Inspiracje architektoniczne

Na fridomii mówimy o budowaniu wolności finansowej dzięki inwestowaniu w nieruchomości na wynajem. Fridomiacy budują portfele mieszkań na wynajem. A z kolei mieszkania te są budowane na bazie inspiracji architektów. Architekci mogą też pomóc w przeprojektowaniu mieszkania 4-pokojowego w 7-pokojowe lub kawalerkę w mieszkanie 2-pokojowe, które przyniosą właścicielowi większy zwrot z inwestycji. Dotyk architekta może sprawić, że mieszkanie stanie się bardziej funkcjonalne i przytulne, co zwiększy jego atrakcyjność dla najemców, a właścicielowi zapewni niższy poziom średnich pustostanów.

Jakiś czas temu (3-4 miesiące temu) zrobiłem wpis pt “Codzienny przegląd prasy”. Wśród wielu linków do artykułów opisujących rynek nieruchomości, spraw związanych z kredytami hipotecznymi i podobnymi, znajdziecie tam również wiele linków przesyłanych przez Bobbiego do różnych fascynujących projektów architektonicznych w Japonii, Skandynawii czy w Holandii. Ludzka pomysłowość w tworzeniu naszego otoczenia wydaje się nie mieć granic. Powstają budynki mające stymulować mózgi mieszkających w nich seniorów, budynki odzwierciedlające indywidualizm ich mieszkańców, budynki wykorzystujące budulce z odzysku, budynki neutralne ekologicznie, i wiele innych. Może do Polski też kiedyś te trendy dotrą i zmienią oblicze ziemi wypełnionej po brzegi blokowiskami z dużej płyty:-)

Bobbi zgodził się by powstał kolejny wpis, właśnie ten, poświęcony nowinkom architektonicznym. Będzie on tutaj zamieszczał linki do różnych ciekawostek, na które natrafia. Duże dzięki Bobbi.

Mam nadzieję, że Bobbi nie będzie jedynym autorem komentarzy pod tym wpisem. Zapraszam wszystkich, którym bliska jest architektura w obszarze mieszkaniowym i nie tylko. Architektura oprócz swojej roli w zwiększaniu funkcjonalności czy estetyki, ma też ważną rolę w wyzwalaniu naszych umysłów od tłamszących je konwenansów, rutyny i przyzwyczajeń.

Wolności od utartych schematów!

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

309 Responses

    1. Bobbi, dzięki za kolejną porcję ciekawostek architektonicznych. Bardzo ciekawe rozwiązania i ładne dla oka (zwłaszcza Bauhaus). Podobne też do bloków z kawalerkami znanymi z ulic naszych post-socjalistycznych miast:-) Pamiętam jak kiedyś jeden z moich przyjaciół w Kenii nie mógł powstrzymać napadów śmiechu za każdym razem gdy przypominał sobie o tym, że moja była żona opowiedziała mu o tym, że balkon w mieszkaniu jej rodziców mierzył niecały 1 metr kwadratowy. Jacob przypomniał sobie o tym nawet gdy spotkaliśmy się po 15 latach (Jacob z rodziną mieszkają teraz w Nowej Zelandii) nie widzenia się. I dostał tego samego napadu śmiechu:-)))
      A tak przy okazji, to czy przypadkiem projektanci związani z Bauhaus nie projektowali również obozów koncentracyjnych? Takie słyszałem plotki…

    1. A propos cegły rozbiórkowej (lub ciętych na plasterki płytek z cegły rozbiórkowej) to bardzo istotne wydaje się pochodzenie takiej cegły, która jest materiałem “wchłaniającym” otoczenie. Dlatego cegła z rozbiórki obory lub chlewni może nadać się na ułożoną w jodełkę ścieżkę w ogródku (coby przywołać klimat wsi), ale już niekoniecznie do wnętrz, czy na elewacje (tu nadaje się cegła z rozbiórki np. budynków mieszkalnych znanego pochodzenia).

  1. Witaj Sławku,
    witam wszystkich fridomiaków, przesyłam linka do strony z ciekawym budynkiem z małymi mieszkaniami na wynajem. Interesuje mnie ta tematyka ponieważ sam chciałbym wybudować taki budynek lub też zlecić jego budowę. Zastanawia mnie czy ktoś realizował podobny projekt. Prosił bym wszystkie osoby mające informacje o tego typu budynkach o kontakt.
    Dziękuję i pozdrawiam Alex

  2. Podoba mi się wpis o tej stronie mieszkań. Sam interesuję się architekturą oraz projektowaniem użytkowym (poniekąd dlatego, że z tym drugim jestem związany zawodowo ;)) i śledzę sporo blogów poświęconych tej tematyce. http://www.decoist.com/, http://www.home-designing.com/, http://freshome.com/ – to tylko niektóre, bardziej popularne (jako ciekawostkę podam, że dość często można tam znaleźć wnętrza mieszkań w Polsce – okazuje się, że interior design stoi u nas na całkiem wysokim poziomie, wbrew pozorom). Jeżeli chodzi o nowinki architektoniczne, to polecam http://www.contourcrafting.org/ – sama idea oraz fakt, jak blisko jesteśmy takiej technologii może wprawić w zdumienie.

    Kilka dość przydatnych artykułów dla posiadaczy mieszkań nie mających pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni ;):
    http://www.home-designing.com/2014/07/3-bedroom-apartment-house-3d-layout-floor-plans
    http://www.home-designing.com/2014/07/4-bedroom-apartment-house-floor-plans
    http://www.home-designing.com/2014/06/2-bedroom-apartmenthouse-plans
    http://www.home-designing.com/2014/06/1-bedroom-apartment-house-plans

    Zainteresowanym mogę przesłać jeszcze więcej różnych materiałów, tytułów książek o tej tematyce, itd., bo limit słów w komentarzu chyba bym wyczerpał chcąc wszystko zamieścić. :)

    1. Piotr, dzięki za dorzucenie się do naszego kącika inspiracji. Nie krępuj się, dorzucaj więcej:-) Limitu słów w komentarzach chyba nie ma:-)

  3. Ciekawe porównanie wymiarów dwóch rzutów “tego samego” mieszkania w kontekście oszczędności m2:
    http://www.bbc.com/news/magazine-22152622

    A tu porównanie rzutów angielskiego domku współczesnego i sprzed 100 lat:
    http://www.dailymail.co.uk/news/article-2398714/The-incredible-shrinking-houses-British-homes-built-just-HALF-size-1920s.html

    Super przykład rewitalizacji kamienicy z Warszawy (na początku galerii można zobaczyć zdjęcia “przed”):
    http://czarnota.org/gallery/displayimage.php?pid=11853

    I ta sama warszawska kamienica nieco bardziej krytycznym okiem:
    http://nazawszewarszawa.blogspot.com/2011/07/wilcza-72-remiks-kamienicy.html

    Oraz dwa offtopiki:

    http://mic.com/articles/92463/here-s-how-vancouver-responded-to-london-s-anti-homeless-spikes

    http://www.thisiscolossal.com/2014/07/dramatic-stainless-steel-wire-fairies-by-robin-wight/

  4. 1. Ciekawa stronka z Minneapolis z nieco bardziej przestronnymi rzutami:
    http://www.westsideflats.com/floor-plans/
    http://www.westsideflats.com/faq/
    Można też ściągnąć aplikację w pdfie i zobaczyć czego tam wymagają.

    2. A tutaj level-up w temacie “automatic drawing”:
    http://linneawest.com/mind-the-machine/
    I praktyczne (lol) zastosowanie w mieszkaniu:
    http://georgiamuseum.org/art/exhibitions/on-view/tristan-perich-machine-drawing

    3. Dwa offtopiki:
    a) czasami się przegrywa:
    http://mobstr.org/image%20pages/progressions/playing%20with%20the%20buff.html
    b) a czasami wygrywa:
    http://mobstr.org/image%20pages/progressions/THE%20STORY.html

    1. Bobbi, dzięki za kolejną porcję inspiracji. Intrygujące te offtopiki:-)
      A jeśli chodzi o West Side Flats w StPaul (w sumie najem nie jest tam wcale tak strasznie drogi:-), to w łazience jest wiele par drzwi. Czy wiesz może czy te ostatnie prowadzą do sauny? (nie rozumiem użytego tam symbolu)

  5. 1. Budynek mieszkalny z Seulu bez balkoników – efektowny przykład użycia rastra z cegły, który w Polsce kojarzy się głównie ze ściankami rozdzielającymi komórki lokatorskie w piwnicach powyżej górnej krawędzi drzwi:
    http://www.dezeen.com/2013/07/29/beyond-the-screen-apartment-seoul-open-brickwork-stairwell-by-obba/
    Na dole artykułu znajdują się rzuty i przekroje przez mieszkania i klatkę schodową w perspektywie. Na kondygnacji powtarzalnej znajdują się 4 mieszkania. Zastanawia mnie brak prysznica w tych malutkich kawalerkach po prawej stronie rzutu. Zdaje się, że jedynym logicznym wytłumaczeniem jest to, że toaleta jest jednocześnie kabiną prysznicową (crazy). Przerysowałem sobie szybko rzut tej kawalerki i ze skali wyszła mi powierzchnia około 15,24 m2. Ze zdjęć w artykule wynika, że pralki są zlokalizowane w kuchni.
    Fajne wydają się :-P okienka nad zlewozmywakami wychodzące na duszę klatki schodowej w tych większych mieszkaniach po lewej stronie rzutu.

    2. Rajcowny przykład drewnianej prefabrykowanej mieszkaniówki ze Sztokholmu:
    http://www.dezeen.com/2014/07/03/wingardhs-strandparken-wooden-prefabricated-housing-stockholm/
    Jak podają w artykule być może najwyższy całkowicie drewniany budynek mieszkalny na świecie.

    3. Off-topic: pomarańczowe schody:
    http://www.christovanzyl.com/blog/7-steps-to-financial-freedom/

    1. Bobbi, dzięki za kolejną porcję. Rastra z cegły – podobne rozwiązania znam z Kenii, ale o ile w Kenii klimat jest równikowy, to czy w zimnej Korei nie traci się zbyt wiele ciepła zimą? Prysznic w toalecie? Nie znam tak dobrze Korei (byłem tylko raz), ale w hotelikach w HongKongu to normalka:-)
      Pomarańczowe schody wg mnie wcale nie są off-topic: i schody, i wolność finansowa, i ten pomarańczowy kolor. Wszystko się zgadza:-)

      1. Sławku, ta klatka schodowa jest w zasadzie klatką zewnętrzną łącząca dwie odrębne bryły budynku. Duże straty ciepła są np. na oknach, a odpowiednie rozłożenie mniejszych okien w mieszkaniach doświetla wnętrze lepiej niż np. jedno wielkie okno balkonowe (duże straty ciepła) z ciemnym aneksem kuchennym w głębi budynku. Brak balkonów w przypadku tego akurat budynku rekompensuje taras na dachu dostępny dla mieszkańców z klatki schodowej zmuszający niejako do integracji sąsiedzkiej chociażby przy rozwieszaniu prania :-)
        Pomarańczowe schody to off-topic w temacie mieszkaniowych “inspiracji architektonicznych”. Chociaż… dlaczego nie? :-) Malować schody na pomarańczowo :-)

  6. 1. Najtańszym wykończeniem ściany – poza (ma się rozumieć) brakiem wykończenia – jest tynk. Pod linkiem przykład elewacji w białym tynku z Francji:
    http://architizer.com/projects/social-housing-in-pantin/
    Nawet gdyby odrąbać te drogie łamane okiennice, skromny detal opaski wokół okien o tej samej szerokości co ramiaki okienne służy tej białej elewacji wystarczająco :-)

    2. Gdybyśmy jednak chcieli – oprócz drogich łamanych okiennic – odrąbać również te opaski z przykładu w punkcie 1. to uzyskamy mniej więcej taki efekt jak w budynkach z Hiszpanii:
    http://architizer.com/projects/social-housing-in-ceuta/

    3. Dla równowagi do białych, zgrzebnych elewacji z punktów 1. i 2. przykład czarnego budynku mieszkalnego z droższym detalem i białymi oknami również z Francji:
    http://architizer.com/projects/80-housings-units-in-bordeaux/

    4. Off-topic:
    a) dla miłośników festiwali muzycznych:
    http://www.dezeen.com/2014/07/24/b-and-bee-camping-concept-stackable-sleep-cells-festivals/
    http://b-and-bee.com/gallery/
    białe, materiałowe fronty i tyły kapsuł mogłyby być zadrukowane logiem, np. Mzuri, Fridomii, KonteStacji, Asbiro etc. lub być nośnikiem innych informacji wielokrotnego użytku :-)
    b) i dla entuzjastów szampana:
    http://www.dezeen.com/2014/08/22/kate-moss-left-breast-champagne-coupe-34-restaurant/

    1. Bobbi, dzięki za kolejną dawkę inspiracji. Daj Boże takie mieszkania socjalne w Polsce (choć przyznam, że ten czarny budynek z Ceuty jest wg mnie nieco niepotrzebnie udziwniony niesymetrycznymi balkonami; wolę bardziej klasyczne, ponadczasowe projekty). Widziałem też bardzo ciekawe, ultranowoczesne projekty wieżowców socjalnych w Singapurze.

      Piętrowe namioty przypominają mi hotele kapsułkowe w Tokio. Spałem w takich 2-3 razy i jest to doświadczenie zupełnie inne niż w jakimkolwiek tradycyjnym hotelu.

      Kieliszki? No cóż, bardzo zgrabne. Gdyby przyjąć polskie standardy, to pilibyśmy … więcej szampana:-)))

      1. Sławku, nie jestem pewien, czy miałeś na myśli te wieżowce:
        http://grbenji.wordpress.com/2011/06/15/the-pinnacle-duxton/
        http://en.wikipedia.org/wiki/The_Pinnacle@Duxton
        a tu na dole stronki jest kondygnacja z rzutami tych szałowych wieżowców z wyjaśnieniem gdzie suszyć pranie:
        http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=41978&page=41

        A co myślisz o przekształceniu opuszczonych silosów zbożowych na akademik w Johanesburgu?
        Dodatkowo rozbudowano silosy kontenerami:
        http://dzinetrip.com/old-silos-johannesburg-converted-student-housing/
        Podoba się Tobie ten projekt?

        1. Bobbi, dzięki właśnie o to mi chodziło. Singapur bardzo konsekwentnie wdraża swoją politykę mieszkaniową, przy czym ich projekty są bardzo nowoczesne, gustowne i zrobione z dużym rozmachem. Natomiast w stosunku do projektu w Jo’burg mam mieszane uczucia. Z jednej strony, fajny i odważny pomysł. Ale efekt wydaje mi się nieco przygnębiający. A Tobie jak się podoba, jako specjaliście?

        2. Mi się podoba – takie trochę architektoniczne porno. Pewnie dobry zwrot z inwestycji.

  7. 1. Przykład łagodnego brutalizmu z Australii:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Sirius_building#mediaviewer/File:Siruis_apartment_complex_sydney_martin_pueschel.jpg
    W budynku tym znajduje się 79 mieszkań socjalnych, został wybudowany na przełomie lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku w zabójczej lokalizacji pomiędzy słynną Sydney Opera House i Sydney Harbour Bridge oferując swoim mieszkańcom niesamowite widoki za jedyne 80 dolarów tygodniowo. Początkowo miał być pomalowany na biało, żeby pasował do białej skorupy opery, ale ze względu na cięcie kosztów pozostał naturalnie szary:
    http://www.flickr.com/photos/28974995@N04/5201409582/in/photostream/
    http://www.flickr.com/photos/suavehouse113/4458346111/
    Powyższe zdjęcie pokazuje relacje położenia Siriusa w stosunku do budynku opery (w tle), a poniższe zdjęcie pokazuje zbliżenie na kultowy już napis “One Way! Jesus” w oknie jednostki nr 74:
    http://www.flickr.com/photos/thehighroller/5144848252/in/photostream/
    A tu jeszcze historia “najgorszego dnia” pewnego staruszka kiedy dowiedział się, że budynek ten ma być sprzedany, a mieszkańcy będą musieli pożegnać się z wartym miliony widokiem:
    http://www.smh.com.au/nsw/eviction-news-worst-day-for-sirius-building-tenant-84-20140321-358m2.html

    2. Przykład nieskrajnego minimalizmu z Japonii:
    http://parisworkingforart.wordpress.com/2010/06/19/apartment-in-katayama-by-matsunami-mitsutomo/
    Na dole strony, pod zdjęciami, są przekrój przez budynek i rzuty – gdzie widać nieco wydłużone proporcje klasycznej kawalerki.

    3. Off-topic:
    a) białe klocki:
    http://www.wired.com/2013/08/a-lego-set-with-no-instructions-for-budding-architects/
    b) kolorowe chluśnięcia:
    http://www.thisiscolossal.com/2014/06/clourant-high-speed-liquid-splashes/

    1. Bobbi, dzięki za kolejną porcję inspiracji. Najbardziej podobały mi się te kolorowe chluśnięcia (szkoda. że autorzy nie użyli pomarańczowej farby:-) oraz japoński minimalizm. Jeśli chodzi o Sirus, to żałuję. że nie zwróciłem nań dotąd uwagi. Byłem w Sydney z pół tuzina razy i zawsze spacerowałem po “The Rocks” – dzielnica położona po przeciwnej stronie Sydney Harbour – w stosunku do Sydney Opera House. To miejsce gdzie były pierwsze baraki dla zesłańców karnych z Anglii, a teraz miejsce wielu kultowych kawiarenek, restauracji, galerii. Po tej samej stronie co Sydney Opera House powstały nowoczesne budynki z luksusowymi apartmantami. Pewnie Sirus przekszałcony zostanie w coś podobnego. Skoro budynek w takiej lokalizacji przynosi straty, to nic dziwnego,że musi zniknąć. Prawa rynku.

  8. 1. Dobre zagospodarowanie ślepej ściany akademika w Enschede w płaskiej Holandii:
    http://www.contemporist.com/2008/12/23/new-student-housing-at-the-university-of-twente/
    Ścianka wspinaczkowa była drugim najwyższym tego typu obiektem w Holandii w chwili powstania tego 9-cio kondygnacyjnego budynku zawierającego 87 pokojów (pokoi) studenckich.

    2. Fajne wykorzystanie mijanki z cegły w Amsterdamie:
    http://www10.aeccafe.com/blogs/arch-showcase/2013/05/15/house-like-garden-in-amsterdam-netherlands-by-marc-koehler-architects/
    Pod zdjęciami są rzuty i przekroje przez budynek oraz przekroje przez detale.

    3. Ciekawy artykuł o “tiny house movement”:
    http://themindunleashed.org/2014/08/sell-crap-pay-debt-love-makes-possible.html
    W artykule znajduje się grafika z danymi liczbowymi i wykresami.

    4. Off-topic:
    a) broń rzuty:
    http://architizer.com/blog/houses-of-weaponry/
    b) czerwone domeczki-hamaczki:
    http://www.contemporist.com/2014/07/31/mi-casa-your-casa-by-hector-esrawe-and-ignacio-cadena/

    1. Bobbi, cieszy mnie, że również na polu renowacji zaczynamy być w Polsce nieco odważniejsi. Dzięki za kolejną porcję inspiracji:-)

  9. 1. Przykład złotego budyneczku mieszkalnego z Londynu dla fetyszystek złota:
    http://cut-it-art.com/%D7%99%D7%95%D7%A6%D7%90-%D7%9C%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%97%D7%93%D7%A9%D7%99%D7%9D/

    2. I srebrny przykład z Duesseldorfu dla zwolenników sztabek srebra:
    http://de.wikipedia.org/wiki/Neuer_Zollhof#mediaviewer/File:Gehry_Building_Dusseldorf.jpg

    3. A tu wyposażenie sypialni wynajmowanej przez Vincenta van Gogha w Arles w 1889 roku:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Pok%C3%B3j_van_Gogha_w_Arles#mediaviewer/File:La_Chambre_%C3%A0_Arles,_by_Vincent_van_Gogh,_from_C2RMF_frame_cropped.jpg

    4. Off-topic:
    Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Vincenta_van_Gogha
    Liczba odwiedzających (mierzalne):
    2000 1,312,204
    2001 1,276,309
    2002 1,592,771
    2003 1,341,586
    2004 1,338,105
    2005 1,417,096
    2006 1,677,268
    2007 1,559,783
    2008 1,474,816
    2009 1,451,139
    2010 1,429,854
    2011 1,600,298
    2012 1,438,000
    2013 1,448,997
    Cena najtańszego biletu dla dorosłych to 15 Euro, młodzież do 17 lat może wejść bez opłaty, albo zapłacić 2,5 Euro (do wyboru). W 1999 roku otwarcia odnowionego muzeum dokonała królowa Holandii Beatrycze :-)
    Vincent van Gogh – ta biedaczyna, zanim odcięła sobie ucho i śmiertelnie postrzeliła, nie potrafiła się nawet utrzymać. Za życia sprzedał tylko jeden obraz i to w dodatku siostrze przyjaciela. Całe życie finansował go brat – Theo van Gogh – handlarz dziełami sztuki, który skonał pół roku po śmierci Vincenta.
    I tu nasuwa mi się pewna konkluzja (ha ha ha konkluzja:-) Theo był spekulantem – “inwestował” w malarstwo brata, bo miał nadzieję zyskać (choć pewnie robił to również z miłości braterskiej do zaburzonego psychicznie Vincenta). Sam jednak mistrz wiedział, że zyska: “Nic nie poradzę, że moje obrazy się źle sprzedają. Ale nadejdzie czas, gdy ludzie zrozumieją, że są warte znacznie więcej niż cena farby, której użyłem do ich namalowania”.
    Kwestię definicji “długoterminowo” uważam w inwestowaniu za otwartą :-)
    I żeby nie było tak smętnie wklejam jeszcze cytat z Andy’ego Warhola – uznanego powszechnie, jeszcze za życia, artysty : “Zarabiać pieniądze to sztuka, pracować to sztuka, ale robić dobre interesy – to sztuka największa”. Ale oczywiście ani słów AW, ani jego sztuki nie należy brać na serio ;-)

    1. Bobbi, dzięki za kolejną porcję inspiracji. W muzeum van Gogha byłem kilka razy i widziałem tez ten obraz. Inwestowanie w talent rzeczywiście może mieć bardzo długi horyzont zwrotu:-) No chyba, żeby inwestować w swój własny talent:-)

  10. 1. Budynek mieszkalny z Valparaíso w Chile:
    http://www.idesignarch.com/cool-hill-side-lofts-in-valparaiso/
    Wartościowe w tym obiekcie zawierającym 20 mieszkań zdają się szacunek z jakim wpisuje się on w ulicę zdominowaną przez domy jednorodzinne oraz dopasowanie do stromego wzgórza. Pierwszoplanowe użycie barw na okładzinie z blachy falistej jest drugorzędne – mimo że w odbiorze architektury gra pierwsze skrzypce – harmonizując z kolorytem otoczenia.
    2. Akademik szkoły muzycznej z Silkeborg w Danii:
    http://www.archdaily.com/8736/performers-house-shl-architects/
    Budynek – będący nowym komponentem zrewitalizowanej XIX-wiecznej papierni, w której mieści się szkoła – wpisuje się w pofabryczną tkankę m.in. dzięki zastosowaniu rdzawego, perforowanego cortenu.
    3. Budynek mieszkalny z Moskwy w Rosji:
    http://archi.ru/en/object_current.html?id=503
    Biorąc pod uwagę 300-letnią trwałość blachy miedzianej jej zastosowanie jako pokrycia elewacji to – o dziwo – rozwiązanie tanie. Pożyteczna i pożądana właściwość miedzi – nalot z patyny – powstaje naturalnie w kontakcie z wilgotnym powietrzem. Szlachetności tej cesze miedzi dodaje również fakt, że patyna tworzy, zabezpieczającą przed dalszą korozją, warstwę ochronną. W przypadku uszkodzeń mechanicznych spatynowana powierzchnia sama się regeneruje zabliźniając niczym rana. Moszna miedź wrażenie, że pięknie się starzeje.
    4. Off-topic:
    a) przydatna apka na telefon pozwalająca na błyskawiczne tworzenie szacunkowych inwentaryzacji:
    http://architizer.com/blog/roomscan-app/
    b) festiwal biznesludzi w USA. Feel free to enjoy:
    http://www.ibtimes.co.uk/burning-man-2014-spectacular-photos-annual-festival-nevadas-black-rock-desert-1463401

    1. Bobbi, duże dzięki. Bardzo inspirujące. A Burning Man 2014 do złudzenia przypomina naszego lokalnego “Misia”:-) Tylko oprawa dużo bardziej odlotowa:-)

  11. 1. Dom seniora w Kopenhadze:
    http://archidose.blogspot.com/2013/09/todays-archidose-708.html
    W budynku mieszkania dla 114 najemców; w parterze usługi: kawiarnia, dentysta, fryzjer. Przeźroczyste balustrady osłoniętych od wiatru lodżii – w Polsce raczej szkło nieprzezierne.
    Rzut mieszkania (przystosowanego dla poruszających się na wózku inwalidzkim) z tego bloku:
    http://www.pinterest.com/pin/240168592600524349/

    2. Dom opieki z Alcácer do Sal w Portugalii:
    http://design-milk.com/house-for-the-elderly-in-portugal-by-aires-mateus/
    Lodżie zapewniające mieszkańcom o zredukowanej mobilności kontakt z dworem.

    3. Wyposażenie wnętrza w stylu szpitalnym:
    http://label-magazine.com/beautiful-carte-blanche-ezp-1789.html?language=pl&dreamid=83a6d8cfef020d896f13b265f6bfbc67

    4. Blok w Buenos Aires:
    http://www.archdaily.com/549248/niceto-vega-5924-jonathan-tyszberowicz-diego-cherbenco/
    16 mieszkań; na kondygnacji powtarzalnej znajdują się po 3 mieszkania: 2 kawalerki zlokalizowane od frontu i 1 dwupokojowe od tyłu budynku. W każdej łazience okno szczelinowe.

    5. Mieszkania socjalne z Nantes we Francji:
    http://littlebigfacades.com/oiseau-des-iles-by-antonini-darmon-architectes/
    Biała wieża to 24 mieszkania socjalne, a drewniany postument to 600 m2 powierzchni komercyjnej i garaży w szybko rozwijającej się dzielnicy miasta.

    6. Mieszkania w Singapurze:
    http://www.yonghaophotography.com/blog/2013/11/29/architectural-photography-interlace-condo-woh-hup/
    1040 mieszkań w 31 poustawianych na sobie blokach. Plaster miodu od dołu i z góry.
    http://www.homerejuvenation.com.sg/2013/10/the-interlace-nears-completion.html

    7. Hotel w kształcie krokodyla:
    http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/06/blog-post_8058.html
    Atrakcja turystyczna w regionie występowania krokodyli.

    8. Off-topic: beach art:
    http://www.boredville.com/32167/Beach-Art

    1. Bobbi, dzięki za kolejną porcję inspiracji!!! Dania – prosy pomysł, a tak zaskakujący efekt. Portugalia – wygląda trochę jak kontenery. W w-wskim Soho Factory widziałem 2-3 kontenery ustawione na sobie (funkcjonowały jako biuro) i wyglądały nawet lepiej, wg mnie. Szpitalny styl – chciałbym byśmy mieli takie szpitale:-) Buenos – polski architekt, ale efekt – wg mnie przeciętny. Podobnie jak Nantes. Singapur – lepiej wygląda z bliska niż daleka (z daleka tak jak jakiś mrówkowiec, albo mroczna twierdza; z bliska dużo lżej i finezyjnie). Krokodyl – trochę wg mnie tandetny. Natomiast największe wrażenie – to pewnie oczywiste – zrobiło na mnie beach art. Ludzie mają odlotowe pomysły. Sztuka jest czymś co towarzyszy nam od zarania dziejów. Jest objawem tego, że mamy – jako gatunek – nieco zasobów do marnowania na coś co nie daje bezpośredniego, wymiernego pożytku. Ten artysta wydaje się mieć ogromne nadwyżki wolnego czasu. Ale dzięki temu, pokazuje nam, że jesteśmy w stanie wiele stworzyć z niczego i zadziwić innych i samych siebie.

  12. 1. Mieszkania z kontenerów we wschodnim Londynie:
    http://www.telegraph.co.uk/property/9243318/Container-living-a-home-for-under-50000.html
    Kompleks mieszkań dla 70 osób.

    2. Dom pod Brukselą:
    http://www.dezeen.com/2013/10/15/concrete-wall-house-by-androl/
    Szorstka płaskorzeźba schludnej elewacji frontowej z prefabrykowanych betonowych nadproży niechlujnie połączonych swobodną zaprawą o zwiększonej wytrzymałości.

    3. Kamienica w stylu art déco z 1938 roku w Bukareszcie:
    http://unknownbucharest.com/bucharest-art-deco-modernist-architecture/modernist-apartment-building-maria-rosetti-street-central-bucharest/

    4. Metamorfoza kamienicy w Winnipeg w Kanadzie:
    http://www.archdaily.com/374227/the-avenue-on-portage-5468796-architecture/
    Opuszczony budynek przeobrażony w 75 mieszkań na wynajem i blisko 2100 m2 powierzchni komercyjnej oraz podziemną halę garażową. Szare miraże miasta odzwierciedlone mętnym lustrem aluminiowych balkonów.

    5. Wieżowce z Monterrey w Meksyku:
    http://www.archdaily.com/528749/magma-towers-glr-arquitectos/
    Mieszkaniówka z marmurową recepcją.

    6. Dla relaksu – detonacje:
    http://www.youtube.com/watch?v=eem7d58gjno

  13. Schronienie dla ocalałych z trzęsienia ziemi w Japonii w 2011 roku:
    http://ajw.asahi.com/article/0311disaster/life_and_death/AJ201104134058
    Wnętrze centrum ewakuacyjnego podzielone na partycje przy użyciu tekturowych rur i płóciennych zasłon.

    Bloki z kontenerów w Japoni z 2011 roku:
    http://www.designboom.com/architecture/shigeru-ban-onagawa-temporary-container-housing-community-center/
    Na dole artykułu rzuty. I tak: kawalerka zajmuje 1,5 kontenera, dwupokojowe 2 kontenery, a trzy- lub czteropokojowe 3 kontenery. W połowie artykułu zdjęcia wyposażenia wnętrza. Pomiędzy blokami mieszkalnymi publiczne pawilony z kontenerów, drewna i tektury.

    Domek z kontenerów dla 6 osób w Australii:
    http://www.architectureanddesign.com.au/awards/2014-awards-finalists/small-commercial/outpost-742709-9-by-drew-heath-architects

    Okno za rastrem z cegły:
    http://thinkbrick.com.au/award_showcases/6/categories/15/entries/82

    Blok w Melbourne:
    http://www.architectureanddesign.com.au/awards/2014-winners/the-commons-by-breathe-architecture-wins-multi-den
    Wykorzystanie instalacji do wystroju wnętrz.

    Blok w australijskim Sunshine Coast:
    http://www.architectureanddesign.com.au/awards/2014-awards-finalists/multi-density-residential/true-north-altum-constructions
    Dzięki wysunięciu okapu dachu nie trzeba (ale można :-) później dorabiać daszków.

    Opuszczone domy w Rosji:
    http://englishrussia.com/2008/03/10/abandoned-wooden-miracles/
    Stare drewno i zniszczone wnętrza.

  14. Kamienica na Manhattanie z 1880 roku, w bramie której 100 lat później strzelano do Johna Lennona:
    http://www.feelnumb.com/2011/03/22/john-lennons-the-dakota-building-apartment-from-outside/
    http://en.wikipedia.org/wiki/The_Dakota#mediaviewer/File:Snowedthedakota.JPG
    Pierwotnie Dakota miała 65 niepowtarzających się apartamentów od 4 do 20 pokojów.

    27-piętrowy blok z wielkiej płyty we wschodnim Londynie z 1967 roku:
    http://www.dezeen.com/2014/09/24/brutalist-buildings-balfron-tower-london-erno-goldfinger/
    W budynku 146 mieszkań.

    Rekonstrukcja tradycyjnego, XVI-wiecznego Native Longhouse w Kanadzie:
    http://hmcurrentevents.com/canadian-first-nations-site-connects-to-16th-century-europe/

    Off-topic:

    Centrum Zdrowia w Nowej Szkocji w Kanadzie z 2008 roku:
    http://www.architektura.pb.edu.pl/arch-wsp/index.php?option=com_content&view=article&id=26:pictou-landing-health-centre-nowa-szkocja-kanada-opracowaa-a-samsonowicz&catid=1:artykuy&Itemid=2
    Budynek wzniesiony z lokalnych materiałów; drewniane kratownice połączone paskami ze stali nierdzewnej.

  15. Detale secesyjnych kamienic w Nancy we Francji:
    http://blythedollsbonvoyage.blogspot.com/2012/03/nancy-art-nouveau-architecture_27.html

    Chatka w Szwecji:
    http://inthralld.com/2012/06/ultra-tiny-hus-1-house-in-sweden-by-torsten-ottesjo/

    Chatka w Finlandii:
    http://www.123inspiration.com/nido-finnish-micro-house-is-small-enough-to-build-without-a-permit/

    Domek dla studentów w Szwecji:
    http://humble-homes.com/micro-housing-students-tengbom-architects/

    Dom w Chile:
    http://www.dezeen.com/2014/05/12/maitencillo-house-chile-mas-fernandez-arquitectos/
    Nietypowe rozwiązanie kalenicy po przekątnej budynku (rysunek kratownicy w połowie stronki). Ciekawe co na to twórcy zapisów planów miejscowych i decyzji o warunkach zabudowy zmuszających do sytuowania budynków kalenicą główną np. równolegle do drogi (co ma na celu ujednolicenie układu domów w pierzei)?

    Nietypowe drzwi:
    http://offbeat.topix.com/story/10346
    Ciekawe jak się tym trzaska?

    Mieszkanie w Barcelonie:
    http://www.dezeen.com/2014/11/06/adrian-elizalde-eixample-barcelona-apartment-renovation-tiled/
    Ułożenie różnych rodzajów płytek w obrębie jednego wnętrza.

    Off-topic:
    http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/1069698,koniec-chodnikow-z-roznych-parafii-w-poznaniu-jest-katalog,id,t.html?cookie=1
    „Koniec “chodników z różnych parafii” w Poznaniu.”

  16. Stylowy 10-piętrowy budynek mieszkalny w dzielnicy Gangnam w Seulu:
    http://www.dezeen.com/2014/12/02/julien-de-smedt-gangnam-housing-balconies-seoul-south-korea/
    W budynku znajduje się 700 (!) kawalerek o powierzchni co najmniej 25 m2.

    Zmiany sposobu użytkowania obiektów sakralnych na mieszkaniowe z całego świata:
    http://designbump.com/19-churches-converted-into-modern-family-homes/
    Część z tych kościołów – pierwotnie przeznaczonych do rozbiórki – zostało w ten sposób uratowanych.

    Off-topic:

    Kościół ewangelicki w Połajewie w Wielkopolsce:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_ewangelicki_w_Po%C5%82ajewie
    „Świątynia służyła wiernym do 1945, kiedy to ludność niemiecka została przesiedlona do Niemiec, a obiekt przejęła Gminna Spółdzielnia “Samopomoc Chłopska”. Budynek kolejno służył jako magazyn zboża, magazyn nawozów sztucznych oraz punkt wymiany butli gazowych. W latach dziewięćdziesiątych stał się własnością gminy Połajewo, która wystawiła go na sprzedaż. W 2013 kupiony przez osobę prywatną, która zamierza w nim organizować imprezy kulturalne.”
    Inwestor na zakup kościoła wydał 175 tys. zł.

  17. 1. Szopa z doświetleniem z resztek drewnianych palet w Japonii:
    http://www.dezeen.com/2012/02/20/the-wall-of-zudaji-by-403architecture/
    Dach z blachy falistej, a dziurawe ściany pokryto dodatkowo przeźroczystym poliwęglanem chroniącym przed deszczem i wiatrem.

    2. Schroniska dla uchodźców od IKEA:
    http://www.dezeen.com/2014/12/10/ikea-flat-pack-refugee-housing-sensitive-intelligent-response-alice-rawsthorn/
    Ściany 17,5 metrowych domów, których montaż zajmuje około 4 godziny, wykonane są z laminowanych paneli polimerowych, a całość zapakowana jest w płaskie kartony. Zestaw zawiera panele fotowoltaiczne zapewniające wystarczającą ilość energii do zasilania światła lub ładowania telefonu komórkowego.

    3. Dom nad rzeką Radunia w Polsce z 2013 roku:
    http://www.dezeen.com/2014/06/20/polish-brick-barn-house-34-25-bartek-arendt-kasia-bedra/
    Kalenica po przekątnej budynku w polskich warunkach. Kluczowe są rysunki usytuowania budynku na działce na samym dole artykułu gdzie czerwoną linią zaznaczono kalenicę sąsiada równoległą do drogi. Dom z kalenicą po przekątnej budynku spełnia wymóg ustawienia budynku kalenicą główną równolegle do drogi przy jednoczesnym obrocie ściany frontowej pod kątem – otwierając dom na lepsze kadry widoku i pozwalając na większą kontrolę wędrówki światła słonecznego we wnętrzach.

    4. Dom w Kempsey w Australii z 1975 roku:
    http://catalogo.artium.org/dossieres/exposiciones/premios-pritzker-viaje-por-la-arquitectura-contemporanea/obra-seleccionada-21
    Jeden z przykładów domu australijskiego architekta Glenna Murcutt’a – mistrza architektury zgodnej z elementami krajobrazu, klimatu, lokalnej tradycji budowlanej i nowoczesności.

    5. Budynek mieszkalny w Luksemburgu:
    http://www.homedsgn.com/2011/12/12/apartment-building-in-luxembourg-by-metaform-architects/
    Zawiera 4 apartamenty.

    6. Zabudowa kwartału w Paryżu:
    http://www.dezeen.com/2014/02/05/grenelle-fremicourt-housing-nursery-paris-peripheriques/
    W trzech różnych bryłach mieści się 35 apartamentów do wynajęcia (część z wykuszami od ulicy i drewnianymi balkonami od podwórza), 54 mieszkań socjalnych (część szara) i przedszkole dla 30 dzieci (część kolorowa).

    7. Akademiki w Muenster w Niemczech:
    http://www.archdaily.com/561889/boeselburg-council-and-student-housing-kresings-gmbh/
    Pokoje dla 535 studentów. Przynajmniej łatwiej trafić po pijaku :-)

    8. Blok z mikro mieszkaniami w Seulu:
    http://www.archdaily.com/576302/songpa-micro-housing-ssd/
    Zawiera 14 mieszkań. Kawiarnia na parterze pełni rolę pokoju dziennego.

    9. Off-topic:
    :-) obraza obrazu czy obraz obrazy?
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Czarny_kwadrat_na_bia%C5%82ym_tle

  18. 1. Pojedynczy pokój hotelowy „Mirrorcube” w Harads w Szwecji:
    http://www.designboom.com/architecture/treehotel/
    Kostka ma wymiary 4x4x4 m, a lustrzane ściany pokryto filmem podczerwonym, który jest widoczny dla ptaków, ale niewidzialny dla ludzi.

    2. Akademiki z kontenerów w Amsterdamie:
    http://minhacasacontainer.com/2013/09/17/cidade-universitaria-de-containers/
    Największe na świecie – powstałe w 6 miesięcy na przełomie 2005 i 2006 roku -„miasteczko z kontenerów” oferuje 1000 pokojów dla studentów. Zostało wybudowane na 5 lat w celu zaspokojenia palących potrzeb, jednak cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem, że datę rozbiórki przesunięto o kolejne 5 lat – do 2016 roku. Początkowe obawy, że w pojemnikach będzie zbyt głośno, zbyt zimno lub za gorąco okazały się bezpodstawne. Praktyka dowiodła, że są ciche i dobrze izolowane, a cenowo najbardziej atrakcyjne wśród domów studenckich w Amsterdamie. Co więcej oferują standard niespotykany w innych, dużo droższych akademikach. Pokoje wyposażone są we własne łazienki i kuchnie, balkony a nawet regulowany system wentylacji. Ogrzewanie pochodzi z sieci gazowej, a ciepła woda z 50-litrowych zbiorników w każdym kontenerze.

    3. Wiejska posiadłość w Irlandii:
    http://www.homedsgn.com/2013/01/26/house-in-blacksod-bay-by-tierney-haines-architects/
    Opaska wokół budynku z kamyków na plastikowej siatce (tzw. kratka trawnikowa).

    4. Off-topic:
    Wyspa duchów w Japonii:
    http://webodysseum.com/art/hashima-a-ghost-island-in-japan/

  19. 1. Zabytkowa rezydencja we wsi Moszna w województwie opolskim:
    http://fotogalerie.pl/fotka/3141611320141271s2,jansilver,Fronton-Palacu-w-Mosznej.htm
    Zawiera 365 pomieszczeń.

    2. Akademiki z kontenerów w Hawr we Francji:
    http://openbuildings.com/buildings/cite-a-docks-student-housing-profile-5787
    100 pokojów dla studentów. Podcięty parter.

    3. Akademiki w Amsterdamie z 2010 roku:
    http://www.archdaily.com/118318/zuiderzeeweg-fact-architects/
    Lokalizacja jest tymczasowa; w przyszłości wszystkie prefabrykowane budynki przeniesione zostaną w inne miejsce.

    4. Wnętrza starego domu w Milevsku w Czechach:
    http://www.archdaily.com/165717/orchard-house-nachazel-architekti/
    Białe ściany i kolorowe sufity.

    5. Off-topic:
    Wywiad z Dinozaurem:
    http://www.dezeen.com/2014/12/19/alvaro-siza-interview-porto-serralves-museum/
    „But he also insists that emotion is one of the most important tools in architecture. “You have to feel what you are doing, and not be so rational that you just solve the problems, because emotion is very important. Without it, something is missing,” he said.„

  20. 1. Kabina sypialna w szwajcarskich Alpach:
    http://www.dezeen.com/2014/12/18/bureau-a-antoine-mountain-hideaway-concrete-boulder-swiss-alps/
    Kolczasty „domek” drewniany spowity w betonowe futerko (lel).

    2. Kawalerka w Madrycie:
    http://www.dezeen.com/2013/11/24/tiny-madrid-apartment-by-mycc-with-rooms-connected-by-ladders/
    Przestrzeń na kilku poziomach doświetlona górnym oknem.

    3. Betonowa kamienica w czeskiej Pradze:
    http://www.archdaily.com/144315/tenement-house-dam/
    Na dole sala gimnastyczna.

    4. Blok w Paryżu:
    http://www.archdaily.com/507910/zac-boucicaut-michel-guthmann/
    Parter z usługami, a powyżej: 57 socjalnych mieszkań wielopokojowych (2 klatki schodowe dostępne z prywatnego pasażu) i 49 kawalerek na wynajem dla pracowników migrujących (1 klatka schodowa dostępna bezpośrednio z ulicy). Na elewacjach północno-wschodnich i północno-zachodnich szare cegły są nieco ciemniejsze, gładkie i połyskliwe, a na południowo-wschodnich i południowo-zachodnich jaśniejsze, szorstkie i matowe, gdyż skierowane ku słońcu. Drewniane wykończenie wewnętrznych wnęk okiennych.

    5. Off-topic:
    a) sauna fińska w Finlandii:
    http://www.dezeen.com/2012/02/13/denizen-sauna-by-denizen-works-friends/
    fajne niebieskie krzesło,
    b) Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach:
    http://www.dezeen.com/2012/10/16/katowice-scientific-information-centre-and-academic-library-by-hs99/
    fajne sąsiedztwo dla starych kamienic.

  21. 1. Dom wypoczynkowy w szwajcarskich Alpach:
    http://www.dezeen.com/2014/09/05/refugi-lieptgas-concrete-cabin-nickish-sano-walder-architects-swiss-alps/
    Negatywy bali odlanych w betonie.
    Jeśli chcesz zabookować pobyt w tym domku oto link (oferta na dole stronki):
    http://www.conn.ch/index.php?id=22

    2. Wieżowiec mieszkalny w Nowym Jorku:
    http://www.dezeen.com/2010/05/28/100-11th-avenue-by-jean-nouvel-3/
    Szyby pod różnymi kątami.

    3. Off-topic:
    Centrum turystyczne w Tybecie
    http://www.dezeen.com/2010/03/19/niyang-river-visitor-center-by-standardarchitecture-zhaoyang-studio/

  22. Off-topic:

    a) feelings are facts:
    http://www.designboom.com/art/olafur-eliasson-and-ma-yansong-feelings-are-facts/

    b) przestrzeń wspólna w Kopenhadze:
    http://www.archdaily.com/286223/superkilen-topotek-1-big-architects-superflex/
    Ośmiornica w formie czarnych zjeżdżalni to dla mnie level royal dizajnu:-)

    c) dom dziecka w Kenii:
    http://www.archdaily.com/574887/nakuru-project-orkidstudio/
    Wzniesiony na obrzeżach miasta Nakuru, przez organizację humanitarną Orkidstudio we współpracy ze społecznością z plemienia Kikuju, w przeciwieństwie do typowych afrykańskich sierocińców, w których dzieci śpią zbiorczo w dużych pomieszczeniach, zawiera doświetlone pokoje 4-osobowe zapewniające miejsce do nauki i zakamarki do zabawy. Ściany murowane z mocnych worków wypełnionych ziemią na kształt przeskalowanych cegieł pokryte drewnem pozyskanym z rdzeni pni – odrzutu wytwarzania forniru, a uchwyty okiennic ze sznura. Przez 8 tygodni miejscowe kobiety pracowały ramię w ramię z mężczyznami budując nie tylko ochronkę, ale perełkę architektury emocji – quod erat demonstrandum.

    1. Bobbi, dzięki za kolejną porcję inspiracji. Szczególną uwagę zwróciłem na projekt w Kenii. Cieszy, że Kenia też ma coś do zaoferowania w nowoczesnej architekturze. Może dzięki temu projektowi Nakuru stanie się znane w świecie nie tylko z flamingów mieszkających w wodach Jeziora Nakuru?

  23. 1. „Dwór Żyrafy” pod Nairobi:
    http://curious-places.blogspot.co.nz/2013/05/tamimi-giraffe-manor-near-nairobi-kenya.html
    http://honestlywtf.com/travel/giraffe-manor/
    Zbudowany w latach 30-tych ubiegłego wieku, pełni dziś funkcję hotelu z rywalizującymi o uwagę gości – zwłaszcza przy śniadaniu – żyrafami.

    2. Safari Camp w Kenii:
    http://hypebeast.com/2014/4/richard-branson-opens-mahali-mzuri-safari-camp-in-kenya
    Mahali Mzuri od Richarda Bransona.

    3. Dom w Tajlandii:
    http://www.archdaily.com/562082/tinman-house-junsekino-architect-and-design/
    Lekki industrial.

    4. Domek w Wietnamie:
    http://www.archdaily.com/579593/s-house-3-vo-trong-nghia-architects/
    „Cięższy” industrial.

    5. Willa w Holandii:
    http://www.homedsgn.com/2013/09/07/villa-welpeloo-by-superuse-studios/
    http://www.homedesignfind.com/green/2012architecten-uses-google-maps-to-build-villa-welpeloo/
    Zbudowana z niewykorzystanych odpadów przemysłowych znajdujących się w promieniu 15-stu km od terenu budowy, np. na elewacji użyto deski pozyskane ze szpul do zwijania kabli.

    6. Ściana z butelek po piwie:
    http://www.archdaily.com/348692/heineken-wobo-when-beer-met-architecture/
    Fajna do akademika.

    7. Regał na książki:
    http://www.avatar-architettura.it/index.php?portfolio=projects*design*02_R60
    Fajny, prosty do wykonania.

    8. Off-topic:

    a) kupa śmieci w Niemczech:
    http://raumlabor.net/the-big-crunch/
    Struktura z obiektów odrzuconych przez społeczeństwo jako niewartościowe, czyli forum do dyskusji.

    b) “wieżowiec” w Seulu:
    http://popupcity.net/1000-recycled-doors-make-a-great-facade/
    Fasada z 1000 używanych drzwi.

    c) pawilon w Kolumbii:
    http://www.domusweb.it/en/architecture/2011/04/08/recycling-architecture.html
    Też wykonany z odpadów.

    d) pawilon dla narciarzy w Niemczech:
    http://www.treehugger.com/sustainable-product-design/skiers-take-break-in-pavilion-built-of-reycled-pallets.html
    Złożony z 1300 drewnianych palet.

    e) biurowiec Centrum Praw Człowieka w Indiach:
    http://www.designboom.com/architecture/anagram-architects-sahrdc/
    http://www.archdaily.com/58519/south-asian-human-rights-documentation-centre-anagram-architects/
    Tańczący z cegłami :-) pozdrawiam:-)

    1. Bobbi, dzięki za kolejną porcję inspiracji architektonicznych. Niestety prędkość internetu w Etiopii pozostawia sporo do życzenia i nie jestem w stanie szybko otworzyć załączników. Ale znam giraffe manor, a Mahali Mzuri Richarda Bransona (przyznam, ze nie słyszałem wcześniej o jego inicjatywie w Kenii) to po prostu “Dobre miejsce”, tak jak Mzuri jest po prostu … dobrą firmą:)))

  24. Wykonuję profesjonalne kontenery socjalne z tego żyję. Pracuję w firma z tradycjami. Uwielbiam mojego pracodawcę za to co dla mnie robi.

  25. To whom it may concern:

    1. Plomba mieszkalna w Hiszpanii:
    http://www.archdaily.com/586949/nko-house-in-tudela-lagula-arquitectes-ahedo-studio/
    Zewnątrz – prostokątne ciapy; wewnątrz – pojmany klon.

    2. Plomba biurowo-mieszkalna w Niemczech:
    http://www.dezeen.com/2015/01/17/franken-architekten-frankfurt-house-kleine-rittergasse-11-engraved-pattern-squiggly-lines-plaster-panels-facade/
    Maszynowe gryzdoły.

    3. Hostel w Chinach:
    http://www.archdaily.com/587247/youth-hotel-of-id-town-o-office-architects/
    Odnowiony.

    4. Dom na Madagaskarze:
    http://www.archdaily.com/590245/under-sails-sceg/
    Zręcznie rozcięty dach.

    5. Mebel wydrukowany w 3D:
    http://www.dezeen.com/2015/01/30/movie-lilian-van-daal-3d-printed-biomimicry-chair/

    6. Off-topic:
    Ławeczka w Tajlandii:
    http://www.archdaily.com/589662/the-flow-a-multipurpose-pavilion-department-of-architecture/
    Wygodna – nawet gdy leje.

  26. 1. Domek we wsi Przełomka:
    http://dobraidea.pl/2011/05/naturalny-dom-paulina-wojciechowska/
    Architektura pierwotna.

    2. Architektura wiktoriańska:
    http://www.urbansplatter.com/victorian-architecture/
    Era przemysłowa. Ble? :-P

    3. Ciekawa inicjatywa w Meksyku:
    http://www.dezeen.com/2015/02/07/casa-caja-low-cost-concrete-house-comunidad-vivex-s-ar-mexico/
    “The subject of the non-profit organisation is to make the benefits of architecture available for those that can’t pay for it with money but can work or construct their own houses or buildings”

    4. Off-topic:
    Szkoła Biznesu w Sydney:
    http://www.dezeen.com/2015/02/03/frank-gehry-paper-bag-dr-chau-chak-wing-uts-business-school-sydney-opens/
    Znieciona cegła się broni :-)

  27. 1. Zespół mieszkalno-usługowy w Pekinie:
    http://www.dezeen.com/2009/07/08/linked-hybrid-by-steven-holl-architects/
    Osiem połączonych wież mieszkalnych z siedemset pięćdziesięcioma mieszkaniami. Wykorzystujący oczyszczoną wodę szarą z budynków stawek wewnątrz kompleksu zamarza zimą przekształcając się w publiczne lodowisko.

    2. Blok z mieszkaniami studenckimi w Danii:
    http://www.archdaily.com/487764/energy-neutral-youth-housing-at-the-port-of-aarhus-cubo-arkitekter-terroir/
    Usytuowanie budynku narożnikiem w kierunku południowym owocuje dwiema elewacjami od południa i brakiem elewacji północnej – co daje maksymalne wykorzystanie pasywnej energii słonecznej.

    3. Blok z mieszkaniami na wynajem w Japonii:
    http://www.archdaily.com/492280/tashiro-71-hideaki-takayanagi/
    Każda łazienka z dwojgiem drzwi – dostęp i z pokoju dziennego i z sypialni.

    4. Bloczek w Australii:
    http://www.archdaily.com/504265/ormond-road-apartments-jost-architects/
    Mi się podoba :-P

    5. Wieżowiec mieszkalny w Australii:
    http://www.dezeen.com/2014/10/10/one-central-park-sydney-jean-nouvel-vertical-gardens/
    Elewacje przeżarte roślinami.

    6. Off-topic:

    a)Wystawa w galerii w Rzymie:
    http://www.designboom.com/art/davide-delia-turns-gallery-interior-ship-hull-blue-pigment/
    Farba przeciwporostowa do wysokości metr siedemdziesiąt.

    b) Restauracja w Meksyku:
    http://www.archdaily.com/584949/hueso-restaurant-cadena-asociados/
    Szkielet we wnętrzu :-P

    1. Bobbi, dzięki za kolejną porcję inspiracji. Ten budynek w Sydney przeżarty roślinami miałem okazję zobaczyć. Robi wrażenie. Zwłaszcza w nocy gdy jest ładnie podświetlony. Zastanawiałem się czy fakt, ze te 8 wież w Pekinie są połączone ze sobą czymś w rodzaju pomostów nie tworzy celowo “dziur” ponoć dobrych z punktu widzenia feng-shui.
      Gdzie jest ten szkielet we wnętrzu meksykańskiej restauracji. Dostrzegłem parę kości, ale szkieletu przyznaję nie dostrzegłem…

  28. 1. Akademik we Francji:
    http://www.dezeen.com/2010/04/19/les-laureades-by-lanoire-courrian/
    Pucha sardynek :-P

    2. Bloki we Francji:
    http://www.archdaily.com/554597/entre-deux-rives-philippon-kalt-architects/
    Siatka na kwiatka :-)

    3. Plomba w Katalonii:
    http://www.dezeen.com/2015/01/18/h-arquitectes-house-1014-catalonia-brick-courtyard/
    Działki scalone na przestrzał :-P

    4. Plomba w Argentynie:
    http://www.archdaily.com/601643/t-and-g-house-nicolas-campodonico/
    Wsobna bezduszność :-)

    5. Dom w czeskich Karkonoszach:
    http://www.archdaily.com/595277/chalet-in-krkonose-znameni-ctyr-architekti/
    Fajny dach i okno w szczycie :-P

    6. Off-topic:
    kartonowe głośniki:
    http://www.yatzer.com/Cardboard-sounds-great-Sruli-Recht-Joey-Roth

  29. 1. Blok w Amsterdamie:
    http://architecturerevived.blogspot.com/2009/01/silodam-amsterdam.html
    “Różne” okna, 157 mieszkań z usługami.

    2. Blok w Madrycie:
    http://es.wikipedia.org/wiki/Edificio_Mirador
    Pierwotnie było 156 mieszkań.

    3. Blok w Paryżu:
    http://www.archdaily.com/601070/40-housing-units-lan-architecture-2/
    “Takie same” okna, 40 mieszkań z usługami.

    4. Wielofunkcyjne bloki w Lyonie:
    http://www.dezeen.com/2010/12/14/le-monolith-by-mvrdv/
    Łączą mieszkania socjalne , mieszkania na wynajem, dla osób niepełnosprawnych oraz usługi i biura.

    5. Zdjęcia z góry:
    http://www.archdaily.com/597071/contemplating-humankind-s-effect-on-planet-earth-from-above/

    6. Window bench:
    https://www.pinterest.com/pin/329114685239898827/

    7. Off-topic:
    a) Art of Running:
    https://rite2run.wordpress.com/2013/05/13/art-of-running-part-xi-running-philly/
    Czwarte foto: “Cold War era Grumman S2F anti-submarine warfare plane sculpture …”
    b) Benjamin Franklin’s Lost House:
    http://nookstowersandturrets.blogspot.com/2012/07/benjamin-franklins-lost-house.html

    1. Wow! Bobbi dzięki za kolejną porcję mega inspiracji. Nie mogłem się tym razem zdecydować na mojego osobistego faworyta. Kamienica w Teheranie przypomniała mi domy w Kenii z charakterystycznymi otworami w ścianach. Stajnia wyglądała ciekawiej niż wiele aquaparków wybudowanych ostatnio w Polsce za środki UE. Uniwersytet w Singapurze postanowiłem odwiedzić gdy będę tam pod koniec tego roku – może mają tam kursy języka chińskiego:-) Bill Gates pijący wodę z ludzkich odchodów nieco szokuje. Ale jeśli się nad tym zastanowić, to woda z innych źrodeł, którą pijemy też pewnie pochodzi z odchodów. W końcu nie importujemy jej z innej planety, tylko polegamy na recyklingu Natury.

      Moim faworytem jest – przyznaję, że również z powodu nepotyzmu – Arthur Andersson. Moją byłą firmę też tak często nazywano, choć jej założyciel był Andersenem z Norwegii, a nie ze Szwecji:-)

    1. Bobbi, dzięki za kolejną porcję inspiracji. Fajnie jest sobie popatrzeć na twory ludzkiej fantazji. Hotel na Fago Islands super, choć to odludzie to nie są moje klimaty.
      Kozy na farmie moich rodziców w Kenii nie miały takich wygód. Jeśli dobrze pamiętam, to spały pod domkami dla kur, które stały na dość wysokich, chyba metrowych, palikach:-)

    1. Bobbi, dzięki za przypomnienie mi, że Szczecin to jedno z moich ulubionych miast w Polsce. A teraz spodobał mi się jeszcze bardziej. Dzięki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.