07

11.2014

Wolność i … Roman Polański

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Gorące tematy

ilość komentarzy: 6

Nie wiem jak Wy, ale mnie ostatnio – ponownie – zaskoczyła intensywność dyskusji nt Romana Polanskiego. Czy powinien był zostać zatrzymany przez prokuraturę i czy powinien był być wydany USA by tam stanął przed sądem ws w której jest podejrzanym.

Przyznam, że nie rozumiem tej dyskusji. Z jednej strony, cenię sobie wolność i nie widzę wzajemności w relacjach Polska – USA. Ale z drugiej strony, Polański był – nie bójmy się tego określenia – pedofilem. Dziś jest to w Polsce przestępstwo rodzące bardzo żywe negatywne reakcje.  A jednak wiele osób występuje w roli adwokatów Polańskiego.

Dlaczego tak się dzieje?

PS Ostatnio nieco zaniedbałem pisanie na fridomii. Chciałem się z Wami podzielić moimi przemyśleniami nt listy bogatych Credit Suisse, nt moich obserwacji dotyczących Singapuru, nt Richarda Bransona, itp., ale trochę zabrakło mi czasu i koncentracji. Ostatnio sporo jeździłem pomiędzy Australią, Singapurem, Warszawą, Kijowem i teraz znów Indiami. Obiecuję nadrobić zaległości:-)

0

Komentarze:

 1. Sławek Jastrzębski pisze:

  To dziwne i wygląda na żartowanie z prawa wielu krajów.Mnie to trochę denerwuje ,bo jest sławny i z tego powodu żyje na innych prawach niż my wszyscy.Ale codzienność pokazuje że tak jest m.in. sprawy Pistoriusa czy O.J.Simpsona.

  0
 2. Artur pisze:

  Są równi i równiejsi Sławku. Tak jest wszędzie w polityce w życiu w sporcie. Ze słabymi nikt się nie liczy. Nie tak dawno mieliśmy przykład Legii. UEFA ukarała ich walkowerem za nie uprawnionego zawodnika (Bereszyński) który zagrał 3 min. kiedy i tak już wszystko, mówiąc językiem młodzieżowym było posprzątane(awans Legii). Daje sobie ręke uciąć ze jakby był klub niemiecki, francuski, czy hiszpański skończyło by się na karze finansowej. Zwykły obywatel za ten perfidny i podły pedofilski czyn wyłapał by konkretną karę ale to jest pan Polański. On ma kasę żeby się bronić i bawić z wymiarem sprawiedliwości w kotka i myszkę. Zdrówka życzę

  0
 3. Marriusz pisze:

  Bo sprawa jest bardzo kontrowersyjna,sprzed wielu lat,ukaranie go teraz nie miałoby żadnego sensu itp.itd.

  0
  • Sławek Muturi pisze:

   Marriusz, a wysłanie jasnego sygnału, że pedofilia jest konsekwentnie karalna nie miałoby żadnego sensu?

   0
   • Marriusz pisze:

    Sprawa jest jak napisałem bardzo kontrowersyjna dlatego jest wielu adwokatów Polańskiego.
    Zacznijmy od tego że jest to sprawa związana z obyczajowością.Prawo USA to jedno akurat podobnie jest w PL ale:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiek_przyzwolenia
    Czy to oznacza że sygnał o którym piszesz jest związany z terytorium?
    Sprawa musiała być kontrowersyjna(co ta pannica robiła u Polańskiego,gdzie była jej matka,czy czasem matki nie należałoby oskarżyć o sutenerstwo?) skoro sąd deklarował pójście na ugodę.Problem był w tym że sędzia nie chciał dotrzymać ugody.Czy za to teraz należałoby skazać staruszka(81 lat)Polańskiego który i tak całe życie musiał w jakiś sposób się pilnować by go machina urzędniczo sądowa USA nie dopadła.Chyba to wystarczająca kara.
    Warto tu powiedzieć że system prawny USA nie dopuszcza np. torturowania ludzi na terytorium USA dlatego instytucje tego państwa swobodnie torturują ludzi poza granicami USA.Czy to dobry sygnał wysyłany w świat przez system prawno sądowy państwa które miałoby po latach dokonywać aktu zemsty właściwie tylko ze względu na terytorium na którym się sprawa wydarzyła?
    A jak postępują amerykanie gdy chcą zrobić pokazówkę wystarczy poczytać o tej sprawie:
    http://www.fakt.pl/Dramat-Polaka-w-USA-30-lat-za-niewinnosc,artykuly,54094,1.html
    Wiem że akurat w fakcie zestawiono dramat tego człowieka z sprawą polańskiego ale nie szukam innego artykułu tylko wstawiam ten i pytam jakie przełożenie na sprawy skazywanych Polaków w USA mamy my?Kto zagwarantuje że Polański miałby w USA uczciwy proces?Sprawa niektórym może wydawać się prosta ale wcale taka nie musiała być.
    Na sam czyn należy się oburzyć i chyba nie ma nikogo normalnego kto by powiedział że Polański nic takiego nie zrobił.13 lat to chyba jednak trochę mało dla dziewczyny nawet jeśli wcześniej dojrzeje i czyn należy potępić ale tylko tyle.Wydawać go w ręce amerykanów -NIE.
    A tak w ogóle jak rozumieć organizowane na Facebooku pokazy czy konkursy typu ” mis sexi pięciolatek”-Na szczęście po interwencji tej normalnej części ludzi strona podobno została zdjęta ale którzy rodzice wysyłali zdjęcia swoich dzieci na taką stronę?Może ich należałoby karać?
    Sprawa Polańskiego jest sprawą sprzed wielu lat.Myślę że problem leży nie w dawaniu sygnałów przez karanie Polańskiego a w edukacji społeczeństw i to szeroko rozumianej.

    A tak w ogóle ostatnio słyszałem że w związku z szybszym dojrzewaniem młodzieży politycy zastanawiają się nad obniżeniem wieku przyzwolenia bo 15 lat obecnie często jest fikcją nieprzystającą do rzeczywistości.
    http://www.sfora.pl/swiat/Lekarze-Trzeba-obnizyc-wiek-przyzwolenia-na-seks-a61728

    A więc czy wyznacznikiem w sprawach obyczajowości ma być prawo państwa w którym akurat się znajdujemy?Prawo się zmieni i już czyn nie będzie tak oburzający?

    Dla mnie tak jak napisałem sprawa Polańskiego jest kontrowersyjna choć pedofilii mówię NIE.

    0
    • Marriusz pisze:

     strona na FB nazywała się ” Najseksowniejsze 4 5 i 6 latki” już ją zablokowano.Chyba ktoś sobie nie zdawał sprawy co robi.

     0

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA, WEBINARY I KONFERENCJE

17 września, godzina 19:00 – webinar „Czy to dobry moment na inwestowanie w mieszkania na wynajem?” poprowadzi Jan Dziekoński  (Rejestracja)

18 września, godzina 14:45, Łódź – udział Artura Kaźmierczaka w panelu „Aaapokój wynajmę”, w ramach konferencji Łódź REdiscover organizowanej przez Eurobuild (Hotel Andels, Ogrodowa 17)

 

 

NAGRANIA OSTATNICH WEBINARÓW I PODCASTÓW:

PODCASTY

Social media:

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Krzysztof Zanussi w klubie Think Tank

Tydzień temu otrzymałem od Think Tank  zaproszenie na bardzo ciekawy wykład Krzysztofa Zanussiego – „Dżentelman w wielokulturowym świecie”.  W swoim bardzo barwnym i pełnym dżentelmeńskiego humoru wykładzie, Pan Zanussi opowiedział trochę o etymologii słowa „dżentelman”, o cechach charakteryzujących „dźentelmena”, o szczególnej wadze słów jakich dobiera, o godnośći, wielkoduszności, szacunku, odpowiedzialności z jakim podchodzi do innych. Dużo czasu poświećił dążeniu do lepszości, lub inaczej nie akceptowaniu bylejakości. Gość wieczoru podzielił się również refleksjami z czasów komunizmu, [...]

Najnowsze komentarze

 • Sławek Muturi: Mają, przykro mi z powodu problemów które Cię dotknęły. Niestety z tego co piszesz było w tym też...
 • Maja: Ostatnio wynajęliśmy mieszkanie rodzinie z dziećmi. Typowa rodzinka 2+2. On pracował w Irlandii (tak...
 • Artur Kaźmierczak: Tomku, Tak zapewne REITy zadowoliłyby się niższą stopą zwrotu gotówkowego. Do zwrotu musiałyby też...
 • Tomek: Dla mnie, jako dla indywidualnego inwestora, REIT-y nie byyby korzystne z dwóch powodów: 1. konkurencja...
 • Piotr: Dokładnie tak Sławku, 3mam kciuki i pamiętaj że „Zwycięstwo smakuje jak francuski...
 • Sławek Muturi: Piotr, dzięki za podpowiedzi. Masz w 100%-ach rację. Wiem, że aby zebrać pieniądze od sponsorów będę...
 • Piotr: Sławku dlaczego nie piszesz o tym wszystkim w mediach społecznościowych, wiem że czasu mało i pewnie znajdzie...
 • Sławek Muturi: Luk_Wroclaw, w tzw międzyczasie (chyba rok-dwa lata temu) odwiedziłem Czeski Krumlov i przyznaję Ci...
 • Sławek Muturi: Mikołaj, dzięki za przypomnienie wpisu sprzed lat. Londyn znam dość dobrze – studiowałem na LBS,...
 • Mikołaj: Czemu nie chciałbyś Sławku mieszkać w Londynie? Pozdrawiam :)
 • Artur Kaźmierczak: Proszę o jeszcze chwilę cierpliwości. Działamy! :)
 • Sławek Muturi: Mikołaj, nie wiem czy dobrze rozumiem Twoje pytanie. Ja podróżuję bez względu na to czy inni tam byli...
 • Mikołaj: Sławku myślisz ,że świat się skomercjalizuje i nie będzie po co jeździć za granicę bo wszystko będzie pod...
 • Sławek Muturi: Mikołaj, Lwów bardzo lubię i to pomimo skokowego wzrostu liczby turystów. Wczoraj po raz 10+...
 • Sławek Muturi: Przemka, może raczej styl życia lub model życia. Stacjonarny model życia zupełnie by mi nie odpowiadał...
 • Pawel: a temat Posejdona informacji brak….
 • Mikołaj: Sławku byłem ostatnio we Lwowie na Ukrainie i to któryś raz z rzędu i powiem ci ,że masakra okropnie wzrosła...
 • Przemek / Piołun: Podróżowanie to dla Ciebie Sławku styl bycia ;)
 • Sławek Muturi: Piotr, dzięki:-)
 • Sławek Muturi: Bolo, nie, nie spotkałem się z taką sytuację

Najnowsze wpisy

created by Water Design