Ulubione cytaty

Dziś często mówi się, że jeden obrazek jest wart tysiąca słów. Nie zawsze się z tym zgadzam – nie każdy obrazek i nie w każdym temacie. Według mnie obrazki wywołują silne emocje, ale czasami są to chybione emocje, specjalnie przerysowywane przez autorów lub przez właścicieli mediów, w których się pojawiają. Obrazki, które ludzie w Polsce widzą z Afryki często nie pokrywają się z rzeczywistością. Zdjęcia konfliktów na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata nie całkiem oddają miejscowe realia. Zdjęcie leżącego nie musi oznaczać, że się upił, może się po prostu potknął. Obrazki czasami są warte nie tysiąca słów, tylko funta … kłaków (cóż to za dziwne powiedzenie:-)

Reprezentuję starsze pokolenie, które chyba bardziej niż obrazy ceniło sobie … cytaty. Cytat lub przysłowie składające się z zaledwie 5-7 słów, może nieść więcej wartości niż tysiące luźno wypowiedzianych słów. Cytaty i przysłowia ludowe zawierają skondensowaną (dziś powiedzielibyśmy zzipowaną) mądrość ludzkości, skumulowaną na przestrzeni tysięcy lat. Cytat czy przysłowie nie tylko angażuje emocje, ale też pobudza umysł. Skłania do refleksji. Czasami nabiera cech życiowego drogowskazu lub zostaje zinternalizowany jako jedna z życiowych wartości.

Uwielbiam cytaty i przysłowia. Dlatego z tym większą radością odnotowałem coraz częściej przesyłane nam przez Bobbi cytaty. Postanowiłem stworzyć dla nich odrębny wpis na blogu. Liczę na to, że będziecie się z nami dzielić Waszymi ulubionymi cytatami. Ponieważ jest wiele miejsc w internecie gdzie można znaleźć ogromniaste biblioteki przysłów i cytatów, to proponuję byśmy nasze propozycje ulubionych cytatów dodatkowo wzbogacali krótkimi (lub dłuższymi, jak kto woli) komentarzami. Jak rozumiemy, jak interpretujemy dany cytat, dlaczego jest ważny, itp Jeśli cytaty będą dotyczyć – choćby w sposób pośredni – wolności finansowej, to tym lepiej, ale proponuję byśmy się wzajemnie rozwijali bardziej wszechstronnie więc cytaty nie dające się sprowadzić w bezpośredni sposób do idei fridomii też są mile widziane.

Z ogromną ciekawością czekam na Wasze propozycje. Liczę na to, że będzie to bardzo aktywny i żywy wpis.

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

95 Responses

 1. Wolfgang Amadeus Mozart:

  “One must not make oneself cheap here – that is a cardinal point – or else one is done. Whoever is most impertinent has the best chance.” *

  “I pay no attention whatever to anybody’s praise or blame. I simply follow my own feelings.” **

  “I thank my God for graciously granting me the opportunity of learning that death is the key which unlocks the door to our true happiness.” ***

  * rozumiem to dosłownie :-)

  ** rozumiem, że chodzi o przeczucia :-)

  *** proste i szlachetne :-)

  1. I jeszcze jedno z Mozarta:

   “Be silent, if you choose; but when it is necessary, speak – and speak in such a way that people will remember it.”

 2. Nie widzę żadnych cytatów, ale mój ulubiony to: “Pamiętaj, nigdy nie staniesz się naprawdę wolny, jeśli będziesz kogoś tak bezustannie podziwiał” Włóczykij. Rozumiem to tak, że nie można podążać za tłumem, a w szczególności podążanie za jakimkolwiek autorytetem to czyjaś droga, a nie nasza, którą warto obrać (choćby w kwestii wolności finansowej czy też metod do niej prowadzących).

 3. Witam, czytam akurat książkę Trumpa pt. Nigdy się nie poddawaj – co jest niezłym cytatem odnoszącym się właściwie do wszystkiego, a mój ulubiony cytat z tej książki to” oczekuj problemów i niepowodzeń, duży problem jest często sygnałem że za horyzontem czeka wielka okazja”, kilka razy sprawdziło mi się to w 100%

 4. Z kategorii wolności finansowej najbardziej mi się podoba cytat Buffetta: “If you buy things you don’t need, soon you will have to sell things you need” :)

  1. A z kategorii ogólnożyciowych cytatów, gdy się zastanawiam czy zrobić coś po swojemu czy wg. opinii innych zawsze mam w głowie cytat: ” W tradycyjnych mądrościach jest więcej tradycji niż mądrości “:)

   1. Tomek, poruszyłeś ciekawą sprawę. O ile przysłowia są dla mnie solą mądrości, to pewne ludowe powiedzonka są czasami pełne mitów. Przykład? “Trzy najważniejsze czynniki przy wyborze nieruchomości, to po pierwsze lokalizacja, po drugie lokalizacja i po trzecie lokalizacja”:-)

 5. “Żadna wolność nie może się równać ze swobodą człowieka, który jest wiecznie niedoceniany”.
  Scott Lynch (z książki Kłamstwa Locke’a Lamory).

  “Przyjaźń jest wszystkim. Przyjaźń to coś więcej niż talent. Więcej niż władza. Prawie się równa rodzinie. Nigdy o tym nie zapominaj”. Mario Puzo (z książki Ojciec Chrzestny).

  Sądzę, że nie trzeba tego nikomu tłumaczyć.

 6. Są rzeczy w życiu które warto i są rzeczy, które się opłaca. Nie zawsze to co warto się opłaca. Nie zawsze to co się opłaca warto. Pozdrawiam ! i dzięki za tego bloga , mega dużo ciekawej wiedzy i artykułów dających do myślenia :)

  1. Paweł, dzięki za komplement oraz za bardzo mądry cytat. Często lub nawet prawie zawsze się nim kieruję:-)

 7. Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu. Edison

  Rozwój zaczyna się tam gdzie kończy się strefa komfortu.

  Człowiek nie jest bogaty tym, co posiada, lecz tym, bez czego z godnością może się obejść. Kant

  Te cytaty przypominają mi ze jestem sam kowale swojego losu, że swoją pracą kreuje rzeczywistość dookoła mnie.

  I ze do szczęścia potrzebuje zazwyczaj dużo mniej niż mi się wydaje.

  A Twoje Sławku?

   1. “Rozwój zaczyna się tam gdzie kończy się strefa komfortu.” – tutaj podpisuję się rękoma i nogami. Niestety dzisiejsze pokolenie jest przyzwyczajane tylko do czerpania przyjemności z życia, większość rzeczy które robimy i na które wydajemy $$$ przynajmniej w założeniu ma ułatwiać nam życie, żyć przyjemniej i lżej. Mamy nie chorować, nic ma nie boleć, nie mamy nawet zbyt się wysilać ani się nie pocić.

    Trzeba jednak pamiętać o tym cytacie czy przysłowiu, i mieć z tyłu głowy, że jak jest zbyt przyjemnie to najpewniej stoimy w miejscu albo wręcz się cofamy….

 8. Ja mam kilka ulubionych cytatów, które są inspirujące, optymistyczne i generalnie pozytywne ;-)

  Mistrzowie grają dotąd, aż grają dobrze.
  [Billie Jean King]

  Marzenie jest formą planowania.
  [Gloria Steinem]

  Jeśli widzisz, że musisz upaść, upadnij przynajmniej w wielkim stylu.
  [Cate Blanchett]

  Nie wyobrażam sobie, aby można było osiągnąć sukces, nie będąc konsekwentnym i upartym.
  [Irena Eris]

  Lepiej jest zapalić świecę, niż przeklinać ciemność.
  [Matka Teresa z Kalkuty]

  Fajne, prawda?

  1. Adam, dzięki za to przysłowie. Chciałbym je skomentować.

   Często się zdarza, że w różnych krajach funkcjonują bardzo podobne przysłowia. Odzwierciedlają one uniwersalne prawdy o życiu. Prawdy niezależne od geografii, od różnic kulturowych, od ustrojów politycznych, itp. Ciekawe czy Amerykanie mają przysłowie podobne do tego, które przytoczyłeś. Prawdę mówiąc – wątpię. Skąd moje wątpliwości? Bo to powiedzenie wydaje mi się zakładać, że inni – sąsiedzi, znajomi, władze skarbowe, mafia, otoczenie – źle ci życzą. Twój sukces może ich razić w oczy i mogą zechcieć cię “ściągnąć na ziemię”. Przysłowie to pasuje do słowiańskiej duszy stłamszonej komunizmem – ciekawe czy funkcjonowało ono przed Rewolucją?

   Amerykańska mentalność wydaje mi się diametralnie odmienna. Pochwal się swoim sukcesem, bo “sukces rodzi sukces”:-)

   Mi bliżej jest w tym aspekcie do modelu amerykańskiego. Podjąłem ryzyko narażenia się na bezinteresowną zawiść i opowiedzieć Wam o tym co mi się udało zrobić i dzięki temu widzę jak wiele osób osiąga sukcesy w budowaniu własnych portfeli mieszkań na wynajem. Prawie co tydzień dostaję sygnały o tym ile sukcesów “urodził” mój sukcesik. Gdybym stosował się do maksymy, którą przytaczasz, z pewnością ominęłaby mnie gigantyczna satysfakcja wynikająca z obserwacji tych narodzin.

   Z drugiej strony, mam wrażenie, że w USA ludzie zainspirowani twoim sukcesem, próbują wymyśleć coś nowego, a nie tylko skopiować twój produkt. W Polsce nadal (jak w Chinach) kopiujemy na żywca i może dlatego warto się stosować do tej maksymy. Tymczasem sukces Mzuri wywołał lawinę naśladowców. Z tych narodzin specjalnie się nie cieszę. Z kilku względów. Lepsza jest większa skala niż nadmierne rozdrobnienie. Trochę boli gdy ktoś moje idee i pomysły przedstawia jako własne, gdy przypisuje sobie rolę nowatora. Mam obawy by naśladowcy Mzuri kiedyś nie popsuli opinii całej branży, tak jak ma to miejsce w przypadku pośredników w obrocie nieruchomościami. Ludzie starający się nadgonić dystans, czasami idą metodą “na skróty”, zysk bywa czasami stawiany ponad etykę.

   Z trzeciej strony, czy mogę być pewnym tego, że ktoś kiedyś nie zada sobie trudu by “ściągnąć mnie na ziemię”? Nie mogę być pewnym, ale mam nadzieję, że to się nie wydarzy. Poza tym nawet gdyby się wydarzyło, to może ktoś z Was wyciągnie do mnie w takiej sytuacji pomocną rękę. Per saldo, nie żałuję mojej decyzji dotyczącej “wyjścia z cienia”:-)

   1. na pierwszy ogień związane z tematyka bloga ;)
    – Your true wealth is your time and freedom. Money is just a tool for trading your time, it’s a container that stores your economic energy until you are ready to deploy it

    – Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety

    – those who cannot remember the past are condemned to repeat it

    – if everybody thinks the same, there nobody is thinking very much ;-) jakże to prawdziwe i jak się ludzie dziwią, ze to prawdziwe ;)

    – The definition of insanity is doing the same thing over and over and expecting a different results.

    – the problem is not that there are problems. The problem is expecting otherwise and thinking that having problems is a problem.

    mój ulubiony fragment z książki
    “Would you tell me, please, which way I ought to go from here?”
    “That depends a good deal on where you want to get to,” said the Cheshire Cat.
    “I don’t much care where . . . ” said Alice.
    “Then it doesn’t matter which way you go,” said the Cat.
    “. . . just so long as I get SOMEWHERE,” Alice added as an explanation.
    “Oh, you’re sure to do that,” said the Cat, “if you only walk long enough.”
    -Lewis Carroll, Alice in Wonderland

    zgadzam się, cytaty pobudzają umysł, dają kopa, często pochylam się nad nimi z refleksja, taki swoisty stop to think (nie mylić ze stop thinking ;)

    dziękuje Sławku, ze wyszedłeś z cienia i pokazujesz to SOMEWHERE, so we don’t need to walk long enough ;) jak powiada fragment książki.
    obyś nie musiał schodzić na ziemie (w cudzysłowie i bez niego) i , ale gdyby jednak, możesz na nas zawsze liczyć!

    puentując Twe ostatnie zdanie żałowania decyzji, oczywiście cytatem ;)
    – The man who achieves makes many mistakes, but he never makes the biggest mistake of all – doing nothing.
    Benjamin Franklin

    1. Qba, dzięki za kolejną porcję cytatów oraz za ciepłe słowa. Jak to mówią Anglicy: “A friend in need is a friend indeed”. Polski odpowiednik to: “prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Na szczęście nie musiałem popaść w biedę by poznać w Tobie przyjaciela.

    2. To jest pieknie !

     The man who achieves makes many mistakes, but he never makes the biggest mistake of all – doing nothing.
     Benjamin Franklin

    3. Marcin, zgadzam się, że to piękny cytat. Zresztą ten cytat już się chyba tu pojawił. Lepsze błędne działanie niż bezbłędne zwlekanie z działaniem:-).

     Z drugiej strony, czytałem kiedyś książkę amerykańskiego autora (potomka jednego z prezydentów USA), w którym opisywał różnice w kulturze amerykańskiej i kanadyjskiej. Powyższy cytat bardziej pasuje do podejścia Amerykanów. Natomiast w kulturze kanadyjskiej czekanie bywa postrzegane jako jedna z dobrych opcji działania.

    4. Wprawdzie nie jestem na Facebook’u, ale mimo to czasami docierają na mojego maila jakieś teksty z FB (nie wiem do końca dlaczego:-). Rzadko do nich zaglądam, ale dziś jedna taka wiadomość sama mi się otworzyła gdy odesłałem do kosza wiadomość, którą czytałem. I znalazłem fajny cytat.

     “Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my.” Henry Ford

     Ten cytat podoba mi się bo brzmi jak slogan reklamowy dla firmy Mzuri:-)

 9. Dorzucę kilka:

  “Praca na etacie jest jak podróż na pace pick-up’a. Jesteś wystawiony na działanie żywiołów, podczas gdy kierowca siedzi wygodnie w fotelu za kierownicą”. MJ DeMarco

  “Korzystaj z rad ludzi z dobrą historią stosowania się do własnych zasad”. MJ DeMarco

  “Zapomnij o przełomowym pomyśle, zaoferuj jakość”. MJ DeMarco

  “Skuteczność dowolnej operacji jest odwrotnie proporcjonalna do liczby zaangażowanych ludzi” Terry Hayes

  “Prostota jest fundamentalnym warunkiem osiągania ambitnych celów”. Ken Segall

  “Komputery nie kłamią, ale kłamcy znają się na komputerach”. Terry Hayes

  “Nie ma bardziej przerażających słów niż: Jesteśmy urzędnikami państwowymi i przychodzimy z pomocą”. R. Regan

 10. “Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce, szuka powodu”
  Jeden problem, a dwa skrajnie różne podejścia do niego. Oczywiście kieruję się tym pierwszym.

  ” Mówisz, że nie umiesz ? A skąd wiesz, skoro nigdy tego nie robiłeś ? ”
  Kiedyś mój Brat powiedział to do naszego pracownika, dobre hasło :)

 11. Ze starych przysłów które uważam za mądre (niestety jest też sporo szkodliwych czy niesprawiedliwych wśród tzw. mądrości ludowych):
  Przykład to nie dowód.
  Wołom nakładają jarzmo, człowiek nakłada je sobie sam.
  Z pieniędzmi nie jest tak dobrze, jak jest źle bez nich.
  Apetyt rośnie w miarę jedzenia.
  Głupota ludzka nie ma granic.
  Jak cię widzą, tak cię piszą
  Po owocach ich poznacie
  Kochajmy się jak bracia, liczmy się jak Żydzi.
  Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.

  1. Staszek, dzięki za odwiedzenie fridomii i pozostawienie nam garści cytatów. Masz rację, że niektóre są dość szkodliwe. Z perspektywy fridomii dość szkodliwe wydają się być dwa z nich:
   1. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Jeśli pofolgujemy temu przysłowiu, to nigdy nie osiągniemy wolności finansowej. Zamiast niej czeka nas cukrzyca, nadwaga i … długi
   2. Jak cię widzą, tak cię piszą – sugeruje, że warto się ubierać na pokaz, kupować samochód na pokaz, mieszkać na pokaz; że zdobędziesz tyle szacunku na ile wyglądasz.

  1. Tomek, dzięki za to powiedzenie. Jest ono nieco seksistowskie. Dla równowagi dodałbym: “Mężczyzny nie można zmienić. Można zmienić mężczyznę, ale to niczego nie zmieni”. Gdy je pisałem to zabrzmiało mi bardzo prawdziwie, bo w porównaniu do kobiet, my mężczyźni jesteśmy beznadziejni.

   1. Pozostając w temacie:

    “W życiu kobiety rozróżnić można siedem okresów: niemowle, dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta i młoda kobieta”. George Bernard Shaw.

 12. “Wszystko można, co nie można,
  byle z cicha i ostrożna.
  Jak żeś głupia i pobożna,
  to nie można to, co można.”

  Taki przewrotny cytacik zasłyszany od koleżanki jakieś 20 lat temu. Niestety, nie wiem, kto jest jego autorem.

  Tzn. wszystko da się zrobić, byle dobrze przemyśleć, zaplanować, bez pośpiechu, bez zbędnego afiszowania się i konsekwentnie. Należy tylko wyeliminować ze swojego słownika “nie da się”. Trochę pomyślunku i właściwie wszystko się da.
  I można to rozumieć na wszelakie sposoby i w różnych dziedzinach życia ;)

 13. “If you’re really listening, if you’re awake to the poignant beauty of the world, your heart breaks regularly. In fact, your heart is made to break; its purpose is to burst open again and again so that it can hold evermore wonders.” – Andrew Harvey

  Jeśli Twoje “serce” “nie pęka” zbyt często, może nadszedł czas, aby złamać je TERAZ?

 14. Sławku,
  Mało pisze u Ciebie, czytam wszystko ale cytaty to lubie.

  Wrzuce pare zebranych

  “If you are not climbing, you are failing” – Frank Underwood :)

  “Jeśli chcesz uniknać krytyki, nic nie rób, nic nie mów , bądż nikim ” – Arystoteles

  “To czego boimy sie najbardziej, jest przeważnie tym,co właśnie powinismy zrobić” – Ralp Waldo Emerson

  “Przyszłośc należy do tych którzy wierzą w piękno swoich marzeń” Eleonor Roosevelt

  “Jesteśmy odpowiedzialni za to co robimy jak i za to czego nie robimy” Moliere

  ” Działaj ! Chwila nigdy nie będzie lepsza” – Moj Guru – Napolen Hill

  Pozdrawiam
  Marcin
  Tychy

 15. Harold “Hal” Sydney Geneen:

  “The worst disease which can afflict business executives in their work is not, as popularly supposed, alcoholism; it’s egotism.” *

  “In the business world, everyone is paid in two coins: cash and experience. Take the experience first; the cash will come later.” **

  “The best way to inspire people to superior performance is to convince them by everything you do and by your everyday attitude that you are wholeheartedly supporting them.” ***

  * a propos choróbsk

  ** rozumiem to jako dobrą radę

  *** ładne :-)

 16. Witajcie,
  i ja dodam coś od siebie jako, że nikt do tej pory nie podał cytatów, które ja lubię najbardziej.
  “Co masz zjeść dzisiaj – zjedz jutro, co masz zrobić jutro – zrób dzisiaj.” Słowa bardzo często wypowiadane przez mojego dziadka, który mnie wychowywał. Po jego śmierci zapomniałem o nich na dobre 10 lat przez co popadłem w przesadną konsumpcję i problemy finansowe. Na szczęście za sprawą różnych blogów przypomniałem sobie tą maksymę i wróciłem na właściwe tory :)

  Drugi cytat nieco bardziej biznesowy:
  ”Problem is not a problem, problem is your attitude about the problem” Kapitan Jack Sparrow :)

  Pozdrawiam

 17. Motywacyjnie…

  “Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać Twój potencjał.” Zig Ziglar.

  “Jeśli jesteś gotów robić tylko to, co łatwe, życie będzie trudne. Ale jeśli jesteś gotów robić to, co trudne, życie będzie łatwe.” T. Harv Eker.

  “Jeżeli masz za mało sukcesów, to znaczy, że masz zbyt wolne tempo ponoszenia porażek.”

  “Twoją przyszłość wyznacza to co robisz dziś, a nie jutro.”

  Dwa ostatnie są zasłyszane i nie znam autorów… w każdym razie powiedzieli to mądrzy ludzie:)

 18. Egzystencjonalnie…

  “Jeżli nie wiesz dokąd zmierzasz, nie ma znaczenia, którą drogą pójdziesz.” Lewis Carroll.

  “Zamiast wyobrażeń warto mieć własne doświadczenia.”

  ale

  “Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty.” J. Billings :)

 19. “Competition exists to choose who gets the prize when the prize can’t be shared.” – Andrew Harvey

  “Nothing is so strong as gentleness, nothing so gentle as real strength.” – Franciszek Salezy

 20. Od jakiegoś czasu stosuję w moim życiu pewną maksymę:
  “Problem, który można rozwiązać za pomocą pieniędzy to nie jest problem – to jest koszt.”

  Myślę, że często ludzie martwią się niepotrzebnymi problemami (kosztami ;) i tracą przez to piękne chwile życia :)

  Odkąd o problemach, które się pojawiają myślę w powyższy sposób żyje się duuuużo prościej ;)

  Pozdrawiam M.

  1. Michciok, zgadzam się, że ludzie zbyt często ufają, że pieniądze są najbardziej uniwersalnym sposobem rozwiązywania problemów. To często błąd.

 21. Edgar Allan Poe:

  “Ci, co śnią za dnia, wiedzą o wielu rzeczach niedostępnych dla tych, co śnią tylko nocą.”

  “Ludzie zazwyczaj nikczemnieją stopniowo. Co do mojej osoby – wszystka cnota w oka mgnieniu, znienacka opadła ze mnie, jako płaszcz.”

  “Zwyciężyłeś i przeto ulegam. Atoli odtąd umarłeś na równi ze mną – umarłeś dla Ziemi, dla Nieba i dla Nadziei! We mnie istniałeś i – spojrzyj w moją śmierć, spojrzyj wskroś tej, która jest twoją, postaci, – jak doszczętnie zamordowałeś siebie samego!”

 22. “My masters are strange folk with very little care for music in them.” – Jan Sebastian Bach

  Nie wiem czy dobrze rozumiem te słowa, ale wydaje mi się, że warto wśród mentorów mieć kogoś spoza dziedziny swojej twórczości, kogoś, kto nieświadomie pozwoli Ci na wolność twórczą i doświadczenie “błędów” przed którymi chronią Cię pozostali.

 23. Prince:

  “A real friend or mentor isn’t on your payroll.”

  “When you don’t talk down to your audience, then they can grow with you. I give them a lot of credit to be able to hang with me this long, because I’ve gone through a lot of changes, but they’ve allowed me to grow, and thus we can tackle some serious subjects and try to just be better human beings, all of us.”

  “Hard to say what’s right when all I wanna do is wrong.”

  “Too much freedom can lead to the soul’s decay.”

  “But life is just a party, and parties weren’t meant to last.”

  “Compassion is an action word with no boundaries.”

  1. Pierwszy cytat odnosi się do płatnego mentoringu oraz powszechnie panującego poglądu, że jeśli za coś nie zapłacimy w brzęczącej walucie, to nie doceniamy tego. Nie wierze ani w jedno, ani w drugie.

   Drugi odnoszę bezpośrednio do szeroko pojętej twórczości, nawet tej najskromniejszej :-) Np. moją Panią jest “Sztuka”, więc stając w obliczu wyboru komu służyć, czy Jej, czy publiczności wybieram Ją, nawet będąc wygwizdanym zamiast braw. Nie zmienia to faktu, że takie wybory są ekstremalnie rzadkie, dlatego nie ma się co spinać. Szacunek do publiczności jest szacunkiem dla samego siebie, nie dzielę się przecież czymś z czego nie jestem dumny (a może bardziej czymś, co w jak najmniejszym stopniu odbiega od ideału do którego dążę :-) Odbiorcy “mojej sztuki” są więc tak samo ważni jak “ona sama” dopóki nie muszę wybierać.

   Trzeci, czwarty i piąty to masakry, no ale święty nie jestem :-P

   Szósty “bez granic”, a jednocześnie nieniszczący.

   Sorry za chaotyczne słownictwo, ale pozwalam sobie nie przeczytać tego co właśnie napisałem :-)

 24. Mikołaj Kopernik:

  “A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?…”

  “Chociaż niezliczone są klęski, wskutek których zazwyczaj podupadają królestwa, księstwa i rzeczpospolite, to jednak najgroźniejsze są – moim zdaniem – cztery: niezgoda, śmiertelność, nieurodzajność ziemi oraz spadek wartości monety. Trzy pierwsze są tak oczywiste, że nie ma nikogo, kto by o tym nie wiedział, jednakże czwarta, która dotyczy monety, dostrzegana jest przez niewielu i to jedynie przez najgłębiej myślących, ponieważ nie powoduje natychmiastowego i gwałtownego upadku państw, ale doprowadza je do tego stanu stopniowo i jakby niewidocznie.” *

  * Pan Kopernik o makroekonomii :-)))

  1. Bobbi, ciekawe. Nie znałem tego cytatu. Niesamowite, że astronom dostrzegał też tak przyziemne rzeczy jak pieniądz:-) Ciekawe czy coś mówił o inwestowaniu w nieruchomości na wynajem? Może mieszkał w wynajętym mieszkaniu? Albo był właścicielem jakiejś kamienicy w Toruniu? :-)

 25. “Always design a thing by considering it in its next larger context – a chair in a room, a room in a house, a house in an environment, an environment in a city plan.” – Eero Saarinen

 26. Antoni Gaudi:

  “Ornamentation has been, is, and will be polychrome. Nature does not present us with an object in monochrome, totally uniform with respect to colour – not in vegetation, not in geology, not in topography, not in the animal kingdom. Always the contrast of colour is more or less lively, and for this reason we must colour wholly or in part every architectural element.”

  “Color in certain places has the great value of making the outlines and structural planes seem more energetic.”

  “The straight line belongs to men, the curved one to God.”

  “Nothing is art if it does not come from nature.”

  “Because of this, originality consists in returning to the origin.”

  1. Pierwszy cytat mówi o tym, że budynki chcą czerpać z natury :-)

   Drugi radzi :-)

   Trzeci, czwarty, piąty – God, Nature, Origin :-)

 27. Frank Lloyd Wright:

  “You have to go wholeheartedly into anything in order to achieve anything worth having.”

  “The architect should strive continually to simplify; the ensemble of the rooms should then be carefully considered that comfort and utility may go hand in hand with beauty.”

  “A doctor can bury his mistakes but an architect can only advise his clients to plant vines.”

  “An expert is a man who has stopped thinking because ‘he knows.’”

  “Organic architecture seeks superior sense of use and a finer sense of comfort, expressed in organic simplicity.”

  “Simplicity and repose are the qualities that measure the true value of any work of art.”

  “‘Think simple’ as my old master used to say – meaning reduce the whole of its parts into the simplest terms, getting back to first principles.”

  “No house should ever be on a hill or on anything. It should be of the hill. Belonging to it. Hill and house should live together each the happier for the other.”

  “There is nothing more uncommon than common sense.”

 28. Peter Zumthor:

  “My buildings should have an emotional core – a space which, in itself, has an emotional nice feeling.”

  “I need a close contact to the client, whoever it is, and a commitment of the client to go out and do a process together. I want to do the best for him. I need his respect and his patience. I want to work with a sophisticated person who’s interested in a good building and not in my name.”

 29. Nadia Boulanger:

  “Without discipline, there can be no freedom.”

  “Without order there can be no inner satisfaction. Without inner satisfaction there can be no freedom. Without freedom there is no joy.”

  “Art is not emotion. Art is the medium in which emotion is expressed.”

  “A great work is made out of a combination of obedience and liberty.”

 30. Martha Graham:

  “To me, a building – if it’s beautiful – is the love of one man, he’s made it out of his love for space, materials, things like that.”

  “No artist is ahead of his time. He is his time; it is just that others are behind the times.”

 31. “Jeśli sądzisz, że wykształcenie drogo kosztuje, spróbuj niewiedzy.” Benjamin Franklin

  “Zanim powiemy sobie, że nie posiadamy talentu Jordana czy Alechina, pamiętajmy o ogromnych ilościach czasu poświęcanego przez nich na trening lub naukę. Aby odnosić sukcesy podobne do tych, które były ich udziałem, musimy pracować równie intensywnie. W innym przypadku nigdy nie będziemy wiedzieli, do czego naprawdę jesteśmy zdolni.” Garri Kasparow

  “Człowiek bez pasji i marzeń jest martwy” Unknown

  “Jeśli nie kochasz tego, co robisz to masz dwa wyjścia: zmień to co robisz, albo zmień to co kochasz.” Billy Cox

 32. “When you rise in the morning, give thanks for the light, for your life, for your strength. Give thanks for your food and for the joy of living. If you see no reason to give thanks, the fault lies in yourself.” – Tecumseh

 33. Przypadki żądzą życiem…i tak tu trafiłam, przez przypadek. Jest dobrze, sądziłam, że będzie to blog bla bla bla jak zarabiać na inwestowaniu, jakie to proste, jakie to oczywiste….a tu proszę mamy dyskusje o życiu,i cudne ulubione-cytaty. Czytam pasjami niemal wszystko co mi wpadnie do rąk :), w zasadzie można mnie określić jako czytoholiczkę hehe i taki cytacik chodzi mi po głowie:
  “Think different “- właśnie tak mawiał Jobs… Steve Jobs….polecam książkę Waltera Isaacson’a, intrygują mnie tacy ludzie, którzy wiedzą dokładnie czego chcą i są uparci w swoich dążeniach. I to jego przywiązanie do detali. Świetna sprawa.
  Tyle dzisiaj, czytam bloga dalej w poszukiwaniu ciekawych przemyśleń :)

  1. Jocko, dzięki za odwiedzenie fridomii oraz za ciepłe słowa. Dzięki też za polecenie książki Isaacson’a. A czy znalazłabyś czas by ją nam choćby pokrótce zrecenzować?

   1. Postaram się jak tylko znajdę wolną chwilkę – ale gorąco polecam lekturę pomimo, że to niezła cegła :)
    Facet był niesamowity i pewnie dlatego doszedł do tego do czego doszedł :)

    1. Jocko, dzięki. Powodzenia zatem w znalezieniu owej wolnej chwilki:-) Będzie to dla nas bardzo pożyteczne.

 34. Oscar Niemeyer:

  “I have always accepted and respected all other schools of architecture, from the chill and elemental structures of Mies van der Rohe to the imagination and delirium of Gaudi.”

  “A church is something very beautiful. It is nice when people feel happy in it. But I am not a religious man. Look at us, and then at the infinity of space. We are rather small insignificant creatures, wouldn’t you say?”

  “The challenge of a cathedral is very good for architectural inventiveness.”

  “When you have a large space to conquer, the curve is the natural solution.”

 35. “Witruwiusz, starożytny architekt, któremu Rzymianie powierzali wielkie budowle, mówi: ktokolwiek chce budować, powinien zyskać wiedzę o doskonałości człowieka, gdyż w niej znajduje się ukryta tajemnica proporcji.” – Albrecht Dürer

 36. Fuyuko Matsui:

  “I want to express the paradox that exists when you’re depressed, when considerable strain weighs down your body, yet your emotions are floating around.”

  “I want to create a sympathy, a strong feeling, between the viewer and myself… In a way I’m doing something that the viewer can’t do himself. It’s like people who occasionally think about jumping under a train. In my art I’m actually jumping under the train. That shock – I’m doing it for you.”

 37. Rumi:

  „Skruszałem jako kamień i wzrosłem jako roślina, umarłem jako roślina i narodziłem się jako zwierzę, umarłem jako zwierzę i stałem się człowiekiem. Czego mam się bać? Czy kiedykolwiek poprzez śmierć, stałem się czymś gorszym?”

  „Byłem ślepy, robiąc jak inni mi kazali,
  Byłem zagubiony, przychodząc, gdy inni mnie wołali.
  Kiedy zostawiłem wszystkich, siebie również.
  Wtedy znalazłem wszystkich, siebie również.”

  „I Bóg rzekł : „Kochaj swojego wroga”. I usłuchałem Go…… i pokochałem siebie.”

  „Jeśli irytuje cię każde potarcie, jak masz zostać wypolerowany?”

  „Tańcz, kiedy jesteś zraniony. Tańcz, kiedy zrywasz opatrunek. Tańcz w środku walki. Tańcz we własnej krwi. Tańcz, gdy jesteś całkowicie wolny”.

  „Niech twoje życie stanie w ogniu. Szukaj ludzi, którzy będą podsycać twoje płomienie.”

  „Pozwólmy pięknu, które kochamy, być tym, co robimy.”

  „Kiedy robisz rzeczy z głębi swojej duszy, czujesz, jak rzeka porusza się w tobie – radość. Kiedy twoje postępowanie wynika z innego źródła, to uczucie znika.”

  „Gdziekolwiek jesteś i cokolwiek robisz, bądź zakochany.”

  „Wczoraj byłem sprytny, więc chciałem zmienić świat. Dziś jestem mądry, więc zmieniam siebie.”

 38. Sławku,

  Czy mógłbyś założyć osobny temat na temat negocjacji ceń mieszkań? Chodziłoby mi o tym żeby powymieniać się uwagami jak dobrze do tego podejść, ile można wynegocjować itp.
  A może pomyśłabys kiedyś o dodaniu do twojej strony jakiegoś prostego forum, gdzie sami moglibyśmy zakładać tematy…

  1. Darko, ok, dzięki za podpowiedź. Założę taki temat.
   Forum dyskusyjne kiedyś założyłem na prośbę Fridomiaków i na Waszą prośbę zlikwidowałem, bo za dużo się tam pojawiało spamu (pomimo filtrów antyspamowych). Czyszczenie ze spamu zajmowało mi zbyt wiele czasu, a kontroli nad blogiem nie chciałem oddać – przepraszam – przypadkowej osobie:-(

 39. Phil Knight:

  “Play by the rules, but be ferocious.”

  “At first, we couldn’t be establishment, because we didn’t have any money. We were guerrilla marketers, and we still are, a little bit. But as we became No. 1 in our industry, we’ve had to modify our culture and become a bit more planned.”

  “It’s alright to be Goliath, but always act like David.”

  “My job is to listen to ideas, maybe cook up a few of my own, and make decisions based on what’s good for the shareholders and for the company.”

 40. “Sometimes giving someone a second chance is like giving them an extra bullet for their gun, because they missed you the first time”
  ..
  “Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.