25

05.2012

Czym różni się bogactwo od wolności finansowej

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Często zadawane pytania, Fridomia, Najwyżej cenione

ilość komentarzy: 19

W tym pytaniu tkwi jeden z kluczy do zrozumienia idei wolności finansowej. Już kilka razy na łamach bloga fridomia odnosiłem się do tego ważnego pytania. Tym razem dzięki informacji od Cezarego, mamy przykłady z naszego rodzimego podwórka celebrytów. Przykłady piłkarza i aktorki pokazują, że osiągnięcie wolności finansowej nie tyle zależy od wysokości zarobków, co od umiejętności życia PONIŻEJ swoich możliwości finansowych. Oto treść wpisu Cezarego:

„Poseł Cezary Kucharski z PO. Dawniej piłkarz, teraz menedżer ma 18 mieszkań. Najmniejsze – 26,5-metrowe, największe – 117-metrowe. Ich łączna wartość to 9,5 mln zł.
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/posel.xsp?id=204
według zeznania można się dowiedzieć że za wynajem rocznie dostaje 327.383 zł
http://orka.sejm.gov.pl/osw7.nsf/0/E9898BD0B0E9F785C12579F00072AF6E/%24File/OSW71_204.pdf

z drugiej strony – gwiazda żyje ponad stan – Kasia Cichopek
http://www.pudelek.pl/artykul/40500/terentiew_i_co_mam_kasi_kredyt_splacac/
„Kasia i Marcin obwiniają się wzajemnie o sytuację, w której się znaleźli. Ich zarobki nie wystarczają obecnie na pokrycie kosztów utrzymania i ogromnego kredytu zaciągniętego na prestiżową rezydencję w Wilanowie. Ich zobowiązania za samą tą willę to ok. 18 000 zł miesięcznie. A mają też kredyt na mieszkanie.”
wzięli kredyt we franku na 4 mln zł u szczytu „popularności”…

______________

A poniżej treść maila od Roberta (dzięki Robert!) dotycząca majątków Prezydentów dużych polskich miast. Pomimo bardzo podobnego poziomu zarobków, różnią się stany posiadania poszczególnych Prezydentów miast – kolejny dowód na to jak ważne jest nastawienie do konsumpcjonizmu. Oto treść maila:

„Warto wiedzieć że wśród prezydentów dużych polskich miast są również mieszkanicznicy ;-) np. prezydent Gdańska ma 7 mieszkań i w zeszłym roku zarobił na ich najmie 90 tys. zł.

http://www.emetro.pl/emetro/1,85648,11714711,Przeswietlamy_majatki_prezydentow.html

Największy dom ma Majchrowski. To 647 m kw. O blisko połowę mniejsze lokum ma prezydent Olsztyna (368 m kw.), niezależny Piotr Krzystek ze Szczecina 284 m kw. Na ponad 200 metrach mieszkają jeszcze rządzący Lublinem, Wrocławiem i Poznaniem. Domu nie ma prezydent Gdańska, ale ma aż siedem mieszkań po 40-80 metrów. Na wynajmie zarobił w ubiegłym roku 90 tysięcy złotych. Co ciekawe, prezydent Łodzi nie deklaruje się jako posiadaczka jakiegokolwiek lokum. W samorządzie mamy też jednego rolnika. To rządzący Lublinem Krzysztof Żuk z PO. Ma prawie trzy hektary łąk i pól.

0

Tagi: , , , , , ,

Komentarze:

 1. paweł Bąk pisze:

  Porównywanie podobnych pensji do różnej wielkości aktywów prezydentów miast jest nieuprawnione. Aktywa zgromadzili oni przez lata pracy nie jako prezydenci i tam zapewne mieli bardzo zróżnicowane wynagrodzenia. Oczywiście jedni zrobili z nich lepszy pożytek, a inni gorszy. Jedni mogą żyć z wynajmu a drudzy musza chałturzyć żeby tylko zarobić na spłatę kredytu.

  0
 2. Adam pisze:

  Część mieszkań samorządowców i nie tylko jest pewno dziedziczona po rodzicach, dziadkach itd.

  Ciekawe, że można łączyć obowiązki prezydenta miasta Krakowa z pracą na dwóch uczelniach i jeszcze zainkasować rocznie w sumie 300 tysięcy złotych, oczywiście prawnie jest to dozwolone, ale jak Jacek Majchrowski wyrabia się w czasie ? Dla mnie zagadka.

  Nie wydaje mi się, żeby kredyt mieszkaniowy był jedyną przyczyną problemów Cichopków, oni mieli wielkie plany biznesowe, chcieli otwierać akademie tańca, w każdym większym mieście, chyba po prostu przeinwestowali, a Polska to nie Ameryka, zarobki i potencjał rynkowy gwiazd jest ograniczony, a sympatia widzów jest zmienna. Nie oni jedni wzięli kredyt hipoteczny, gdy frank był po 2,50, a ceny nieruchomości osiągnęły szczyt.

  Zaraz sobie wyliczę jaką stopę zwrotu realizuje Cezary Kucharski – hee hee

  0
 3. MrStykamito pisze:

  Ja widzę tutaj jedno,że „małolaci” którzy dorwali się do kasy żyli na pokaz a osoba dojrzała z głową na karku wiedziała dokładnie co chce i wiedziała również co robić z zarobionymi pieniędzmi.Według mnie właśnie tego brakuje u nas najbardziej – wiedzy finansowej.

  0
  • Sławek Muturi pisze:

   MrStykamito, rzeczywiście często brakuje wiedzy finansowej, a nawet jeszcze bardziej mądrości życiowej…

   0
 4. Inwestor pisze:

  Witam,

  wydaje mi się, że nie zawsze trzeba mieć wiedzę finansową ale rozsądek, zdrowy rozsądek i wtedy też nie popełni się takiego błędu jak przytoczony w przykładzie. Jeśli człowiek zakłada swój rozwój i pracuje nad sobą, tak poprzez edukację, jak i nad swoją osobowością, to dojdzie do tego jaka jest jego ścieżka życiowa i rozwój finansowy. A jeśli zakładamy, że tylko my mamy rację, to później kończy się tak, jak dla wielu innych osób – pętla zadłużenia i życia dużo ponad możliwości finansowe. Tylko po co?

  Pozdrawiam,
  Inwestor

  0
 5. Aga-ta pisze:

  Ciekawe porównania – bardzo mi się podoba takie pokazanie rzeczywistości.
  Przyznam, że w polityce większą sympatią i zaufaniem darzę tych, którzy na polu osobistym osiągnęli już sukces, gdyż mogę mieć nadzieję, że innym nie będa przeszkadzać w podobnej drodze… Co może wiedzieć o drogach do sukcesu ktoś, kto nic nie osiągnął? Nawet jeśli usprawiedliwia się, że to patriotyzm, a bieda uszlachetnia, jakoś nie chce mi się w to wierzyć.

  Ciekawe, czy mój ulubiony obecnie bramkarz, słodki Wojtek Sz. też inwestuje w mieszkania :-))

  0
  • Sławek Muturi pisze:

   Aga-to, ciekawe dla mnie że Wojtek Sz. jest ulubieńcem tak wielu kobiet:-) Gdy pracowałem jako steward na mecz Polska-Portugalia to większość Pań, która przyszła na stadion chciała kibicować nie tyle Polsce, co właśnie Wojtkowi lub … Ronaldo!

   Piotrze, czy wiesz czy Wojtek inwestuje w nieruchomości? Jeśli nie, to koniecznie go namów, żeby nie zmarnował zarabianej dzięki swoim umiejętnościom fortuny:-) Od Mzuri dostanie zniżkę. Niezależnie od tego jaki sukces Polska osiągnie na EURO 2012:-)

   A swoją drogą – tak przy okazji – to marzy mi się by nasi daleko zaszli i by wreszcie przyćmili dawne gwiazdy z jedenastki Górskiego, które zaczynają się okrywać niesławą (vide Tomaszewski czy Lato). Czas już na nowych bohaterów, na miarę nowoczesnej Polski.

   0
   • piotr pisze:

    Sławku, Wojtek już pomalutku zaczął inwestować w nieruchomości. Jednak na chwilę obecną tylko na terenie UK i jak narazie dla własnego użytku. Przy najbliższej okazji zapytam go, o długoterminowe plany inwestowania w nieruchomości. Wtedy oczywiście zarekomenduje mu ofertę Mzuri :)
    Miejmy nadzieję, że Czarek Kucharski (którego notabene też miałem przyjemność poznać) swoim przykładem właściwego inwestowania i zarządzania pieniędzmi, natchnie wielu młodych „celebrytow”. Jest On żywym przykładem tego, iż osiągnięcie wspaniałych wyników sportowych i zawodowych, nie przeszkodziło mu w byciu skromnym i przyjaznym człowiekiem.

    0
    • Sławek Muturi pisze:

     Piotrze, no właśnie. Skromność jest ostatnio w dużym deficycie… U mnie też, niestety :-(

     0
   • Aga-ta pisze:

    Cóż, znów okazało się, że nie ja jedyna, nie pierwsza i nie ostatnia kibicuję Wojciechowi :-)
    Uroczy człowiek, a wśród piłkarzy nie za wielu takich :-)
    Oby nam bronił jak najdłużej, do finału :-)
    Bo że dużo będzie bronił, nie ma wątpliwości – znając naszą drużynę, niestety, piłka ciągle będzie u Wojtka… Oby wywłapywał wszystko i skutecznie :-)

    I niech kupuje, chłopak te mieszkania :-) Dziś widziałam ranking i naprawdę jest spro wart, a że ma w głowie względnie poukładane, jest szansa, że pójdzie właściwą drogą :-)

    0
 6. Inwestor pisze:

  Witam,

  zrobiłem krótką analizę, po ile powinny być średnie ceny m.kw mieszkań w Polsce, gdyby rosły o stopę inflacji. Według danych średniej ceny m. kw podawanych z GUS, to średnio w Polsce cena m.kw na koniec I kwartału 2012 powinna wynosić 3200 zł a według cen transakcyjnych dla Katowic = 2200 zł. Różnica 1 tyś zł wynika z faktu, że GUS ma wyższe ceny średniej ceny m.kw mieszkań, bo z całej Polski a transakcyjne uwzględniają tylko region Katowic.

  Pozdrawiam,
  Inwestor

  0
  • Sławek Muturi pisze:

   Inwestorze, jakiego okresu dotyczyła Twoja analiza?

   0
   • Inwestor pisze:

    Witaj Sławku,

    ceny średniego m.kw mieszania oraz inflację według GUS miałem od 2000 roku a ceny transakcyjne od 2006. W obu przypadkach brałem pod uwagę oczywiście tę samą inflację. Wzrost liczyłem na koniec każdego roku, więc nie uwzględniałem zmian kwartalnych, tylko ceny na koniec roku oraz inflację na koniec roku.

    Pozdrawiam,
    Inwestor

    0
    • Sławek Muturi pisze:

     Dzięki Inwestorze. Z Twojej analizy zatem wynika, że w ciągu ostatnich 12-13 lat ceny mieszkań wzrosły istotnie ponad inflację i to pomimo wystąpienia w tym okresie załamania cen mieszkań w latach 2008-2010.

     0
    • Inwestor pisze:

     Sławku,

     z tego prostego wyliczenia tak wynika. Jeśli założymy, że ceny rosną o inflację to powinny jeszcze spaść. Myślę, że na rynku nieruchomości jest tak samo jak na rynku kapitałowym. Ceny przechodzą od przewartościowania do niedowartościowania. Na rynku nieruchomości takim pseudo wyznacznikiem wartości jest pewnie kapitalizacja cen według inflacji. Wynikałoby z tego, że ceny są jeszcze przewartościowane. Jednak z drugiej strony jak wycenię mieszkanie metodą dochodową po czynszu jaki otrzymam i wszelkich kosztach, które ponoszę w związku z mieszkaniem wychodzi, że cena jest już atrakcyjna – oczywiście zakładając, że kupię poniżej obecnych cen transakcyjnych. Zatem jedynym czynnikiem, który może wykazać, że mieszkania kupowane poniżej wartości rynkowej, są przewartościowane jest spadek czynszów.

     Pozdrawiam,
     Inwestor

     0
    • Sławek Muturi pisze:

     Inwestorze, w pełni zgadzam się z Twoją linią rozumowania. W krajach gdzie na rynku zakupu nieruchomości dominują inwestorzy, a nie konsumenci tak jak w Polsce, inwestor jest gotów tyle zapłacić za daną nieruchomość ile wynosi kapitalizacja przyszłych czynszów z jej najmu. Ni więcej.

     A ponieważ czynsze najmu podążają za inflacją (zwykle jest to o 2, 3 punkty procenotwe powyżej inflacji), to i wartość nieruchomości odpowiednio rośnie. Drugim wyznacznikiem wzrostu wartości nieruchomości jest ich wartość odtwrzeniowa, czyli koszt zbudowania podobnej nieruchomości w podobnej lokalizacji. Ten koszt również rośnie wraz z inflacją. I jest to kolejna kotwica trzymająca ceny nieruchomości blisko inflacji na bardzo silnym i ciężkim łańcuchu.
     Oczywiście jakieś sztormy rynkowe (nadmuchana bańka spekulacyjna, zbyt łatwy dostęp kredytów, chciwość developerów, panika inwestorów, itp) powodują, że te łańcuchy napinają się mniej lub bardziej, a czasami wręcz pękają (jak to miało miejsce w 2008/09 w USA), ale po okresie zawirowań i tak wrócą one do swojego naturalnego stanu podążania za lub nieco wyprzedzania stopy inflacji.

     0
 7. maciek pisze:

  przy okazji tego forum zapraszam do kupna mieszkania na nałkowskich w Lublinie. jest warte swojej ceny, jednak szczegóły, parametry, oraz dokładną lokalizację podam mailowo. maciekmc150@wp.pl

  0
  • Sławek Muturi pisze:

   Maćku, zaakceptowałem Twój komentarz w drodze wyjątku. Blog fridomia nie ma być z założenia kolejnym portalem ogłoszeniowym. Tutaj mogę wspomnieć o jakiejś okazji rynkowej, ale tylko wtedy gdy jestem osobiście przekonany, że dana oferta rzeczywiście jest „okazją rynkową”.
   Powodzenia w sprzedaży swojego mieszkania i zapraszam do aktywnego uczestnictwa w dyskusjach na blogu:-)

   0
 8. Tomek pisze:

  Odkopuję temat. Gdzieś już wspominaliśmy o inwestowaniu w nieruchomości przez sportowców (nie mogę znaleźć postu). Tym razem pochwalił się Mariusz Pudzianowski. Podłączam link http://eurosport.onet.pl/mma/ksw/pudzianowski-we-froncie-kibicow-dzis-niektorzy-sa-na-samej-gorze-potem-koncza-zle/k7ht31

  0

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA, WEBINARY I KONFERENCJE

10 grudnia, wtorek, 18:00, ClickMeeting – webinar, Janek Dziekoński opowie „czy to dobry moment na inwestowanie w nieruchomości, czy czeka nas kryzys – 3. kwartał 2019”. LINK 

 

NAGRANIA OSTATNICH WEBINARÓW I PODCASTÓW:

PODCASTY

Social media:

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Timing jest ważny – czyli dwie żaby i dwa garnki

Na ostatnim spotkaniu Fridomiaczek i Fridomiaków w Londynie powtórzyłem historyjkę, którą kiedyś gdzieś wyczytałem i którą często powtarzałem swoim klientom bądź współpracownikom wtedy gdy jeszcze pracowałem w konsultingu. Ponieważ wielu z Was zapytało mnie w komentarzach do wpisu z relacją z Londynu o tę historyjkę, więc oto ona. Na jakiejś amerykańskiej uczelni przeprowadzono eksperyment. Dwie żaby wrzucono do dwóch garnków z wodą stojących na gazowych palnikach. Podpalono gaz w palnikach. Widzicie to? Tylko, że jedną żabę [...]

Najnowsze komentarze

 • Konrad: Masz dużo szczęścia do wyjątkowo sprawnej spółdzielni! Ja złożyłem wniosek w październiku 2018 i właśnie mnie...
 • małgorzata: witam czy ktoś wie ile czasu ma spółdzielnia na przekształcenie mnie zwodzą 7 miesięcy?
 • Jan Dziekonski: Ad. PS. zgadzam się w 100%! Dlatego skończyłem niedawno „Inteligentnego Inwestora”,...
 • Michał: Witam Dziękuję za podpowiedź i czekam na jak zawsze dokładną analizę. Zdaje sobie sprawę, że trader21 to...
 • Sławek Muturi: Jeszcze jeden wątek który poruszyłes. Tuż przed moim wyjazdem do Afryki mieliśmy status projektu...
 • Sławek Muturi: Krystian Podhale, ogromne dzięki za wielowatkowa deklaracje wsparcia oraz za kilka dobrych pomysłów....
 • Sławek Muturi: Bartosz vF, ogromne dzięki. To dużo dla mnie znaczy. Jestem bardzo wdzięczny. Fundacja Fridomia ma też...
 • Jan Dziekonski: Panie Michale, postaram się odnieść do tego artykułu =) Zresztą trochę zmieniam formę webinaru, bo...
 • Jan Dziekonski: Będzie nagrywany i wrzucimy go na YouTube Mzuri – bez obaw =)
 • Konkret: Kolejny artykuł w temacie najmu krótkoterminowego: https://wyborcza.pl/7,15628...
 • Krystian Podhale: Sławku jak zwykle „odjechany na maxa pomysł” z FF, z 195/365, oraz z Harambee:)...
 • Przemysław: Czy webinar będzie można obejrzeć w innym terminie? Innymi słowy – czy będzie nagrywany? Pracuję w...
 • Bartosz vF.: Sławek, Sorry za brak kontaktu, nie przeglądałem po prostu fridomii :) Zgodnie w wcześniejszą deklaracją...
 • Bartosz vF.: A ja proszę o : – Zmiany na rynku najmu w ostatnim roku, czy również obserwujecie spadek popytu w...
 • Michał: Witam Panie Janie Mam pytanie o analizy. Ostatnio natchnąłem się na taką analizę: https://independenttrader...
 • Jan Dziekonski: Agnes – agresywne – takie na których możemy łatwo stracić lub się zablokować na lata z...
 • Jan Dziekonski: Agnes – przekazuję odpowiedź od Marii, która ma trochę doświadczeń (zarządza ok. 5.500...
 • Jan Dziekonski: Mateusz – jak to gdzie? W Mzuri ;) Opowiemy trochę o kuchni =)
 • Mateusz: Będę czekał :) W webinarze o kamienicach można by jeszcze wspomnieć gdzie w ogóle szukać ofert sprzedaży,...
 • Jan Dziekonski: Mateusz – dzięki za sugestie! Planuję istotnie dwa takie webinary: – co to znaczy kupić...

Najnowsze wpisy

created by Water Design