Dzień Wolności Finansowej – dołącz do akcji #NieCzekamNaZUS

Dzień Wolności Finansowej

Jak wiecie, już od kilku lat próbuję ogłosić 29 maja Dniem Wolności Finansowej. Chodzi o to, by wzorem innych “świąt nietypowych”, stworzyć – raz w roku – pretekst do szerszych rozmów nt. tego czym jest wolność finansowa, czym różni  się od bogacenia się i jak można ją budować. W tym roku postanowiliśmy stworzyć logo 29 Maja oraz hashtag “NieCzekamNaZUS, który – mamy nadzieję – ułatwi dotarcie do większej liczby osób z tą inicjatywą. Liczymy również na Twoje wsparcie:-)

Wydrukuj proszę załączony plakat, zrób sobie z nim zdjęcie na tle jakiejś atrakcji turystycznej miasta, w którym mieszkasz, wrzuć fotki na swoje social media i otaguj mnie lub Natalię Muturi oraz dopisz hasztagi #NieCzekamNaZUS, #DzieńWolnościFinansowej. Otrzymaliśmy już zdjęcia m.in z Warszawy i z Łodzi, ale też z Czech, Kataru, Urugwaju, a nawet z Wysp Owczych (dzięki!!!) i mamy nadzieję, że nie zabraknie zdjęć ze Szczecina, Tychów, Piły, Golubia-Dobrzynia oraz z Twojego miasta czy wioski, w której akurat spędzasz ten weekend:-)

Jak co roku, 29 maja, czyli w dniu gdy sam – 12 lat temu – przeszedłem na wcześniejszą emeryturę, dzielę się z Wami podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy mojego życia. Również tym razem sporo się działo… :-)

Co za rok !!!

Pandemia, obostrzenia, zamknięcie granic. Już w marcu 2020 postanowiłem, że nie będę podróżować dopóki sytuacja się nie unormuje, co przewidywałem, że potrwa co najmniej 1,5 roku. I rzeczywiście nie podróżowałem wcale. W maju 2020 zająłem się rozwojem i wdrożeniem nowej usługi w Mzuri – rent pooling, ale nim się dobrze rozkręciłem, to w połowie czerwca odszedł drugi z ówczesnych 5 członków zarządu Mzuri i postanowiłem samemu wejść do zarządu wraz z moją Córką Natalią.

Zacząłem jeździć po Polsce i dostrzegałem wiele pozytywnych, ale też kilka negatywnych zmian w Mzuri. Postanowiliśmy, że musimy w niektórych aspektach “wrócić do korzeni”, ale wkrótce potem zdecydowaliśmy, że lepiej zamiast dokonywać pewnych zmian kosmetycznych, lepiej od razu zrobić “generalny remont” firmy. Części osób musieliśmy podziękować, część sama odeszła, bo nie podobały im się nowe porządki, obawiali się wprowadzanych zmian. To wszystko działo się w atmosferze pandemii – spowolnienie rynku najmu, kwarantanny, zachorowania u nas (na szczęście tylko jeden bardzo poważny przypadek, ale już jest OK), ale też u naszych dostawców, np ekip remontowych lub firm IT, praca zdalna lub hybrydowa.

Od blisko roku pracuję niemal 24/7 – we wszystkie dni tygodnia, łącznie ze wszystkimi świętami, po 10-12, czasami nawet po 14-16 godzin dziennie. Od lipca 2020 wziąłem sobie tylko 8 dni wolnego – 25 grudnia oraz 7 dni lutego, które wolałem spędzić w ciepełku:-)

Podróże

Po raz pierwszy od 1983 roku, zdarzyło mi się nie wyjeżdżać za granicę przez blisko 11 miesięcy. Od połowy marca 2020 byłem tylko przez tydzień w Kenii. A poza tym, moje podróżowanie ograniczyło się do wyjazdów 2-3 razy w tygodniu do … Łodzi :-)

Po raz pierwszy od wielu lat, nie wyrabiałem sobie w tym roku ani jednego nowego … paszportu:-) Przysłałem sam sobie tylko dwie nowe pocztówki. Z Kenii szły – objęte kwarantanną – ponad 3 miesiące – zwykle ta podróż zajmuje im tylko 2-4 dni:-)

Zawody emeryta

Sądziłem, że dzięki pandemii i temu, że postanowiłem spędzić ostatnią zimę w Polsce, będę miał wreszcie okazję skończyć kurs tramwajarza. Niestety, okazało się, że kursy zostały odwołane z powodu mniejszego ruchu w środkach publicznego transportu właśnie z powodu pandemii. Jak pech, to pech.

Byłem za to w lipcu 2020 członkiem obwodowej komisji wyborczej podczas I oraz II tury wyborów prezydenckich. A w tym roku, od kilku tygodni, pracuję (tylko w niedzielne poranki) na Stadionie Legii jako wolontariusz punktu powszechnych szczepień. Oba zajęcia – choć nie były na mojej oryginalnej liście “zawodów emeryta” – są bardzo ciekawymi doświadczeniami.

Języki obce, sanatoria

W tym roku niestety – zero postępów w tych ważnych dla mnie obszarach życia post-korporacyjnego.

Książki

Pomimo napiętego grafiku pracy, zdołałem – wraz z Jakubem B Bączkiem – dokończyć książkę “Psychologia wolności finansowej. 12 umiejętności, które pomogą Ci ją osiągnąć”. Zabrakło mi za to czasu na jej promocję:-) Dziś jest jej oficjalne premiera:-)  Zapraszam do jej zakupu i do wrzucenia zdjęcia okładki tej książki na Wasze social media – cały dochód z tej książki postanowiliśmy z Jakubem przeznaczyć na dwie fundacje – Fundację Jakuba B. Bączka oraz Fundację Fridomia.

Postanowiliśmy z Natalią, że od teraz cały dochód ze sprzedaży wszystkich moich książek oraz wszystkich naszych wzorów dokumentów (np. wzór umowy najmu) będziemy przekazywać Fundacji Fridomia. Również ze sprzedaży II-ego, uaktualnionego wydania książki “Mieszkania na wynajem. Moja droga do wolności finansowej”. I-sze wydanie miało miejsce w 2013 roku, a od tego czasu wiele się w moim życiu zmieniło. W II-gim wydaniu opisałem też zmiany rynkowe, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich 8 lat.

Fundacja Fridomia

Nie przybyło nam niestety żadne nowe mieszkanie. Głównie dlatego, że FF musiała zapłacić jakiś horrendalnie wysoki podatek od 3 mieszkań, które dostała jako darowizna od jej założyciela.  No cóż. Natomiast udało nam się przekazać I-sze mieszkanie treningowe. Beneficjentem są trzej młodzi panowie, podopieczni Fundacji Happy Kids. Więcej o tym we wcześniejszym dzisiejszym wpisie.

Największe moje odkrycia ostatnich 12 miesięcy

Miniony rok był dla mnie (i pewnie dla nas wszystkich) zupełnie inny niż poprzednie 12, a w szczególności – poprzednie 6 lat. Dzięki temu, dokonałem wielu nowych odkryć:

  • że w ogóle nie brakuje mi podróżowania
  • że nie brakowało mi kin, restauracji, barów
  • że zimą jednak da się jeździć na skuterze (nie jeździłem tylko wtedy gdy na ulicach zalegał śnieg)
  • że super można się dogadywać w pracy z własnym synem i córką – wszyscy zgodnie stwierdzamy, że nigdy nie mieliśmy lepszych relacji niż dzisiaj

Jednak najważniejszym odkryciem jest dla mnie moja Córka, Natalia. Spędzamy ze sobą po 40-50 godzin tygodniowo, pracujemy razem ramię w ramię, wspólnie podejmujemy dziesiątki decyzji biznesowych każdego dnia. Dzięki temu, widzę codziennie jak się rozwija biznesowo i menadżersko. Pracując wcześniej jako szef działu konsultingu Andersena, a później Deloitte, miałem setki okazji by  obserwować rozwój zawodowy młodych ludzi. Dołączali do nas najzdolniejsi, najbardziej ambitni studenci, którzy początkowo niewiele wiedzieli i potem bardzo szybko się uczyli. Dzięki specyfice pracy w konsultingu, zdobywali 2-3 lata doświadczenia zawodowego w rok.

Obserwując Natalię, widziałem okresy, gdy zdobywała 2-3 lata doświadczenia menadżerskiego w  miesiąc lub nawet w … tydzień. To dzięki temu, że ma u swojego boku całkiem niezłego – jak mi się wydaje – mentora biznesowego, i to przez 40-50 godzin tygodniowo:-) Również dzięki specyficznemu momentowi na drodze rozwoju Mzuri – remont firmy, której nie można chwilowo zamknąć to duże wyzwanie. Ale przede wszystkim dlatego, że jest otwarta, odważna, ambitna. W niektórych aspektach (np pilnowanie szczegółów, wyczucie nastrojów współpracowników, domykanie inicjatyw, i w wielu innych) Natalia już jest o wiele lepsza ode mnie.

Z pewnością ucieszyłby się mój nieżyjący od blisko 20 lat tata, który często powtarzał, że kolejne pokolenie powinno być lepsze od swoich rodziców, bo to jest jedynym gwarantem rozwoju ludzkości.

Cieszę się też z tego, że Natalia postanowiła rozwijać moją misję w kierunku kobiet. Niedawno zaczęła swój podcast “Niezależne Finansowo”, a wiem, że to dopiero początek jej działalności. Bardzo mocno jej kibicuję:-)

Kolejne 12 miesięcy zapowiada się jeszcze ciekawiej niż ostatnie. Jestem farciarzem:-)

A Ty jakiego odkrycia dokonałaś w ciągu ostatnich miesięcy? Napisz proszę. Zapraszam Cię też do przyłączenia się do akcji #NieCzekamNaZUS oraz #DzieńWolnościFinansowej

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.