10

11.2019

„3 down, 192 to go”, czyli pozytywny news z Fundacji Fridomia

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Fundacja Fridomia

ilość komentarzy: 8

Miło mi donieść, że dwa dni temu, w piątek, 8 listopada, pewien zaprzyjaźniony darczyńca podarował Fundacji Fridomia trzy swoje mieszkania – „na dobry start”.

Dwa z owych mieszkań znajdują się w Łodzi przy ul Więckowskiego (w większym, 75-metrowym, mieściło się kiedyś łódzkie biuro Mzuri) oraz jedno – w Katowicach przy ulicy Lisa. Owo największe mieszkanie zostanie postawione do dyspozycji jednej z organizacji pozarządowych (NGO) specjalizującej się w zapewnianiu kompleksowego wsparcia w procesie usamodzielnienia się młodych dorosłych wychowanków pieczy zastępczej. Na tym etapie, nie wiemy jeszcze z którym NGO uda nam się nawiązać współpracę, ale już wiemy, że przekazanie im (oraz wybranemu przez nich wychowankowi pieczy zastępczej) mieszkania przy ul Więckowskiego w Łodzi nastąpi prawdopodobnie na wiosnę 2020 roku (mieszkanie jest dziś wynajęte, umowa najmu kończy się w połowie lutego, a mieszkanie trzeba będzie pewnie jeszcze wyremontować, dostosować, doposażyć…)

Pozostałe dwa mieszkania będą – zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami – wynajmowane na zasadach rynkowych, po to by zarabiały na kupno kolejnych mieszkań i tym samym, by zwiększały przyszłą pulę mieszkań udostępnianych organizacjom pozarządowym i ich podopiecznym. Zamiast wesprzeć 3 wychowanków pieczy zastępczej „od razu”, wolimy początkowo wesprzeć jednego, ale po to by za ileś tam lat móc wspierać setki lub tysiące wychowanków, niż zawsze tylko 3 („bo więcej mieszkań nie mamy”)

Jak mówią Anglicy (i Kenijczycy też:-) – „3 down, 192 to go”, czyli osiągnęliśmy nieco ponad 1,5% naszego średnio-terminowego celu dobroczynnego (zbudowanie portfela 195 mieszkań). A przecież tak naprawdę nie odpaliliśmy jeszcze na dobre naszych działań projektowych (nie powstała nawet jeszcze strona www naszej Fundacji). Mam nadzieję, że później, po odpaleniu wszystkich działań, które są w naszym planie projektowym, uda nam się utrzymać dobre tempo przyrostu liczby posiadanych przez Fundację Fridomia mieszkań.

Gdybyśmy dziś poprzestali na owych 3 mieszkaniach, to przy przyjętym przez nas założeniu 1/3 mieszkań pomaga „od razu”, 2/3 wynajętych „rynkowo”, musielibyśmy czekać ok 5-6 lat na zgromadzenie się wystarczających środków na zakup czwartego mieszkania. Okres niezbędny do zakupu piątego i później szóstego, siódmego i kolejnego mieszkania byłby za każdym razem nieco krótszy, ale i tak dojście do poziomu 195 mieszkań, zajęłoby nam kilka długich … wieków!!! Z pewnością nikt z nas tego momentu by nie dożył. Dlatego też wpadliśmy na pomysł wykorzystania potencjału medialnego moich dalekich podróży do zbierania pieniędzy od ludzi (i firm) dobrej woli. W Kenii i w Anglii „charitable travel” nie jest żadną nowością. Mamy nadzieję, że nasz pomysł dodania dobroczynnego aspektu do podróży, które i tak zamierzałem odbyć pomoże w istotnym skróceniu okresu dojścia do stanu „195”.

Efekt „procentu składanego” działa – jak wiemy – w ślimaczym tempie przez pierwsze kilkanaście, kilkadziesiąt lat, i przyśpiesza do tempa bolidu F1 dopiero pod koniec drogi do celu, do stanu „195”. Czyli w ostatnim roku – dwóch latach. Będziemy apelować do ludzi dobrej woli, by pomogli nam w przeskoczeniu owych „ślimaczych” lat i w jak najszybszym osiągnięciu tempa bolidów Formuły 1:-). Każde dziś dodatkowo pozyskane M, skróci drogę o kilka, kilkanaście lat:-) Jeśli pozyskamy ich więcej droga skróci się drastycznie.

W ten sposób jest szansa, że uda nam się dojść do stanu „195” już nawet w kilka, kilkanaście lat. Osobiście chciałbym by to się wydarzyło w ciągu – najdalej – kolejnych 11 lat. Dlaczego wtedy? Bo w 2030 roku – jeśli dożyję – osiągnę oficjalny wiek emerytalny:-) Fajnie by było przejść na „oficjalną emeryturę” z poczuciem dobrze spełnionej powinności:-))) Pomożecie?

Jeśli macie dla nas jakieś pomysły, podpowiedzi, kontakty lub chcielibyście poświęcić trochę swojego czasu na pomoc nam w przygotowaniach do wydarzeń fund-raisingowych, to będę bardzo, bardzo wdzięczny za każdą podpowiedź, za każdy kontakt, za każdą formę wsparcia:-) Osobami do kontaktu są: julia, jakub i slawek (wszyscy jesteśmy dostępni pod adresem imię (małpka) fridomia.pl)

NIE ZWRACAM SIĘ do Was dzisiaj o wsparcie naszego przedsięwzięcia finansowo – na to nie jesteśmy sami jeszcze gotowi. Zwrócimy się – obiecuję:-) – gdy już będziemy przygotowani. Zresztą chcemy Wam wcześniej pokazać, że my naprawdę poważnie podchodzimy do naszego zadania i że Wasze ewentualne wsparcie finansowe nie będzie służyło mi osobiście lub osobom innym niż dorośli wychowankowie pieczy zastępczej. To jest nasza uroczysta deklaracja względem wszystkich przyszłych Darczyńców:-)

Bardzo liczę na Wasze wsparcie. Do usłyszenia wkrótce!

P.S. Po 10 latach od założenia blogu fridomia.pl, niestety nadal nie umiem zamieszczać tutaj zdjęć:-( Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcie teamu stojącego za Projektem 195 Fundacji Fridomia (m.in ww trójki, ale nie tylko), to zapraszam na moje konto na LinkedIn:-)))

1+

Komentarze:

 1. Sławek pisze:

  Myślę że jesteśmy świadkami pięknej historii pisanej na naszych oczach a za parę „wieków” ten wpis będzie wielką inspiracja dla wnuczków ludzi którym pomożesz:)
  Trzymam kciuki i deklaruję skromną cegiełkę gdy przyjdzie na to czas
  Pzdr serdecznie !!!

  0
  • Sławek Muturi pisze:

   Sławek, dzięki za podzielenie się miłą dla moich uszu „prognozą”. Obyś się nie mylił:-) Ja w każdym bądź razie dołożę wszelkich starań, by jak najszybciej dojść do naszego celu średnioterminowego, czyli do posiadania (przez Fundację Fridomia) owych 195 mieszkań. Jeśli uda nam się dojść do tego celu szybko, to potem już będzie tylko z górki.

   Dzięki za Twoją deklarację „Cegiełki” do tego projektu. Wielki Mur Chiński też składa się z pojedynczych cegiełek. A widać go ponoć nawet z kosmosu:-)))

   0
 2. Piotr pisze:

  Witam Serdecznie Sławku, dalej z uporem maniaka sugeruje jednak założenia kont społecznosciowych na instagramie i fb i umieszczenie tam tego typu informacji aby trafiały do szerszej grupy odbiorców – bez tego będzie ciężej a przecież wszyscy wiemy że, sukces jest wynikiem właściwych decyzji… Pozdrawiam serdecznie

  0
 3. Mikołaj pisze:

  Wiem ,że Sławku dosyć tanio podróżujesz :) A ile myślisz kosztowała by Cię podróż do np nw Izraela (blisko ,ale drogo) do Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Pozdrawiam :)

  0
 4. Mikołaj pisze:

  Wiem ,że Sławku dosyć tanio podróżujesz :) A ile myślisz kosztowała by Cię podróż do np nw Izraela do Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Kuwejtu do Nigerii ? Pozdrawiam :)

  0

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA, WEBINARY I KONFERENCJE

10 grudnia, wtorek, 18:00, ClickMeeting – webinar, Janek Dziekoński opowie „czy to dobry moment na inwestowanie w nieruchomości, czy czeka nas kryzys – 3. kwartał 2019”. LINK DO NAGRANIA 

 

NAGRANIA OSTATNICH WEBINARÓW I PODCASTÓW:

PODCASTY

Social media:

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Le Figaro: średnie ceny mieszkań wzrosły 22-krotnie !!!

We wczorajszym numerze francuskiego Le Figaro (5 października 2010 roku) ukazał się artykuł poświęcony średnim kosztom kredytów hipotecznych we Francji na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Otóż okazuje się, że według badań Credit Logement/CSA  we wrześniu średni koszt wynosi 3,3%, a więc istotnie mniej niż 5,15% w grudniu 2008 roku i są obecnie najniższe od .... 65 lat!!! W sierpniu br średnia stawka wynosiła 3,4%. Miesięczna rata spłacana przez kredytobiorców jest obecnie ok 10% niższa niż przy kredycie [...]

Najnowsze komentarze

 • Jowita: Witam, wlasnie skonczylam czytac ksiazke. Bardzo praktyczna wiedza, idealna dla osob poczatkujacych (ale nie...
 • Konrad: Masz dużo szczęścia do wyjątkowo sprawnej spółdzielni! Ja złożyłem wniosek w październiku 2018 i właśnie mnie...
 • małgorzata: witam czy ktoś wie ile czasu ma spółdzielnia na przekształcenie mnie zwodzą 7 miesięcy?
 • Jan Dziekonski: Ad. PS. zgadzam się w 100%! Dlatego skończyłem niedawno „Inteligentnego Inwestora”,...
 • Michał: Witam Dziękuję za podpowiedź i czekam na jak zawsze dokładną analizę. Zdaje sobie sprawę, że trader21 to...
 • Sławek Muturi: Jeszcze jeden wątek który poruszyłes. Tuż przed moim wyjazdem do Afryki mieliśmy status projektu...
 • Sławek Muturi: Krystian Podhale, ogromne dzięki za wielowatkowa deklaracje wsparcia oraz za kilka dobrych pomysłów....
 • Sławek Muturi: Bartosz vF, ogromne dzięki. To dużo dla mnie znaczy. Jestem bardzo wdzięczny. Fundacja Fridomia ma też...
 • Jan Dziekonski: Panie Michale, postaram się odnieść do tego artykułu =) Zresztą trochę zmieniam formę webinaru, bo...
 • Jan Dziekonski: Będzie nagrywany i wrzucimy go na YouTube Mzuri – bez obaw =)
 • Konkret: Kolejny artykuł w temacie najmu krótkoterminowego: https://wyborcza.pl/7,15628...
 • Krystian Podhale: Sławku jak zwykle „odjechany na maxa pomysł” z FF, z 195/365, oraz z Harambee:)...
 • Przemysław: Czy webinar będzie można obejrzeć w innym terminie? Innymi słowy – czy będzie nagrywany? Pracuję w...
 • Bartosz vF.: Sławek, Sorry za brak kontaktu, nie przeglądałem po prostu fridomii :) Zgodnie w wcześniejszą deklaracją...
 • Bartosz vF.: A ja proszę o : – Zmiany na rynku najmu w ostatnim roku, czy również obserwujecie spadek popytu w...
 • Michał: Witam Panie Janie Mam pytanie o analizy. Ostatnio natchnąłem się na taką analizę: https://independenttrader...
 • Jan Dziekonski: Agnes – agresywne – takie na których możemy łatwo stracić lub się zablokować na lata z...
 • Jan Dziekonski: Agnes – przekazuję odpowiedź od Marii, która ma trochę doświadczeń (zarządza ok. 5.500...
 • Jan Dziekonski: Mateusz – jak to gdzie? W Mzuri ;) Opowiemy trochę o kuchni =)
 • Mateusz: Będę czekał :) W webinarze o kamienicach można by jeszcze wspomnieć gdzie w ogóle szukać ofert sprzedaży,...

Najnowsze wpisy

created by Water Design