13

06.2018

Rosja 2018

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Podróżowanie po świecie

ilość komentarzy: 47

Krystian zapytał mnie dzisiaj, czy – wzorem poprzednich lat – planuję zorganizować konkurs/zabawę w typowanie wyników meczów podczas nadchodzących mistrzostw świata w piłce nożnej. Odpowiedziałem Krystianowi, że raczej nie, ale opisałem swoje pierwsze przygody w drodze do Rosji na mistrzostwa świata. Kolejne relacje będę zamieszczał tutaj na fridomii oraz – dodatkowo – zdjęcia na FB (Sławek Muturi).

Mam nadzieję, że tego rodzaju relacje pomogą Wam zobaczyć te mistrzostwa nieco „od kuchni”. Mam nadzieję, że to też będzie dla Was pewną atrakcją i dostarczy nieco pozytywnych emocji:-)

Natomiast jeśli ktoś byłby gotów wspomóc mnie w liczeniu wyników typowania (ja niestety będę jeździł jak kot z pęcherzem pomiędzy miastami organizatorami mistrzostw i nie będę miał czasu na to, by na bieżąco uaktualniać tabelkę z wynikami), to możemy jeszcze zorganizować ten  konkurs:-) Pomyślę wtedy o jakichś atrakcyjnych nagrodach z Rosji dla zwycięzców naszego konkursu.

A jeśli nie, to może chociaż podzielcie się swoimi prognozami odnośnie tego

a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni,

b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem,

c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata,

d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców,

e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu

f) która drużyna okaże się największą niespodzianką (jak Walia lub Islandia dwa lata temu we Francji)

A oto co odpisałem na komentarz Krystiana (dzięki Krystian!!!):

Krystian, przyznam, że tym razem nie planowałem zabawy w typowanie wyników. Kilka tygodni temu zapytałem o prognozę wyników Biało-Czerwonych, ale nikt nie podjął tematu:-) Może spaliłem go niechcąco pytając jednocześnie o to czy ktoś może wybiera się na mistrzostwa do Rosji… (myślałem, że skoro Rosja jest bliżej niż RPA lub Brazylia, to może ktoś…)

No nic, ja już wyjechałem z Warszawy i dziś – po przejechaniu całej Białorusi – minąłem już Smoleńsk. Pierwszą relację z drogi zamieściłem już na FB:-) Relację ze Smoleńska wrzucę tam może dziś wieczorem (jeśli znajdę po drodze Wi-Fi)

Na granicy białorusko-rosyjskiej dość długo trzymali mnie pogranicznicy (numer paszportu z Karty Kibica nie zgadzał się z numerem mojego nowego paszportu wydanego miesiąc temu:-). Byli bardzo, bardzo mili, ale niestety bali się podjąć decyzji i zadzwonili po instrukcje od „wierchuszki” i trochę to trwało:-)

Natomiast dowiedziałem się, że jestem pierwszym kibicem z Polski:-) przekraczającym tę granicę. Polacy pewnie zaczną przyjeżdżać tuż przed meczem z Senegalem za tydzień w Moskwie. Pogranicznicy powiedzieli mi, że odprawili już po kilkoro kibiców z Francji oraz z Niemiec:-)

Komentarze:

 1. Sławek Muturi napisał(a):

  To ja jednak byłem lepiej przygotowany do przyjazdu do Rosji niż dziennikarze „Przeglądu Sportowego”. Patrz link: https://sport.onet.pl/mundial-2018/reprezentacja-polski/ms-2018-nas-nie-dogoniat-my-internowani-w-brzesciu/m5zfvem

  Spodziewając się zaistnienia wątpliwości, na wsiaki sluczaj, zabrałem ze sobą mój stary, anulowany już, paszport. Którego numer zgadza się z numerem paszportu na mojej Karcie Kibica (FAN ID, o którym mowa w powyższym artykule:-) Rosjanie i Białorusini to straaaszni służbiści – ich kontrole są baaardzo drobiazgowe. Choć oczywiście niczego nie szmuglowałem, to na szczęście sprawdzają tylko dokumenty, a nie cały bagaż:-)

 2. nibul napisał(a):

  Służę pomocą w poprowadzeniu typowania, siłą rozpędu po Euro 2016;) Sławku zaproponujesz reguły?

  • Sławek Muturi napisał(a):

   Nibul, dzięki za ponowne wzięcie na siebie roli księgowego naszego konkursu:-) To bardzo, bardzo miłe:-)

   Proponuję takie same reguły punktacji jak na EURO 2016. Z tego co pamiętam, to wówczas do samego końca mieliśmy emocje wynikające z częstych zian lidera klasyfikacji.

   DLA PRZYPOMNIENIA:

   Proponuję następujący regulamin punktacji:
   1 pkt – za samo wytypowanie wyniku danego meczu (tak by nikt z nas nie został ze stanem zera punktów po 52 meczach:-)
   dodatkowe 3 punkty – za prawidłowe wytypowanie zwycięzcy lub remisu
   dodatkowe 5 punktów – za podanie dokładnie takiego wyniku meczu jaki ostatecznie padł na boisku
   dodatkowe 10 punktów – za podanie dokładnego wyniku meczu z udziałem Reprezentacji Polski, czyli za prawidłowe wytypowanie meczu Polaków można zdobyć aż 18 punktów:-)

   Proponuję byśmy tym razem typowali wyniki wszystkich meczów, powiedzmy od 17.06, czyli przed pierwszym meczem Biało-Czerwonych.

   Chyba, że maci inne propozycje… :-)

   • nibul napisał(a):

    Sławku, nie ma problemu, obrona tytułu zobowiązuje;)

    Pamiętam, że ostatnio przetasowania wynikały z pytań dodatkowych, które były mocno punktowane (typowanie mistrza, etapu, na jakim zakończy turniej Polska, najlepszy strzelec, itp).

    A może byśmy zaczęli od soboty 16.06, jest kilka niespodzianek do upolowania:)

    • Sławek Muturi napisał(a):

     Nibul, super!!! Dzieki. Zacznijmy zatem od typowania meczów sobotnich:-)

     Zaproponowałem już wcześniej owe pytania dodatkowe. A ile punktów proponujesz (proponujecie) za owe pytania przyznać? :-)

    • nibul napisał(a):

     Sławku, ok, tylko z niektórymi pytaniami może być problem żeby je rozstrzygnąć, np. które drużyny są faworytami, jak zmierzyć marność stylu (odpadnięcia), według jakich kryteriów wybrać najlepszego Polaka albo która niespodzianka będzie najbardziej niespodziewana?:)

     Ps. Proponuję żeby dla porządku liczyły się typy wysłane przed rozpoczęciem danego meczu. A jeżeli chodzi o punktację za pytania dodatkowe, myślę, że zdajemy się na Ciebie:)

    • Sławek Muturi napisał(a):

     Nibul, masz rację, ale zamiast zdawać się na mnie, zastanówmy się jak je dodefiniować.

     Możemy np. teraz stworzyć zamkniętą listę „faworytów” – np. Hiszpania, Portugalia, Francja, Niemcy, Brazylia, Argentyna. Może jeszcze Anglia i Belgia, a może tylko pierwsze 6 z ww zespołów?

     Zamiast „styl” odpadnięcia możemy punktować kto z faworytów odpadnie jako pierwszy.

     A co do punktacji, to proponuję 10 punktów za każdy trafiony wybór, oprócz typowania mistrza (najpóźniej do zakończenia pierwszej rundy rozgrywek grupowych), za które przyznałbym 100 punktów.

     Co Wy na to?

    • nibul napisał(a):

     Akurat w przypadku faworytów można posłużyć się miarodajnym źródłem – u bukmacherów aktualnie pierwsza ósemka faworytów to odpowiednio: Niemcy, Francja, Brazylia, Hiszpania, Argentyna, Belgia, Anglia, Portugalia. Myślę, że taka ósemka będzie ok, biorąc pod uwagę, że jest osiem grup.

     Odnośnie najlepszego piłkarza reprezentacji Polski możemy zastosować punktację kanadyjską, czyli sumę goli i asyst.

 3. Przemek napisał(a):

  Nie jestem na bieżąco z meczami i prognozami, więc używając trzeciego oka typuje:

  a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni: 5

  b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem: Lewandowski

  c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata: Francja

  d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców: Messi, Griezmann, Lewandowski

  e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu: Anglia

  f) która drużyna okaże się największą niespodzianką (jak Walia lub Islandia dwa lata temu we Francji): Egipt

  hue, hue

 4. Sławek Muturi napisał(a):

  Pierwsze koty za płoty. Rosja – Arabia Saudyjska 5:0!!! Kilka komentarzy:

  1) mecz oglądałem w przydrożnej restauracji. Choć zastałem tam kilkanaście osób, to nikt nie był zainteresowany ceremonią otwarcia. Sam musiałem odnaleźć właściwą stację tv. Po rozpoczęciu meczu przez dłuższą chwilę byłem jedynym kibicem – wszyscy po zjedzeniu swoich dań, odjechali. A ci którzy potem przyjeżdżali też nie zostali do końca. Nowi klienci, którzy wchodzili przy stanie 3:0 i widzieli jeszcze dwie bramki nie krzyczeli ze szczęścia. Nawet nie widać by się specjalnie ucieszyli. Zupełnie jak Koreańczycy podczas Olimpiady w PjongChang:-)

  2) słucham dużo radia. Wielu słuchaczy typowało zwycięstwo Rosji (najczęściej 2:1 lub 3:1). Wynik 5:0 wytypowała tylko pewna Nastja. W nagrodę dostała bilety do … teatru:-)

  3) Rosjanie mają ogromne poczucie humoru. Nabijają się ze swojej drużyny. Np. twierdzą, że mają szanse na złoto. O ile Putin załatwi zmianę regulaminu Mundialu, tak by Rosja pozostałe do finału mecze rozgrywała tylko z … Arabią Saudyjską:-)

  4) jeżdżą po rzeczniczce praw kobiet, dzieci i czegoś tam jeszcze, niejakiej Tatianie Plutinowej (czy jakos tak). Tatiana zarządziła by Rosjanki nie wdawały się w stosunki seksualne z kibicami z zagranicy, bo mogą się urodzić dzieci innej … rasy. „Nie to, żebym była rasistką” – miała dodać.

  Dziennikarze śmieją się z tego, że chyba nie słyszała ona głównego sloganu FIFA – „Say no to Racism”. No i co z Rosjanami – czy ich zakaz nie dotyczy? Poza tym czy słyszała o antykoncepcji, lub o tym, że Rosjanie przodują w niepłaceniu alimentów? Oraz z tego, że jej kolega z rządu z kolei zachęca do wolnej miłości by powstało wiele dzieci post-Mundialowych. Cyrk! Byłoby śmiesznie gdyby nie było strasznie.

  Jeden z komentatorów nazwał rzeczy po imieniu. Władza, która zaczyna chcieć kontrolować łóżkowe sprawy swoich poddanych przestaje być władzą autorytarną, a staje się totalitarną (lub teokracją).

  5) dziennikarze wzięli też na celownik petersburskich taksówkarzy, którzy za krótki kurs po Nevskim Prospektcie inkasują nawet RUR 7 tyś (ok PLN 350). Przekonują żeby ich nie obdzierać ze skóry, to wtedy jeszcze tu wrócą. Naśmiewają się również z komunikatów na lotnisku skierowanych do zagranicznych gości w … języku rosyjskim:-)

  6) Aleksieja Navalnego zwolniono wczoraj z 30-dniowego aresztu. Opisał jak w ostatnich dniach zmieniono wystrój więzień w oczekiwaniu na przyjęcie kibiców z Anglii. Odmalowano ściany i kraty, wstawiono nowoczesne kibelki. Pojawiło się menu z daniami do wyboru oraz z deserami typu tiramisu. Do stołów podają kelnerzy. A ponieważ obsługa więzienna nie zna angielskiego, to zatrudniono młode studentki anglicystyki:-)

  Nie wiem czy ta relacja Navalnego to prawda, ale jest wesoło:-)

 5. Kuba napisał(a):

  a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni: 5

  b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem: Zielinski

  c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata: Brazylia

  d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców: Neymar, Griezman, Messi

  e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu: Hiszpania

  f) która drużyna okaże się największą niespodzianką (jak Walia lub Islandia dwa lata temu we Francji): Serbia

  Sobotnie 16.06
  Francja – Australia 4:0
  Argentyna – Islandia 2:1
  Peru – Dania 0:3
  Chorwacja – Nigeria 0:0

  Niedziela 17.06
  Kostaryka – Serbia 0:1
  Niemcy – Meksyk 1:0
  Brazylia – Szwajcaria 3:1

 6. Sławek Muturi napisał(a):

  Jeszcze dwie informacje.

  Wczoraj wprowadzono w Rosji reformę emerytalną. Wiek emerytalny podniesiono z obecnych 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn do – odpowiednio – 63 oraz 65 lat. Zmiana zostanie rozłożona w czasie – dla kobiet przez 15 lat, a dla mężczyzn – do roku 2028. Padały bardzo sensowne argumenty, a najważniejszy to taki, że bez reformy przyszłe emerytury spadłyby o 1/3 w stosunku do i tak niskich dzisiejszych.

  Wczoraj wieczorem – po obejrzeniu meczu otwarcia i po przejechaniu jakichś 200 km w kierunku Ufa – zdecydowałem odpuścić sobie Jekaterynburg i pierwszy dla mnie mecz na żywo Egipt – Urugwaj. Zadecydowało o tym kilka powodów. Było już późno (dużo czasu zmarnowałem stojąc wcześniej w korkach m.in w niedużym miasteczku, o którym nawet nigdy wcześniej nie słyszałem – Nabiereżneye Czelny). Droga stała się wąska i słabo oznaczona – dopiero wtedy zdałem sobie sprawę z tego jak ważne i pomocne są białe pasy namalowane wzdłuż brzegów jezdni. Zaczęły się też długie odcinki drogi z ruchem wahadłowym. A do Jekaterynburga pozostalo mi jeszcze jakieś 750 km drogi. A następnego dnia – perspektywa drogi powrotnej do Kazani (ok 1200 kolejnych kilometrów) by zdążyć na mecz Francja – Australia i kolejnego dnia znów 900 km jazdy do Moskwy na mecz Niemcy – Meksyk.

  Zdecydowałem, że nieco przelicytowałem przy planowaniu i choć pociągami dałoby się to wszystko pogodzić, to jednak samochód to zbyt duże zagrożenie dla mojego życia:-) I choć nie jestem quitterem, to jednak się poddałem:-)

  Po mistrzostwach w RPA i Brazylii (gdzie też wiele tysięcy km przemierzyłem wynajętymi samochodami) i teraz po Rosji, cieszę się, że następne mistrzostwa nie odbędą się w Chinach lub w Indiach (kłaniałaby się tu logika powierzania organizacji kolejnych mistrzostw krajom BRICS) tylko w maleńkim Qatarze:-)))

 7. Sławek Muturi napisał(a):

  Moje typowania (bo nie wiem czy potem będę miał czas:-)

  a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni: 3 (chciałbym się potem bardzo pozytywnie cieszyć z tego, że jednak byłem zbyt dużym pesymistą)

  b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem: bramkarz (nie wiem na którego postawi Adam Nawałka)

  c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata: Brazylia

  d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców: Griezman, Messi, Falcao

  e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu: Portugalia

  f) która drużyna okaże się największą niespodzianką (jak Walia lub Islandia dwa lata temu we Francji): Senegal

  Sobotnie 16.06
  Francja – Australia 0:2
  Argentyna – Islandia 2:0
  Peru – Dania 2:2
  Chorwacja – Nigeria 0:1

  Niedziela 17.06
  Kostaryka – Serbia 1:1
  Niemcy – Meksyk 1:2
  Brazylia – Szwajcaria 3:2

 8. Bogumił napisał(a):

  Moje typy:

  a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni: 4
  b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem: Lewandowski
  c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata: Francja
  d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców: Griezmann (FRA), Messi (ARG), Neymar (BRA)
  e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu: Hiszpania
  f) która drużyna okaże się największą niespodzianką: Rosja

  Sobotnie 16.06
  Francja – Australia 3:0
  Argentyna – Islandia 2:0
  Peru – Dania 2:1
  Chorwacja – Nigeria 1:1

  Niedziela 17.06
  Kostaryka – Serbia 0:2
  Niemcy – Meksyk 2:1
  Brazylia – Szwajcaria 3:1

 9. nibul napisał(a):

  Podaję zestaw par pierwszej kolejki (od soboty):

  16.06.2018, 12:00 Francja – Australia
  16.06.2018, 18:00 Peru – Dania
  16.06.2018, 15:00 Argentyna – Islandia
  16.06.2018, 21:00 Chorwacja – Nigeria

  17.06.2018 14:00 Kostaryka – Serbia
  17.06.2018 20:00 Brazylia – Szwajcaria
  17.06.2018 17:00 Niemcy – Meksyk

  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia

  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal

 10. Przemek napisał(a):

  Gramy ;)
  16.06.2018, 12:00 Francja – Australia 2:0
  16.06.2018, 18:00 Peru – Dania 0:2
  16.06.2018, 15:00 Argentyna – Islandia 3:1
  16.06.2018, 21:00 Chorwacja – Nigeria 2:1

  17.06.2018 14:00 Kostaryka – Serbia 1:3
  17.06.2018 20:00 Brazylia – Szwajcaria 2:1
  17.06.2018 17:00 Niemcy – Meksyk 2:0

  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa 2:0
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama 2:0
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia 0:1

  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia 1:1
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal 2:1

 11. nibul napisał(a):

  Moje typy:

  a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni – 4
  b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem – Lewandowski
  c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata – Francja
  d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców – A. Griezmann, C. Ronaldo, H. Kane
  e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu – Argentyna
  f) która drużyna okaże się największą niespodzianką – Rosja

  16.06.2018, 12:00 Francja – Australia 3:0
  16.06.2018, 18:00 Peru – Dania 1:1
  16.06.2018, 15:00 Argentyna – Islandia 1:1
  16.06.2018, 21:00 Chorwacja – Nigeria 2:1
  17.06.2018 14:00 Kostaryka – Serbia 1:1
  17.06.2018 17:00 Niemcy – Meksyk 1:1
  17.06.2018 20:00 Brazylia – Szwajcaria 2:1
  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa 1:1
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama 3:0
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia 1:2
  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia 1:1
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal 2:2

 12. Krystian napisał(a):

  Sławek i Nibul dzięki wielkie za prowadzenie typowania :) Wierzę, że w miarę upływu dni będą dołączać kolejne osoby do zabawy i będziemy mieć… fridomiacką… pomarańczową strefe kibica.To moje typy:

  a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni – 5
  b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem – Lewandowski
  c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata – Brazylia
  d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców – Neymar, Coutinho, Messi
  e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu – Jeżeli Anglia nie jest faworytem to daję Portugalię
  f) która drużyna okaże się największą niespodzianką – Tunezja

  16.06.2018, 12:00 Francja – Australia 2:1
  16.06.2018, 18:00 Peru – Dania 1:3
  16.06.2018, 15:00 Argentyna – Islandia 4:1
  16.06.2018, 21:00 Chorwacja – Nigeria 1:1
  17.06.2018 14:00 Kostaryka – Serbia 1:1
  17.06.2018 17:00 Niemcy – Meksyk 1:1
  17.06.2018 20:00 Brazylia – Szwajcaria 3:1
  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa 1:1
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama 3:0
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia 1:1
  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia 2:1
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal 2:1

 13. Sławek Muturi napisał(a):

  Wczorajszy mecz Hiszpania – Portugalia oglądałem w Strefie Kibica w Kazani (Kazań to – jak się okazało – „ona”, podobnie jak Moskwa lub Warszawa:-). Strefa Kibica znajduje się po drugiej stronie rzeki Wołga, czyli w sumie kawał drogi od Starego Miasta, bo Wołga ma kilka km szerokości! Pięknie podświetlony kazański Kreml (prawie tak samo ładny jak ten moskiewski) ładnie się prezentował za sceną z ogromnym ekranem.

  Miałem wrażenie, że w Strefie jest więcej cudzoziemców niż Rosjan, ale to może dlatego, że wielu miejscowych odbiega od stereotypowego wyglądu Rosjanina – mieszkają tu głównie Tatarzy, ale spotkałem też Rosjan pochodzenia … koreańskiego. Najbardziej rzucali się w oczy Australijczycy ubrani na żółto-zielono oraz – nieco mniej widoczni – Francuzi (dziś mecz tych krajów). Ponadto sporo było osób ubranych w koszulki Hiszpanii oraz Portugalii. Ale spotkałem też kibiców z wielu innych krajów – m.in Senegalu (trzej studenci mieszkający tu od 8 miesięcy), Algierii, RPA.

  Jak dotąd, nie spotkałem żadnego Amerykanina z USA (ponoć to oni wykupili najwięcej biletów na mecze – ponad 200 tyś, a ma ich przyjechać ponad 90 tyś! mimo, że ich reprezentacja się w ogóle nie zakwalifikowała:-) ani kibica z Chin (to druga najliczniejsza ponoć grupa wśród zagranicznych kibiców, a też się nie zakwalifikowali).

  Dane te pokazują, że władze FIFA dokonały bardzo skutecznego podboju nowych rynków piłkarskich na całym świecie. Spotkałem też wielu kibiców z Indii, które z piłką nożną w ogóle nie są przecież kojarzone.

  Każdy mundial rozkręca się z meczu na mecz. Z upływem czasu, atmosfera staje się coraz bardziej świąteczna. Przyczyniają się do tego historie pisane przez wydarzenia boiskowe oraz poza boiskowe. Kibice się coraz bardziej rozluźniają, wpadają w mundialowy nastrój. A dramatycznych wydarzeń na tym Mundialu nie brakuje – zwycięstwo Rosji aż 5:0! Przegrana Maroka w doliczonym czasie gry w wyniku samobója! Hat-trick Ronaldo i piękny gol Nacho. Z czterech dotychczasowych meczów tylko drugi (Egipt-Urugwaj, na który nie dojechałem), nie dostarczył jakiś mocniejszych wrażeń, choć dramaturgii meczowi dodawał siedzący na ławce (po brutalnym faulu Sergio Ramosa w finale Champions League) Mohammed Salah.

  To czego zabrakło we wczorajszej Strefie Kibica to kibicowskich przyśpiewek Rosjan. Pamiętam jak to głośne „Polska! Biało- Czerwoni!!!” budowało atmosferę Strefy Kibica pod warszawskim Pałacem Kultury i Nauki. Przyśpiewki tej nauczyli się wszyscy zagraniczni kibice. Tak samo, jak nauczyłem się przyśpiewki „Oo Korea!”. Tak samo jak wszyscy zagraniczni kibice w RPA nauczyli się grać na wuwuzelach. Że o Brazylii nie wspomnę.

  Czy uda nam się nauczyć jakiejś przyśpiewki rosyjskiej, tego na razie jeszcze nie wiem:-) „My prijechali sztoby pabiedzits” na melodię Yellow Submarine, nie bardzo pasuje do turnieju organizowanego w Rosji, a nowej przyśpiewki jeszcze nie słyszałem:-)

 14. Beata napisał(a):

  a) ile meczów na tych mistrzostwach zagrają Biało-Czerwoni – 5
  b) kto okaże się najlepszym naszym piłkarzem – Lewandowski
  c) kto zostanie tegorocznym mistrzem świata – Brazylia
  d) którzy trzej piłkarze zajmą miejsca na podium konkursu króla strzelców – C.Ronaldo, Neymar, Lewandowski
  e) który faworyt odpadnie w najmarniejszym stylu – Argentyna
  f) która drużyna okaże się największą niespodzianką – Rosja

  16.06.2018, 21:00 Chorwacja – Nigeria 2:1
  17.06.2018 14:00 Kostaryka – Serbia 0:0
  17.06.2018 17:00 Niemcy – Meksyk 1:0
  17.06.2018 20:00 Brazylia – Szwajcaria 2:0
  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa 1:0
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama 2:0
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia 0:1
  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia 2:0
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal 1:1

 15. Sławek Muturi napisał(a):

  Podaję swoje typowania na kolejne mecze:

  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa 0:1
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama 1:1
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia 1:2
  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia 3:1
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal 0:1

  Sądząc po poprawności moich sobotnich typowań, to w konkursie zdobędę komplet punktów za … uczestniczenie, czyli po 1 pkt za każdy mecz:-))))

 16. nibul napisał(a):

  Po niedzielnych meczach klasyfikacja typera przedstawia się następująco:

  1 Kuba 21
  1 nibul 21
  3 Przemek 19
  4 Krystian 18
  5 Bogumił 13
  6 Sławek 10
  7 Beata 7

  We wtorkowy wieczór zaczyna się druga kolejka meczów grupowych, więc podaję zestaw par:

  Wtorek, 19 czerwca 2018
  20:00 Rosja – Egipt

  Środa, 20 czerwca 2018
  14:00 Portugalia – Maroko
  17:00 Urugwaj – Arabia Saudyjska
  20:00 Iran – Hiszpania

  Czwartek, 21 czerwca 2018
  14:00 Dania – Australia
  17:00 Francja – Peru
  20:00 Argentyna – Chorwacja

  Piątek, 22 czerwca 2018
  14:00 Brazylia – Kostaryka
  17:00 Nigeria – Islandia
  20:00 Serbia – Szwajcaria

  Sobota, 23 czerwca 2018
  14:00 Belgia – Tunezja
  17:00 Korea Płd. – Meksyk
  20:00 Niemcy – Szwecja

  Niedziela, 24 czerwca 2018
  14:00 Anglia – Panama
  17:00 Japonia – Senegal
  20:00 Polska – Kolumbia

 17. Kuba napisał(a):

  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa 1:1
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama 3:0
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia 0:1
  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia 2:0
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal 2:1

 18. Bogumił napisał(a):

  Moje typy:

  18.06.2018 14:00 Szwecja – Korea Południowa 2:0
  18.06.2018 17:00 Belgia – Panama 3:1
  18.06.2018 20:00 Tunezja – Anglia 0:1
  19.06.2018 14:00 Kolumbia – Japonia 1:0
  19.06.2018 17:00 Polska – Senegal 2:1

 19. Przemek napisał(a):

  Wtorek, 19 czerwca 2018
  20:00 Rosja – Egipt

  Środa, 20 czerwca 2018
  14:00 Portugalia – Maroko 2:0
  17:00 Urugwaj – Arabia Saudyjska 2:0
  20:00 Iran – Hiszpania 0:1

  Czwartek, 21 czerwca 2018
  14:00 Dania – Australia 1:0
  17:00 Francja – Peru 2:1
  20:00 Argentyna – Chorwacja 1:1

  Piątek, 22 czerwca 2018
  14:00 Brazylia – Kostaryka 2:1
  17:00 Nigeria – Islandia 0:0
  20:00 Serbia – Szwajcaria 1:0

  Sobota, 23 czerwca 2018
  14:00 Belgia – Tunezja 2:0
  17:00 Korea Płd. – Meksyk 0:2
  20:00 Niemcy – Szwecja 2:1

  Niedziela, 24 czerwca 2018
  14:00 Anglia – Panama 1:0
  17:00 Japonia – Senegal 1:1
  20:00 Polska – Kolumbia 2:1

  Chwała Ci Nibul, za punktowanie! :)

 20. Beata napisał(a):

  Wtorek, 19 czerwca 2018
  20:00 Rosja – Egipt 2:1

  Środa, 20 czerwca 2018
  14:00 Portugalia – Maroko 3:0
  17:00 Urugwaj – Arabia Saudyjska 3:0
  20:00 Iran – Hiszpania 0:2

 21. nibul napisał(a):

  Wtorek, 19 czerwca 2018
  20:00 Rosja – Egipt 1:1

 22. Kuba napisał(a):

  Wtorek, 19 czerwca 2018
  20:00 Rosja – Egipt 2:1

  Środa, 20 czerwca 2018
  14:00 Portugalia – Maroko 2:0
  17:00 Urugwaj – Arabia Saudyjska 3:0
  20:00 Iran – Hiszpania 0:3

  Czwartek, 21 czerwca 2018
  14:00 Dania – Australia 1:1
  17:00 Francja – Peru 2:0
  20:00 Argentyna – Chorwacja 1:1

  Piątek, 22 czerwca 2018
  14:00 Brazylia – Kostaryka 2:0
  17:00 Nigeria – Islandia 0:1
  20:00 Serbia – Szwajcaria 1:1

 23. Krystian napisał(a):

  Portugalia – Maroko 2:0
  Urugwaj – Arabia Saudyjska 2:0
  Iran – Hiszpania 0:2

  Dania – Australia 1:0
  Francja – Peru 2:0
  Argentyna – Chorwacja 2:1

  Brazylia – Kostaryka 3:0
  Nigeria – Islandia 0:0
  Serbia – Szwajcaria 1:2

  Belgia – Tunezja 2:1
  Korea Płd. – Meksyk 1:1
  Niemcy – Szwecja 2:0

  Anglia – Panama 1:0
  Japonia – Senegal 1:1
  Polska – Kolumbia 2:1

 24. nibul napisał(a):

  Mecz Polaków lepiej pominąć milczeniem, więc podaję klasyfikację typera po rozegranej pierwszej serii spotkań grupowych:

  1 nibul 42
  2 Kuba 37
  3 Przemek 33
  4 Krystian 31
  5 Bogumił 27
  6 Beata 26
  6 Sławek Muturi 26

 25. Bogumił napisał(a):

  Pozdrowienia dla Nibula, naszego księgowego :)

  Środa 20 czerwca
  14:00 Portugalia – Maroko 3:0
  17:00 Urugwaj – Arabia Saudyjska 2:0
  20:00 Iran – Hiszpania 0:3

  Czwartek, 21 czerwca 2018
  14:00 Dania – Australia 2:1
  17:00 Francja – Peru 2:0
  20:00 Argentyna – Chorwacja 1:0

  Piątek, 22 czerwca 2018
  14:00 Brazylia – Kostaryka 2:0
  17:00 Nigeria – Islandia 1:1
  20:00 Serbia – Szwajcaria 0:1

  Sobota, 23 czerwca 2018
  14:00 Belgia – Tunezja 2:1
  17:00 Korea Płd. – Meksyk 0:2
  20:00 Niemcy – Szwecja 1:1

  Niedziela, 24 czerwca 2018
  14:00 Anglia – Panama 3:0
  17:00 Japonia – Senegal 1:1
  20:00 Polska – Kolumbia 1:2

 26. nibul napisał(a):

  Środa, 20 czerwca 2018
  14:00 Portugalia – Maroko 1:1
  17:00 Urugwaj – Arabia Saudyjska 2:1
  20:00 Iran – Hiszpania 1:2

  Czwartek, 21 czerwca 2018
  14:00 Dania – Australia 1:1
  17:00 Francja – Peru 2:1
  20:00 Argentyna – Chorwacja 1:1

  Piątek, 22 czerwca 2018
  14:00 Brazylia – Kostaryka 2:1
  17:00 Nigeria – Islandia 1:1
  20:00 Serbia – Szwajcaria 1:1

  Sobota, 23 czerwca 2018
  14:00 Belgia – Tunezja 2:1
  17:00 Korea Płd. – Meksyk 1:1
  20:00 Niemcy – Szwecja 2:0

  Niedziela, 24 czerwca 2018
  14:00 Anglia – Panama 2:0
  17:00 Japonia – Senegal 1:1
  20:00 Polska – Kolumbia 2:2

 27. Sławek Muturi napisał(a):

  Podaję moje typowania na II kolejkę rozgrywek grupowych (minus Rosja-Egipt, oglądałem w fan zonie w Saransku) oraz Portugalia – Maroko (trwa już druga połowa, oglądam w barze w Julianowsku;-)

  Środa, 20 czerwca 2018
  14:00 Portugalia – Maroko
  17:00 Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:1
  20:00 Iran – Hiszpania 1:2

  Czwartek, 21 czerwca 2018
  14:00 Dania – Australia 1:3
  17:00 Francja – Peru 0:2
  20:00 Argentyna – Chorwacja 0:3

  Piątek, 22 czerwca 2018
  14:00 Brazylia – Kostaryka 3:1
  17:00 Nigeria – Islandia 2:2
  20:00 Serbia – Szwajcaria 1:3

  Sobota, 23 czerwca 2018
  14:00 Belgia – Tunezja 2:0
  17:00 Korea Płd. – Meksyk 2:4
  20:00 Niemcy – Szwecja 1:2

  Niedziela, 24 czerwca 2018
  14:00 Anglia – Panama 0:2
  17:00 Japonia – Senegal 1:2
  20:00 Polska – Kolumbia 2:1

 28. Beata napisał(a):

  Czwartek, 21 czerwca 2018
  14:00 Dania – Australia 1:1
  17:00 Francja – Peru 1:0
  20:00 Argentyna – Chorwacja 1:1

  Piątek, 22 czerwca 2018
  14:00 Brazylia – Kostaryka 2:0
  17:00 Nigeria – Islandia 1:2
  20:00 Serbia – Szwajcaria 0:1

 29. Kuba napisał(a):

  Sobota, 23 czerwca 2018
  14:00 Belgia – Tunezja 2:0
  17:00 Korea Płd. – Meksyk 0:2
  20:00 Niemcy – Szwecja 1:0

  Niedziela, 24 czerwca 2018
  14:00 Anglia – Panama 0:0
  17:00 Japonia – Senegal 0:1
  20:00 Polska – Kolumbia 2:1

 30. nibul napisał(a):

  Mundial się rozkręca na dobre i podobnie nasza zabawa. Druga runda przynosi spore przetasowania w klasyfikacji – na pozycję lidera awansował Kuba, natomiast brawurowy rajd na trzecie miejsce zanotowała Beata, która na siedem meczów drugiej kolejki wytypowała poprawnie sześć rozstrzygnięć, w tym dwa z dokładnym wynikiem. Gratulacje Beata! Słowa uznania należą się również Sławkowi, który już po raz drugi jako jedyny poprawnie wytypował rozstrzygnięcie meczu, tym razem z dokładnym wynikiem wczorajszy znakomity mecz Argentyna-Chorwacja. Gratulacje Sławek!

  1 Kuba 67
  2 nibul 66
  3 Beata 61
  4 Przemek 56
  5 Krystian 49
  6 Bogumił 45
  7 Sławek Muturi 42

  • Sławek Muturi napisał(a):

   Nibul, dzięki za gratulacje. Nawet nie pamiętałem jaki dokładnie wynik meczu obstawiałem, choć wygrana Chorwacji oczywiście mnie nie zaskoczyła. Gratulacje dla Beaty:-) i trzymam kciuki za powodzenie w kolejnych typowaniach:-)

   Zacząłem już zbierać nagrody dla zwycięzców naszego konkursu:-)))

 31. nibul napisał(a):

  Od poniedziałku zaczyna się trzecia runda spotkań grupowych i kolejne 154 punkty do zgarnięcia w typerze:)

  Poniedziałek, 25 czerwca 2018
  16:00 Urugwaj – Rosja
  16:00 Arabia Saudyjska – Egipt
  20:00 Iran – Portugalia
  20:00 Hiszpania – Maroko

  Wtorek, 26 czerwca 2018
  16:00 Dania – Francja
  16:00 Australia – Peru
  20:00 Islandia – Chorwacja
  20:00 Nigeria – Argentyna

  Środa, 27 czerwca 2018
  16:00 Meksyk – Szwecja
  16:00 Korea Płd. – Niemcy
  20:00 Serbia – Brazylia
  20:00 Szwajcaria – Kostaryka

  Czwartek, 28 czerwca 2018
  16:00 Japonia – Polska
  16:00 Senegal – Kolumbia
  20:00 Anglia – Belgia
  20:00 Panama – Tunezja

  • Sławek Muturi napisał(a):

   Jestem jakieś 200 km (może mniej od Wołgogradu, dokąd jadę na mecz Nigeria – Islandia, który zapowiada się bardzo ciekawie w kontekście wczorajszego pogromu Argentyny). Pozostałe dzisiejsze mecze też super:-) Oto moje typowania na III rundę:

   Poniedziałek, 25 czerwca 2018
   16:00 Urugwaj – Rosja 0:0
   16:00 Arabia Saudyjska – Egipt 2:2
   20:00 Iran – Portugalia 1:0
   20:00 Hiszpania – Maroko 1:0

   Wtorek, 26 czerwca 2018
   16:00 Dania – Francja 3:2
   16:00 Australia – Peru 2:1
   20:00 Islandia – Chorwacja 2:0
   20:00 Nigeria – Argentyna 1:1

   Środa, 27 czerwca 2018
   16:00 Meksyk – Szwecja 2:1
   16:00 Korea Płd. – Niemcy 1:1
   20:00 Serbia – Brazylia 2:1
   20:00 Szwajcaria – Kostaryka 2:0

   Czwartek, 28 czerwca 2018
   16:00 Japonia – Polska 0:2
   16:00 Senegal – Kolumbia 2:2
   20:00 Anglia – Belgia 0:3
   20:00 Panama – Tunezja 1:2

 32. Beata napisał(a):

  Sobota, 23 czerwca 2018
  14:00 Belgia – Tunezja 2:0
  17:00 Korea Płd. – Meksyk 0:1
  20:00 Niemcy – Szwecja 1:0

 33. Przemek napisał(a):

  No to typuje dalej (pudłuje? :)

  16:00 Urugwaj – Rosja 1:0
  16:00 Arabia Saudyjska – Egipt 0:2
  20:00 Iran – Portugalia 1:2
  20:00 Hiszpania – Maroko 2:0

  Wtorek, 26 czerwca 2018
  16:00 Dania – Francja 1:2
  16:00 Australia – Peru 1:0
  20:00 Islandia – Chorwacja 0:2
  20:00 Nigeria – Argentyna 2:1

  Środa, 27 czerwca 2018
  16:00 Meksyk – Szwecja 2:1
  16:00 Korea Płd. – Niemcy 1:2
  20:00 Serbia – Brazylia 3:2
  20:00 Szwajcaria – Kostaryka 2:0

  Czwartek, 28 czerwca 2018
  16:00 Japonia – Polska 1:3
  16:00 Senegal – Kolumbia 2:0
  20:00 Anglia – Belgia 1:3
  20:00 Panama – Tunezja 0:1

 34. Beata napisał(a):

  Niedziela, 24 czerwca 2018
  14:00 Anglia – Panama 2:0
  17:00 Japonia – Senegal 0:1
  20:00 Polska – Kolumbia 1:1

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA FRIDOMIACZEK I FRIDOMIAKÓW

 29 maja 2019 roku, środa – godz 19:00; live na profilu FB Sławek Muturi oraz – równolegle – webinar (konieczna wcześniejsza rejestracja). Szczegóły bliżej terminu.

Dlaczego info z tak dużym wyprzedzeniem? Bo będzie to już 10-ta (!!!!!!!!!!) rocznica mojego przejścia na wcześniejszą emeryturę:-). Choć będę tego dnia gdzieś w podróży po Afryce, to chciałbym byśmy się spotkali – choćby wirtualnie – przy kieliszku wina lub butelce piwa:-)

 

 

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Najmłodsza mieszkaniczniczka – o której słyszałem – ma 14 lat!!

Ogromne dzięki mav3 za komentarz. Postanowiłem zrobić z tego komentarza oddzielny wpis, aby historia 14-latki, która przez 1,5 roku zbierała wyrzucaną na ulicę elektronikę, niepotrzebne inwestorom meble, wyposażenie i inne dobra i sprzedawała je na Craigslist (amerykański pierwowzór allegro) nie zginęła w czeluściach tysięcy komentarzy. Co dziewczynka zrobiła z zarobionymi pieniędzmi? Nie, nie wydawała ich na kosmetyki, kosmetyczki, fatałaszki czy na komputer. Zarobioną kasę oszczędzała i w wieku 14 lat kupiła swój pierwszy ... dom na [...]

Najnowsze komentarze

 • Beata: Niedziela, 24 czerwca 2018 14:00 Anglia – Panama 2:0 17:00 Japonia – Senegal 0:1 20:00 Polska – Kolumbia 1:1
 • Sławek Muturi: Andrew, jeśli dobrze rozumiem, to już sobie ten ce wyznaczyłeś:-) PLN 3000 pasywnego dochodu...
 • Sławek Muturi: Vivek, nie jestem fanem jazdy samochodem. Wolałbym pociągiem, ale tym razem nie było takiej...
 • Andrew: Witam Jestem w trakcie lektury ksiązki ,,Wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości ”. Chciałem...
 • Andrew: Witam Jestem w trakcie lektury ksiązki ,,Wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości ”....
 • Przemek: No to typuje dalej (pudłuje? :) 16:00 Urugwaj – Rosja 1:0 16:00 Arabia Saudyjska – Egipt 0:2 20:00 Iran –...
 • Beata: Sobota, 23 czerwca 2018 14:00 Belgia – Tunezja 2:0 17:00 Korea Płd. – Meksyk 0:1 20:00 Niemcy – Szwecja 1:0
 • Vivek: Ja bym sie troche bal ze zasne za kierownica robiac tyle kilometrow jednego dnia. Mozesz Slawku napisac czy...
 • Sławek Muturi: Nibul, dokładnie takie same jak Bońka. Wczoraj późną nocą jechałem boczną drogą przez las. Wiele km,...
 • nibul: Fragment wywiadu z Bońkiem: „Były reprezentant Polski odniósł się również do teorii, że Polacy nie są...
 • Sławek Muturi: Nibul, dzięki za gratulacje. Nawet nie pamiętałem jaki dokładnie wynik meczu obstawiałem, choć wygrana...
 • Sławek Muturi: Jestem jakieś 200 km (może mniej od Wołgogradu, dokąd jadę na mecz Nigeria – Islandia, który...
 • nibul: Od poniedziałku zaczyna się trzecia runda spotkań grupowych i kolejne 154 punkty do zgarnięcia w typerze:)...
 • nibul: Mundial się rozkręca na dobre i podobnie nasza zabawa. Druga runda przynosi spore przetasowania w klasyfikacji...
 • Kuba: Sobota, 23 czerwca 2018 14:00 Belgia – Tunezja 2:0 17:00 Korea Płd. – Meksyk 0:2 20:00 Niemcy – Szwecja 1:0...
 • Beata: Czwartek, 21 czerwca 2018 14:00 Dania – Australia 1:1 17:00 Francja – Peru 1:0 20:00 Argentyna – Chorwacja 1:1...
 • Sławek Muturi: Podaję moje typowania na II kolejkę rozgrywek grupowych (minus Rosja-Egipt, oglądałem w fan zonie w...
 • nibul: Środa, 20 czerwca 2018 14:00 Portugalia – Maroko 1:1 17:00 Urugwaj – Arabia Saudyjska 2:1 20:00 Iran –...
 • Bogumił: Pozdrowienia dla Nibula, naszego księgowego :) Środa 20 czerwca 14:00 Portugalia – Maroko 3:0 17:00 Urugwaj...
 • nibul: Mecz Polaków lepiej pominąć milczeniem, więc podaję klasyfikację typera po rozegranej pierwszej serii spotkań...

Najnowsze wpisy

created by Water Design