonia – Polska 0:1
  16:00 Senegal – Kolumbia 0:2
  20:00 Anglia – Belgia 1:1
  20:00 Panama – Tunezja 0:0

 41. Beata pisze:

  Wtorek, 26 czerwca 2018
  16:00 Dania – Francja 0:0
  16:00 Australia – Peru 2:1
  20:00 Islandia – Chorwacja 0:1
  20:00 Nigeria – Argentyna 1:1

  Środa, 27 czerwca 2018
  16:00 Meksyk – Szwecja 1:0
  16:00 Korea Płd. – Niemcy 0:2
  20:00 Serbia – Brazylia 0:1
  20:00 Szwajcaria – Kostaryka 1:0

  Czwartek, 28 czerwca 2018
  16:00 Japonia – Polska 2:1
  16:00 Senegal – Kolumbia 0:1
  20:00 Anglia – Belgia 1:1
  20:00 Panama – Tunezja 1:2

 42. nibul pisze:

  Za nami bardzo emocjonujące rozstrzygnięcia w sześciu grupach. Niemcy jednak nie wykrzesali z siebie wystarczająco dużo motywacji i odpadają z turnieju. Swoją drogą prasa za naszą zachodnią granicą wyśmiewała Lewego za jego występy a ja myślę, że teraz z ulgą powitaliby go na dziewiątce w swojej reprezentacji.

  Aktualna klasyfikacja typera przedstawia się następująco:
  1 nibul 129
  2 Beata 119
  3 Krystian 111
  4 Kuba 110
  5 Przemek 106
  5 Bogumił 106
  7 Sławek 85

  Dzisiaj wieczorem uzupełniona zostanie do końca turniejowa drabinka 1/8 finału, ale już podaję zestaw par to typowania:

  30.06.2018
  16:00 Francja – Argentyna
  20:00 Urugwaj – Portugalia

  01.07.2018
  16:00 Hiszpania – Rosja
  20:00 Chorwacja – Dania

  02.07.2018
  16:00 Brazylia – Meksyk
  20:00 mecz 54.: 1G – 2H

  03.07.2018
  16:00 Szwecja – Szwajcaria
  20:00 mecz 56.: 1H – 2G

  Ponieważ wkraczamy w fazę pucharową, doprecyzujmy zasady – proponuję typowanie i punktowanie jak do tej pory ale na wynik w regulaminowym czasie gry (czyli również remisy). Oprócz tego będziemy typować drużynę, która awansuje do następnej rundy – za 5 punktów. Co Wy na to?

  • nibul pisze:

   Update po zakończeniu fazy grupowej.

   1 nibul 144
   2 Beata 139
   3 Krystian 136
   4 Kuba 135
   5 Przemek 119
   6 Bogumił 116
   7 Sławek 103

   30.06.2018
   16:00 Francja – Argentyna
   20:00 Urugwaj – Portugalia

   01.07.2018
   16:00 Hiszpania – Rosja
   20:00 Chorwacja – Dania

   02.07.2018
   16:00 Brazylia – Meksyk
   20:00 Belgia – Japonia

   03.07.2018
   16:00 Szwecja – Szwajcaria
   20:00 Kolumbia – Anglia

  • Sławek Muturi pisze:

   Nibul, dzięki za kontynuację prowadzenia naszego rankingu i gratuluję objęcia prowadzenia. Zgadzam się też na zmianę zasad punktowania – brzmi bardzo rozsądnie. Dzięki.

 43. Kuba pisze:

  Sobota, 30 czerwca 2018
  16:00 France – Argentina 2:0
  20:00 Uruguay – Portugal 2:0

  Niedziela, 1 lipca 2018
  16:00 Spain – Russia 1:0
  20:00 Croatia – Denmark 2:1

  • Kuba pisze:

   Sobota, 30 czerwca 2018
   16:00 France – Argentina 2:0 (awans Francja)
   20:00 Uruguay – Portugal 2:0 (awans Urugwaj)

   Niedziela, 1 lipca 2018
   16:00 Spain – Russia 1:0 (awans Hiszpania)
   20:00 Croatia – Denmark 2:1 (awans Chorwacja)

 44. Sławek Muturi pisze:

  Oto moje typowania na 1/8 finału:-)

  30.06.2018
  16:00 Francja – Argentyna 3:1
  20:00 Urugwaj – Portugalia 2:1

  01.07.2018
  16:00 Hiszpania – Rosja 4:1
  20:00 Chorwacja – Dania 2:0

  02.07.2018
  16:00 Brazylia – Meksyk 3:2
  20:00 mecz 54.: 1G – 2H 1:1 (dalej Belgia)

  03.07.2018
  16:00 Szwecja – Szwajcaria 2:2 (dalej Szwecja)
  20:00 mecz 56.: 1H – 2G 2:1

 45. Przemek pisze:

  Typuje raczej słabo, ale bawię się przy tym dobrze :)

  c.d.

  30.06.2018
  16:00 Francja – Argentyna 1:0
  20:00 Urugwaj – Portugalia 2:1

  01.07.2018
  16:00 Hiszpania – Rosja 2:0
  20:00 Chorwacja – Dania 2:0

  02.07.2018
  16:00 Brazylia – Meksyk 2:0
  20:00 Belgia – Japonia 3:0

  03.07.2018
  16:00 Szwecja – Szwajcaria 1:2
  20:00 Kolumbia – Anglia 1:2

 46. nibul pisze:

  Moje typy:

  30.06.2018
  16:00 Francja – Argentyna 1:1 awans Francja
  20:00 Urugwaj – Portugalia 1:1 awans Urugwaj

  01.07.2018
  16:00 Hiszpania – Rosja 2:1
  20:00 Chorwacja – Dania 2:1

  02.07.2018
  16:00 Brazylia – Meksyk 2:1
  20:00 Belgia – Japonia 3:0

  03.07.2018
  16:00 Szwecja – Szwajcaria 1:1 awans Szwajcaria
  20:00 Kolumbia – Anglia 1:2

 47. Beata pisze:

  30.06.2018
  16:00 Francja – Argentyna 1:1 (dalej Francja)
  20:00 Urugwaj – Portugalia 1:1 (dalej Portugalia)

  01.07.2018
  16:00 Hiszpania – Rosja 1:0
  20:00 Chorwacja – Dania 2:0

 48. Krystian pisze:

  20:00 Urugwaj – Portugalia 1:0

  01.07.2018
  16:00 Hiszpania – Rosja 2:0
  20:00 Chorwacja – Dania 2:0

  02.07.2018
  16:00 Brazylia – Meksyk 2:1
  20:00 Belgia – Japonia 2:0

  03.07.2018
  16:00 Szwecja – Szwajcaria 1:2
  20:00 Kolumbia – Anglia 2:1

 49. Bogumił pisze:

  30.06.2018
  16:00 Francja – Argentyna spóźniłem się
  20:00 Urugwaj – Portugalia 3:1

  01.07.2018
  16:00 Hiszpania – Rosja 2:1
  20:00 Chorwacja – Dania 2:0

  02.07.2018
  16:00 Brazylia – Meksyk 2:2 awans Brazylia
  20:00 Belgia – Japonia 2:0

  03.07.2018
  16:00 Szwecja – Szwajcaria 0:2
  20:00 Kolumbia – Anglia 2:1

 50. Beata pisze:

  02.07.2018
  16:00 Brazylia – Meksyk 1:0
  20:00 Belgia – Japonia 2:0

  03.07.2018
  16:00 Szwecja – Szwajcaria 1:1 dalej Szwajcaria
  20:00 Kolumbia – Anglia 1:2

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA FRIDOMIACZEK

I FRIDOMIAKÓW

12 lutego 2019 r., wtorek – godz 18:30; nagranie live na profilu FB Mzuri na temat perspektyw inwestowania na Górnym Śląsku

16-17 lutego 2019 r. (sb-nd), Wrocław, Hala Orbita; Targi Mieszkań i Domów, prezentacja Janka Dziekońskiego w niedzielę o 12:30 pt. „Czy to dobry moment na inwestowanie w mieszkania na wynajem”

19 lutego 2019 r. (wt), 18:00, Kraków, Hotel pod Wawelem; Spotkanie Janka Dziekońskiego z inwestorami Global Investor Club

20 lutego 2019 r. (śr), 18:00, Katowice, Courtyard by Marriott; Spotkanie Janka Dziekońskiego z inwestorami Global Investor Club

20 lutego 2019 r. (śr), 19:00, Zurych, Restauracja Weisser Wind, Oberdorfstrasse 20; Spotkanie Artura Kaźmierczaka z członkami Zürich Business Association (event na FB)

23-24 lutego 2019 r. (sb-nd), Warszawa, Expo XXI; Targi Mieszkań i Domów

9-10 marca 2019 r. (sb-nd), Kraków, Expo Kraków; Targi Mieszkań i Domów

29 maja 2019 r., środa – godz 19:00; live na profilu FB Sławek Muturi oraz – równolegle – webinar (konieczna wcześniejsza rejestracja). Szczegóły bliżej terminu.

Dlaczego info z tak dużym wyprzedzeniem? Bo będzie to już 10-ta (!!!!!!!!!!) rocznica mojego przejścia na wcześniejszą emeryturę:-). Choć będę tego dnia gdzieś w podróży po Afryce, to chciałbym byśmy się spotkali – choćby wirtualnie – przy kieliszku wina lub butelce piwa:-)

 

 

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Najmłodsza mieszkaniczniczka – o której słyszałem – ma 14 lat!!

Ogromne dzięki mav3 za komentarz. Postanowiłem zrobić z tego komentarza oddzielny wpis, aby historia 14-latki, która przez 1,5 roku zbierała wyrzucaną na ulicę elektronikę, niepotrzebne inwestorom meble, wyposażenie i inne dobra i sprzedawała je na Craigslist (amerykański pierwowzór allegro) nie zginęła w czeluściach tysięcy komentarzy. Co dziewczynka zrobiła z zarobionymi pieniędzmi? Nie, nie wydawała ich na kosmetyki, kosmetyczki, fatałaszki czy na komputer. Zarobioną kasę oszczędzała i w wieku 14 lat kupiła swój pierwszy ... dom na [...]

Najnowsze komentarze

 • Robert: http://wyborcza.biz/pieniadzee kstra/7,134263,24441830,jak-ro zliczyc-z-fiskusem-najem-mi...
 • Robert: A właśnie, że z takich miast jak Poznań czy Łódź ludności ubywa i był ten temat już poruszany na fridomii....
 • Lemon: Jak widać z wyliczeń utrzymywanie się z wynajmu mieszkań w krajach rozwiniętych to dość kiepski pomysł. Lepiej...
 • Woziu: Mit nr 1:”Poczekaj na lepszy czas” – samo wstrzymywanie do działanie nie jest tyle mitem co...
 • Piotr: Witajcie, Oooo, mit za który dostałem 1pkt ☺ Dzięki „Fridomi” i dzięki cechom, o których pisała...
 • Tomek: Sławku, ja nie znam możliwości inwestowania ani niuansów opodatkowania w Szwecji, więc nie będę nawet próbował...
 • poltau22: Bardzo ciekawy artykuł i bardzo przyjemnie się go czyta.
 • BiL: Porownanie cen Warszawa – Goteborg: https://www.numbeo.com/cost-of -living/compare_cities.jsp?...
 • Sławek Muturi: Tomek, rozumiem, że wyliczyłeś zwrot w ten sposób, że podzieliłeś przychód roczny przez liczbę...
 • Tomek: W sumie ma przychód duży z najmu, ale to tylko dzięki ogromnemu portfelowi mieszkań. Wychodzi mu zwrot 1% i...
 • Kuneg: Prawda. Jak się kupuje samodzielnie mieszkanie i samodzielnie pilotuje wynajem, to jednak nie jest to tak...
 • BiL: Nibul, zacznijmy od tego, ze kredyty trzeba splacac. :) Ale zgadzam sie z Toba, ze mieszkanie nie musi byc Twoje...
 • Jan Dziekonski: ciuchcia i Wojtas – nie zgodzę się! W Mzuri CFI 2 do inwestycji wystarczy maks. 11.500 PLN, a...
 • Wojtas: ciuchcia – pewnie dostaniesz odpowiedź, że wystarczy 10 tysięcy, żeby inwestować grupowo z Mzuri....
 • Łukasz: Jeszcze jeden mit: nie kupuj teraz, bo ceny są w szczycie i wkrótce będą spadać.
 • Mati: Mit: ,,Podatki zabiorą ci cały zysk z wynajmu” – a przecież można rozliczać się według ogólnej...
 • nibul: „– kto by chciał wynająć TAKIE (małe, stare, odległe od centrum itp.) mieszkanie?” To mój ulubiony...
 • nibul: Robert, ciekawe co piszesz, bo z tego co czytam i obserwuję osobiście to następuje właśnie napływ ludzi do...
 • nibul: Agnes7,Jan, akurat podatek katastralny to istotne ryzyko w inwestowaniu w nieruchomości i tak lekce bym go nie...
 • nibul: BiL, “Dopoki nie zaplacisz ostatniej raty, mieszkanie jest banku”… To spróbuj nie spłacić tej ostatniej...

Najnowsze wpisy

created by Water Design