Safari w Kenii

Po jednym z moich ostatnich wpisów, otrzymałem mailowo zapytania od kilku osób zainteresowanych odwiedzeniem Kenii. W związku z tym, postanowiłem udzielić dodatkowych porad/wskazówek.

1. cieszy mnie, że tak wielu z Was chce pojechać właśnie do Kenii. Kenya jest naprawdę super! Skąd to wiem? Z kilku źródeł: (1) sam tam byłem wielokrotnie, w samym tylko 2011 roku 5-krotnie:-); (2) odwiedziłem wszystkie kraje świata, więc mam dobrą skalę porównawczą. (3) Wiele osób gdy dowiadują się, że pochodzę z Kenii opowiada mi o tym, że tam byli oni sami lub ich znajomi lub ktoś z rodziny. I nikt jeszcze nie narzekał – nie spotkałem ani jednej negatywnej opinii (nawet od osoby, której skradziono tam torebkę z pieniędzmi i dokumentami:-)

2. Do Kenii można polecieć na dwa sposoby. Albo linią rejsową (do Nairobi) albo czarterem (w zimie latają też bezpośrednio z Warszawy oraz z Katowic) do Mombasy. Jeśli chcecie jechać na 2 tygodnie i trochę czasu spędzić nad oceanem i basenem, to radzę polecieć czarterem (najtańsza opcja) i jeśli jedziecie do Kenii na 2 tygodnie, to pierwsze 2-3 dni spędzić nad morzem w Mombasie, a potem samolotem, albo pociągiem pojechać do Nairobi i stamtąd zrobić tygodniowe safari po parkach. Na ostatnie 3-4 dni znów wrócić do hotelu w Mombasie. Jeśli chcecie jechać tylko na tygodniowe safari (bez pobytu nad oceanem) to lepiej polecieć rejsowym lotem do Nairobi (Swiss, SN Brussels, KLM, Kenya Airways (jedna z najlepszych linii lotniczych w Afryce, obok South African Airways i Ethiopian Airlines), British Airways, Emirates, Turkish Airlines, Virgin i inne)

3. Safari – proponuję skorzystać z usług mojego znajomego Sammy. Jest on niezależnym touroperatorem, który od wielu lat współpracuje z największymi firmami w Kenii, ale też buduje swoją własną bazę klientów z polecenia. Poleciłem go już wielu ze swoich znajomych (w Polsce, w Rumunii, w Bułgarii, w Belgii, w Anglii, itp) i wszyscy – bez wyjątku – byli zachwyceni. (UWAGA; dla jasności dodam, że nie otrzymuję od niego żadnej prowizji, ani nawet zniżek czy specjalnego traktowania podczas moich własnych safari:-). Sammy  po uzgodnieniu z Wami mailowo wszystkich szczegółów (daty, trasa, preferowany styl noclegów, itp) wszystko zarezerwuje, odbierze Was na lotnisku czy dworcu w Nairobi, zabierze na safari i potem odstawi albo w to samo miejsce, albo – w zależności od przyjętej trasy – do hotelu w Mombasie

4. Sammy’emu płaci się ok USD 0,4-0,5 za każdy przejechany kilometr i cena ta obejmuje: wynajęcie samochodu + benzyna + ubezpieczenia + inne rzeczy związane z samochodem. Typowo podczas tygodnia safari robi się ok 1200-1500 km, a więc koszt samochodu to USD 500-750 za cały tydzień. Przy czym jest to samochód 8-9 osobowy, więc gdybyście jechali większą grupą, albo znaleźli innych chętnych z polskiej wycieczki, albo też dołączyli do jakiejś grupy Sammy’ego (jeśli akurat byłaby taka możliwość w danym terminie) to koszt samochodu będzie do podzielenia między wszystkich uczestników.

5. Jedyny dodatek dla Sammy’ego to ok USD 15-20 na jego dzienną dietę (nocleg/jedzenie,  itp)

6. Najdroższe będą wejściówki do parków narodowych (USD 50-60 w zależności od parku) od osoby na dzień. Bilet wstępu do parku dla Sammy’ego + jego samochodu to USD 2 czy 3, a więc praktycznie nieistotne.

7. Noclegi. W parkach istnieje szeroka gama możliwości noclegowych – od prymitywnych namiotów (małe, niskie, z toaletą na zewnątrz) poprzez różnego rodzaju chatki, poprzez luksusowe namioty (wysokie, przestronne, z toaletą z kafelkami wewnątrz namiotu), aż po luksusowe hotele (w parkach zwane “lodges”). Oczywiście możliwości noclegowe różnią się cenami. Najdroższe lodges i luksusowe namioty to koszt rzędu USD 150-200 za 2-osobowy pokój. Najtańsze kempingi z kuchnią będącą ogniskiem pod chmurką kosztują ok USD 5-10 od osoby. Przy czym te ostatnie też są bezpieczne (odgrodzone, pilnowane przez Masajskich strażników, itp) i większość moich znajomych najbardziej sobie chwaliła właśnie te noclegi na miliard-gwiazdkowych kempingach:-). Najczęściej radzę aby zamówić u Sammy’ego chociaż po jednym noclegu w lodge i/lub luksusowym namiocie, a resztę noclegów w chatkach lub na prostych kempingach.

8. Safari. Parków w Kenii jest kilkadziesiąt i wszystkie bardzo się między sobą różnią. Ale te najciekawsze dla osoby będącej pierwszy raz w Kenii i najłatwiej dostępne to m.in. : Park w Nairobi (mały, nie ma wszystkich typów zwierząt, np. słoni, ale za to można zrobić zdjęcie żyrafy na tle miejskich drapaczy chmur. Oprócz tego w lokalnym orphanage można sobie zrobić zdjęcie z gepardem, który dodatkowo poliże Ci dłoń, lub w innym miejscu obserwować karmienie małych słoniątek). Park Jeziora Nakuru (setki tysięcy flamingów (choć nie zawsze), pelikanów i innych ptaków, unikalne gatunki antylop + prawie obowiązkowo nosorożce, czasami lamparty). Park Maasai Mara (płaska sawanna z ogromnym bogactwem zwierzyny i pięknymi, płaskimi akacjami, rzekami i innymi atrakcjami.  Park Samburu (nad wijącą się rzeką, gdzie za każdym zakrętem czeka nowa niespodzianka – a to stadko słoni się pożywia, a to inne brodzi, a jeszcze inne się chlapie wodą, a to bocian się drażni z krokodylem). Park Aberdare (w wysokich górach, bujna zieleń, tak bujna że czasami nie widać tysięcy słoni, które tam żyją. Ale za to gdy się je zobaczy, to wiele z nich wspinaja się po zboczach. Plus wiele gatunków małp, ptaków i innej zwierzyny). Park Amboseli (mokradła w których lubią się kąpać słonie, czy przechadzać żyrafy, na tle magicznej góry Kilimandżaro, która jest na wyciągnięcie ręki). Park Tsavo (największy w Kenii, to prawie kraj – właściwie jest większy niż Słowenia, stanowi połowę wielkości Danii i jest nieco mniejszy niż Macedonia. Nie bardzo go lubię, bo z powodu swojego ogromu czasami można jechać cały dzień i prawie nie zobaczyć żadnych zwierząt. Ale jest to park najbliżej Mombasy i bardzo popularny dla turystów. Ostatnio sporo osób, które odwiedziły Tsavo mówiły mi, że widziały tam sporo zwierząt. Niektórzy nawet całą Wielką Piątkę!!!)
7. Trasa. Wszystkiego w tydzień czy dwa nie da się zwiedzić. Zresztą parków jest w Kenii więcej niż te, które wymieniłem powyżej. Przy tygodniowym safari rozpoczynającym się w Nairobi i kończącym się w Mombasie, proponuję:
dzień 1: Jezioro Nakuru
dzień 2: Maasai Mara
dzień 3: Maasai Mara
dzień 4: Nairobi (park, ale też inne atrakcje typu Giraffe Centre, muzeum Karen Blixen, restauracja Carnivore, itp)
dzień 5: Amboseli
dzień 6: Amboseli
dzień 7: Tsavo
i wtedy ósmego dnia Sammy dowozi do hotelu w Mombasie.

Przy powrocie z Nairobi do Momabsy samolotem czy pociągiem, możliwe jest odwiedzenie parków Abardare, Samburu, może też Jezioro Baringo, i/lub Bogoria (hipopotamy, gorące źródła i inne atrakcje), ale wtedy omija się Amboseli oraz Tsavo (oraz dużo siedzenia w samochodzie, pokonując setki kilometrów dróg).
Ale najlepiej trasę uzgodnić z Sammy. Bo zwierzyna często się przenosi, wędruje z parku do parku. Zresztą zaletą podróżowania z Sammy (vs z jakimś dużym touroperatorem) jest to, że wiele razy się zdarzyło, że planowaliśmy być w danym parku 3-4 dni, ale było mało zwierząt, więc już po dniu przemieszczaliśmy się do innego i tam szukaliśmy zwierząt. Pełna elastyczność, która nie jest możliwa w przypadku dużych firm. Poza tym, jeśli ktoś jest zainteresowany tym jak rośnie herbata, czy kawa, lub chce koniecznie przekroczyć Równik, lub jest fascynatem wodospadów, to Sammy chętnie zrobi jakiś detour, aby te ciekawostki chętnym pokazać.

8. Szczepionki. Żadne nie są w Kenii wymagane, no chyba że ktoś wjeżdża do Kenii z Tanzanii czy z innego kraju gdzie występuje zagrożenie chorobami tropikalnymi. W praktyce nie są potrzebne. W Kenii ostatnie epidemie cholery czy żółtej febry miały miejsce wiele (nie chcę wprowadzać w błąd, ale wydaje mi się, że kilkadziesiąt lat temu), poza tym są to choroby wynikające głównie z nieutrzymywania standardów higieny i występowały raczej głównie w slumsach. Realnym zagrożeniem jest malaria, ale (1) w regionach turystycznych, służby pryskają kałuże w których mogłyby się wylęgać komary, (2) komary nie występują w klimatyzowanych pomieszczeniach, (3) można się przed nimi zabezpieczać tak jak na Mazurach jakimiś pachnidełkami.

9. Nie jestem lekarzem, więc weźcie na to poprawkę. Jeśli się obawiacie, to możecie pójść do stacji szczepień i zostawić tam trochę kasy:-))) Niemniej rozmawiałem prywatnie z szefem jednej z dużych firm turystycznych, który przyznał, że z ich wieloletnich statystyk firmowych wynika, że jest większe ryzyko tego, że turysta w Kenii utopi się w hotelowym basenie, lub zginie od spadającego z palmy …. kokosa, niż od jakiejś choroby tropikalnej :-). Najbardziej prawdopodobne, prawie pewne, jest to że złapiecie kenijskiego bakcyla:-). Jedna z moich bliskich koleżanek najpierw odwiedziła Kenię z nami, a potem w następnym roku (i kolejnych latach) wracała tam wielokrotnie, zabierając wszystkich swoich znajomych. Inna, po powrocie z Kenii rzuciła pracę w Ernst&Young i buduje teraz swój hotel niedaleko Mombasy. Więc w przypadku tej choroby, zagrożenie jest dość realne!

10. ograniczenia wiekowe ? Już wiele razy byłem w Kenii na safari z różnymi swoimi znajomymi i przyjaciółmi. Najmłodsza uczestniczka safari miała 2 latka, najstarsza ponad 70. I obie były bardzo zadowolone. Mała trochę się nudziła przy długich odcinkach drogi; druga troszeczkę narzekała na gorąco i kurz, ale po zobaczeniu z bliska (z 3-4 metrów) stada słoni czy bawołów afrykańskich czy figlujących małpek zapominała o “niewygodach”

W razie innych pytań, pytajcie. Udanego safari, tysięcy zwierząt, w tym całej Wielkiej Piątki, niezapomnianych wrażeń oraz złapania kenijskiego bakcyla!!!!!

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

30 Responses

 1. Zachęciłeś mnie. Wprawdzie na słoniu już jechałem, ale fajnie byłoby zobaczyć żyrafę i lwa na żywo :-)

  W jakim miesiącu najlepiej jechać do Kenii (kwestia temperatur, ale też liczby turystów)?

  1. Jedź, jedź. Nie pożałujesz. W jakim miesiącu? Kenia jest właściwie destynacją całoroczną. Jeśli ktoś chciałby do Mombasy, to tam jest cały czas 30 st C (tylko w lipcu, sierpniu temp spadają do 27st C), a więc ciepło i wilgotno! Jeśli ktoś jechałby na safari, to tam jest z reguły chłodniej (a w takim Aberdare czy Mt Kenya National Park wręcz zimno !). 4 czynniki:
   Temperatury – najchłodniej – lipiec, sierpień. Najcieplej – styczeń, luty
   Pora deszczowa – kiedyś bardzo regularna, teraz (przez El Nino) rozregulowana. Najwięcej powinno padać w maju-kwietniu i w listopadzie. Ale pora deszczowa to też nie powód do odkładania wyjazdu. W Mombasie pada głównie nocami, a w dzień żarówa. Na safari to może trochę przeszkadzać, ale jest przygoda. Nie ma kurzu (za to błoto:-)
   Liczba turystów – najwięcej w czerwcu-wrześniu oraz w grudniu-lutym.
   Bezpośrednie czartery z Polski do Mombasy – od października do marca. Wtedy jest najtaniej polecieć z Polski.

   Ja lubię luty-marzec oraz wrzesień-październik. Dlaczego? Tam ciepło, w Polsce zimno; mniej turystów więc mniej tłoku, trochę niższe ceny; tuż przed porą deszczową jest wprawdzie kurz na safari, ale zwierzęta są łatwiej widoczne (niższe trawy i zarośla; zwierzęta mniej unikają ludzi szukając wodopojów).

   Ale tak jak już wspominałem to wszystko to naprawdę niuanse. Można jechać kiedykolwiek ! Na safari najważniejsze jest zobaczyć lamparta (najtrudniejsze do zobaczenia zwierzę, kiedyś też o nich na fridomii napiszę). Można spędzić 2 tygodnie nad Jeziorem Nakuru lub w Tsavo w lutym i go nie zobaczyć, można pojechać na 1-dniowe safari w sierpniu i zobaczyć 3 różne lamparty. Wiele zależy od szczęścia, od zaangażowania i doświadczenia przewodnika, od natury. Safari to nie zoo. Na szczęście :-)

   1. Może bym się na luty zdecydował… A jaki byłby mniej więcej koszt takich dwóch tygodni w lutym, jakch przykład podałeś (2-3 dni nad morzem, tydzień safari i znowu 2-3 dni na plażach)?

    Czy ktoś jeszcze z czytelników rozważa taki wyjazd?

    1. Mariusz, szybki jesteś:-) Szacunkowy koszt wyjazdu:
     (1) Przelot do Kenii, 2 tygodnie w hotelu w Mombasie – sprawdź aktualną ofertę w biurach podróży (Itaka, Neckermann, Rainbow Tours, TUI). Słyszałem o last-minute już od PLN 2800 od osoby (2 tygodnie, przelot z hotelem na zasadzie All Inclusive)
     (2) Lot Mombasa-Nairobi-Mombasa = $200 (pociąg będzie taniej) Lecąc do Nairobi warto wziąć w samolocie miejsce A,a lecąc z Nairobi do Mombasy miejsce przy oknie D lub F (w zależności od typu samolotu obsługującego rejs), tak aby mieć z okna samolotu widok na Kilimanjaro:-). Prawie zawsze widać: albo w pełni okazałości, albo chociaż szczyt wystający ponad chmury
     (3) 7-dniowe safari – wejściówki do parków 7x$60= $420. Noclegi 1x$200 (luksus) + 3x$20 + 3x$10 = $300. Wynajęcie samochodu 1500 km @0,5/km + wejściówki dla przewodnika oraz samochodu = $800 (przy 8 osobach, koszt na osobę = $100). Na safari jedzenie jest wliczone w cenę przy pobycie w lodge czy luksusowym kempingu, nie jest wliczone przy pobycie w chatce czy na prostym kempingu = $200. Razem safari = $1000.
     (4) Wiza do Kenii. Można dostać bez problemu na lotnisku = $50
     (5) piwo (Tusker jest doskonały), wino, pamiątki, nurkowania w oceanie, baloon safari (przelot balonem o świcie zakończony luksusowym śniadaniem), inne atrakcje = według uznania

 2. Zakładając, że nie ma innych wydatków, po zsumowaniu elementów, jakie wymieniłeś wychodzi $2000, czyli 7000zł. To rzeczywiście 2x taniej, niż ceny, o jakich słyszałem kilka lat temu. Jak dla mnie takie koszty za 2tygodnie tropików w lutym z tygodniowym safari są ok (dominikana bez safarii to cena podobna). Tylko nie sądzę, bym znalazł jeszcze 7 osób, które myślą tak samo…

  1. Dlaczego? Kenia jest piękna… Problemem może być Twoje tempo (nie wiem ile osób zdecyduje się – tak jak Ty spontanicznie – na wyjazd do Kenii już za kilka tygodni:-) Po osiągnięciu wolności finansowej przez większą grupę Polek i Polaków może to być łatwiejsze.
   Ale mam kilka sugestii:
   1) moi znajomi (Polacy z Wrocławia oraz z Maroko) jadą do Kenii już 21 stycznia. Może mógłbyś do nich dołąćzyć. Nie znam wprawdzie dokładnie ich trasy, itp, no ale wiem za to, że to fajni ludzie, a Jola, która teraz mieszka w Maroko wcześniej mieszkała 2 lata w Kenii
   2) zrób rezerwację w którymś z biur podróży dla np 6 osób i daj już bardzo konkretne ogłoszenie (kiedy wyjazd, jak cena, itp) wśród swoich znajomych, na łamach Fridomii, na Facebook’u, nie wiem gdzie tam jeszcze. Możę pod wpływem tak konkretnej oferty łatwiej będzie komuś podjąć szybką decyzję:-)
   3) możesz napisać do Sammy i zapytać go czy nie mógłbyś dołąćzyć do jakiejś grupy Norwegów czy Kanadyjczyków i … przy okazji nawiązać nowe znajomości
   4) wreszcie możesz wziąć na siebie cały koszt wynajmu samochodu i czuć się “jak panisko” mając safari tylko dla siebie:-)

   PS Safari rzeczywiście jest o wiele droższe niż pobyt na plaży, bo oprócz hotelu i jedzenia (które jest i tu i tu) na safari dochodzą wejściówki do parków narodowych, przejechane kilometry, amortyzacja, ubezpieczenie i inne koszty samochodu, oraz 24-godzinna opieka przewodnika-kierowcy dla 1-9 osób. Poza tym touroperatorzy nie otrzymują od lodges w parkach tak wysokich upustów jak od hoteli nad morzem gdzie kupują hurtowo 60 pokoi na cały sezon. Wyjazdy na safari są dużo bardziej rozproszone, więc właściciele lodges mają ryzyko wyższego współczynnika pustostanów. (hahaha, nawet przy podróżowaniu można analizować nieruchomości. Wybacz moje skrzywienie zawodowe:-) No i oczywiście dochodzą jeszcze marże dla organizatorów. Wysokie bo prawdziwe safari to jednak coś naprawdę unikalnego:-).
   Suma sumarum, porównywanie safari z leżeniem na plaży jest trochę niewłaściwe.

   1. Ależ jak najbardziej właściwe. Turysta porównuje, co dostanie za daną cenę. Skoro na Dominikanie ma tylko ciepło i plażę, a za te same pieniądze ma w Kenii jeszcze safari to zdecydowanie lepszą ofertą jest Kenia :-)

    1. W 100% się zgadzam. Napisałem “niewłaściwe”, choć miałem na myśli, że plaża na Dominikanie (zresztą w Kenii są chyba lepsze, no i jest jeszcze rafa koralowa) do safari w Kenii “się nie umywa”. NB: kolejne śmieszne określenie języka polskiego. “się nie umywa” czy “się nie domyło”?

   2. Odniosę się jeszze do pozątku Twojej odpowiedzi “Problemem może być Twoje tempo (nie wiem ile osób zdecyduje się – tak jak Ty spontanicznie – na wyjazd do Kenii już za kilka tygodni:-)”
    Nigdy nie rozumiałem, dlaczego większości ludziom takie decyzje zajmują miesiące, a czasem lata. Proces myślowy i ew. analizy finansów, jakie są do tego potrzebne zajmuje najwyżej kilka godzin (singlowi godzinę). Mam wrażenie, że większość ludzi jest zwyczajnie pasywna i odkłada wszelkie niepilne sprawy na wielkie nigdy.

    “Po osiągnięciu wolności finansowej przez większą grupę Polek i Polaków może to być łatwiejsze.”
    Na pewno. Wydatek na podróż równy dwóm średnim krajowym to nie w kij dmuchał. Czas (urlop) też nie każdy ma. Akurat ja nie jestem jeszcze wolny finansowo, muszę “coś robić”, ale szczęśliwie coraz więcej spraw organizuję przez Internet, jak sprzedam mieszkanie, to miesiąc w Kenii, będzie mnie kosztował tyle samo, co miesiąc w Polsce i tzw “koszty podróży” zamienię na “koszty życia raz tu, raz tam”, a praca i pieniądze przyjdą z sieci :-)

    Gorąco polecam książkę “4-godzinny tydzień pracy” Tima Ferrisa – otwiera oczy i umysł! Lepiej niż redbull :-)

  1. PLN 1300 do Kenii???? Jeźdzcie Fridomiaczki i Fridomiacy !!! Koniecznie !
   Trybek, dzięki za znalezienie taaaaaakiej oferty :-)

 3. Jesli moge wlaczyc sie w Wasz dyskusje Slawku i Mariuszu, to chcialabym dorzucic kilka slow od siebie .
  Po pierwsze, dla Mariusza, jestem wlasnie ta Jola z Wroclawia/Maroka, znajoma Slawka, ktora powinna wlasnie byc w Kenii…. lecz z przyczyn odz mnie niezaleznych musialam przesunac swoja rezerwacje (lotu) do jutra….
  Zatem bede w Kenii juz jutro i zostaje NIESTETY tylko do 4 lutego.
  Niemniej, Mariusz jesli sie sprezysz-przyjezdzaj !!!
  Nie bylam wprawdzie nigdy na Dominikanie, do ktorej sie odnosisz w kwestii cen, ale za to mieszkalam przez dwa lata na Seszelach i choc chyba nawet nie potrafilabym ogarnac piorem ( ani klawiiszami komputera hahhaha !!!) niesamowitego piekna tego kraju ; szmaragdowego oceanu i ciagnacych sie w nieskonczonosc bielusienkich pusciutkich plaz …. to jednak … nijak sie to ma do Kenii !
  Bo Kenia to WSZYSTKO !!! Plaze nad oceanem sa rownie malownicze , Kenijczycy to najserdeczniejszy narod na swiecie a obcowanie z dzikimi zwierzetami, takimi, ktore wczesniej znalismy tylko z ksiazek lub najwyzej z Zoo, to po prostu nadzwyczajne przezycie i warte kazdej ceny !!! Zwlaszcza kiedy mozna sobie na to pozwolic ….
  « Mojego » pierwszego slonia przywitalam ze wzruszeniem i lezka w oku i NIGDY go nie zapomne….
  Kazdemu zycze zeby choc raz w zyciu mogl dostapic zaszczytu przebywania wsrod sloni, zyraf, bawolow i strusi … ;
  Wiec Mariuszu, nie ogladaj sie na nic i kupuj bilet do Nairobi lub Mombasy !
  Pozdrawiam i zycze niezapomnianych chwil .
  A tak w ogole to musze czesciej tu ( na Fridomii) bywac i wczesniej sciagac te interesujace mnie tematy ….

  1. Jolu, dzięki za Twoją pozytywną rekomendację dla Kenii. Jest tym cenniejsza, że przecież sama mieszkałaś już w kilkunastu krajach na świecie więc masz niezłą skalę porównawczą:-)
   Safari njema ! Salimia wananchi na wanyama wa Kenya :-)

 4. Z uwagi na wymuszony termin wyjazdu będę w Kenni od 1-14 maja w samej porze deszczowej. Ale patrząc na piękne plaże i cudną przyrodę trudno rezygnować dlatego bo to pora deszczowa.

  Jak orientacyjnie wygląda pora deszczowa w maju ?

  Ps. Oferta z Niemiec w tym czasie 2800Euro z wersją all na 2 tygodnie w hotelu **** choć standard dla mnie najmniej ważny.

  1. Andrzej, popieram – do Kenii warto pojechać bez względu na pogodę. Jak wygląda pora deszczowa? Gdy byłem dzieckiem była bardzo wyregulowana. W Nairobi dni były piękne i słoneczne, ale ok 16-tej zaczynało padać (deszcz łapał mnie zwykle albo w drodze od przystanku autobusowego do bramy, albo od bramy do domu:-) i padało przez kilka godzin. A potem znów wstawało słońce. W Mombasie z kolei deszcz zwykle zaczynał padać gdzieś w nocy i rano jedynymi śladami po deszczu były kałuże. Ta regularność wynikała z tego, że przeważały deszcze konwekcyjne. Tzn ciepłe, nagrzane (po południu) słońcem powietrze unosząc się, skraplało się i spadało w formie deszczu. W Kenii nie mamy monsunów, huraganów czy innych tropikalnych deszczów.
   Sama pora deszczowa też była dosyć regularna. Zaczynała się mniej więcej miesiąc po tym gdy słońce stało w zenicie, czyli dokładnie nad równikiem. A zdarza się to 2 razy w roku, ok 21 marca i ok 21 września, więc stąd i 2 pory deszczowe – kwietniowo-majowa i październikowa.
   Dziś klimat się mocno rozregulował (w Kenii obwinia się za to El Nino) i trudno powiedzieć (a) kiedy będzie pora deszczowa, (b) o której godzinie i jak długo będzie padał deszcz. Może być tak, że w maju w ogóle deszczu nie będzie, może być tak że spadnie go dużo więcej niż zwykle. W Kenii ostatnimi czasy zdarzały się powodzie zrywające mosty i drogi…
   Napisz nam proszę jak było w Kenii w czasie pory deszczowej:-). Udanego safari.

 5. A ja śmigam 30 kwietnia z rodzinką na leniuchowanie połączone z Safari 2-3 dniowym bo na dłuższe nie namówię mojej 7-letniej córci.
  Ale będzie pewnie czadowo

 6. Witaj Sławku.
  6 Listopada ruszam na 5 tygodni do Kenii. Chcę zwiedzić ten kraj na spokojnie i między innymi wybrać się na Safari.
  Czy jakiś namiar do tego Sammiego mogę prosić?
  Pozdrawiam
  Mateusz

 7. Witam
  Bardzo interesujace informacje , prosiłbym jeszcze o więcej:-) : czy sa jakieś zniżki na wstępy do parków dla dzieci i jak wyglada wyżywienie w opcji lowbudget – czy jest możliwość kupienia posiłków na terenie parków , ewentualnie w jakich cenach , czy trzeba być zaopatrzonym w prowiant własny (ewentualnie jakieś wskazówki praktyczne) dzięki za info

  1. Mario, z tego co pamiętam, to dzieci dostają 50% zniżki. Ale lepiej sprawdź na stronie Kenya Wildlife Services. Co do prowiantu, to lepiej kupić w jakimś supermarkecie PRZED wjechaniem do parku. Prowiant przyda się w szczególności dla osób spędzających nocleg na podstawowym (w odróżnieniu od luksusowego) kempingu. Gorąco polecam – kolacja pod gwiazdami z nocnym szumem sawanny wkoło to niezapomniane przeżycie. Safari njema!

   1. dzięki za info , jeszcze parę pytań – możesz dać namiary na Sammy’ego , ewentualnie na kogoś innego , sprawdzonego – niestety nie wiem , gdzie będę na miejscu – czekam na last i będę brał , co zostanie (Malindi, okolice Mombasy), nie będę w stanie zorganizować nic więcej niż 2 lub 3 noce Tsavo E,W,Amboseli – i jak najbardziej zależy mi na podstawowym kempingu i kolacji pod gwiazdami:)
    Z tym zaopatrzeniem w sklepach nie ma problemu ..?, ewentualnie jakieś przykładowe ceny..?
    Jescze coś nt. big game fishing – czy jest szansa wykupienia u kogoś jednego miejsca na łodzi czy wchodzi w grę tylko czarter całej – jadę sam i ciężko wydać 600$ za luksus samotnego pływania, a na razie nikt z organizatorów mi nie odpisał nt. “dokoptowania” do innej ekipy , czy na miejscu będzie łatwiej to załatwić czy nie bardzo..?
    Pozdrawiam

    1. Mario0707, oto namiary na Sammy’ego: “Samuel Nthakyo”
     Sorry, cen w sklepach nie pamietam. Zresztą przyznam, że rzadko zwracam na nie uwagę. A na łodziach niestety się nie znam:-(

     Udanego safari. Safari njema!!!

    1. Michał, sorry wydawało mi się, że już podawałem maila do Sammy’ego. Oto on jeszcze raz: “Samuel Nthakyo”

     Sammy pisze po angielsku, ale tak trochę koślawo. Da się w każdym razie dogadać.

     Udanego safari w Kenii! Ja też się wybieram. W okolicy 12 grudnia, czyli 50-tej rocznicy niepodległości Kenii:-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.