Dowiedz się co się dzieje na rynku najmu – raport Mzuri już gotowy!

Od dzisiaj na stronie sklepu Mzuri możecie zakupić pierwszą edycję raportu „Mieszkania w czasach zarazy”.

Opracowanie składa się z trzech części. Pierwszą stanowi opis aktualnego stanu rynku mieszkań na wynajem pod wpływem epidemii, sporządzony na bazie analizy danych z niemal 6000 mieszkań, którymi zarządza Mzuri. Staramy się przy tym patrzeć na rynek wielowymiarowo – zarówno jeśli chodzi o najem długoterminowy – na którym, w naturalny sposób się koncentrujemy, jak i krótkoterminowy czy flipping. Komentujemy także sytuację w remontach czy w obszarze kredytów hipotecznych.

W drugiej części snujemy rozważania odnośnie możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji makroekonomicznej i jej wpływu na mieszkania na wynajem. Zbudowaliśmy trzy scenariusze i dla każdego z nich opisujemy prawdopodobny wpływ na czynsze najmu, ceny mieszkań, poziom pustostanów, windykację itd.

Wreszcie trzecia część raportu stanowi zbiór praktycznych rad dla właścicieli mieszkań na wynajem oraz dla inwestorów rozważających wejście na ten rynek.

„Mieszkania w czasach zarazy” będą okresowo – co dwa miesiące – aktualizowane, zarówno jeśli chodzi o opis wpływu koronawirusa na rynek, jak i scenariusze rozwoju sytuacji i porady.

Jednorazowy zakup raportu to wydatek rzędu 99 zł – a więc równowartość czynszu za najem mniej więcej przeciętnego mieszkania przez dwa dni. Jesteśmy przekonani, że wydatek rzędu 1/15 przeciętnego dochodu z najmu jednego mieszkania jest niewielki w relacji do wartości treści zawartych w tym raporcie. Możecie też zakupić subskrypcję na co dwumiesięczne aktualizacje raportu – za 199 zł. Tym samym kupujecie jeden raport za niecałe 40 zł, a więc ze zniżką o prawie 60%. Warto!

Przeczytawszy raport możecie go skomentować pod tym wpisem. Zachęcam także do zadawania pytań i sugerowania uzupełnień. Pomoże to nam udoskonalić kolejną edycję.

Dla przypomnienia – raport możesz kupić tutaj

Satysfakcjonującej lektury!

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

7 Responses

  1. BiL,
   Garścią danych dzielimy się nieodpłatnie:
   – przez pierwszych 10 dni kwietnia zebraliśmy 83 proc. należnego czynszu wobec 87,5 proc. w tym samym okresie marca,
   – 8% procent najemców poprosiło o działania pomocowe o wartości stanowiącej 0,6 proc. wartości całego należnego czynszu za kwiecień,
   – czynsze spadły tylko w centralnych dzielnicach Krakowa, Warszawy i Gdańska.
   – pustostany wzrosły z ok. 6% w kwietniu 2019 i w marcu 2020 do 7,1% w dniu 10 kwietnia br.
   Reszta danych wymaga już zakupu raportu :)
   99 zł za pojedyncze wydanie czy 199 zł za pięć, aktualizowanych co dwa miesiące wydań, to chyba nie zbyt wysoka cena za taką dawkę wiedzy? To tylko równowartość dwóch / czterech dni najmu przeciętnego mieszkania! Zachęcam więc Ciebie i innych Fridomiaków do zakupu. Samemu, bez liczenia na to, że inni zakupili i podzielą się treścią, nad którą pracowaliśmy długimi godzinami :)

  2. BiL, raport powstał jako odpowiedź na pytania, które nam zadawali ludzie dzwoniąc do nas każdego dnia. Każda z moich rozmów trwała przeciętnie godzinę, bo inwestorzy oraz właściciele mieszkań mają wiele wątpliwości w dobie kryzysu, który może wywołać wybór takiej, a nie innej metody walki z epidemią koronawirusa. Postanowiliśmy stworzyć zbiorczy raport i potem go uaktualniać.

   Czy naprawdę uważasz, że my mamy obowiązek publicznie dzielić się naszymi danymi, a Ty masz prawo otrzymywać je za darmo pomimo tego, że przygotowanie kilku 50-stronicowych raportów zajmie setki godzin najbardziej doświadczonych członków zarządu Mzuri?

   1. Artur, Slawek – dzieki za odpowiedz. Mojemu komentarzowi nie przyswiecala intencja pozbawienia was zyskow z pracy wlozonej w raport, tylko rozkrecenie rozmowy bo nikt sie nie wypowiedzial.

    Sluchalem ostatniego waszego webinaru i bylo w nim sporo na temat Covid, ogolna sytuacja w waszym portfolio wygladala natomiast calkiem dobrze. Wiec doszedlem do wniosku, ze to wy musicie tak umiejetnie znajdowac dobrych najemcow, bo sporo znajomych inwesujacych w PL z ktorymi rozmawialem ostatnio, albo ma pecha, lub po prostu nie posiada tej cennej umiejetnosci.

    1. BiL, myślę, że różnica może wynikać z kilku rzeczy:
     1) jeśli ktoś ma 3 mieszkania, to jedno nie wynajęte oznacza spadek jego przychodów aż o 33%, dwa – to już spadek o 67%. Mzuri ma w tej chwili niewynajętych ok 300 mieszkań (w tym nowoprzejęte), ale to “tylko” 5% całości przychodów. Dzięki tej różnicy skali szybciej widzimy jakieś rynkowe trendy, łatwiej jest się nam załapać na jakąś falę wzrostową
     2) jeśli ktoś ma 3 mieszkania to średnio szuka najemcy raz na pół roku; specjaliści Mzuri średnio wynajmują po 8-10 mieszkań dziennie (poza sezonem, bo w sezonie oczywiście jeszcze więcej) – to też pozwala zdobyć wiedzę, doskonalić procedury, nabierać doświadczenia w selekcji najemców. Poza tym specjaliści Mzuri regularnie dzielą się pomiędzy sobą doświadczeniami – gdy jeden napotyka jakiś problem, z którym nie umie sobie poradzić, to ma przełożonego oraz koleżanki i kolegów, którzy podpowiedzą mu szereg rozwiązań.
     3) jeśli ktoś ogłasza tylko jedno mieszkanie i nikt nie dzwoni, to zaczyna się zastanawiać dlaczego – “może to kwestia długiego weekendu?” – myśli. Mzuri widzi, że na jedno ogłoszenie przychodzi kilkanaście telefonów, a na drugie – ani jednego i wiadomo, że to z pewnością nie z powodu “długiego weekendu”
     4) jeśli ktoś ma 3 M i dwóch najemców poprosi go o zniżkę, to panikuje i tej zniżki udziela – “bo taka jest sytuacja na rynku”; Mzuri otrzymując prośby po pierwsze widzi ile ich jest (jaka jest skala zjawiska), a po drugie stara się każdą prośbę dogłębnie przeanalizować, zweryfikować i często okazuje się, że nie ma obiektywnego uzasadnienia dla obniżki
     5) kiedyś w jednym z amerykańskich poradników, który czytałem wiele lat temu, radzono właścicielom domów by prezentując dom zainteresowanej osobie udawali, że są przedstawicielami firmy zarządzającej najmem – ponoć najemcy czują większy respekt przed firmą niż przed indywidualnym Smith’em. I pewnie coś w tym jest:-)

     Różnica jest mniej więcej taka jak pomiędzy mechanikiem samochodowym działającym hobbystycznie, po godzinach, w weekendy, a siecią serwisów mechaniki samochodowej. Zdarzy się, że pojedynczy mechanik poradzi sobie lepiej z jakąś naprawą. Ale z drugiej strony, ryzyko, że coś schrzani jest większe. Dodatkowo, z pewnością nie dostrzeże – jako pierwszy – zmian na rynku napraw:-)

 1. Ciekawe, dla porównania inwestuję grupowo w UK, w jednej z większych grup crowdfundingowych. Ich podejście było i jest dużo ostrzejsze. Wstrzymanie wypłat czynszów przez 3 miesiące dla inwestorów, i utworzenie z nich rezerwy strategicznej. Ostrzeżenie że wszystkie projekty się przedłuża, a wypłaty z tych dobiegających końca są zagrożone w założonej wysokości. Natomiast dalej są pobierane opłaty za zarządzanie, i one generują dług na rachunku inwestora. Jak Mzuri sobie poradzi bez strat, to czapki z głów!

  1. tomtor – dzięki za feedback! My też nie spodziewamy się, że skutki ekonomiczne walki z epidemią ominą Mzuri i spółki Mzuri CFI. Jako odpowiadający za ten segment od razu po wprowadzeniu polskiego lock-downu zrobiłem z zespołem przegląd strategiczny sytuacji spółek, komunikując to też inwestorom (ostatnia komunikacja była tuż przed świętami).

   W skrócie – Na razie nie widzimy kryzysu i ryzyk płynnościowych, czy też wpływu na planowane wyniki, nie mniej największe ryzyko to opóźnienia w projektach deweloperskich – zależnie na którym były one etapie (uzyskanie PnB, budowa, uzyskanie PnU, sprzedaż) obecnie antycypowane opóźnienia to ok. 1-2 miesiące względem przed-koronowych planów. Więc nie ma jest to katastrofa, nie mniej dmucham na zimne i przygotowuję dla spółek alternatywne plany jak np. wcześniej wypłacić kapitał, czy jak zmienić ich formułę. Nie ma co się poddawać =)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.