15

09.2019

Dyskusja o REITach w ramach Property Forum 2019

autor: Artur Kaźmierczak|kategoria: Blog autorów, Inwestowanie, Inwestycje grupowe, Relacje, Wydarzenia

ilość komentarzy: 3

W ubiegłym tygodniu miałem przyjemność wziąć udział w dyskusji o REITach w ramach Property Forum 2019. W panelu zabrakło niestety przedstawicieli rządu czy giełdy, reprezentowana była tylko strona prywatna. Szkoda.

Myśląc o dyskusji miałem wrażenie, że będziemy rozmawiać o widmie – ustawa jest dyskutowana od bodaj trzech lat, w sejmie była czytana niemal rok temu i od tego czasu jest zahibernowana w komisji sejmowej. W związku z końcem kadencji jest niemal pewne, że trafi do śmietnika. Jest więc bardzo mało prawdopodobne, by REITy pojawiły się w polskim systemie prawnym przed 1 stycznia 2021 roku. Co mnie zdumiewa, biorąc pod uwagę fakt, o którym może już dzisiaj wiele osób zapomniało, mianowicie ten, że wprowadzenie REITów było wielkimi literami wypisane na sztandarach programu gospodarczego PiS, firmowanego przez obecnego premiera.

W związku z fantomową naturą REITów w Polsce trudno było dyskutować o konkretach. Głównym wnioskiem z naszej rozmowy zdaje się być: niech już będą – takie czy inne, byle by były. Aspekty takie jak regulacje odnośnie koncentracji – czy to aktywów czy to inwestorów, czy dopuszczalności działalności deweloperskiej w ramach REITu, są w tym kontekście tylko detalami.

Już po zakończeniu panelu zdałem sobie sprawę, że nie odpowiedzieliśmy w jego toku na pytanie postawione w podtytule dyskusji: czy brak REITów jest hamulcem rozwoju polskiego rynku nieruchomości. Chciałbym więc odpowiedzieć na nie tutaj. Nie, moim zdaniem nie jest. Rynek albo jest rozwinięty (np. biurowy, centrów handlowych), albo bardzo dynamicznie się rozwija (np. magazynowy) i brak REITów w niczym mu nie przeszkadza. Oczywiście nas najbardziej interesuje segment mieszkaniowy, ale i ten rozwija się dobrze. Tak więc brak REITów nie jest hamulcem. Co nie oznacza, że REITy by nie pomogły w jego szybszym rozwoju. Tak jak mogłyby pomóc w rozwoju giełdy.

I wreszcie refleksja bardziej subiektywna: co brak REITów oznacza dla Mzuri? To niejednoznaczne. Z jednej strony to brak potencjalnych, dużych Klientów. Z drugiej: brak REITów to brak potencjalnie silnej konkurencji dla naszych spółek inwestowania grupowego Mzuri CFI.

Zapraszam wszystkich Fridomiaków do dyskusji nad pytaniami i refleksjami opisanymi powyżej.

A na koniec ciekawostka: jak się dowiedziałem od prowadzącego dyskusję red. Pruska, w Finlandii jest jeden REIT. Mieszkaniowy.

0

Komentarze:

 1. Tomek pisze:

  Dla mnie, jako dla indywidualnego inwestora, REIT-y nie byyby korzystne z dwóch powodów:
  1. konkurencja – REITy mogłyby zadowolić się znacznie niższą rentownością, niż 5-6%, mogłyby nawet akceptować 3% z uwagi na masowość działania.
  2. O ile powstanie funduszy BGK spowodowało poprawę prawa najmu z punktu widzenia właścicieli, to powstanie REIT-ów mogłoby spowodować pogorszenie prawa najmu z punktu widzenia właścicieli. Ponieważ byłby to inwestor prywatny niezależny od państwa, to byłaby pokusa zepchnięcia na cały rynek najmu obowiązków socjalnych, np. wprowadzonoby maksymalne ceny najmu itp.

  1+
  • Artur Kaźmierczak pisze:

   Tomku,
   Tak zapewne REITy zadowoliłyby się niższą stopą zwrotu gotówkowego. Do zwrotu musiałyby też doliczać wzrost wartości aktywów, więc sumarycznie pokazywałyby (na rosnącym stale rynku) większy. Czy jednak byłyby konkurencją? Tylko wówczas, gdyby inwestowały w pojedyncze mieszkania (zakładam, że jak większość z nas nie posiadasz ani realistycznie nie planujesz posiadać w nieodległej przyszłości portfela budynków wielorodzinnych). A to założenie wydaje mi się bardzo mało prawdopodobne. Zakładam, że większość REITów (może poza powołanym przez Mzuri) będzie inwestować w całe budynki, najlepiej już wynajęte. A większość z z tej większości będzie chciała nabyć te budynki od deweloperów, spod igły. Nie dotyczy to oczywiście tych REITów, które powstaną, by upłynnić już posiadany portfel (np. Funduszu Mieszkań na Wynajem, PKP czy Poczty Polskiej). Tak więc nie czuję, by REITy były realną konkurencją dla inwestorów indywidualnych. No, chyba że kupią blok z 300 mieszkaniami akurat koło mieszkania jednego z nas – wówczas będziemy konkurentami o najemców.
   Nie jestem też przekonany co do drugiej obawy. Rynek jest tak wielki i tak rozdrobniony, że miną długie lata, zanim REITy (czy inni inwestorzy instytucjonalni) będą miały w nim duży udział. Dominować będą nadal indywidualni właściciele. Zatem sytuacja się nie zmieni przez wiele lat, tak więc owa pokusa, o której piszesz, też nie powinna ulec znaczącej zmianie.

   0
   • Sławek Muturi pisze:

    Mają, przykro mi z powodu problemów które Cię dotknęły. Niestety z tego co piszesz było w tym też trochę Twojej winy. Działanie „na nosa” nie wystarczy.

    Domyślam się bowiem że przed podpisaniem umowy najmu nie poprosiłaś tych osób o okazanie Ci dowodu swojego zatrudnienia i zarobków. To częsty błąd czasami skutkujacy poważnymi konsekwencjami. Osoby lub firmy typu Mzuri unikają tego typu problemów m.in. stosując profesjonalną selekcję najemców.

    Powodzenia następnym razem!!!

    1+

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:


Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA, WEBINARY I KONFERENCJE

Nagranie webinaru „Jak bezpiecznie i zyskownie inwestować w nieruchomości”. [LINK]

Nagranie wystąpienia Sławka Muturi w Comparic24.tv

Nagranie wystąpienia Artura Kaźmierczaka w Comparic24.tv

7.02, piątek, godz 14:00 – Artur Kaźmierczak weźmie udział w dyskusji panelowej „Potencjał inwestycyjny kamienic”, która odbędzie się w ramach Housemarket Forum Silesia w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym

24.03, wtorek, godz 9:00 – Artur Kaźmierczak weźmie udział w audycji Liberator w Radiu Dla Ciebie.

NAGRANIA OSTATNICH WEBINARÓW I PODCASTÓW:

PODCASTY

Social media:

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Zdeteminowani Fridomiacy – Szymon i Asia z Krakowa

Witaj Sławku, piszę do Ciebie, bo chciałem się pochwalić zrobieniem wczoraj pierwszego małego kroku w kierunku wolności finansowej. A z drugiej strony serdecznie Ci podziękować za Twój wkład w ukształtowanie procesu myślowego, który myślę, że w ostatecznym rozrachunku doprowadzi do jej osiągnięcia mnie i moją Małżonkę. Ale jak to mówią first things first - katalizatorem decyzji o rozpoczęciu inwestowania w nieruchomości na wynajem był Twój wykład w Krakowie w ramach Festiwalu Inteligencja Finansowa 2012, na [...]

Najnowsze komentarze

 • Jakub: Pozycja warta uwagi :)
 • Cerwantes: Dokładnie. Nowy model biznesowy ogłosić się ekspertem od nieruchomości, bidcoina, czy koronowirusa....
 • Sławek Muturi: Mikołaj, tym razem byłem tylko w Rijadzie i stamtąd jadę autobusem do Dubaju. Ale kilka tygodni temu...
 • Sławek Muturi: Robert, duże dzięki. Drugi egzemplarz w sam raz dla osoby, której też życzysz osiągnięcia wolności...
 • Sławek Muturi: Michał, potrójne dzięki. Za zakup. Za pozytywną recenzję. Za polecenie.
 • Mikołaj: Czy widzisz” możliwość wjechania do Mekki lub Medyny? Czy nie, gdyż tylko jest możliwość dla...
 • Robert: No właśnie – nic nie mam osobiście przeciwko temu panu i jego szkoleniom, ale samemu za udział w tym...
 • Robert: OK to kupuję dwa egzemplarze ;-)
 • Michal: Kupiona! Serdecznie polecam. Autorzy trzymają klase na najwyższym poziomie. Pozdrawiam
 • Sławek Muturi: Tak jak zapowiadałem, jestem już w Arabii Saudyjskiej🇸🇦. Przyleciałem tutaj ponownie przez Bejrut🇱🇧....
 • Iwona: Ja preferuję mieszkania z rynku pierwotnego. Kupiłam mieszkanie, jestem pierwszym właścicielem, co bardzo mnie...
 • Sławek Muturi: Dzięki za komplement, choć przyznam, że o tym, że poruszaliśmy w książce aspekt zdrowego odżywiania...
 • Adamski: W niektórych dużych miastach jest sporo mieszkań komunalnych do wynajęcia po stosunkowo niskich cenach ( 7...
 • Adam: Kiedyś oglądałem wywiad ze znanym guru inwestycji od nieruchomości. Nazwisko na H. Jego szkolenia to górna...
 • zdrowe-odzywianie: Książka wydaje się być rewelacyjna! Porusza wiele ciekawych spraw, a w tym zdrowe odżywianie
 • Sławek Muturi: Artur, nie wiem jak wygląda aktualny program nauczania w kenijskich szkołach ani tego jakie panują tam...
 • Sławek Muturi: Jola, moje dzieci mocno się uśmiały z mojej przygody. Oprócz typowego „Sławek, uważaj na...
 • BiL: Tomek, ja pisalem ogolnie o inflacji, Kuneg chyba tez taka ogolna inflacje miala na mysli. Z perspektywy kazdego...
 • Jan Dziekonski: Kuneg, tak, chyba się nie rozumiemy i czas zakończyć dyskusję :)
 • Artur: Sławku nie wiem gdzie to napisać , ale to dotyczy twojej ojczyzny ostatnio widziałem wywiad z Mateuszem...

Najnowsze wpisy

created by Water Design