“3 down, 192 to go”, czyli pozytywny news z Fundacji Fridomia

Miło mi donieść, że dwa dni temu, w piątek, 8 listopada, pewien zaprzyjaźniony darczyńca podarował Fundacji Fridomia trzy swoje mieszkania – “na dobry start”.

Dwa z owych mieszkań znajdują się w Łodzi przy ul Więckowskiego (w większym, 75-metrowym, mieściło się kiedyś łódzkie biuro Mzuri) oraz jedno – w Katowicach przy ulicy Lisa. Owo największe mieszkanie zostanie postawione do dyspozycji jednej z organizacji pozarządowych (NGO) specjalizującej się w zapewnianiu kompleksowego wsparcia w procesie usamodzielnienia się młodych dorosłych wychowanków pieczy zastępczej. Na tym etapie, nie wiemy jeszcze z którym NGO uda nam się nawiązać współpracę, ale już wiemy, że przekazanie im (oraz wybranemu przez nich wychowankowi pieczy zastępczej) mieszkania przy ul Więckowskiego w Łodzi nastąpi prawdopodobnie na wiosnę 2020 roku (mieszkanie jest dziś wynajęte, umowa najmu kończy się w połowie lutego, a mieszkanie trzeba będzie pewnie jeszcze wyremontować, dostosować, doposażyć…)

Pozostałe dwa mieszkania będą – zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami – wynajmowane na zasadach rynkowych, po to by zarabiały na kupno kolejnych mieszkań i tym samym, by zwiększały przyszłą pulę mieszkań udostępnianych organizacjom pozarządowym i ich podopiecznym. Zamiast wesprzeć 3 wychowanków pieczy zastępczej “od razu”, wolimy początkowo wesprzeć jednego, ale po to by za ileś tam lat móc wspierać setki lub tysiące wychowanków, niż zawsze tylko 3 (“bo więcej mieszkań nie mamy”)

Jak mówią Anglicy (i Kenijczycy też:-) – “3 down, 192 to go”, czyli osiągnęliśmy nieco ponad 1,5% naszego średnio-terminowego celu dobroczynnego (zbudowanie portfela 195 mieszkań). A przecież tak naprawdę nie odpaliliśmy jeszcze na dobre naszych działań projektowych (nie powstała nawet jeszcze strona www naszej Fundacji). Mam nadzieję, że później, po odpaleniu wszystkich działań, które są w naszym planie projektowym, uda nam się utrzymać dobre tempo przyrostu liczby posiadanych przez Fundację Fridomia mieszkań.

Gdybyśmy dziś poprzestali na owych 3 mieszkaniach, to przy przyjętym przez nas założeniu 1/3 mieszkań pomaga “od razu”, 2/3 wynajętych “rynkowo”, musielibyśmy czekać ok 5-6 lat na zgromadzenie się wystarczających środków na zakup czwartego mieszkania. Okres niezbędny do zakupu piątego i później szóstego, siódmego i kolejnego mieszkania byłby za każdym razem nieco krótszy, ale i tak dojście do poziomu 195 mieszkań, zajęłoby nam kilka długich … wieków!!! Z pewnością nikt z nas tego momentu by nie dożył. Dlatego też wpadliśmy na pomysł wykorzystania potencjału medialnego moich dalekich podróży do zbierania pieniędzy od ludzi (i firm) dobrej woli. W Kenii i w Anglii “charitable travel” nie jest żadną nowością. Mamy nadzieję, że nasz pomysł dodania dobroczynnego aspektu do podróży, które i tak zamierzałem odbyć pomoże w istotnym skróceniu okresu dojścia do stanu “195”.

Efekt “procentu składanego” działa – jak wiemy – w ślimaczym tempie przez pierwsze kilkanaście, kilkadziesiąt lat, i przyśpiesza do tempa bolidu F1 dopiero pod koniec drogi do celu, do stanu “195”. Czyli w ostatnim roku – dwóch latach. Będziemy apelować do ludzi dobrej woli, by pomogli nam w przeskoczeniu owych “ślimaczych” lat i w jak najszybszym osiągnięciu tempa bolidów Formuły 1:-). Każde dziś dodatkowo pozyskane M, skróci drogę o kilka, kilkanaście lat:-) Jeśli pozyskamy ich więcej droga skróci się drastycznie.

W ten sposób jest szansa, że uda nam się dojść do stanu “195” już nawet w kilka, kilkanaście lat. Osobiście chciałbym by to się wydarzyło w ciągu – najdalej – kolejnych 11 lat. Dlaczego wtedy? Bo w 2030 roku – jeśli dożyję – osiągnę oficjalny wiek emerytalny:-) Fajnie by było przejść na “oficjalną emeryturę” z poczuciem dobrze spełnionej powinności:-))) Pomożecie?

Jeśli macie dla nas jakieś pomysły, podpowiedzi, kontakty lub chcielibyście poświęcić trochę swojego czasu na pomoc nam w przygotowaniach do wydarzeń fund-raisingowych, to będę bardzo, bardzo wdzięczny za każdą podpowiedź, za każdy kontakt, za każdą formę wsparcia:-) Osobami do kontaktu są: julia, jakub i slawek (wszyscy jesteśmy dostępni pod adresem imię (małpka) fridomia.pl)

NIE ZWRACAM SIĘ do Was dzisiaj o wsparcie naszego przedsięwzięcia finansowo – na to nie jesteśmy sami jeszcze gotowi. Zwrócimy się – obiecuję:-) – gdy już będziemy przygotowani. Zresztą chcemy Wam wcześniej pokazać, że my naprawdę poważnie podchodzimy do naszego zadania i że Wasze ewentualne wsparcie finansowe nie będzie służyło mi osobiście lub osobom innym niż dorośli wychowankowie pieczy zastępczej. To jest nasza uroczysta deklaracja względem wszystkich przyszłych Darczyńców:-)

Bardzo liczę na Wasze wsparcie. Do usłyszenia wkrótce!

P.S. Po 10 latach od założenia blogu fridomia.pl, niestety nadal nie umiem zamieszczać tutaj zdjęć:-( Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcie teamu stojącego za Projektem 195 Fundacji Fridomia (m.in ww trójki, ale nie tylko), to zapraszam na moje konto na LinkedIn:-)))

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

8 Responses

 1. Myślę że jesteśmy świadkami pięknej historii pisanej na naszych oczach a za parę “wieków” ten wpis będzie wielką inspiracja dla wnuczków ludzi którym pomożesz:)
  Trzymam kciuki i deklaruję skromną cegiełkę gdy przyjdzie na to czas
  Pzdr serdecznie !!!

  1. Sławek, dzięki za podzielenie się miłą dla moich uszu “prognozą”. Obyś się nie mylił:-) Ja w każdym bądź razie dołożę wszelkich starań, by jak najszybciej dojść do naszego celu średnioterminowego, czyli do posiadania (przez Fundację Fridomia) owych 195 mieszkań. Jeśli uda nam się dojść do tego celu szybko, to potem już będzie tylko z górki.

   Dzięki za Twoją deklarację “Cegiełki” do tego projektu. Wielki Mur Chiński też składa się z pojedynczych cegiełek. A widać go ponoć nawet z kosmosu:-)))

 2. Witam Serdecznie Sławku, dalej z uporem maniaka sugeruje jednak założenia kont społecznosciowych na instagramie i fb i umieszczenie tam tego typu informacji aby trafiały do szerszej grupy odbiorców – bez tego będzie ciężej a przecież wszyscy wiemy że, sukces jest wynikiem właściwych decyzji… Pozdrawiam serdecznie

 3. Wiem ,że Sławku dosyć tanio podróżujesz :) A ile myślisz kosztowała by Cię podróż do np nw Izraela (blisko ,ale drogo) do Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Pozdrawiam :)

 4. Wiem ,że Sławku dosyć tanio podróżujesz :) A ile myślisz kosztowała by Cię podróż do np nw Izraela do Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Kuwejtu do Nigerii ? Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.