10

11.2019

„3 down, 192 to go”, czyli pozytywny news z Fundacji Fridomia

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Fundacja Fridomia

ilość komentarzy: 8

Miło mi donieść, że dwa dni temu, w piątek, 8 listopada, pewien zaprzyjaźniony darczyńca podarował Fundacji Fridomia trzy swoje mieszkania – „na dobry start”.

Dwa z owych mieszkań znajdują się w Łodzi przy ul Więckowskiego (w większym, 75-metrowym, mieściło się kiedyś łódzkie biuro Mzuri) oraz jedno – w Katowicach przy ulicy Lisa. Owo największe mieszkanie zostanie postawione do dyspozycji jednej z organizacji pozarządowych (NGO) specjalizującej się w zapewnianiu kompleksowego wsparcia w procesie usamodzielnienia się młodych dorosłych wychowanków pieczy zastępczej. Na tym etapie, nie wiemy jeszcze z którym NGO uda nam się nawiązać współpracę, ale już wiemy, że przekazanie im (oraz wybranemu przez nich wychowankowi pieczy zastępczej) mieszkania przy ul Więckowskiego w Łodzi nastąpi prawdopodobnie na wiosnę 2020 roku (mieszkanie jest dziś wynajęte, umowa najmu kończy się w połowie lutego, a mieszkanie trzeba będzie pewnie jeszcze wyremontować, dostosować, doposażyć…)

Pozostałe dwa mieszkania będą – zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami – wynajmowane na zasadach rynkowych, po to by zarabiały na kupno kolejnych mieszkań i tym samym, by zwiększały przyszłą pulę mieszkań udostępnianych organizacjom pozarządowym i ich podopiecznym. Zamiast wesprzeć 3 wychowanków pieczy zastępczej „od razu”, wolimy początkowo wesprzeć jednego, ale po to by za ileś tam lat móc wspierać setki lub tysiące wychowanków, niż zawsze tylko 3 („bo więcej mieszkań nie mamy”)

Jak mówią Anglicy (i Kenijczycy też:-) – „3 down, 192 to go”, czyli osiągnęliśmy nieco ponad 1,5% naszego średnio-terminowego celu dobroczynnego (zbudowanie portfela 195 mieszkań). A przecież tak naprawdę nie odpaliliśmy jeszcze na dobre naszych działań projektowych (nie powstała nawet jeszcze strona www naszej Fundacji). Mam nadzieję, że później, po odpaleniu wszystkich działań, które są w naszym planie projektowym, uda nam się utrzymać dobre tempo przyrostu liczby posiadanych przez Fundację Fridomia mieszkań.

Gdybyśmy dziś poprzestali na owych 3 mieszkaniach, to przy przyjętym przez nas założeniu 1/3 mieszkań pomaga „od razu”, 2/3 wynajętych „rynkowo”, musielibyśmy czekać ok 5-6 lat na zgromadzenie się wystarczających środków na zakup czwartego mieszkania. Okres niezbędny do zakupu piątego i później szóstego, siódmego i kolejnego mieszkania byłby za każdym razem nieco krótszy, ale i tak dojście do poziomu 195 mieszkań, zajęłoby nam kilka długich … wieków!!! Z pewnością nikt z nas tego momentu by nie dożył. Dlatego też wpadliśmy na pomysł wykorzystania potencjału medialnego moich dalekich podróży do zbierania pieniędzy od ludzi (i firm) dobrej woli. W Kenii i w Anglii „charitable travel” nie jest żadną nowością. Mamy nadzieję, że nasz pomysł dodania dobroczynnego aspektu do podróży, które i tak zamierzałem odbyć pomoże w istotnym skróceniu okresu dojścia do stanu „195”.

Efekt „procentu składanego” działa – jak wiemy – w ślimaczym tempie przez pierwsze kilkanaście, kilkadziesiąt lat, i przyśpiesza do tempa bolidu F1 dopiero pod koniec drogi do celu, do stanu „195”. Czyli w ostatnim roku – dwóch latach. Będziemy apelować do ludzi dobrej woli, by pomogli nam w przeskoczeniu owych „ślimaczych” lat i w jak najszybszym osiągnięciu tempa bolidów Formuły 1:-). Każde dziś dodatkowo pozyskane M, skróci drogę o kilka, kilkanaście lat:-) Jeśli pozyskamy ich więcej droga skróci się drastycznie.

W ten sposób jest szansa, że uda nam się dojść do stanu „195” już nawet w kilka, kilkanaście lat. Osobiście chciałbym by to się wydarzyło w ciągu – najdalej – kolejnych 11 lat. Dlaczego wtedy? Bo w 2030 roku – jeśli dożyję – osiągnę oficjalny wiek emerytalny:-) Fajnie by było przejść na „oficjalną emeryturę” z poczuciem dobrze spełnionej powinności:-))) Pomożecie?

Jeśli macie dla nas jakieś pomysły, podpowiedzi, kontakty lub chcielibyście poświęcić trochę swojego czasu na pomoc nam w przygotowaniach do wydarzeń fund-raisingowych, to będę bardzo, bardzo wdzięczny za każdą podpowiedź, za każdy kontakt, za każdą formę wsparcia:-) Osobami do kontaktu są: julia, jakub i slawek (wszyscy jesteśmy dostępni pod adresem imię (małpka) fridomia.pl)

NIE ZWRACAM SIĘ do Was dzisiaj o wsparcie naszego przedsięwzięcia finansowo – na to nie jesteśmy sami jeszcze gotowi. Zwrócimy się – obiecuję:-) – gdy już będziemy przygotowani. Zresztą chcemy Wam wcześniej pokazać, że my naprawdę poważnie podchodzimy do naszego zadania i że Wasze ewentualne wsparcie finansowe nie będzie służyło mi osobiście lub osobom innym niż dorośli wychowankowie pieczy zastępczej. To jest nasza uroczysta deklaracja względem wszystkich przyszłych Darczyńców:-)

Bardzo liczę na Wasze wsparcie. Do usłyszenia wkrótce!

P.S. Po 10 latach od założenia blogu fridomia.pl, niestety nadal nie umiem zamieszczać tutaj zdjęć:-( Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcie teamu stojącego za Projektem 195 Fundacji Fridomia (m.in ww trójki, ale nie tylko), to zapraszam na moje konto na LinkedIn:-)))

1+

Komentarze:

 1. Sławek pisze:

  Myślę że jesteśmy świadkami pięknej historii pisanej na naszych oczach a za parę „wieków” ten wpis będzie wielką inspiracja dla wnuczków ludzi którym pomożesz:)
  Trzymam kciuki i deklaruję skromną cegiełkę gdy przyjdzie na to czas
  Pzdr serdecznie !!!

  0
  • Sławek Muturi pisze:

   Sławek, dzięki za podzielenie się miłą dla moich uszu „prognozą”. Obyś się nie mylił:-) Ja w każdym bądź razie dołożę wszelkich starań, by jak najszybciej dojść do naszego celu średnioterminowego, czyli do posiadania (przez Fundację Fridomia) owych 195 mieszkań. Jeśli uda nam się dojść do tego celu szybko, to potem już będzie tylko z górki.

   Dzięki za Twoją deklarację „Cegiełki” do tego projektu. Wielki Mur Chiński też składa się z pojedynczych cegiełek. A widać go ponoć nawet z kosmosu:-)))

   0
 2. Piotr pisze:

  Witam Serdecznie Sławku, dalej z uporem maniaka sugeruje jednak założenia kont społecznosciowych na instagramie i fb i umieszczenie tam tego typu informacji aby trafiały do szerszej grupy odbiorców – bez tego będzie ciężej a przecież wszyscy wiemy że, sukces jest wynikiem właściwych decyzji… Pozdrawiam serdecznie

  0
 3. Mikołaj pisze:

  Wiem ,że Sławku dosyć tanio podróżujesz :) A ile myślisz kosztowała by Cię podróż do np nw Izraela (blisko ,ale drogo) do Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Pozdrawiam :)

  0
 4. Mikołaj pisze:

  Wiem ,że Sławku dosyć tanio podróżujesz :) A ile myślisz kosztowała by Cię podróż do np nw Izraela do Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Kuwejtu do Nigerii ? Pozdrawiam :)

  0

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:


Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA, WEBINARY I KONFERENCJE

Nagranie webinaru „Jak bezpiecznie i zyskownie inwestować w nieruchomości”. [LINK]

Nagranie wystąpienia Sławka Muturi w Comparic24.tv

Nagranie wystąpienia Artura Kaźmierczaka w Comparic24.tv

7.02, piątek, godz 14:00 – Artur Kaźmierczak weźmie udział w dyskusji panelowej „Potencjał inwestycyjny kamienic”, która odbędzie się w ramach Housemarket Forum Silesia w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym

24.03, wtorek, godz 9:00 – Artur Kaźmierczak weźmie udział w audycji Liberator w Radiu Dla Ciebie.

NAGRANIA OSTATNICH WEBINARÓW I PODCASTÓW:

PODCASTY

Social media:

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Dziś do godziny 21:00, ponad 660 gości na blogu Fridomia

Ostatnio wspominałem Wam, że blog Fridomia odwiedza codziennie ponad 540 osób. Za co jestem niezmiernie wdzięczny. Ale spieszę donieść, że dziś do godz 21:00 (a wiele osób wchodzi na bloga dopiero po 21:00!) Fridomia gościła już rekordowe 660 osób! Więcej odwiedzin odnotowałem tylko raz, rok temu, w czasie trwania konkursu Blog Roku 2010. A ponieważ w tym roku Fridomia została (niesłusznie) wykluczona z konkursu Blog Roku 2011 i zauważyłem, że żadna z odwiedzających dziś bloga osób [...]

Najnowsze komentarze

 • Cerwantes: Dokładnie. Nowy model biznesowy ogłosić się ekspertem od nieruchomości, bidcoina, czy koronowirusa....
 • Sławek Muturi: Mikołaj, tym razem byłem tylko w Rijadzie i stamtąd jadę autobusem do Dubaju. Ale kilka tygodni temu...
 • Sławek Muturi: Robert, duże dzięki. Drugi egzemplarz w sam raz dla osoby, której też życzysz osiągnięcia wolności...
 • Sławek Muturi: Michał, potrójne dzięki. Za zakup. Za pozytywną recenzję. Za polecenie.
 • Mikołaj: Czy widzisz” możliwość wjechania do Mekki lub Medyny? Czy nie, gdyż tylko jest możliwość dla...
 • Robert: No właśnie – nic nie mam osobiście przeciwko temu panu i jego szkoleniom, ale samemu za udział w tym...
 • Robert: OK to kupuję dwa egzemplarze ;-)
 • Michal: Kupiona! Serdecznie polecam. Autorzy trzymają klase na najwyższym poziomie. Pozdrawiam
 • Sławek Muturi: Tak jak zapowiadałem, jestem już w Arabii Saudyjskiej🇸🇦. Przyleciałem tutaj ponownie przez Bejrut🇱🇧....
 • Iwona: Ja preferuję mieszkania z rynku pierwotnego. Kupiłam mieszkanie, jestem pierwszym właścicielem, co bardzo mnie...
 • Sławek Muturi: Dzięki za komplement, choć przyznam, że o tym, że poruszaliśmy w książce aspekt zdrowego odżywiania...
 • Adamski: W niektórych dużych miastach jest sporo mieszkań komunalnych do wynajęcia po stosunkowo niskich cenach ( 7...
 • Adam: Kiedyś oglądałem wywiad ze znanym guru inwestycji od nieruchomości. Nazwisko na H. Jego szkolenia to górna...
 • zdrowe-odzywianie: Książka wydaje się być rewelacyjna! Porusza wiele ciekawych spraw, a w tym zdrowe odżywianie
 • Sławek Muturi: Artur, nie wiem jak wygląda aktualny program nauczania w kenijskich szkołach ani tego jakie panują tam...
 • Sławek Muturi: Jola, moje dzieci mocno się uśmiały z mojej przygody. Oprócz typowego „Sławek, uważaj na...
 • BiL: Tomek, ja pisalem ogolnie o inflacji, Kuneg chyba tez taka ogolna inflacje miala na mysli. Z perspektywy kazdego...
 • Jan Dziekonski: Kuneg, tak, chyba się nie rozumiemy i czas zakończyć dyskusję :)
 • Artur: Sławku nie wiem gdzie to napisać , ale to dotyczy twojej ojczyzny ostatnio widziałem wywiad z Mateuszem...
 • Tomek: Bil, może my mówimy o różnych inflacjach. Ja mówię o inflacji cen mieszkań, a nie o inflacji liczonej przez...

Najnowsze wpisy

created by Water Design