08

10.2019

„Bez wizy” do USA i do … KSA

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Podróżowanie po świecie

ilość komentarzy: 2

Ostatnio jednym z dużych news’ów w polskich mediach było podpisanie przez Prezydenta USA wniosku o włączenie Polski do programu Visa Waiver, by Polacy za jakiś czas mogli podróżować do USA „bez wizy”.

Piszę w cudzysłowiu, bo program Visa Waiver nie do końca – według mnie – oznacza podróżowanie bez wizy. Po tym gdy Polska zostanie włączona do tego programu, przed każdorazowym wyjazdem do USA będziemy musieli zarejestrować się w jakimś systemie elektronicznym – wypełnić wniosek, wpłacić opłatę i czekać na potwierdzenie rejestracji. Dla mnie podróżowanie „bez wizy” to podróżowanie np. do Singapuru, Brazylii czy RPA gdzie przed wyjazdem kupuję bilet lotniczy i … już. Żadnych wniosków, opłat, potwierdzeń.

Dlatego też wcale nie ekscytuję się tą nową możliwością. Co więcej, mam zamiar dalej korzystać z mojej wizy, a po jej wygaśnięciu za około 9 lat, mam zamiar ubiegać się o kolejną. Dlaczego? Z kilku względów – mając wizę mogę podjąć decyzję o wyjeździe do USA nazajutrz (czasami mi się to zdarza, gdy np. okazuje się, że przy przelocie z jednej z wysp Karaibów na drugą, najtaniej jest polecieć przez … Miami). Rejestracja w systemie elektronicznym musi być dokonana z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem. Po drugie, jeżdżąc do USA dość często (kraj ten jak dotąd odwiedziłem ponad 80-krotnie), taniej wyjdzie jednokrotny zakup wizy na 10 lat niż każdorazowa opłata za każdorazową rejestrację. Po trzecie, jestem już przyzwyczajony do tego by wozić ze sobą stary paszport z wklejoną tam wizą USA, a o obowiązku rejestracji elektronicznej mógłbym zapomnieć.

Tak więc, cieszę się ze „zniesienia wiz”, ale tylko ze względów prestiżowych. No i być może skorzystam jeśli nagle, będąc gdzieś na drugim końcu świata, zechcę odwiedzić USA, a akurat nie będę miał przy sobie starego paszportu z wizą USA.

Dużo bardziej jestem podekscytowany tym, że niespełna dwa tygodnie temu poluzowane zostały zasady wjazdów turystycznych do KSA, czyli do … Królestwa Arabii Saudyjskiej. Dotąd można tam było pojechać jedynie w celach biznesowych, albo odwiedzin rodziny, albo – tylko dla wyznawców Islamu – w celach pielgrzymki do Mekki. W ich systemach wizowych nie została przewidziana możliwość otrzymania wizy … turystycznej:-) Od połowy września to się wreszcie zmieniło.

I bardzo się z tego cieszę. Nie dlatego, że tak często jeżdżę do Arabii Saudyjskiej (byłem tam dotychczas tylko dwa razy), ale dlatego, że brak możliwości wjazdów turystycznych bardzo mnie ograniczał. Na przykład tej zimy planuję przejazd drogą lądową z Capetown do Sydney i zastanawiałem się jak uda mi się przejechać przez KSA.

Podobnie jak w przypadku wjazdów „bezwizowych” do USA, aby uzyskać autoryzację do wjazdu na teren Arabii Saudyjskiej, trzeba będzie się zarejestrować w systemie elektronicznym. Ale możliwe jest też – ponoć – uzyskanie wizy na lądowym przejściu granicznym (z Bahrejnem lub z Emiratami) lub na jednym z międzynarodowych lotnisk.

Tak czy inaczej, paszport RP (w odróżnieniu od paszportów PRL-u) jest dziś bardzo „mocnym” paszportem – pozwala na wjazd bez wizy (lub otrzymanie wizy na miejscu, tzw Visa On Arrival) aż do około 160 ze 195 wszystkich państw świata. Jestem dumny, że mam taki paszport w kieszeni:-)

Ogólnie, jestem dumny z tego, że jestem Polakiem i dlatego zamierzam w najbliższą niedzielę pójść do lokalu wyborczego i oddać mój głos w wyborach parlamentarnych. I Ciebie zachęcam do zrobienia tego samego – zawalczmy o jak najwyższą frekwencję wyborczą!!!

0

Komentarze:

 1. ESTA pisze:

  Sławku, rejestracja w ESTA to jednorazowy wydatek kilkunastu USD a niej masz prawo do wjazdu przez 2 lata.
  Więc rejestrujesz się raz i w okresie 2 lat podróżujesz bez jakiegokolwiek zaglądania czy odnawiania.
  Ponadto, jeśli dobrze pamiętam przed jej wygaśnięciem urząd emigracyjny wysyła wiadomość na maila.
  Kolejny plus, po wylądowaniu z reguły bardzo szybka kontrola.
  Mam Irlandzki paszport i kilkukrotnie z ESTY korzystałem.

  0
  • Sławek Muturi pisze:

   ESTA, dzięki za dodatkowe info. Miałem – jak widać mylne – wrażenie, że obowiązek rejestracji dotyczy każdorazowego wjazdu. To co piszesz zmienia nieco postać rzeczy, zwłaszcza jeśli następuje mailowe przypomnienie o wygaśnięciu. Wydaje mi się, że w przypadku Australii i Kanady urzędy nie przesyłały mi takich przypomnień:-) Kolejka do kontroli paszportowej rzeczywiście bywa krótsza choć to zależy od konkretnej pory na konkretnym lotnisku i od tego ile wyląduje jednocześnie samolotów z Europy Zachodniej, Kanady (i innych krajów objętych systemem ESTA) vs rejsów z Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu oraz Ameryki Łacińskiej:-)

   0

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA, WEBINARY I KONFERENCJE

12-13 października, Warszawa, EXPO XXI – targi finansów osobistych „MoneyDays” (POST)

15 października, od godz. 17.00 –  Występ Sławka Muturi na spotkaniu regionalnym WIWN, „Życie jak Rentier przez duże R – partnerski model zarządzania biznesem” (Warszawa, „Golden Floor Tower”, ul. Chłodna 51) – POST

22 października, godz. 10.00 – Janek Dziekoński weźmie udział w dyskusji „Meandry rynku najmu” w ramach konferencji Polski Rynek Mieszkaniowy (Hilton Warsaw Hotel)

29 października, godz. 14.00 – Artur Kaźmierczak weźmie udział w dyskusji „Rynek mieszkań. Łódź – dobry adres” w ramach Property Forum Łódź (Holiday Inn Łódź)

NAGRANIA OSTATNICH WEBINARÓW I PODCASTÓW:

PODCASTY

Social media:

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Dzień Wolności Podatkowej według Fridomii

Dwa dni temu  słyszałem w Radio ZET, że jakieś dwie instytucje (m.in Centrum Adama Smith’a) spierają się o to, kiedy w Polsce w tym roku wypadnie Dzień Wolności Podatkowej (czyli dzień od którego przestajemy pracować na opłacenie podatków, a zaczynamy pracować na własną konsumpcję). Spór wynika z różnic w metodologii wyliczania tego wspaniałego wydarzenia. Istotniejsze od sporu jest to, że jedna z organizacji twierdzi, że Dzień ten wypadnie w tym roku 24 czerwca, a druga, że [...]

Najnowsze komentarze

 • Sławek Muturi: Agnes, dzięki za przypomnienie wpisu sprzed lat. To bardzo miłe. Przykro mi z powodu Twoich złych...
 • Jan Dziekonski: Tomku, chochlik internetowy spowodował, że się nie nagrało :( No cóż, przeprowadzimy jeszcze raz, ale...
 • Agnes 7: szkoda, ze na Fridomii nie pojawiaja sie juz takie wpisy. Teraz to glownie reklamy, rozumiem to, choc troche...
 • Artur Kaźmierczak: https://www.parkiet.com/Budown ictwo/310149990-Platforma-Soci alEstate-Latwiej-zainwestowac. html
 • Michał: Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
 • Mateusz: Dziękuję za odpowiedź, osobiście myślę, że tego typu ubezpieczenie to bardzo dobre rozwiązanie. Czy można...
 • Tomek: Cześć, czy będzie dostępne nagranie?
 • Artur Kaźmierczak: Panie Michale, dokładnie tak, chodzi o dotarcie do nowych inwestorów. Nic w zasadach CFI Stolica...
 • Piotr: „Teraz pomaganie jest modne, kiedyś nie było modne, było oczywiste.”- Ja jestem z tych czasów...
 • Michał: Witam Z jakiego powodu Państwo zdecydowali się na współpracę z zewnętrzną firmą crowdfundingową? Jestem...
 • Artur Kaźmierczak: https://www.rp.pl/Wynajem/3101 09919-Miasta-walcza-z-drogim-n ajmem.html Dwa komentarze ode mnie:...
 • Sławek Muturi: Piotr, listę „skróciły” w moim imieniu moje koleżanki z Mzuri i sorry, że nie doszło do...
 • Sławek Muturi: ESTA, dzięki za dodatkowe info. Miałem – jak widać mylne – wrażenie, że obowiązek...
 • Jan Dziekonski: Panie Mateuszu, ubezpieczenia OC najemcy są elementem tzw. pakietu najemcy Mzuri, które są standardem...
 • Piotr: „Na człowieka składają się wybory i okoliczności. Nikt nie ma władzy nad okolicznościami, ale każdy ma...
 • Mateusz: W webinarze było wspomniane, że najemcy przy podpisywaniu umowy najmu z Mzuri muszą dodatkowo wykupić...
 • ESTA: Sławku, rejestracja w ESTA to jednorazowy wydatek kilkunastu USD a niej masz prawo do wjazdu przez 2 lata. Więc...
 • Jan Dziekonski: AAZR – dziękuję za komentarz i z góry przepraszam, jeśli faktycznie nastąpiło niedociągnięcie z...
 • Robert: http://wyborcza.biz/biznes/7,1 47758,25260548,kokosy-w-sezoni e-ciulanie-na-rate-kredytu-...
 • AAZR: BARDZO NEGATYWNIE O MZURI – jako były najemca, gdzie Mzuri reprezentowało wynajmującego, ostrzegam przed...

Najnowsze wpisy

created by Water Design