02

01.2017

IKE i IKZE

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Codzienny przegląd prasy, Edukacja finansowa

ilość komentarzy: 8

Wszelkiej pomyślności w 2017 Roku!!! Zdrowia, szczęścia, pomyślności, kolejnych kupionych mieszkań na wynajem, kolejnych kroków stawianych na drodze do wolności finansowej.

Rok 2017 jest szczególnym rokiem dla Fridomiaków. Wielu z Was pamięta, że w 2012 roku zaproponowałem by Ci z Was, którzy osiągną wolność finansową do roku 2022, wybrali się ze mną na długie safari do Kenii. W tym roku minie połowa owego 10-letniego okresu przygotowawczego i mam nadzieję, że wielu z Was osiągnie półmetek lub co najmniej 33% docelowego stanu mieszkań. Trzymam życzliwie kciuki za Was, bo wtedy prawdopodobnie nie będą Was interesowały – podobnie jak mnie – różnice pomiędzy IKE i IKZE.

Osobom, które nie budują swojego własnego filaru emerytalnego, polecam artykuł, który dość prosto i przejrzyście opisuje te dwa narzędzia do systematycznego oszczędzania na emeryturę. Oto link: http://biznes.onet.pl/emerytury/poradniki/oszczedzanie-na-emeryture-ike-i-ikze-wady-i-zalety-porownanie/66qhxv. Powodzenia!

Podziel się!

0

Komentarze:

 1. Andrzej Skalski pisze:

  Dziękuję bardzo Sławku za życzenia,
  Tobie również Zdrowia, Zdrowia i jeszcze raz Zdrowia! Szczęście potrafisz sobie zorganizować i pieniądze już zorganizowałeś. Dodatkowo realizacji każdego celu życzę!

  0
 2. kr pisze:

  Cześć Sławku !

  Ja w IKE ani też w IKZE nie wierzę.
  OFE przetrwało około 16lat.

  Ile zatem przetrwają powyższe rozwiązania zanim zostaną „znacjonalizowane” ?
  Na to pytanie chyba nie znamy odpowiedzi :(

  Pozdrawiam
  .kr

  0
  • Sławek Muturi pisze:

   kr, dzięki za trafną uwagę. Rzeczywiście słabo u nas ze stabilnością rozwiązań i inicjatyw rządowych. Swego czasu kasy mieszkaniowe też przetrwały tylko kilka lat. Podobnie było z tzw dużą ulgą budowlaną, gdzie można było odliczyć od podstawy opodatkowania część wydatków na zakup mieszkania na wynajem.

   Lepiej liczyć na siebie i realizować własne inicjatywy. Dla zwiększenia stabilności – ewentualnie przy współpracy z Mzuri:-)))

   0
 3. Bartosz pisze:

  Witam,
  Takie pytanie nie dotyczące wpisu ale myślę że to jest jedno z miejsc gdzie teoria mocno ściera się z praktyką.
  Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie obcokrajowcom, a dokładnie obywatelom Ukrainy? Najem okazjonalny? Płatność z góry za cały rok? Jakaś inna forma? Obecny najemca jednego z moich mieszkań się wyprowadza i dostaję bardzo dużo tel o wynajmie dla obcokrajowców.

  0
 4. Adnrzej66 pisze:

  Wynajmuję segmenty dwóm rodzinom ukraińskim od dwóch lat. U pierwszej problemów z płatnością nie mam, a wręcz przeciwnie są najlepszymi płatnikami , natomiast drugich ciągle muszę mobilizować i poganiać do płatności , ale płacą do tej pory. Turecko-polska rodzina też płaci w pierwszej kolejności, Więc z cudzoziemcami jest tak samo jak z rodzinami polskimi .

  0
  • Sławek Muturi pisze:

   Adnrzej66, dzięki za podzielenie się swoją opinią. Doświadczenia Mzuri są podobne. Dodatkowo, w odróżnieniu od Polaków, większość Ukraińców przychodzi na umówioną wcześniej prezentację mieszkania. W Rosji pod tym kątem jest jeszcze lepiej:-)

   0
 5. tomnext pisze:

  Podatkowo najem wychodzi bardzo dobrze: w wynajmie prywatnym mamy prosty ryczałt 8,5% (ale uwaga, od przychodu) – na zasadach ogólnych można pokombinować (koszty, amortyzacja) i zejść z podatkiem do zera vs 19% podatek od zysków z lokat/akcji/obligacji itd., 19% na działalności (nie każdy może, no i ZUS) 30% (i więcej) podatek od pracy.

  A co rząd robi? Oferuje super hiper zachęty do oszczędzania, na których łaskawie zwolni obywatela od 19% podatku od zysków lub ewentualnie dorzuci ulgę w podatku PIT (nie za dużą – limit wpłat), ale sobie kiedyś tą ulgę częściowo odbierze jak zechcesz skorzystać z własnych, już raz przecież opodatkowanych pieniędzy.

  Dodatkowo jeszcze ostatnio zrobiło się zamieszanie wokół IKE, będzie p-bnie drugie IKE z częścią jednostek z OFE. Nie wiadomo na jakich zasadach. Nie wiadomo co z dotychczasowym IKE. Możliwe, że dowiemy się pewnego ranka, jak zostanie uchwalone.

  Osobiście zareagowałem na powyższe likwidując pod koniec roku IKE. Zamierzałem je trzymać jeszcze 2-3lata i zlikwidować w celu nadpłacenia kredytu za mieszkanie. Wypłatę z IKE przeznaczyłem na 1,5 transzy dla dewelopera za kawalerkę na wynajem. Zakładać IKE ani IKZE nie zamierzam. Nie zamierzam mrozić pieniędzy na następne 30lat i patrzeć na nie przez szybkę. W wynajmie gotówka płynie do ręki zarówno teraz, jak i po osiągnięciu wieku emerytalnego – jakikolwiek by on nie był.

  0

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA FRIDOMIACZEK
I FRIDOMIAKÓW

 

30 maja, godzina 19:30-21:00 – webinar z Jankiem Dziekońskim pt. „Jakie są strategie inwestowania w mieszkania – część 3?”. Szczegóły tutaj

31 maja 2019 r., piątek – godz 19:00; live na profilu FB Sławek Muturi oraz – równolegle – webinar (konieczna wcześniejsza rejestracja). Szczegóły bliżej terminu.

Okazją do spotkania będzie już 10-ta (!!!!!!!!!!) rocznica mojego przejścia na wcześniejszą emeryturę:-). Choć będę tego dnia gdzieś w podróży po Afryce, to chciałbym byśmy się spotkali – choćby wirtualnie – przy kieliszku wina lub butelce piwa:-)

10-11 czerwca, Sopot – wystąpienie Jana Dziekońskiego w Forum Rynku Nieruchomości w Sopocie (szczegóły wkrótce).

15 czerwca, Warszawa, restauracja SixSeasons – wystąpienie Jana Dziekońskiego w Warszawskim Forum Nieruchomości (szczegóły wkrótce).

 

NAGRANIA OSTATNICH WEBINARÓW:

Social media:

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Studium przypadku: kawalerka w Katowicach

Właśnie finalizujemy transakcję zakupu mieszkania dla jednego z klientów Mzuri w Katowicach w dzielnicy Załęże. Dla osób znających to miasto, mieszkanie znajduje się przy ul. Janasa (boczna od ul. Gliwickiej) i położone jest na 2 piętrze w 3 piętrowej kamienicy tzw. Familoku.  Budynek należy do wspólnoty mieszkaniowej - czynsz wynosi 100zł (administracja+fundusz remontowy). Kawalerka o pow. 36,45m2 jest po remoncie, ale do wykończenia. Mieszkanie ma wymienione okna, zrobione gładzie na ścianach i pomalowane na biało, [...]

Najnowsze komentarze

 • Kuneg: Znam przypadek, że najemcy celowo szukali najmu że zryczałtowanymi mediami. Prądu wyciągnęli na 1,5 tys. zł...
 • Paweł: Dzięki bardzo. To dużo wyjaśnia. Czyli licytacje komornicze na nieruchomościach z wpisaną hipoteką przymusową...
 • Jan Dziekonski: Jeszcze ciepły: https://www.youtube.com/watch? v=td7C2jSvZs0
 • Jacek: Byłem właścicielem mieszkania w Berlinie i potwierdzam, pełna komuna. Absolutnie nieopłacalny biznes,...
 • Franczeski: Tylko pierwotny, szkoda czasu na zabawę z byłymi właścicielami. Ja teraz kupiłem mieszkanie na Targówku...
 • Paweł: Witam kiedy będzie można obejrzeć zapis webinarium bo nie mogłem być niestety obecny
 • Yogi: Tomek, dzięki za sugestię. Mam porównanie zużycia, bo sprawdzałam 4 lata wstecz roczne rozliczenia ze...
 • Tomek: Obawiam się, że niewiele możesz zrobić, co najwyżej następną umowę zrobić z mediami nieryczałtowo. Nie bardzo...
 • Yogi: Witam, bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu z najemcami. Otóż w umowie mają oni zapis, że media są...
 • Sławek Muturi: Jestem już w Noukchott, stolicy Mauretanii 🇲🇷. Normalnie stąd pojechał bym dalej na północ do Sahary...
 • Sławek Muturi: Cerwantes, dzięki za ciekawą propozycję. Zawsze dzieliłem wolność finansową na … %. Np jeśli...
 • Sławek Muturi: Aga-ta to ja Tobie dziękuję za towarzyszenie mi w drodze postkorporacyjnej. Dzięki za Twoje rzeczowe i...
 • Sławek Muturi: Xav, Nie, nie miałem. Może tylko chwile załamania spowodowane zachowania i niektórych najemców. Ale...
 • Sławek Muturi: Bolo, masz wiele racji. Utrzymanie wolności finansowej wcale nie jest automatem. Potrzeba silnej...
 • Bolo: Z doświadczenia wiem, że łatwiej osiągnąć wolność finansową niż ją utrzymać. Człowiek ma tyle ułomności, że:...
 • Jan Dziekonski: BiL – te będą po powrocie Sławka z wojaży, musimy razem ustalić :)
 • BiL: Hello, z gory przepraszam jesli cos przeoczylem, ale chyba jakos sie wam to troche wyslizgnelo spod radaru? :)...
 • Aga-ta: No tak, nawet mały krok do przodu jest lepszy niż stanie w miejscu :-) I pewnie dlatego też nie żałujemy....
 • Bolo: Cześć. Kilkanaście lat temu, w okolicach ogólniaka czułem już, że chcę być rentierem. Nie umiałem tego do końca...
 • Jan Dziekonski: Bartku, pytania dość szczegółowe, odpowiedzi oczywiście mam, zobaczymy jak czasowo się wyrobimy =)...

Najnowsze wpisy

created by Water Design