23

04.2014

Codzienny przegląd prasy

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Codzienny przegląd prasy

ilość komentarzy: 963

Wielu z Was przesyła linki do ciekawych artykułów pojawiających się w mediach, dotyczących rynku nieruchomości, najmu, kredytów, samokontroli w zakresie konsumpcji czy też innych tematów bliskich fridomii. Rekordzistą jest w tym względzie Robert. Dziękuję Tobie oraz wszystkim za Waszą dotychczasową aktywność, dzięki której fridomia zaczyna być repozytorium wiedzy nt wolności finansowej dzięki inwestowaniu w nieruchomości. I liczę na jej kontynuację (aktywności ma się rozumieć).

Ponieważ do tej pory, linki te były zamieszczane pod poszczególnymi tematami (to jest jak najbardziej wskazane), a czasami pod nieco przypadkowymi wpisami (np. tymi ostatnimi:-), to ich późniejsze odszukanie zajęłoby mnóstwo czasu. Pomyślałem więc, że stworzę odrębną kategorię wpisów, czyli właśnie ów „Codzienny przegląd prasy”. W tej kategorii znajdziecie właśnie niniejszy wpis, a pod nim mam nadzieję wiele linków do ciekawych artykułów w prasie. Co sądzicie o tym by od razu stworzyć pod-kategorie typu: ceny mieszkań, ceny najmu, kredyty hipoteczne, nadmierna konsumpcja? Może dodatkowo jakieś inne?

Od razu dodam, że artykuły z udziałem moim i/lub Mzuri będę dalej zamieszczać w kategorii „Napisali o nas” lub w kategorii „Multimedia” jeśli wywiad czy wypowiedź była w formie mówionej na antenie jakiejś stacji radiowej lub telewizyjnej. I tylko tam, czyli nie będę ich powielał w nowotworzonej kategorii.

Liczę  na Waszą dalszą aktywność. Po jakimś czasie fajnie będzie sięgnąć do archiwum i zobaczyć co w danej sprawie pisało się przed 2, 3 czy 13 laty:-)

Komentarze:

 1. Robert W napisał(a):

  Warto przeczytać i mieć to na uwadze jak kolejni najemcy będą chcieli się wyprowadzić przed upływem terminu umowy:

  http://www.rp.pl/Firma/305069995-Jest-czynsz-pomimo-oddania-kluczy—Sad-Najwyzszy-o-wygasnieciu-najmu.html?template=restricted

 2. jola napisał(a):

  Dostęp jest płatny, niestety. Można prosić o streszczenie?

  • Robert napisał(a):

   Chodzi o to, że czynsz najmu należy się właścicielowi nawet jeżeli najemcy opuszczą mieszkanie. Samo opuszczenie mieszkania i oddanie kluczy nie oznacza, że umowa najmu przestaje obowiązywać. Umowa to umowa i należy ją dotrzymywać. Żeby umowa przestała obowiązywać, musi być dochowany tryb jej rozwiązania – np. poprzez wypowiedzenie, albo np. pisemne porozumienie o jej rozwiązaniu, podpisane przez właściciela mieszkania.

 3. Robert napisał(a):

  http://www.rp.pl/Wynajem/305099933-Czy-na-najmie-da-sie-zarobic-wiecej.html

  Co trzecie mieszkanie może być kupowane z myślą o czerpaniu zysków z wynajmu. Czy jednak właściciele lokali nie przeliczą się, wystawiając wysokie stawki najmu?
  Panuje opinia, że stawki za wynajem lokali wzrosły o kilkanaście procent w skali roku. W rzeczywistości średnie czynsze ofertowe zawyżają nowe mieszkania, których właściciele dopiero rozpoczynają przygodę z wynajmem. Przez ostatnie cztery lata stawki poszły w górę o niecałe 7 proc. – wynika z danych Open Finance i Home Broker.

 4. Robert napisał(a):

  http://www.rp.pl/Wynajem/305109940-Najem-bez-dzieci-bez-zwierzat-bez-meldunku.html#ap-1

  Jeśli chodzi o procedury wynajmu mieszkania, badani – i najemcy, i właściciele lokali, zgodnie przyznają, że proces najmu jest trudny dla wszystkich. Jego kolejne etapy są jednak różnie oceniane, jeśli chodzi o trudności i podejmowanie właściwych lub błędnych decyzji.

  Wynajmujący uważają, że ważnym elementem umowy jest wysokość kaucji. Prawie wszyscy nie wyrażają zgody na zameldowanie najemców – ani na pobyt stały, ani czasowy. Wynajmujący często niechętnie wynajmują mieszkania osobom z małymi dziećmi. Często stosuje się zakaz zamieszkiwania ze zwierzęciem. Część wynajmujących preferuje jako najemców kobiety, inni – wolą pary.

  Według przeprowadzonego badania, pierwsze skojarzenia wynajmujących dotyczące procesu wynajmu i najmu mieszkania są zdecydowanie negatywne. Odnoszą się przede wszystkim do czasu poświęcanego wynajmowi oraz ryzyka zniszczenia mienia, opóźnień w płatnościach, kombinatorstwa najmujących, skarg sąsiadów, konieczności remontów i napraw.

  Skojarzenia najemców są zarówno pozytywne, jak i negatywne. Mieszkania były najmowane ze względu na brak zdolności kredytowej, brak środków na zakup mieszkania, chęć wyprowadzenia się od rodziców, przeprowadzkę do innego miasta, sytuacje rodzinne czy możliwość zamieszkania blisko miejsca pracy. Podkreślano, że najem to brak ograniczeń – zwłaszcza przy podejmowaniu pracy w innym mieście.

 5. Robert W napisał(a):

  http://www.rp.pl/Wynajem/306049986-Wroclaw-goni-Warszawe.html

  Analiza została przeprowadzona w oparciu o dane wprowadzone do bazy danych systemu AMRON m.in. przez frmę Mzuri, lidera na polskim rynku zarządzania najmem prywatnym. Badanie zostało oparte na miesięcznych kwotach należnych wynajmującym przed opodatkowaniem, bez uwzględniania czynszu dla administracji, wynagrodzenia podmiotów zarządzających najmem, bez prognozowanych i bieżących opłat za media i tym podobnych kosztów dodatkowych najmu – zastrzegają autorzy raportu.

  Komentarz

  Krzysztof Bystrosz, członek zarządu Mzuri:

  Zaprezentowane w raporcie dane budują spójny obraz stabilnego rynku zdominowanego przez małe mieszkania. Zaskoczeniem nie powinien być dla nikogo geograficzny rozkład średnich czynszów. Najem mieszkań jest najdroższy w Warszawie (1 532 zł miesięcznie). Należy zwrócić uwagę na fakt, że podawane są czynsze netto, tj. bez uwzględnienia opłat administracyjnych i zaliczek na media).

  Nie oznacza to, że inwestycja w stolicy jest najbardziej zyskowna, gdyż ceny nieruchomości są tu najwyższe. Kraków jest tańszy od Warszawy o 11 proc., Gdańsk i Wrocław o 13 – 14 proc., a stawkę zamykają Katowice i Łódź, gdzie można wynająć mieszkanie za średnio 868 zł miesięcznie, czyli nieco ponad połowę (dokładnie 54 proc.) średniego czynszu w Warszawie.

  Paradoksalnie, inwestycje w tych miastach są z reguły najbardziej rentowne, gdyż nieruchomości są tam nieproporcjonalnie tańsze. Właścicieli większych mieszkań na wynajem mogą zdziwić średnie stawki najmu, należy jednak pamiętać, że próba mieszkań obejmuje przede wszystkim kawalerki i lokale dwupokojowe (łącznie 88 proc. próby).

  Duże, czteropokojowe i większe mieszkania stanowiły jedynie 1 proc. próby. Główna grupa najemców to w dominującej części ludzie wchodzący na ścieżkę kariery zawodowej, bezdzietni, samotni lub pary, a także studenci, którzy stanowią ok. jednej trzeciej najemców. Tacy najemcy te poszukują z reguły tańszych, a więc mniejszych lokali.

  Analiza nie obejmowała także wynajmu pokoi ani większych mieszkań wynajmowanych „na pokoje”. Stopy zwrotu w takich mieszkaniach są często wyższe aniżeli w przypadku mieszkań wynajmowanych w całości, ale ryzyko związane z sezonowością takiego wynajmu jest także większe. Wszyscy właściciele powinni być zadowoleni ze stabilności czynszów w ostatnich kwartałach.

  Duża skala inwestycji w mieszkania, a zatem rosnąca dynamicznie podaż mieszkań na wynajem, budziła obawy o spadek czynszów. Szczęśliwie jednak także grupa najemców dynamicznie rośnie (ostatnie dostępne dane Eurostatu wskazują na podwojenie się liczby najemców w Polsce w ciągu pięciu lat), tak więc siły podaży i popytu w dużych miastach generalnie się równoważą. Według mnie nie należy się spodziewać istotnych zmian czynszów w najbliższym czasie. Zweryfikują to jednak kolejne analizy.

 6. Robert W napisał(a):

  http://www.rp.pl/Mieszkaniowe/306099975-Okazji-warto-szukac-takze-w-malych-miastach.html

  Miesięcznie znajdujemy kilkadziesiąt okazji mieszkaniowych – mówi Artur Kaźmierczak, prezes zarządu Mzuri Investments i Mzuri CFI.

 7. Robert W napisał(a):

  Bardzo ciekawa rzecz do poczytania:

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21983771,to-sie-dzieje-naprawde-niedawno-zbankrutowali-wiec-teraz-pozyczaja.html#MTstream

  Rentowność tych obligacji podobna do znacznej części mieszkań na wynajem – rzędu 8 %.

  Nigdy nie będę w stanie zrozumieć jak obecna globalna gospodarka daleko odeszła od klasycznych zasad ekonomii. Jak można pożyczać pieniądze komuś na 100 lat i to komuś, kto w ciągu ostatnich kilkunastu lat dwukrotnie zbankrutował…..

  • Sławek Muturi napisał(a):

   Robert, dzięki. Rzeczywiście bardzo ciekawe. Dla funduszy kupujących te obligacje liczy się tylko to, że będą mogły się wykazać wysoką stopą zwrotu. Dzięki temu będą co kwartał i co roku kasować sporej wysokości bonusy, kupować sobie sportowe supersamochody, luksusowe wille w najdroższych miejscach na świecie, pić najdroższe szampany w ilościach hurtowych (widziałem coś takiego wczoraj w Moskwie:-).

   A za 100 lat? Kogo to obchodzi? Zarządzający funduszami będą już na tamtym świecie, a być może inflacja jednak spowoduje, że nominalną wartość długu Argentyna jednak będzie mogła spłacić? Ale to i tak mało istotne. Ważne tu i teraz, a „po nas choćby potop”

 8. Robert W napisał(a):

  Brak umiejętności życia poniżej swoich możliwości finansowych…

  http://www.sport.pl/tenis/56,64987,21990789,boris-becker-i-inni-sportowi-bankruci,,1.html#BoxSportImg

  • TX napisał(a):

   Nie pasują mi te liczby do tego co sam obserwuję. Sławku, a jak mają się do statystyk Mzuri?

   • Sławek Muturi napisał(a):

    TX, wg mnie niewiele są warte statystyki polegające na zliczeniu średniej z cen najmu podawanych na portalach internetowych. Dokładnie to samo mieszkanie może pojawić się na tym samym portalu kilka razy, za każdym razem z inną ceną.

    Poza tym, porównanie cen z 2014 roku z cenami dziś byłoby sensowne, ale tylko dla dokładnie tego samego portfela mieszkań. Bo na rynek wchodzi coraz więcej nowych mieszkań, w wyższym standardzie wykończenia niż średnia rynkowa, z wyższymi cenami najmu.

    • TX napisał(a):

     Dzięki Sławku. W nagłówku artykułu jest pewna manipulacja. Brzmi on tak:

     „Wynajem mieszkania w Warszawie. W ciągu trzech lat ceny wzrosły nawet o 500 zł.”

     Sugeruje to, że najem drożeje (to samo kosztuje więcej niż kiedyś). Ja tego nie widzę na przykładzie mojego portfela, dlatego pisałem że mi te liczby nie pasują.

    • Sławek Muturi napisał(a):

     TX, postprawdy – jak widać – obowiązują nie tylko w polityce, ale też w „biznesie”. Podrasowywanie tytułów sprzyja klikalności. A że przy okazji – wykrzywia prawdę? Na to wielu przymyka oko.

     Ja staram się zawsze mówić prawdę, w myśl jednej z zasad mojej Babci, że „prawda nie rychliwa, ale sprawiedliwa i zawsze wypłynie na wierzch”. Teraz akurat czytam książkę jednego ze współczesnych filozofów – Tom’a Morris – „If Aristotle Ran General Motors”. Jestem dopiero na pierwszych stronach, ale już widzę, że Tom Morris doszukuje się formuły poczucia szczęścia w czterech filarach ludzkiej doskonałości. Jednym z tych filarów jest właśnie Prawda (wynikająca z Intelektu). Pozostałymi filarami są Piękno (wynikające z Estetyki), Dobro (wynikające z Moralności) oraz Jedność (wynikająca z Duchowości).

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA FRIDOMIACZEK I FRIDOMIAKÓW

sobota, 25 listopada – Łódź, szczegóły bliżej terminu

piątek, 1 grudnia – Warszawa, wystąpienie podczas Kongresu BusinessWoman&Life. Rejestracja – wkrótce

sobota, 13 stycznia 2018 – Łódź, szczegóły bliżej terminu

 

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Poddawanie się reklamom

Obiecałem w jednym z ostatnich wpisów („Kwestia oszczędzania” z 1 lipca), że podzielę się z Wami oburzeniem, który wywołał we mnie przeczytany w samolocie do RPA artykuł w Financial Times z dnia 15 czerwca br. Link do artykułu poniżej (niestety, trzeba się zarejestrować, choć bez problemu można to zrobić za darmo): http://www.ft.com/cms/s/0/4fa7e5d8-7814-11df-a6b4-00144feabdc0.html. Otóż wynika z niego, że globalne firmy tytoniowe widząc kurczący się rynek palaczy na Zachodzie, skoncentrowały swoje wysiłki marketingowe na biedakach z Trzeciego Świata. Indonezja [...]

Najnowsze komentarze

 • Sławek Muturi: Konkret, zgadzam się do co do argumentów odnośnie przymusu ekonomicznego. Choć sam potem piszesz, że...
 • Sławek Muturi: Rafał, tak, też poznałem pewną Brytyjkę (sąsiadkę mojej kuzynki), która miała chyba 8 czy 9 dzieci i...
 • Sławek Muturi: Robert, dzięki za linka. Wystąpiłem tam w zastępstwie Artura Kaźmierczaka, który jest teraz na...
 • Sławek Muturi: http://www.rp.pl/Nieruchomosci -TV/170719400-Moda-na-nierucho mosci.html Ważne pytanie! Gdzie wąsy???
 • Konkret: W tym przypadku magicznym hasłem jest „Wolny Wybór”. Moim skromnym zdaniem (lub w nowomowie:...
 • Rafal Santoro: Twój artykuł świetnie pokazuje, że lepiej nie liczyć na państwową emeryturę. Niestety obecni emeryci...
 • Robert: http://www.rp.pl/Nieruchomosci -TV/170719400-Moda-na-nierucho mosci.html Ważne pytanie! Gdzie wąsy???
 • Marek: Tutaj jest więcej informacji http://www.money.pl/gospodarka /wiadomosci/artykul/ryczalt...
 • Tomek: Moim zdaniem spółka z o.o. to trudna kwestia. Jeśli za sprawą amortyzacji nie będziesz wykazywał zysków...
 • Sławek Muturi: Catherine, muszę przyznać, że mnie nieco zaskoczyłaś. Uważasz, że kobiety są dyskryminowane, bo się je...
 • Catherine Sophie: Nie wspomniałeś o najważniejszym – miliony Polek i Polaków pędzą tą samą drogą, w dokładnie...
 • Aga-ta: Myślę, że to tradycja, zwyczaj trzyma nas przy świętowaniu w dniu ślubu, a nie rok – dziesięć lat...
 • recroot: To zadziała, ale „tylko” do 200 tys/rok.
 • recroot: Weronika, Dokładnie na ten sam pomysł wpadłem, ale aby nie angażować rodziny założę spółkę z o.o.
 • recroot: Staram się nie inwestować w to, czego nie rozumiem, czego nie czuję i w co nie wierzę. Czymś takim są...
 • Michał: Mieszkanie plus to nie problem. Problem w tym, że ten rząd jest nastawiony bardzo socjalistycznie a mało...
 • Michał: @Lukas: nic nie jest odporne na politykę…. niestety.
 • Michał: kogeneracja hahaha bardzo ciekawy temat ale bardzo skomplikowany. To się w ogóle opłaca w Polsce? Z tego co...
 • Michał: @Catherine Sophie: mamy dwa wybory albo odnawialne źródła energii albo śmierć planety. Fajnie, że tak...
 • Kuneg: Ciekawe spostrzeżenie, Sławku: więcej bogatych emerytów i biednych emerytek… To jest kara za posiadanie...

Najnowsze wpisy

created by Water Design