Relacja ze spotkania z klientami Banku PKO BP

Prezentacja, Łódź 07.12.2010

Tak jak wcześniej zapowiadałem, 7 grudnia 2010 roku odbyło się spotkanie z tymi klientami bankowości prywatnej  Banku PKO BP w Łodzi, którzy są potencjalnie zainteresowani budowaniem swojej wolności finansowej poprzez inwestowanie w nieruchomości. Wydarzenie miało miejsce w 3 Oddziale Banku PKO BP.

Cieszę się, że do bardzo kameralnego grona uczestników dołączyło kilka osób, które dowiedziały się o spotkaniu nie od Banku, ale właśnie na łamach Fridomii. Nie licząc spotkań autorskich, które odbyły się w kilku miastach Polski rok temu gdy dopiero co ukazała się książka, była to dla mnie pierwsza okazja do spotkania się z czytelnikami książki oraz bloga, których nigdy przedtem nie miałem okazji poznać. Znamy się tylko z Fridomii. Tym bardziej było mi miło, że jedna z tych osób przyjechała z odległego o 50 km Bełchatowa, a dwie aż z Krakowa.

Wracając do spotkania. Od czasu naszych pierwszych rozmów z PKO BP, Bank postanowił jeszcze bardziej uatrakcyjnić ofertę kredytowania. Teraz jest możliwe zarówno kredytowanie osób prawnych (czyli spółek celowych), ale również osób fizycznych. W pierwszym przypadku Bank może udzielić kredytowania w wysokości do 80% całkowitej wartości inwestycji na podstawie przygotowanego biznes planu przedsięwzięcia. W przypadku osób fizycznych Bank może udzielić kredytu do 80% wartości inwestycji bez analizowania osobistej zdolności finansowej kredytobiorcy, a tylko na podstawie biznes planu lub do 100% wartości inwestycji, ale wtedy brana jest pod uwagę zdolność kredytowa kredytobiorcy. Jeśli kredytobiorca posiada już jakieś nieruchomości pod wynajem, to Bank uwzględni uzyskiwane dochody z najmu do wyliczenia jego zdolności kredytowej. Ponadto Bank dostosował inne parametry kredytu do specyfiki tego typu działalności. No i przede wszystkim Bank proponuje bardzo promocyjne marże.

Firma Mzuri z kolei zapewnia kompleksową obsługę zakupionych nieruchomości, co jest istotne zwłaszcza przy posiadaniu większych pakietów nieruchomości pod wynajem. Na razie tylko w Łodzi, Warszawie i w Radomiu, ale w najbliższych latach również w innych dużych polskich miastach. Idea przyświecająca firmie Mzuri, to zapewnianie szybkiej, profesjonalnej obsługi po niskim koszcie tak, aby właścicielowi nie opłacało się zajmować obsługą wynajmu we własnym zakresie. Cel ten jest osiągany dzięki dużemu doświadczeniu (lepsza orientacja rynkowa, bardziej umiejętna selekcja najemców, itp) oraz odpowiednio dużej skali działania zapewniającej ekonomię skali (standaryzacja procesów, dedykowani pracownicy, specjalizacja, automatyzacja i centralizacja pewnych czynności, itp).  Powierzenie obsługi zakupionych nieruchomości wyspecjalizowanej firmie obniża ryzyko dla Banku i stąd między innymi wynikają owe promocyjne marże i warunki kredytu.

Ponieważ Mzuri całkowicie zdejmuje właścicielom kłopoty z głowy jeśli chodzi o zajmowanie się obsługą mieszkania, następuje pewne „odmiejscowienie” inwestycji i inwestorzy mogą brać pod uwagę również odległe względem ich miejsca zamieszkania lokalizacje. O ile te lokalizacje są interesujące. Taką niedowartościowaną z punktu widzenia wartości nieruchomości lokalizacją jest Łódź. Ceny są tam nie tylko niższe niż w większości dużych miast w Polsce, ale równe cenom w o wiele mniejszych miastach, np Zgierz czy Mińsk Mazowiecki i niewiele niższe niż np ceny w Augustowie. W nowobudowanych inwestycjach w ścisłym centrum Łodzi można kupić mieszkanie już od PLN 4600 za m.kw. A jest to cena wyjściowa, przy zakupie większej liczby mieszkań możnaby naturalnie uzyskać istotną obniżkę. Z drugiej strony Łódź wydaje się mieć ogromny potencjał rozwoju. 

Na koniec omówiono przykłądowy biznes case takiego przedsięwzięcia przy przyjęciu dość konserwatywnych założeń – cena zakupu PLN 5000/m.kw; cena najmu PLN 1400/miesiąc (+ opłaty dla administracji oraz za media); 17% współczynnik pustostanu (obecnie osiągany przez firmę Mzuri w Łodzi wynosi średnio 8 – 10%); wysokim koszcie kredytu (czyli uwzględniając wysoką marżę Banku). Przy takich założeniach, biznes case daje minus 280 złotych miesięcznie przy założeniu obsługi własnej oraz minus 190 złotych miesięcznie (paradoksalnie!) przy założeniu obsługi przez Mzuri (dodatkowe koszty są rekompensowane głównie niższymi stratami w okresach krótszego pustostanu).

Oczywiście przy nieco zmienionych założeniach jest możliwe osiągnięcie pozytywnego comiesięcznego cashflow. Natomiast prawdziwa wartość Fridomii nie leży w tym, że od razu od samego początku ma się pozytywny cash flow (przy żadnym założeniu nie będzie to kwota większa niż PLN 100 do 200, no chyba, że ktoś wogóle nie korzysta z kredytu bankowego). Wartość Fridomii rośnie w czasie i to zostało omówione w ostatniej części spotkania.

Szczegóły w załączonej prezentacji – na początku tego wpisu.

Czy ktoś z Fridomiaków ma wiedzę dotyczącą ofert innych banków w Polsce kredytów „skrojonych pod wynajem mieszkań”? Do niedawna większość banków słysząc, że ktoś jest zainteresowany kredytem na zakup mieszkania, od razu przypisywała go do szufladki „kredyty hipoteczne dla ludności” i nie do końca rozumiała, że można chcieć  kupić mieszkanie nie do zamieszkania ale do wynajęcia.

Jeszcze jedno: dostałem kilka pytań odnośnie tego czy będą organizowane podobne spotkania w przyszłości. Nie wykluczamy ich oczywiście. Ale byłoby pomocne zorientowanie się ilu Fridomiaków byłoby zainteresowanych udziałem w takim spotkaniu w Łodzi np około 25 stycznia.

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

27 Responses

 1. To dobra wiadomość, że banki zaczynają inaczej podchodzić do finansowania nieruchomości pod wynajem :)
  Panie Sławku a kiedy jakieś spotkanie w Trójmieście? :)

  1. Do Doroty Ł
   Pani Doroto, Pania Michale, Fridomiacy z Trójmiasta

   Nie planowałem wprawdzie w najbliższym czasie wypadu do Trójmiasta, ale jeśli więcej osób jest zainteresowanych takim spotkaniem to mogę przyjechać np w jakiś czwartek, tak abyśmy mogli po południu spotkać się gdzieś przy piwie czy kawie i porozmawiać, a ja bym w piątek odwiedził kilka agencji nieruchomości, może kilku developerów i rozeznał się trochę w lokalnym rynku nieruchomości.

   Może zatem w czwartek 10 marca o godz 18:00? Czekam na odzew od Fridomiaków ewentualnie zainteresowanych takim spotkaniem, oraz na sugestie gdzie w Gdańsku będzie najwygodniej się nam spotkać.

   Do zobaczenia – mam nadzieję – wkrótce.

 2. witam,

  ostatnio czytałem w sieci o dwóch przypadkach inwestowania w nieruchomości, które zostały uznane za działalność gospodarczą (przez US i przez sąd). jeden przypadek dotyczył podziału posiadanej ziemi i jej sprzedaży jako dwadzieścia kilka działek budowlanych, a drugi kupna i sprzedaży kilkunastu mieszkań w przeciągu 2-3 lat.

  Instytucje inwestycje te uznały za regularną działalność – gospodarczą i się inwestorami odpowiednio zajęły. jak na moje argumentem powinno być to, że jak coś posiada się dłużej niż 6 miesięcy to nie ma podatku przy odsprzedaży. czy ma ktoś doświadczenia w tej kwestii?

  pozdrawiam, Sławek.

  1. Mam zaprzyjaźnionego doradcę podatkowego – w tej kwestii nie ma przepisów, ani standardów – każdy urząd interpretuje to indywidualnie. Choć jest prawna definicja działalności gospodarczej – prowadzonej stale i w sposób zorganizowany. Oba podane przypadki moim zdaniem spełniają te warunki i nie dziwi mnie decyzja US.

 3. Brak informacji o najważniejszych parametrach kredytu: waluta, wysokość oprocentowania i prowizji, ubezpieczenie. Jaki okres kredytowania przyjęto w omawianym biznes case ?

  1. Do Mirozer:
   Poniżej tabela z podstawowymi założeniami. Prowizja od udzielenia kredytu: 0% (zakres banku wynosi 0%-3,5%)

   2-pokojowe mieszkanie w nowym bloku w Łodzi -45 m2
   Średnia cena zakupu za 1m2 – PLN5 000
   Stawka najmu / miesiąc – PLN1 500
   Koszty opłat administracyjnych – PLN250
   Abonament energia i gaz – PLN50
   Miesięczne koszty drobnych napraw – rok 1 – PLN50
   Dodatkowy miesięczny koszt napraw od roku 10 – PLN 100
   Opłata za przejęcie mieszkania przez Mzuri – 1 000
   Prowizja za obsługę mieszkania w okresie najmu – Mzuri% – 10%
   Prowizja za obsługę mieszkania w okresie pustostanu – Mzuri% – 6%
   Stawka amortyzacji % – 2,50%
   Zakładany okres pustostanu % – 8,50%

   Ilość mieszkań – szt.1

   Finansowanie
   Minimalny wkład własny (20%) – PLN45 000
   Kwota kredytu – PLN180 000
   WIBOR – kredyt w PLN (stan na 14.10.2010)% – 3,8%
   Marża banku (2-5,6%) – kredyt w PLN% – 2,50%
   Oprocentowanie rok 1 – kredyt w PLN% – 6,30%
   EURIBOR – kredyt w EUR – rok 10 (stan na 14.10.2010)% – 1,00%
   Marża banku (2-5,6%) – kredyt w EUR – rok 10% – 4,00%
   Oprocentowanie – kredyt w EUR – rok 10% – 5,00%

   Okres kredytowania – 20 lat

   Makroekonomiczne
   Średnia roczna stopa inflacji w okresie kredytowania 20 lat% – 3,0%
   Wzrost wartości ponad inflację % – 2,0%
   Stawka podatku dochodowego % – 19%
   Inflacyjny wzrost stawek najmu i kosztów po 10 latach% – 33%
   Inflacyjny wzrost stawek najmu i kosztów po 20 latach% – 78%

   Nakłady początkowe
   Koszt zakupu mieszkania – PLN 225 000
   Koszt remontu/wykończenia mieszkania (15% kosztu zakupu) – PLN 33 750
   Łączny koszt/wartość nabycia gotowego lokalu – PLN 258 750
   Koszty transakcyjne zakupu mieszkania (6% kosztu zakupu) – PLN 15 525
   Koszty transakcyjne finansowania (1% kwoty kredytu) – PLN 1 827
   Koszty założenia spółki celowej – PLN 5 000

   Posiadane środki – PLN98 386
   Wartość inwestycji (PLN) – PLN281 102
   Wysokość kredytu (% kredytu vs. Inwestycja) – 65,00% 182 716

   Pozdrawiam,

    1. Do Bartka
     Panie Bartku, nie jestem ekspertem podatkowym, natomiast moje zrozumienie tematu VAT jest następujące: wynajem lokalu na cele mieszkaniowe jest zwolnione przedmiotowo z VAT, bez względu na kwotę osiąganych z tego tytułu przychodów i bez względu na to, kto takie przychody osiąga (osoba fizyczna czy też firma).

     Inaczej ma się sprawa w przypadku wynajmu lokalu na cele inne niż mieszkaniowe. Ale tutaj sytuacja jest trochę bardziej złożona więc odsyłam do poradnika Dziennika Gazety Prawnej, który przytaczałem we wpisie z dnia 25.01.2011. Lub do źródłowych ustaw podatkowych.

     Innym bardzo pożytecznym źródłem wiedzy jest biuro Krajowej Informacji Podatkowej, które jest dostępne pod numerem telefonu 0801 055 055 lub (22) 330 0 330.

     Powodzenia.

 4. Ciekawa oferta zarówno banku, jak i zarządzania portfelem. 7 grudnia byłem na urlopie, ale liczę na podobne spotkanie w Warszawie :-) Aha – uwaga do biznesplanu w prezentacji – stawka amortyzacji nowych budynków wynosi wg mojej wiedzy 1,5%, nie 2,5% (dla budynków min 10 letnich – 10%).

 5. Kredyty pod dochody z przyszłego najmu ma jeszcze Getin Bank.

  Co do ofert krojonych pod najemcę to niewątpliwie jest to duże ułatwienie ,ale tylko dla osób ,które np. ze względu na prowadzenie wieloosobowej rodziny czy spore zobowiązania już spłacanych kredytów. Bez tego warto zastanowić się nad zwykłym kredytem teoretycznie niedostosowanym do wynajmu. Koszta będą atrakcyjniejsze ,co być może przełoży się na korzystniejsze (dodatnie?) cashflow.

  Niemniej, cieszy fakt ,że rynek najmu jest powoli dostrzegany przez banki. Jest sporo do zrobienia.

 6. Ja bardzo chętnie uczestniczylbym w takim spotkaniu pod warunkiem, że odbywałoby się w godzinach popołudniowych (od 17)
  Pozdrawiam.

  1. Panie Pawle,
   A może na razie mógłbym zaproponować panu spotkanie z Managerem Mzuri w Łodzi, Panem Krzysztofem, który zna dobrze tę ofertę ?
   Na pewno zgodzi się spotkać z Panem w dogodnym dla Pana terminie. Co Pan na to?

 7. Jestem zainteresowany takim spotkaniem. Posiadam już jedno mieszkanie na wynajem w Łodzi i rozważam kupno kolejnego. Jednakże jeśli chodzi o datę to 25 stycznia odpada, myślę że najlepiej zorganizować je w weekend, kiedy łatwiej o wolny czas, przynajmniej u mnie, ponieważ nie doszedłem jeszcze do tego, że nie muszę pracować ;)

  1. Pani Agnieszko,
   Będziemy myśleć nad takimi spotkaniami, jeśli coś zaplanujemy, to na pewno ogłosimy na blogu z odpowiednim wyprzedzeniem.
   Dziękuję za życzenia noworoczne i serdecznie pozdrawiam.

 8. Witam,
  dziekuje za dobra wiadomosc i kontakt do banku na pewno sie przyda,
  jednak jestem zwoleniczka pozytywnego przeplywu pienieznego od momentu kupna nieruchomosci, nie kupilabym mieszkania ktore generuje mi strate, mam obecnie 5 mieszkan i z 3 generuje pozytywny casflow a 2 splacaja wszystkie oplaty i nie generuja zysku. ale nie musze do nich doplacac, mam kredyty w Getin banku, to czy bank udzieli kredytu pod zyski z nieruchomosci zalezy od osoby z ktora zalatwiamy kredyt w banku, mialam super osobe ktora przepchnela moj biznes plan u prezesa i dzieki temu dostalam kredyty na wynegocjonowanych warunkach ktore byly duzo korzystniejsze dla mnie, dzis znow uderzam do dzwi banku ale jak na raznie nie zakalifikowano mnie jako inwestora z moimi 5 mieszkaniami chociaz przyznano mi racje ze 5 mieszkan nie potrzbuje do celow mieszkaniowych dla siebie a pozatym bank dostal moje zeznanie podatkowe oraz wydruki z konta na ktre dostaje co miesiac wplaty z wynajmu wiec widac ze to inwestycja.
  Ale bede probowac dalej i napisze co sie udalo,
  pozdrawiam i dziekuje za wartosciowy wpis na blogu!

 9. Panie Sławku czy szykuje sie jakieś spotkanie we Wrocławiu.Czy ma Pan jakieś zdanie na temat inwestowania w tym mieście?(Wiadomo Jeden z najdroższych rynków w Polsce ale około 0,5 mln studentów)

 10. Wczoraj znalazłem ten blog :) To jest dokładnie to czego szukałem !!! Dopisuję się do pytania p.Doroty kiedy jakieś spotkanie w Trójmieście? :)

  Pozdrawiam

  1. Do Michała,

   Panie Michale, Pani Doroto, Fridomiacy z Trójmiasta
   Nie planowałem wprawdzie w najbliższym czasie wypadu do Trójmiasta, ale jeśli więcej osób jest zainteresowanych takim spotkaniem to mogę przyjechać np w jakiś czwartek, tak abyśmy mogli po południu spotkać się gdzieś przy piwie czy kawie i porozmawiać, a ja bym w piątek odwiedził kilka agencji nieruchomości, może kilku developerów i rozeznał się trochę w lokalnym rynku nieruchomości.

   Może zatem w czwartek 10 marca o godz 18:00? Czekam na odzew od Fridomiaków ewentualnie zainteresowanych takim spotkaniem, oraz na sugestie gdzie w Gdańsku będzie najwygodniej się nam spotkać.

   Do zobaczenia – mam nadzieję – wkrótce.

 11. Niestety, złożyłem zapytanie o ten kredyt u polecanego na tym blogu eksperta i oferta jaką otrzymałem była w prawie każdym punkcie gorsza, niż w przedstawionej prezentacji. Dodatkowo dowiedziałem się, że jako osoba prywatna nie mogę ubiegać się o kredyt na budowę budynku z wieloma mieszkaniami na wynajem, że może to być tylko opcja “na firmę”, co oczywiście oznacza gorszą ofertę nawet wg powyższej prezentacji. Kompletnie tego nie rozumiem, bo z osoby prywatnej dysponująej też innym majątkiem łatwiej jest ściągnąć dług, niż ze spółki, która może ogłosić upadłość i wypiąć się na bank…

 12. Pozwolę sobie odgrzać nieco temat. Niestety nie brałem udziału w spotkaniu w banku PKO, ale w międzyczasie gromadziłem informacje na temat najlepszych sposobów finansowania inwestycji.

  Spółka celowa jest świetnym rozwiązaniem, ale dla bardzo poważnych inwestycji, ponieważ spółka celowa jest w rozumieniu prawnym spółką z o.o., a prowadzenie takowej wiąże się z poważnymi konsekwencjami, z których najważniejsze to choćby obowiązek prowadzenia Pełnej Księgowości, czyli Księgi Rachunkowej czy też fakt, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną. Jest więc podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W konsekwencji mamy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem dochodów osiąganych przez wspólników. Po pierwsze, podatek płacony jest przez samą sp. z o.o. od osiągniętych przez nią w danym roku podatkowym dochodów. Po drugie, wspólnicy spółki płacą podatek od wypłacanych im dywidend i innych dochodów z udziału w zyskach osób prawnych.

  Nie jestem prawnikiem, stąd wnikliwie konsultuje swoje decyzje i zamiary z odpowiednimi doradcami. Jeśli ktoś ma inny pkt widzenia/bogatszą wiedzę będę wdzięczny za odpowiedzi/podpowiedzi.

  A jak wystartuje forum chętnie otworzyłbym w tym temacie oddzielny temat :)

  Pozdrawiam!

 13. Witam serdecznie,

  Ponownie “odgrzewam” temat. Chciałem zapytać, czy ta oferta jest jeszcze aktualna i jeśli tak to czy obowiązuje tylko w Łodzi?

  A może ktoś wie gdzie obecnie można się ubiegać o kredyty typowo pod wynajem (mam na myśli oferty dla osób fizycznych)?

  Pozdrawiam

  1. DW, nie wiem czy oferta jest aktualna. Najlepiej skontaktuj się z dyrektorem oddziału. Sebastian Lis. sebastian.lis@pkobp.pl Powodzenia!
   W ramach Stowarzyszenia Mieszkanicznik rozpoczęliśmy już rozmowy z kilkoma bankami nt wprowadzenia produktu kredytu hipotecznego dla inwestorów przypominającego kredyty typu “buy-to-let”. Czy przystąpiłeś już może do Stowarzyszenia? Twoje członkowstwo jest ważne – bo im nas więcej tym silniejszy jest nasz głos w rozmowach z bankami. Zachęcam do przyłączenia się.

   1. Sławku,

    Dziękuję, za odpowiedź. Do stowarzyszenia jeszcze się nie przyłączyłem z prostego powodu. Jestem baaardzo początkującym ‘fridomiakiem’ i dopiero przymierzam się do zakupu pierwszego mieszkania a więc do stowarzyszenia jeszcze się nie kwalifikuję.

    Na ten moment rozeznaję się w możliwościach finansowania, stąd moje pytanie. Za wszelkie informacje na temat kredytów “but-to-let” będę wdzięczny.

    Pozdrawiam!

    1. DW, na prośbę osób w podobnej do Twojej sytuacji (czyli początek drogi do budowania portfela nieruchomości na wynajem) przewidzieliśmy członkostwo na zasadach “Sympatyka”. “Sympatycy” płacą niższe stawki, mają dostęp do większości korzyści przynależnych członkom zwyczajnym, a gdy już kupią swoje pierwsze mieszkanie, to mogą zmienić swój status. Dzięki przynależności do Stowarzyszenia mogą uczestniczyć w spotkaniach i “uczyć się” od osób, które pierwsze inwestycje mają już za sobą i są chętne podzielić się swoimi doświadczeniami.
     Gorąco zapraszam. Formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie http://www.mieszkanicznik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.