Wybory 4 listopada i … nowy kraj :-)

Jestem wdzieczny blisko 55%-om Polek i Polakow, ktorzy tydzien temu poszli do wyborow i zaluje, ze pozostalym 45%-om sie to nie udalo. Niektorzy (tak jak ja) byli daleko i nie dali rady, ale wiekszosci sie chyba po prostu nie chcialo. Ogromna szkoda.

Kiedys przeczytalem, ze kazdy kraj ma takich politykow na ktorych sobie zasluzyl. Poczatkowo wydawalo mi sie to bzdura, ale wraz z nabieraniem lat (i – domyslnie – rowniez zyciowej madrosci) coraz bardziej jestem przekonany, ze to najprawdziwsza prawda. Mysle, ze jednym z powodow, dla ktorych mozemy zazdroscic politykow Skandynawom, Szwajcarom czy Australijczykom jest to, ze ich spolczenstwa dojrzaly do demokracji, a frekwencja na wyborach wynosi ok 80-90%.

Zachecam ponownie do tego, by Ci z Was, ktorzy mieszkaja w gminach gdzie odbedzie sie II tura wyborow, stawili sie 4 listopada. I namowili do tego swoich znajomych oraz rodzine. Im nas bedzie wiecej, tym politycy lepiej zrozumieja – dostana dowod w raporcie PKW – ze narod dojrzewa i ze oni tez niestety beda musieli dojrzec.

Jednoczesnie, 4 listopada odbeda sie wybory o wiele blizej miejsca, w ktorym wowczas bede – w Nowej Kaledonii:-) Wybory z potencjalnie powazniejszymi konsekwencjami. Ale po kolei.

Nowa Kaledonia zostala skolonizowana przez Francje w 1853 roku. W latach 60-tych XIX wieku zsylano tam skazancow. Nie zwracano wowczas uwagi na to, co mieliby do powiedzenia w tej kwestii rdzenni mieszkancy – Kanakowie. Potem francuska armia zaczela tam budowac porty dla floty wojennej oraz lotniska dla lotnictwa, by kontrolowac ekspansje m.in Chin.

Od 165 lat toczy sie walka o ponowna niepodleglosc. W 1988 roku doszlo do krwawych rozruchow. W efekcie podpisano Porozumienie w Noumea (stolicy Nowej Kaledonii), ktore przewidywalo mozliwosc niepodleglosci w 2018 roku. Ostatnim elementem tego porozumienia bedzie referendum wlasnie 4 listopada br.

Jesli glos bedzie na “tak”, to powstanie – po 4-5 latach okresu przejsciowego – nowy kraj na mapie swiata. I bede mial kolejny kraj do odwiedzenia:-))) (raz tam bylem kilkanascie lat temu, bardzo mi sie podobalo, wiec nie bede mial nic przeciwko:-). Jesli glos bedzie na “nie”, to przewidziano kolejne refrenda w roku 2020 oraz w 2023.

Jaki jest spodziewany wynik najblizszszgo referendum? Wprawdzie zdecydowana wiekszosc Kanakow jest na “tak” to jednak az 54% uprawnionych do glosowania jest za pozostaniem Nowej Kaledonii jako zamorskiego terytorium Francji. Dlaczego? Bo dzis Kanakowie stanowia mniejszosc w swoim wlasnym kraju – wicej jest potomkow zeslancow oraz przybyszow z Francji, z Tahiti, a takze z Wallis et Futuna. Oderwania od Francji boja sie takze starsi Kanakowie, ktorzy nie sa pewni czy nowy rzad utrzymalby ich emerytury i renty, bo przeciez Francja jest bogatsza:-)

Wazyc sie zatem bedzie wolnosc na szali z wygoda. Jaki bedzie efekt – zobaczymy:-) Moze powstanie nowy kraj, moze nie. W Polsce chcialbym by wrocil stary/nowy kraj, z ktorego mozemy byc naprawde bardzo dumni. Ja jestem:-)

Pozdrowienia z Poludniowego Pacyfiku, a konkretnie z Bairiki, stolicy Kiribati:-) Jak wyglada Kiribati z lotu ptaka mozecie zobaczyc na moim profilu na FB. Zapraszam:-)

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

3 Responses

  1. Sławku,
    Poszłam do wyborów i zabrałam ze sobą 19-lenią córkę… której się wyjątkowo nie chciało iść, ale jak już “musiała” to pochwaliła się wszystkim znajomym i zachęcała ich do pójścia. Okazało się przy okazji, że znakomita większość jej znajomych poszła i mocno motywowała swoje rodziny. Może jednak rośnie nam bardziej dojrzałe do demokracji pokolenie (z małymi wyjątkami, które trzeba wsadzić do auta i przypilnować) ;-)
    Serdeczności z jesiennej Warszawy do Kiribati! :)

    1. Monika, dzieki za mobilizowanie mlodego pokolenia. To paradoks, ze nie sa zainteresowani, bo to przeciez ich bardziej niz nas beda dotykac przyszle decyzje politykow :-(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.