[02] Macierz wolności finansowej – podcast Natalia Muturi

Posłuchaj drugiego odcinka podcastu na:

 

 

Skoro już wiemy dlaczego inwestowanie jest ważne dla kobiet (Zobacz  poprzedni podcast), to dziś przejdziemy do kolejnego kroku czyli do zorientowania się jak wygląda nasza obecna sytuacja finansowa. Specjalnie dla Was opracowałam macierz wolności finansowej i przyznam trochę nieskromnie, że jestem z niej zadowolona, ale to jest dopiero pierwszy szkic i jestem pewna, że dzięki Waszym uwagom będę mogła ją jeszcze dopracować. Więc proszę – bądźcie krytyczne 😉

 

 

Macierz składa się z dwóch osi:

 • Pionowa oś określa spektrum niezależności finansowej: po jednej stronie mamy pełną niezależność finansową czyli korzystanie ze swoich własnych pieniędzy, a po drugiej zależność finansową od kogoś czyli korzystanie z czyichś pieniędzy.

 

Świat nie jest jednak jednowymiarowy. Co nam po niezależności finansowej jeśli nie czujemy się bezpieczne fnansowo?

 

 • Do osi niezależności dołożyłam drugą oś, po której będziemy się poruszać wzdłuż stopnia bezpieczeństwa finansowego. Po jednej stronie spektrum jest stuprocentowe bezpieczeństwo finansowe, a po przeciwnej zupełny brak zabezpieczenia finansowego.

 

 

Czyli podsumowując na tej matrycy poruszamy się po osiach:

 • Pierwsza oś: niezależna albo zależna
 • Druga oś: zabezpieczona albo niezabezpieczona finansowo

 

 

W podkaście przeprowadzam Was przez 4 kwadranty tej macierzy i pytania, które warto sobie zadać to:

 • w którym kwadrancie jesteś w tym momencie?
 • w którym kwadrancie chciałabyś się znaleźć?

 

 

1.PODOPIECZNY

Do tej grupy należą dzieci. Ich podstawowe potrzeby życiowe takie jak dach nad głową, jedzenie i dostęp do edukacji są zaspokajane przez rodziców lub opiekunów prawnych. Dzieci powinny czuć się bezpiecznie finansowo i mają prawo być w 100% zależne, a rodzice powinni być za nie w 100% odpowiedzialni finansowo.

Dzieci z wiekiem zdobywają niezależność. W podkaście mówię o pojęciach takich jak: bamboccioni, parasite single, kidult, boomerang kids i twixters. Kluczowym momentem ich życia jest wybór ścieżki życiowej.

Czy pójdą trudniejszą ścieżką wymagającą wysiłku, zawalczą o swoją niezależnosć finansową i przesuną się do kwadrantu PRACOWNIKA czy zadowolą się zależnością finansową i trafią do kwadrantu BIORCY?

 

 

2.BIORCA

Tę grupę cechuje brak bezpieczeństwa finansowego (brak oszczędności i inwestycji) i zależność finansowa (od państwa lub od kogoś)

 

Do tej grupy możemy zaliczyć: 

 •  Osoby utrzymywane przez partnerów
 • W tym hipergamia (związanie się z kimś o wyższym statusie społecznym i materialnym w celu poprawienia swojej sytuacji finansowej)
 • Osoby bezrobotne
 • Osoby utrzymujące się z alimentów
 • Emeryci utrzymujący się ze świadczeń z ZUS (uwaga: nie każdy! Dotyczy osób bez dodatkowych źródeł dochodów)
 • Kidulci utrzymywani przez rodziców po zakończeniu edukacji

 

Ważna kwestia: jeśli jesteś w kwadrancie BIORCY to możesz poprawić swoją sytuację poprzez budowanie swojej niezależności finansowej czyli zarabiając samemu na własne potrzeby.

 

3.PRACOWNIK

Ta grupa cechuje się niezależnością finansową (sami zarabiają na swoje potrzeby) i brakiem bezpieczeństwa finansowego (brak oszczędności i inwestycji)

Znajdują się tu osoby niezależne finansowo czyli utrzymujące się z własnej pracy, ale nieposiadające zabezpieczenia finansowego w formie kapiatłu. Mimo tego, że nazwałam osoby w tej grupie „pracownikami” to zaliczam do nich nie tylko osoby pracujące na etacie, ale także samozatrudnionych i prowadzących firmy.

W Polce do tej grupy należy ponad 17 mln osób. Bezpieczeństwo finansowe PRACOWNIKÓW nie zależy od wysokości zarobków tylko od ilości źródeł dodatkowych dochodów pasywnych. Im jest ich więcej tym bardziej ta osoba przesuwa się w kierunku kwadrantu RENTIERA.

 

 

4.RENTIER

Nieliczni docierają do czwartego kwadrantu i zostają RENTIERAMI. Rentier to ktoś kto może zrezygnować z aktywności zawodowej i utrzymywać się w pełni z dochodów pasywnych płynących z posiadanego kapitału: nieruchomości, dywidend i odsetek od papierów wartościowych.

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

2 Responses

  1. Jitrack, dzięki. Masz rację – pewnie w rodzinie królewskiej jest to dominująca ścieżka rozwoju finansowego:-)

   Ale to jednak margines, tak samo jak ktoś kto – odwrotnie – z Rentiera staje się Podopiecznym swoich dzieci np w wyniku przegrania całego swojego majątku w kasynie, postradania zmysłów i ubezwłasnowolnienia. Biorca też mógłby stać się nagle Rentierem np w wyniku odziedziczenia dużego spadku lub trafienia kumulacji w totka. Ale z moich obserwacji życiowych wynika, że taka osoba – bez wypracowania sobie nawyku życia PONIŻEJ swoich możliwości finansowych – dość szybko wróciłaby do swojej poprzedniej sytuacji finansowej:-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.