23

04.2014

Codzienny przegląd prasy

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Codzienny przegląd prasy

ilość komentarzy: 979

Wielu z Was przesyła linki do ciekawych artykułów pojawiających się w mediach, dotyczących rynku nieruchomości, najmu, kredytów, samokontroli w zakresie konsumpcji czy też innych tematów bliskich fridomii. Rekordzistą jest w tym względzie Robert. Dziękuję Tobie oraz wszystkim za Waszą dotychczasową aktywność, dzięki której fridomia zaczyna być repozytorium wiedzy nt wolności finansowej dzięki inwestowaniu w nieruchomości. I liczę na jej kontynuację (aktywności ma się rozumieć).

Ponieważ do tej pory, linki te były zamieszczane pod poszczególnymi tematami (to jest jak najbardziej wskazane), a czasami pod nieco przypadkowymi wpisami (np. tymi ostatnimi:-), to ich późniejsze odszukanie zajęłoby mnóstwo czasu. Pomyślałem więc, że stworzę odrębną kategorię wpisów, czyli właśnie ów „Codzienny przegląd prasy”. W tej kategorii znajdziecie właśnie niniejszy wpis, a pod nim mam nadzieję wiele linków do ciekawych artykułów w prasie. Co sądzicie o tym by od razu stworzyć pod-kategorie typu: ceny mieszkań, ceny najmu, kredyty hipoteczne, nadmierna konsumpcja? Może dodatkowo jakieś inne?

Od razu dodam, że artykuły z udziałem moim i/lub Mzuri będę dalej zamieszczać w kategorii „Napisali o nas” lub w kategorii „Multimedia” jeśli wywiad czy wypowiedź była w formie mówionej na antenie jakiejś stacji radiowej lub telewizyjnej. I tylko tam, czyli nie będę ich powielał w nowotworzonej kategorii.

Liczę  na Waszą dalszą aktywność. Po jakimś czasie fajnie będzie sięgnąć do archiwum i zobaczyć co w danej sprawie pisało się przed 2, 3 czy 13 laty:-)

Komentarze:

 1. Robert W napisał(a):

  Warto przeczytać i mieć to na uwadze jak kolejni najemcy będą chcieli się wyprowadzić przed upływem terminu umowy:

  http://www.rp.pl/Firma/305069995-Jest-czynsz-pomimo-oddania-kluczy—Sad-Najwyzszy-o-wygasnieciu-najmu.html?template=restricted

 2. jola napisał(a):

  Dostęp jest płatny, niestety. Można prosić o streszczenie?

  • Robert napisał(a):

   Chodzi o to, że czynsz najmu należy się właścicielowi nawet jeżeli najemcy opuszczą mieszkanie. Samo opuszczenie mieszkania i oddanie kluczy nie oznacza, że umowa najmu przestaje obowiązywać. Umowa to umowa i należy ją dotrzymywać. Żeby umowa przestała obowiązywać, musi być dochowany tryb jej rozwiązania – np. poprzez wypowiedzenie, albo np. pisemne porozumienie o jej rozwiązaniu, podpisane przez właściciela mieszkania.

 3. Robert napisał(a):

  http://www.rp.pl/Wynajem/305099933-Czy-na-najmie-da-sie-zarobic-wiecej.html

  Co trzecie mieszkanie może być kupowane z myślą o czerpaniu zysków z wynajmu. Czy jednak właściciele lokali nie przeliczą się, wystawiając wysokie stawki najmu?
  Panuje opinia, że stawki za wynajem lokali wzrosły o kilkanaście procent w skali roku. W rzeczywistości średnie czynsze ofertowe zawyżają nowe mieszkania, których właściciele dopiero rozpoczynają przygodę z wynajmem. Przez ostatnie cztery lata stawki poszły w górę o niecałe 7 proc. – wynika z danych Open Finance i Home Broker.

 4. Robert napisał(a):

  http://www.rp.pl/Wynajem/305109940-Najem-bez-dzieci-bez-zwierzat-bez-meldunku.html#ap-1

  Jeśli chodzi o procedury wynajmu mieszkania, badani – i najemcy, i właściciele lokali, zgodnie przyznają, że proces najmu jest trudny dla wszystkich. Jego kolejne etapy są jednak różnie oceniane, jeśli chodzi o trudności i podejmowanie właściwych lub błędnych decyzji.

  Wynajmujący uważają, że ważnym elementem umowy jest wysokość kaucji. Prawie wszyscy nie wyrażają zgody na zameldowanie najemców – ani na pobyt stały, ani czasowy. Wynajmujący często niechętnie wynajmują mieszkania osobom z małymi dziećmi. Często stosuje się zakaz zamieszkiwania ze zwierzęciem. Część wynajmujących preferuje jako najemców kobiety, inni – wolą pary.

  Według przeprowadzonego badania, pierwsze skojarzenia wynajmujących dotyczące procesu wynajmu i najmu mieszkania są zdecydowanie negatywne. Odnoszą się przede wszystkim do czasu poświęcanego wynajmowi oraz ryzyka zniszczenia mienia, opóźnień w płatnościach, kombinatorstwa najmujących, skarg sąsiadów, konieczności remontów i napraw.

  Skojarzenia najemców są zarówno pozytywne, jak i negatywne. Mieszkania były najmowane ze względu na brak zdolności kredytowej, brak środków na zakup mieszkania, chęć wyprowadzenia się od rodziców, przeprowadzkę do innego miasta, sytuacje rodzinne czy możliwość zamieszkania blisko miejsca pracy. Podkreślano, że najem to brak ograniczeń – zwłaszcza przy podejmowaniu pracy w innym mieście.

 5. Robert W napisał(a):

  http://www.rp.pl/Wynajem/306049986-Wroclaw-goni-Warszawe.html

  Analiza została przeprowadzona w oparciu o dane wprowadzone do bazy danych systemu AMRON m.in. przez frmę Mzuri, lidera na polskim rynku zarządzania najmem prywatnym. Badanie zostało oparte na miesięcznych kwotach należnych wynajmującym przed opodatkowaniem, bez uwzględniania czynszu dla administracji, wynagrodzenia podmiotów zarządzających najmem, bez prognozowanych i bieżących opłat za media i tym podobnych kosztów dodatkowych najmu – zastrzegają autorzy raportu.

  Komentarz

  Krzysztof Bystrosz, członek zarządu Mzuri:

  Zaprezentowane w raporcie dane budują spójny obraz stabilnego rynku zdominowanego przez małe mieszkania. Zaskoczeniem nie powinien być dla nikogo geograficzny rozkład średnich czynszów. Najem mieszkań jest najdroższy w Warszawie (1 532 zł miesięcznie). Należy zwrócić uwagę na fakt, że podawane są czynsze netto, tj. bez uwzględnienia opłat administracyjnych i zaliczek na media).

  Nie oznacza to, że inwestycja w stolicy jest najbardziej zyskowna, gdyż ceny nieruchomości są tu najwyższe. Kraków jest tańszy od Warszawy o 11 proc., Gdańsk i Wrocław o 13 – 14 proc., a stawkę zamykają Katowice i Łódź, gdzie można wynająć mieszkanie za średnio 868 zł miesięcznie, czyli nieco ponad połowę (dokładnie 54 proc.) średniego czynszu w Warszawie.

  Paradoksalnie, inwestycje w tych miastach są z reguły najbardziej rentowne, gdyż nieruchomości są tam nieproporcjonalnie tańsze. Właścicieli większych mieszkań na wynajem mogą zdziwić średnie stawki najmu, należy jednak pamiętać, że próba mieszkań obejmuje przede wszystkim kawalerki i lokale dwupokojowe (łącznie 88 proc. próby).

  Duże, czteropokojowe i większe mieszkania stanowiły jedynie 1 proc. próby. Główna grupa najemców to w dominującej części ludzie wchodzący na ścieżkę kariery zawodowej, bezdzietni, samotni lub pary, a także studenci, którzy stanowią ok. jednej trzeciej najemców. Tacy najemcy te poszukują z reguły tańszych, a więc mniejszych lokali.

  Analiza nie obejmowała także wynajmu pokoi ani większych mieszkań wynajmowanych „na pokoje”. Stopy zwrotu w takich mieszkaniach są często wyższe aniżeli w przypadku mieszkań wynajmowanych w całości, ale ryzyko związane z sezonowością takiego wynajmu jest także większe. Wszyscy właściciele powinni być zadowoleni ze stabilności czynszów w ostatnich kwartałach.

  Duża skala inwestycji w mieszkania, a zatem rosnąca dynamicznie podaż mieszkań na wynajem, budziła obawy o spadek czynszów. Szczęśliwie jednak także grupa najemców dynamicznie rośnie (ostatnie dostępne dane Eurostatu wskazują na podwojenie się liczby najemców w Polsce w ciągu pięciu lat), tak więc siły podaży i popytu w dużych miastach generalnie się równoważą. Według mnie nie należy się spodziewać istotnych zmian czynszów w najbliższym czasie. Zweryfikują to jednak kolejne analizy.

 6. Robert W napisał(a):

  http://www.rp.pl/Mieszkaniowe/306099975-Okazji-warto-szukac-takze-w-malych-miastach.html

  Miesięcznie znajdujemy kilkadziesiąt okazji mieszkaniowych – mówi Artur Kaźmierczak, prezes zarządu Mzuri Investments i Mzuri CFI.

 7. Robert W napisał(a):

  Bardzo ciekawa rzecz do poczytania:

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21983771,to-sie-dzieje-naprawde-niedawno-zbankrutowali-wiec-teraz-pozyczaja.html#MTstream

  Rentowność tych obligacji podobna do znacznej części mieszkań na wynajem – rzędu 8 %.

  Nigdy nie będę w stanie zrozumieć jak obecna globalna gospodarka daleko odeszła od klasycznych zasad ekonomii. Jak można pożyczać pieniądze komuś na 100 lat i to komuś, kto w ciągu ostatnich kilkunastu lat dwukrotnie zbankrutował…..

  • Sławek Muturi napisał(a):

   Robert, dzięki. Rzeczywiście bardzo ciekawe. Dla funduszy kupujących te obligacje liczy się tylko to, że będą mogły się wykazać wysoką stopą zwrotu. Dzięki temu będą co kwartał i co roku kasować sporej wysokości bonusy, kupować sobie sportowe supersamochody, luksusowe wille w najdroższych miejscach na świecie, pić najdroższe szampany w ilościach hurtowych (widziałem coś takiego wczoraj w Moskwie:-).

   A za 100 lat? Kogo to obchodzi? Zarządzający funduszami będą już na tamtym świecie, a być może inflacja jednak spowoduje, że nominalną wartość długu Argentyna jednak będzie mogła spłacić? Ale to i tak mało istotne. Ważne tu i teraz, a „po nas choćby potop”

 8. Robert W napisał(a):

  Brak umiejętności życia poniżej swoich możliwości finansowych…

  http://www.sport.pl/tenis/56,64987,21990789,boris-becker-i-inni-sportowi-bankruci,,1.html#BoxSportImg

  • TX napisał(a):

   Nie pasują mi te liczby do tego co sam obserwuję. Sławku, a jak mają się do statystyk Mzuri?

   • Sławek Muturi napisał(a):

    TX, wg mnie niewiele są warte statystyki polegające na zliczeniu średniej z cen najmu podawanych na portalach internetowych. Dokładnie to samo mieszkanie może pojawić się na tym samym portalu kilka razy, za każdym razem z inną ceną.

    Poza tym, porównanie cen z 2014 roku z cenami dziś byłoby sensowne, ale tylko dla dokładnie tego samego portfela mieszkań. Bo na rynek wchodzi coraz więcej nowych mieszkań, w wyższym standardzie wykończenia niż średnia rynkowa, z wyższymi cenami najmu.

    • TX napisał(a):

     Dzięki Sławku. W nagłówku artykułu jest pewna manipulacja. Brzmi on tak:

     „Wynajem mieszkania w Warszawie. W ciągu trzech lat ceny wzrosły nawet o 500 zł.”

     Sugeruje to, że najem drożeje (to samo kosztuje więcej niż kiedyś). Ja tego nie widzę na przykładzie mojego portfela, dlatego pisałem że mi te liczby nie pasują.

    • Sławek Muturi napisał(a):

     TX, postprawdy – jak widać – obowiązują nie tylko w polityce, ale też w „biznesie”. Podrasowywanie tytułów sprzyja klikalności. A że przy okazji – wykrzywia prawdę? Na to wielu przymyka oko.

     Ja staram się zawsze mówić prawdę, w myśl jednej z zasad mojej Babci, że „prawda nie rychliwa, ale sprawiedliwa i zawsze wypłynie na wierzch”. Teraz akurat czytam książkę jednego ze współczesnych filozofów – Tom’a Morris – „If Aristotle Ran General Motors”. Jestem dopiero na pierwszych stronach, ale już widzę, że Tom Morris doszukuje się formuły poczucia szczęścia w czterech filarach ludzkiej doskonałości. Jednym z tych filarów jest właśnie Prawda (wynikająca z Intelektu). Pozostałymi filarami są Piękno (wynikające z Estetyki), Dobro (wynikające z Moralności) oraz Jedność (wynikająca z Duchowości).

 9. Robert napisał(a):

  http://wyborcza.biz/biznes/7,147758,22207920,mieszkanie-na-wynajem-pracownicy-ze-wschodu-to-najemcy-podwyzszonego.html#BoxBizLink

  -Ukraińcy są dobrymi najemcami – mówi Artur Kaźmierczak, współzarządzający Grupą Mzuri. – Płacą solidniej niż Polacy i sprawiają mniej kłopotów. Ewentualne problemy biorą się z bariery językowej. Opowieści z dreszczykiem o najemcach z piekła rodem należy włożyć między bajki. No, chyba że wynajmiemy byle komu, bez umowy albo popełnimy inne, podstawowe błędy.

  Artur Kaźmierczak wie, co mówi. Jego firma Mzuri zajmuje się obsługą ok. 3 tys. mieszkań na wynajem w 25 miastach Polski. Spośród blisko 4,5 tysiąca najemców, którym Mzuri wynajmuje mieszkania, ok. 6 proc. to obcokrajowcy. Zdecydowana większość to Ukraińcy (wraz z Białorusinami i Rosjanami stanowią ok. 80 proc. najemców-cudzoziemców), dość liczną grupę (ok. 8 proc.) stanowią też Włosi. Są też najemcy z krajów bardziej egzotycznych, np. Koreańczycy, Hindusi, obywateli Arabii Saudyjskiej czy Azerbejdżanu.

  – Udział ten byłby znacznie wyższy, ale duża grupa najemców (zwłaszcza ze Wschodu) nie jest w stanie udokumentować stałych dochodów w wysokości pozwalającej na bezpieczną płatność czynszu, a to stawiany przez nas warunek wynajęcia mieszkania, niezależnie od narodowości potencjalnego najemcy.

 10. Robert W napisał(a):

  Jak ktoś odlicza VAT przy budowie nieruchomości, to potem nie może zysków z najmu opodatkować ryczałtem, tylko jako działalność gospodarcza:

  http://www.rp.pl/Podatki/308169979-Lokal-za-srodki-malzonkow-ale-bez-ryczaltu-w-PIT—wyrok-NSA.html?template=restricted

  =================================

  REITy:

  http://www.rp.pl/Firma/308169983-Czas-na-REIT-na-polskim-rynku-nieruchomosci.html?template=restricted

 11. Bożena napisał(a):

  Robert , dziękuję, po prostu bardzo dziękuję
  Jest to bardzo dobry pomysł, który z pewnością wezmę pod uwagę.
  Ty koniecznie otwórz firmę doradczą dla ludzi podobnych do nas.
  Buziaki od Babci Bożeny

 12. Robert napisał(a):

  http://www.rp.pl/Mieszkaniowe/309179979-70-tysiecy-na-mieszkanie.html

  O inwestowaniu w mieszkania na wynajem mówi Artur Kaźmierczak, prezes zarządu Mzuri Investments:

  – Początek sezonu akademickiego to okres, w którym wzrasta popyt na mieszkania inwestycyjne, czyli kawalerki i niewielkie lokale dwupokojowe. Ich ceny wahają się od 70 do 180 tys. zł. Według ekspertów to jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania na polskim rynku. Najtaniej mieszkanie inwestycyjne można kupić w Katowicach i w Łodzi – nawet za 70 tys. zł. Najdrożej jest w Warszawie: ceny zaczynają się od 180 tys. zł.

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA FRIDOMIACZEK I FRIDOMIAKÓW

sobota, 12 sierpnia – Dublin, konferencja Polskiego Klubu Biznesu w godz 10:00 – 14:00 i potem spotkanie ze mną w godz 15:00-18:00, Hotel Wynns

sobota, 25 listopada – Łódź, szczegóły bliżej terminu

czwartek, 30 listopada – Łódź, szczegóły bliżej terminu

piątek, 1 grudnia – Warszawa, wystąpienie podczas Kongresu BusinessWoman&Life. Rejestracja – wkrótce

sobota, 13 stycznia 2018 – Łódź, szczegóły bliżej terminu

 

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Jak sfinansować zakup mieszkania? – warszawskie impresje targowe

W poprzedni weekend w Pałacu Kultury i Nauki odbyły się warszawskie targi mieszkaniowe. Wystawiało się dziesiątki developerów: i tych największych i tych mniejszych. Dodatkowo było kilka bezpłatnych warsztatów. Uczestniczyłem w 45-minutowym wykładzie Pana Krzysztofa Oppenheima, założyciela firmy Oppenheim Enterprise. Pan Krzysztof od 17 lat zajmuje się doradztwem kredytowym. Jego firma pośredniczyła w blisko 100 tysiącach zaciągniętych kredytów, a więc ma ogromne doświadczenie w doradzaniu w tym temacie. W swojej prezentacji odpowiada na kilka bardzo praktycznych pytań. 1. [...]

Najnowsze komentarze

 • Sławek Muturi: Piotrze, cieszę się, że zaglądasz na fridomię. To bardzo miłe. Twoje porównanie do „kolegi z...
 • BiL: Pawel, Kazdy inwestor zastanawia sie nad tym co sie stanie w przyszlosc i wedlug swojej wiedzy i intuicji...
 • adam: „Jak slysze teksty, ze jedynym prawdziwym pieniadzem jest zloto, to wrecz troche mi zal ludzi ktorzy w to...
 • Piotr P.: Sławku, Grupa Andersen Alumni rzeczywiście pozostaje nadal silna. „Kolega z Andersena” to...
 • Paweł: BiL, Nie bardzo rozumiem. Piszę tylko, że ceny nieruchomości, jak i innych towarów, przechodzą cykle. Jeżeli...
 • Tomek: He-he. Większość mieszkań z tej galerii chętnie kupiłbym jako inwestor i co najwyżej lekko odświeżył :)
 • nibul: 1) Ciężko powiedzieć bo nie napisałeś jaki masz cel. 2) Możesz wziąć kredyt na mieszkania od razu z...
 • Robert: http://www.rp.pl/Mieszkaniowe/ 309179979-70-tysiecy-na-mieszk anie.html O inwestowaniu w mieszkania na...
 • Marek: http://www.rp.pl/Wynajem/30917 9922-Najem-instytucjonalny-tyl ko-dla-prowadzacych-firme.html #ap-3
 • Robert W: http://metrowarszawa.gazeta.pl /metrowarszawa/56,141635,20596 504,Tak_wygladaja_najtansze...
 • Robert W: Oglądałem program dokumentalny i pokazywano tam takie rzeczy właśnie w Korei Płn. Wsie pokazowe, żeby...
 • Sławek Muturi: Robert, nie sądzę by zadawali sobie aż tyle trudu – turystów jeżdżących pociągami nie ma chyba...
 • wiki: A Twoja wypowiedź, że stopy pozostana niskie na długie lata przypominaja mi sytuacje gdy mój kolega chciał...
 • wiki: Niestety musze Cię rozczarować, ale ekonomia się nie zmieniła, czy stopy zostana na niskim poziomie na długie...
 • mark2: Inwestorzy zaczynają tracić na tym biznesie bo zmieniło się otoczenie inwestycji. Obecne władze obniżyły ceny...
 • Piotr: KP to żart. Nie wiem nawet jak taki kraj wciąż mogę funkcjonować w takich warunkach w dzisiejszych czasach.
 • Robert: Mam tylko nadzieję, że te widoczki które widziałeś na wsi, to nie były „wsie pokazowe” a więc...
 • Robert: To są pytania do doradcy kredytowego, najlepiej tam skieruj kroki w pierwszej kolejności. Wyliczy ci zdolność...
 • Paweł: BiL, To czy pomysł jest dobry czy beznadziejny zależy od tego co się stanie w przeciągu roku, dwóch, pięciu....
 • BiL: Pawel, nawiazujac jeszcze do pierwszego zdania z Twojego wpisu, jesli faktycznie mialaby miejsce taka sytuacja...

Najnowsze wpisy

created by Water Design