05

07.2016

Publiczne Fundusze Nieruchomości

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Napisali o ..., Nas

ilość komentarzy: 13

Ostatnio pojawiają się ciągle to nowe pomysły rządu dotyczące rynku nieruchomości oraz najmu. Tak dużej aktywności w zapowiedziach nie pamiętam odkąd interesuję się rynkiem nieruchomości w Polsce, czyli od 1995 roku:-) Mamy kończący się już program MdM, Fundusz Mieszkań na Wynajem, nowe TBS-y, Program Mieszkanie Plus, Społeczne Agencje Nieruchomości, REIT-y, teraz Publiczne Fundusze Emertytalne. Być może o czymś jeszcze zapomniałem. Nie jestem pewien co z tych zapowiedzi wejdzie w życie, a co pozostanie w sferze politycznych deklaracji.

Publiczne Fundusze Nieruchomości to najnowsza zapowiedź ministra Morawieckiego. Poniżej załączam linka do wypowiedzi Artura Kaźmierczaka, komentującego pomysł PFN. http://www.housemarket.pl/finanse/105/i_bez_reit_ow_kowalski_moze_inwestowac_w_nieruchomosci,6937.html

Co to wszystko dla nas oznacza? Przyglądamy się, słuchamy i dalej … robimy swoje:-). Po prostu.

0

Komentarze:

 1. Michał pisze:

  dzisiaj czytałem, że w krakowie podsumowali ilość gruntów na te mieszkania za darmo i wyszło im 2ha z czego 3/4 nie ma infrastruktury. Samo miasto zaproponowało im 0,2ha…. Wydaje mi się, że jak wybudują wieżowce 300 m wysokie to mogą w nich pomieścić wiele osób. Białko się ścina jak patrzy się na to co piss robi z polską. Gdzie są polacy??? OFE bye bye. 500 zł na dziecko zamiast przeznaczyć na przedszkola. Budowa mieszkań zamiast wspierać przemysł i biznes bo prawda jest taka, że ludziom nie mieszkania ale praca przede wszystkim jest potrzebna. Zadłużanie bez końca. Teraz „jednolity podatek” czyli kolejny przekręt. Zastanawia mnie to czy polacy który zostali w Polsce naprawdę są tak tępi, że nie widzą co piss robi z tym krajem? Niektórzy nawet twierdzą, że to jest „dobra zmiana”… tja zadłużanie bez końca, rozdawanie patologii pieniędzy, kradzież pieniędzy z OFE i zwiększanie podatków to dobra zmiana.

  0
  • Sławek Muturi pisze:

   Michał, rozumiem Twój gniew po części. Po części dlatego, że z niektórymi działaniami PIS się zgadzam, np z podatkiem bankowym, bo wg mnie banki wypracowały sobie zbyt uprzywilejowaną pozycję względem nas, swoich klientów. Ale nie chcę w to zbytnio wnikać. Zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie.

   Natomiast nie chciałbym byśmy przeistaczali fridomię w bloga politycznego, bo to wywołuje niepotrzebne emocje, podziały. Apeluję byśmy my Fridomiacy wspierali się wzajemnie – bez względu na nasze sympatie czy antypatie polityczne – w drodze do wolności finansowej. Niech fridomia pozostanie miejscem jedności, a nie kolejnym miejscem dzielenia Polaków:-)

   0
   • Michał pisze:

    @Sławek: z natury rzeczy jestem apolitycznym człowiekiem ale to co się aktualnie w Polsce dzieje jest po prostu przegięciem. Trudno mi powiedzieć, żebym pałał sympatią do PO ale naprawdę wszystko jest lepsze od tego współczesnego nacjonalizmu. Najgorsze jest to, że trudno znaleźć w polsce jakąś normalną partie co jest bardzo przykre.

    ps. naprawdę się zgadzasz z podatkiem bankowym? Ja na domyślnym mam NIE do każdego nowego podatku bo wiem, że państwo nie potrafi wydawać pieniędzy a każdy podatek uderza bezpośrednio czy pośrednio w obywatela.

    0
   • nibul pisze:

    Sławku, myślę, że Twoje poparcie dla podatku bankowego wynika z tego, że nie korzystasz wiele z usług banków. Otóż podatek płacą nie banki tylko ich klienci. Aktualnie jestem na etapie finalizowania dwóch kredytów hipotecznych. Bank, z którym współpracuje od kilkunastu lat tak od lutego pogorszył swoją ofertę, że nawet wieloletni konsultanci tego baku nie wiedzą co się dzieje.

    0
    • Sławek Muturi pisze:

     Nibul, to, że banki są w stanie przerzucać podatki na klientów (jeśli tak się dzieje) wynika – wg mnie – z tego, że banki wypracowały sobie zbyt uprzywilejowaną pozycję. Przykładów jest sporo. Już 20-25 lat temu banki wpłynęły na regulacje zakazujące obrotu gotówkowego pomiędzy firmami. Ratunek, które banki otrzymały w Europie w obliczu kryzysu, które same wywołały. Sektor bankowy bardzo się scentralizował – kiedyś w każdym kraju były setki banków, dziś dominuje garstka.

     Banki są w Polsce bardzo dochodowe. Nie wydaje mi się to uzasadnione poziomem ryzyka ich biznesu. Zwłaszcza, że banki stopniowo zmieniają strukturę swojego biznesu. Zamiast zbierać depozyty od ludności i udzielać kredytów orzedsiębiorcom (to było zawsze źródłem ryzyka bankowego), robią odwrotnie. A udzielanie kredytów ludności jest mniej ryzykowne – kwoty są mniejsze, osoby fizyczne mają mniejszą siłę przetargową, banki są silniejsze wobec dłużników.

     Nie jestem dużym fanem banków. A to, że je ratowano kosztem podatników myślę, że walnie przyczyniło się do frustracji ludzi, której efektem jest dziś Brexit, a za chwilę może Trump w Białym Domu.

     0
    • Marek pisze:

     Czy państwowy PKO BP też podniósł marże?

     0
 2. Konkret pisze:

  Ja na szczęście od 2 lat z górką nie mam TV więc te nic nie warte informacje do mnie nie docierają.
  Żal patrzeć na tych skaczących sobie do gardeł ludzi którzy na niczym innym się nie znają.
  Raz jedni na drugich przez kilka lat nadają a potem ci drudzy na tych pierwszych i jak to się mówi „Zapomniał wół jak cielęciem był”
  Nikt już prawie nie pamięta co było przedtem… jakie to afery za rządów AWS, SLD, PSL i PO i innych kosmitów bywały bo już są kolejne afery i nikt o starych nie pisze.
  Zresztą nawet sami ci obłudni politycy nie pamiętają (?) a raczej udają że nie pamiętają co sami robili wcześniej.

  Dla mnie najważniejsze są konkretne rozwiązania prawne i to jak to się odnosi do mnie czy mojej rodziny osobiście. Reszta otoczki politycznej i propagandy telewizyjnej jest poza moim zainteresowaniem i dzięki temu jestem znacznie spokojniejszy.

  PS
  A propos OFE – jak dla mnie kradzieżą to było zmuszanie ludzi do inwestowania pieniędzy w prywatnych firmach o nazwie OFE które pobierały za „zarządzanie’ na początku ok 7 – 8 % z naszych składek. Potem zmuszono je ustawowo do zmniejszenia tych prowizji. (Pobierane były nawet w latach kiedy OFE przynosiły same straty).

  Problem tylko w tym że większość tych „inwestycji” to było pożyczanie pieniędzy rządom polskim… czyli kupowanie obligacji które każdy może sobie na poczcie kupić bez prowizji !
  Nawet w 1999 roku kiedy ta reforma ruszała łączne opłaty za zakup i umorzenie jednostek w jakimkolwiek funduszu nie przekraczało 2,50 % ( sic!) a tu za sam ” zakup pobierali 7 -8 %.
  Jak dla mnie skandal jakich mało. Okradali przyszłych emerytów w majestacie prawa.

  Ciekawy artykuł w temacie (wywiad z Bogusławem Grabowskim, był członkiem Rady Gospodarczej przy Premierze):

  http://www.rp.pl/artykul/1033098-Bylem-glupi–ale-zmadrzalem.html

  Polecam lekturę. Włosy stają dęba

  0
 3. flow pisze:

  jak juz wszyscy będą zapakowani w nieruchomości to pewnie sie pojawi katastralny:)

  0
 4. dynamit pisze:

  co to jest piss bo mi się kojarzy jednoznacznie z sikaniem. Michale trochę szacunku dla czytających

  0
  • Michał pisze:

   @dynamit: przykro mi ale w tym przypadku nie jestem w stanie wykrzeszać szacunku. Żyje w niemczech – znam historię i wiem jakie szkody wyrządza nacjonalizm. Jestem dosyć młody ale wiem jakie szkody dla psychiki ludzi żyjących w kraju wyrządza socjalizm. Miałbym mieć do tego nacjonalistyczno socjalistycznego tworu jakiś szacunek???? Dlaczego???

   0
   • Marek pisze:

    Bo obrażasz innych ludzi? Jest takie powiedzenie: Traktuj innych tak jak Ty sam chciałbyś być traktowany.
    Tyle w tym temacie.

    0
 5. dynamit pisze:

  Szacunek dla czytających!!!! z dużej litery i jedno s, szanuj czytających , twój stosunek do konkretnej partii mnie nie obchodzi. Ułatwiaj zycie czytającym , to co sadzisz o partiach to twój osobisty stosunek

  0
 6. Andrzej pisze:

  Niestety, Michał potwierdzasz moje odczucia, że nie ma większego wroga Polski i Polaków nad Polaka który wyemigrował.

  0

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:


Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA, WEBINARY I KONFERENCJE

Nagranie webinaru „Jak bezpiecznie i zyskownie inwestować w nieruchomości”. [LINK]

Nagranie wystąpienia Sławka Muturi w Comparic24.tv

Nagranie wystąpienia Artura Kaźmierczaka w Comparic24.tv

7.02, piątek, godz 14:00 – Artur Kaźmierczak weźmie udział w dyskusji panelowej „Potencjał inwestycyjny kamienic”, która odbędzie się w ramach Housemarket Forum Silesia w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym

24.03, wtorek, godz 9:00 – Artur Kaźmierczak weźmie udział w audycji Liberator w Radiu Dla Ciebie.

NAGRANIA OSTATNICH WEBINARÓW I PODCASTÓW:

PODCASTY

Social media:

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Drugie narodziny

Czasami się czyta opowieści o tym jak komuś udało się wyjść cało z bardzo poważnego wypadku, lub zwalczyć poważną chorobę. Bohaterowie tych opowiadań mówią o sobie, że się czują narodzeni ponownie. Czują, że los im podarował drugie życie. Często w tych opowiadaniach przewija się motyw tego, że zmieniła się ich optyka i teraz potrafią dostrzegać i cieszyć się nawet z rzeczy małych, których poprzednio nie dostrzegali żyjąc w dużym pędzie, w kieracie korporacyjnych deadline'ów, spotkań, [...]

Najnowsze komentarze

 • Sławek Muturi: Tak jak zapowiadałem, jestem już w Arabii Saudyjskiej🇸🇦. Przyleciałem tutaj ponownie przez Bejrut🇱🇧....
 • Iwona: Ja preferuję mieszkania z rynku pierwotnego. Kupiłam mieszkanie, jestem pierwszym właścicielem, co bardzo mnie...
 • Sławek Muturi: Dzięki za komplement, choć przyznam, że o tym, że poruszaliśmy w książce aspekt zdrowego odżywiania...
 • Adamski: W niektórych dużych miastach jest sporo mieszkań komunalnych do wynajęcia po stosunkowo niskich cenach ( 7...
 • Adam: Kiedyś oglądałem wywiad ze znanym guru inwestycji od nieruchomości. Nazwisko na H. Jego szkolenia to górna...
 • zdrowe-odzywianie: Książka wydaje się być rewelacyjna! Porusza wiele ciekawych spraw, a w tym zdrowe odżywianie
 • Sławek Muturi: Artur, nie wiem jak wygląda aktualny program nauczania w kenijskich szkołach ani tego jakie panują tam...
 • Sławek Muturi: Jola, moje dzieci mocno się uśmiały z mojej przygody. Oprócz typowego „Sławek, uważaj na...
 • BiL: Tomek, ja pisalem ogolnie o inflacji, Kuneg chyba tez taka ogolna inflacje miala na mysli. Z perspektywy kazdego...
 • Jan Dziekonski: Kuneg, tak, chyba się nie rozumiemy i czas zakończyć dyskusję :)
 • Artur: Sławku nie wiem gdzie to napisać , ale to dotyczy twojej ojczyzny ostatnio widziałem wywiad z Mateuszem...
 • Tomek: Bil, może my mówimy o różnych inflacjach. Ja mówię o inflacji cen mieszkań, a nie o inflacji liczonej przez...
 • Kuneg: Janku, ale chyba się nie zrozumieliśmy. :D Ja nie twierdzę, że czynsze komercyjne spadną poniżej komunalnych,...
 • Jan Dziekonski: TX – są to trochę inne produkty, ale na koniec dnia mieszkanie to mieszkanie. Większość...
 • TX: Czy mieszkania komunalne są wyposażone przez właściciela? Te, z którymi ja się zetknąłem były przez wiele lat...
 • Jan Dziekonski: Kuneg, bardzo poważnie :) właśnie sama wykazałaś mikroekonomicznie dlaczego czynsze w Polsce nie...
 • kolo: I jak się okazało cały biznes hotele4kolory to jeden wielki przekret
 • Kuneg: Janku, Ty tak na poważnie? ;) Pokaż mi duże miasto w Polsce, które od ręki przydziela takie mieszkania. Ja...
 • Kuneg: Odwiedzając na pojawiające się wątpliwości – to jest mój punkt widzenia i analiza moich poczynań. Nie...
 • Jola: Boże! Sławek co na to twoje dzieci? Jednak podróże są niebezpieczne.Lepiej trzymać się krajowych dróg i...

Najnowsze wpisy

created by Water Design