25

10.2019

Po debacie z cyklu Inwestowanie w Nieruchomości

autor: Artur Kaźmierczak|kategoria: Blog autorów, Relacje, Wydarzenia

ilość komentarzy: 3

Miałem przyjemność uczestniczyć dzisiaj w debacie eksperckiej z cyklu Inwestowanie w Nieruchomości, z udziałem przedstawicieli największych polskich deweloperów, inwestorów czy banków i konsultantów nieruchomościowych. Gościem specjalnym debaty był p. Jacek Wojciechowicz, były wiceprezydent Warszawy,

prezes fundacji Instytut Rozwoju Warszawy. Z tej racji, obok dyskusji o perspektywach rynku nieruchomości w ogóle, więcej niż zwykle rozmawialiśmy o Warszawie.

Poniżej chciałem się podzielić garścią impresji i notatek z dzisiejszego spotkania – mam nadzieję, że choć po części będą dla Was interesujące:

 1. Według Colliers, w pierwszej połowie br, transakcje związane z tzw. aktywami alternatywnymi (mieszkania na wynajem, akademiki, domy senioralne itp) miały wartość ok. €150 mln, co stanowi 6% całości transakcji na rynku nieruchomości w Polsce. Z tego 40% (€60 mln) to jedna transakcja sprzedaży Student Depot. W toku dyskusji pojawiła się teza, że wolumen transakcji w tym segmencie nieruchomości wzrośnie znacznie w 2020 roku.
 2. Przedstawiciel PFR Nieruchomości (czyli agendy prowadzącej program Mieszkanie+ oraz Fundusz Mieszkań na Wynajem) zapewniał, że w obecnej, nowej kadencji Sejmu zostanie uchwalona ustawa o REITach. Podzielił się też ciekawostkami: PFR (Polski Fundusz Rozwoju) ma siedzibę w biurowcu należącym do kapitału koreańskiego, a PFR Nieruchomości – austriackiego :).
 3. Jeszcze o REITach – nie pamiętam niestety kto o tym mówił, ale w Czechach podobno, po wprowadzeniu REITów, udział kapitału lokalnego (czeskiego) w finansowaniu nieruchomości wzrósł z ok. 1% do bodaj 37% (nie wiem w jakim okresie).
 4. W perspektywie kilku lat można się spodziewać spadku stóp zwrotu z inwestycji w nieruchomości do poziomu poniżej 4% – jak to ma dzisiaj miejsce na przykład w Pradze. Innymi słowy: duzi inwestorzy instytucjonalni zaczną akceptować ceny nieruchomości, które wzrosną na tyle, że będą zwroty spadną poniżej owych 4%. Jest to efektem przede wszystkim postrzegania Polski jako rynku bezpiecznego, dojrzałego.
 5. Pan Jacek Wojciechowski twierdzi, że to, co się dzisiaj buduje w Warszawie (w szczególności na rynku mieszkaniowym), to efekt decyzji sprzed 4-5 lat. W jego opinii dzisiaj takie decyzje nie są podejmowane, co zaowocuje posuchą – brakiem nowych inwestycji – za kolejne parę lat.
 6. Gorącym tematem były inwestycje w condohotele. Uczestnicy szacują, że ok. 90-95% inwestycji tego typu nie będzie w stanie osiągnąć „gwarantowanych” zwrotów, zapowiadanych przy sprzedaży tych inwestycji, a duża część z nich to po prostu oszustwa. Jedynie kilka firm w Polsce wie co robi na tym rynku – ma zarówno kompetencje deweloperskie jak i operatorskie i ma szanse dać realny zwrot. Nota bene: te firmy z reguły niczego nie gwarantują. Po prostu etycznie działają.
 7. Debata zakończyła się głosowaniem w jakie klasy aktywów uczestnicy inwestowaliby w przyszłym roku,a w jakie nie. Zdecydowana większość (72%) uczestników zainwestowałaby w mieszkania. Na drugim miejscu (44%) – ku memu zdziwieniu – znalazła się ziemia, przy czym czasem chodziło o ziemię rolną a czasem pod mieszkania. Niemal trzy czwarte (znowu 72%) głosujących trzymało by się z daleka od condohoteli, a 28% od nieruchomości handlowych, w szczególności dużych centrów.
3+

Komentarze:

 1. Sławek Muturi pisze:

  Artur, dzięki za relację z tej konferencji. Cieszę się, że inwestorzy nieco się przebudzili i wreszcie przejrzeli na oczy. Przed „gwarancją zwrotu” ostrzegałem już niemal dokładnie 7 lat temu. Oto link do posta na fridomii: https://fridomia.pl/2012/11/29/gwarancja-zysku/

  Mam nadzieję, że nikt z Was nie straci swoich oszczędności z powodu nieuczciwych praktyk biznesowych.

  0
 2. Cerwantes pisze:

  Wolność finansowa w zgodzie z prawem budowlanym, to tytuł webinaru z Kacprem Kaczmariem, który odbył się 4.11.2019 r. Podważa on legalność mikrokawalerek. Zastanawiam się co wy na to ? Widzę że Mzuri oferuje nam 2-paki, gdzie powierzchnia mieszkań nie przekracza 25m2. Pan Kacper uważa że w przypadku konfliktu właściciel-najemca, ten drugi może zgłosić sprawę do Nadzoru Budowlanego ponieważ wszelkie zmiany w projekcie dotyczące wentylacji i gazu muszą mieć zgodę NB aby można było przeprowadzić legalnie remont. Przy kontroli prawdopodobnie zostanie zanegowany sposób użycia mieszkania z jednorodzinnego na mieszkanie wielorodzinne, ponieważ takie mieszkania posiadają 2 łazienki, 2 kuchnie etc. Webinar trwał ponad 2h ale wnioski ogólne były takie że przerabianie mieszkań na mikro jest nielegalne i przy małożyczliwych sąsiadach możemy spodziewać się kontroli NB. Ciekawy jestem waszych przemyśleń.

  0
  • Artur Kaźmierczak pisze:

   Cerwantes, nie znam tego webinaru, więc odniosę się przede wszystkim do Twojego wpisu. Nasi prawnicy twierdzą, że nie ma przepisów zabraniających tworzenia np. dwupaków. W szczególności nie ma przepisów mówiących o maksymalnej liczbie łazienek czy kuchni w mieszkaniu czy domu. Sam mam dwie łazienki, a moi Teściowie na przykład mają dwie kuchnie w domu (jednorodzinnym).
   Oczywiście masz rację pisząc, że nie wolno przerabiać wentylacji czy instalacji gazowej bez zgód formalnych – w naszych projektach zawsze tak jest. Odnośnie zakwestionowania przeróbek przez PINB – mieliśmy w naszych dwupakach kontrole z PINB (kojarzę takowe na Śląsku i bodaj w Łodzi, może były też inne) i PINB nie zgłosił żadnych zastrzeżeń. Bo wszystko było wykonane lege artis :)

   0

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA, WEBINARY I KONFERENCJE

23 listopada, godz. 17.00, Warszawa, Kongres XI Mieszkanicznika – Artur Kaźmierczak poprowadzi wykład „Flipowanie, krótki termin, czy klasyczny najem długoterminowy” (Airport Hotel Okęcie)

26 listopada, godz. 12.40, Warszawa, Forum Prawa Nieruchomości 2019 – Artur Kaźmierczak weźmie udział w debacie pt. „Ustawa o firmach inwestujących w najem nieruchomości” (Radisson Collection)

5 grudnia, Ożarów Mazowiecki, Kongres Związku Banków Polskich – Artur Kaźmierczak weźmie udział w jednej z dyskusji (więcej szczegółów wkrótce)

 

NAGRANIA OSTATNICH WEBINARÓW I PODCASTÓW:

PODCASTY

Social media:

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

20 najważniejszych lekcji życia

Mniej więcej taki tytuł nosi książka Hal’a Urbana, pedagoga pracującego od wielu lat z młodzieżą. Hal zauważył, że w szkołach nie uczą „o co chodzi w życiu”, co jest w nim najważniejsze. To w szkole życia uczymy się rozwijania postaw i umiejętności koniecznych do nawiązywania i podtrzymywania udanych relacji, do ustalania i osiągania osobistych celów oraz do cieszenia się poczuciem własnej wartości. A jak wygląda współczesna „szkoła życia”? Żyjemy w społeczeństwie, które stawia znak równości między majątkiem, [...]

Najnowsze komentarze

 • Artur Kaźmierczak: Cerwantes, nie znam tego webinaru, więc odniosę się przede wszystkim do Twojego wpisu. Nasi...
 • Sławek Muturi: Piotr, masz rację, dzięki za podpowiedź. Na FB, Insta też zaistnieję z większą systematycznością. Już...
 • Sławek Muturi: Sławek, dzięki za podzielenie się miłą dla moich uszu „prognozą”. Obyś się nie mylił:-) Ja...
 • Piotr: Witam Serdecznie Sławku, dalej z uporem maniaka sugeruje jednak założenia kont społecznosciowych na...
 • Sławek: Myślę że jesteśmy świadkami pięknej historii pisanej na naszych oczach a za parę „wieków” ten...
 • Cerwantes: Wolność finansowa w zgodzie z prawem budowlanym, to tytuł webinaru z Kacprem Kaczmariem, który odbył się...
 • Mikołaj: Dzięki za odpowiedź :) może to zabrzmi dziwnie ale według mnie dużo osób nie umie tak zagadywac jak ty ;)
 • Sławek Muturi: Mikołaj, o swoim stylu podróżowania już tutaj pisałem, ale pokrótce wygląda to tak 1. nie planuję, nie...
 • Mikołaj: Sławku pewnie nie odpowiesz bo za długie pytanie , ale jak ty zwiedasz na czym polega twoje podróżowanie nie...
 • Sławek Muturi: Już całkiem sporo osób obejrzało na YT na kanale „Zaprojektuj Swoje Życie” filmik z moim...
 • Sławek Muturi: Maciej, to ja dziękuję. Super pomysł Twojego programu. Będę Cię wspierał bo jestem przekonany, że...
 • Maciej Filipkowski: To był na prawdę mega wywiad! Sławku dziękuję za ta rozmowę i zapraszam w przyszłym roku na...
 • Sławek Muturi: Oto link do audycji: https://www.youtube.com/watch? v=lIpfvPUl3tI Gorąco zapraszam. Zachęcam też do...
 • Sławek Muturi: Marian, tak, znam to powiedzenie i o ile z reguły zgadzam się z przysłowiami, to akurat z tym mam...
 • Maciej: No właśnie ja wszedłem kiedyś do pokoju, gdzie było zgaszone światło i był mój znajomy Kenijczyk i właśnie...
 • Marian: Życie chcemy projektowąć, żeby czuć się bezpiecznie i harmonijnie.Niemniej pozwolę sobie zacytować klasyka:...
 • Mikołaj: Rozumiem o co chodzi ty pewnie dużo zwiedziłeś na swój sposób( w sensie to co Cię interesowało) , wiem ,że...
 • Sławek Muturi: Mikołaj, czytając Twój komentarz początkowo nie miałem zamiaru odpowiadać, bo uważam, że są różne...
 • Mikołaj: W ogóle mam problem z tym ,że Sławek i inni ludzie mówią ,że mówią w iluś językach i na różnych poziomach ,...
 • Monika: Również wysłane zaproszenie :) Pozdrawiam

Najnowsze wpisy

created by Water Design