Puchar Narodów Afryki Egipt 2019

Po 2 miesiącach podróży po Afryce ??????????????????????????????????????????????oraz po 2-tygodniowych wakacjach od wakacji????????????????, dotarłem wreszcie do Egiptu ??

W piątek widziałem na żywo ceremonię oraz mecz otwarcia Egipt?? – Zimbabwe ??, a dziś zobaczę az dwa mecze (podczas PNA oba mecze danej grupy są rozgrywane na tym samym stadionie, jeden po drugim). Senegal ?? – Tanzania ?? oraz Kenia ??-Algeria ??

Teoretycznie Kenia nie ma szans z lepszą piłkarsko Alergią, ale dotychczasowe 4 mecze tego turnieju pokazały, ze słabeusze ( np Zimbabwe lub debiutujace w PNA Burundi czy Madagaskar) też grają dobrą piłkę. Mam nadzieję że Kenia nie okaże się wyjatkiem???

Organizacja turnieju dość slaba, np w piątek kupno 5 biletów na 9 meczów zajęło mi aż 6 godzin!!! System pokazywal mi ze na wczorajsze mecze w Alexandrii wszystkie bilety byly wyprzedane, a w czasie transmisji tv widać było że stadion świeci pustkami. Brakuje podstawowych informacji dla kibiców.

Na usprawiedliwienie Egiptu dodam, że dopiero w styczniu br turniej został tu przeniesiony przez CAF. Początkowo organizatorem miał być Kamerun ??. 5 miesięcy to dramatycznie mało na organizację tak dużej imprezy, po raz pierwszy z udziałem az 24 afrykańskich drużyn. Sądząc po ogromnej liczbie policjantów i ochroniarzy, Priorytetem organizatorów było bezpieczeństwo a nie komfort kibiców???

Ale nie narzekam. Ludzie są bardzo mili. Przed chwilą dostałem w hostelu darmowe bilety na dzisiejsze mecze Maroko, ale musiałem odmówić bo idę na mecz Kenii w tym samym czasie. Hostel jest bardzo fajny, czysty, mily, tani (USD 10), spotkałem tu mnóstwo ciekawych ludzi.

Wczoraj wieczorem rozmawialiśmy o świecie w gronie m.in Amerykanina kt pracował w Google (wcześniej kilka godzin wypytywał mnie o fridomię), Chińczyka, który bardzo duzo podróżuje, Hindusa kt od 32 miesięcy przemierza świat na pieszo lub na rowerze by promowac 150 rocznicę urodzin Mahatmy Gandhi oraz egipskiego recepcjonisty kt wcześniej 5 lat pracował w Arabii Saudyjskiej. Bardzo różne punkty widzenia na świat. Różne doświadczenia. Bardzo różne akcenty. Tak różne że musiałem tłumaczyć z naszego na nasze??

Trzymajcie proszę ze mną kciuki za Kenię ???

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

3 Responses

 1. Byłem na meczu Kenia ??-Algeria ??. Zgodnie z przewidywaniami, przegraliśmy 0:2. Ale przy okazji znów odkryłem Kenię na nowo.

  W książce “Moya Kenya” pisałem o tym jak odkrywałem Kenię będąc 4-latkiem, a potem znów będąc już uczniem podstawówki. Wiele odkryć poczyniłem gdy zacząłem chodzić do liceum w Kenii, a potem znów gdy po powrocie ze studiów w Polsce zacząłem w Kenii pracować.

  Myślałem, że odkryłem już wszystko gdy chowałem zmarłego w Kenii tatę. Ale okazało się, że nadal sporo odkryć przede mną.

  Podczas meczu z Algerią odkryłem, że niestety jesteśmy najsłabszym kibicami piłki nożnej ⚽️na świecie ????????

  Po straconej bramce sektor kenijski zamarł, a po drugiej kompletnie zamilkł. Próbowałem rozgrzać kibicowskiego ducha, ale bez powodzenia. Jedyne kilka osób, które przyszły mi w sukurs to byli kibice z … Ugandy?? ???

 2. Może tak samo jak w mojej “ogniowej branży” trzeba też Twoich rodaków nauczyć też kibicowania (oczywiście pozytywnego bez chuligaństwa). Najbardziej żywiołowe jest chyba w Argentynie konfetti, lawina, śpiewy szczególnie przed derbami stolicy ale czy stadiony w Kenii by to wytrzymały https://youtu.be/J2vUVemKErs?t=42

  W 46-milionowej Kenii, gdzie działa zaledwie 40 strażnic w ramach programu Polska Pomoc trwa rozbudowa Centralnego Ośrodka Szkolenia Strażackiego.
  https://www.youtube.com/watch?v=XSJ7LpFnpM0
  https://pcpm.org.pl/strazacy-w-kenii-ratuja-zycie.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.