28

07.2015

Analiza finansowa inwestycji w mieszkanie na wynajem

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Inwestowanie, Napisali o ..., Nas, Opłacalność Inwestowania, Wynajem

ilość komentarzy: 6

Cykl wydawniczy czasami bywa bardzo długi. Jakieś 1,5-2 lata temu napisaliśmy z Jankiem artykuł do KRN, który opublikowany został dopiero … dziś:-) Na szczęście niewiele stracił na swojej aktualności:-) Może oprocentowanie lokat bankowych jest dziś nieco niższe niż było 2 lata temu. Na rynku najmu niewiele się w tym czasie zmieniło, co potwierdza, że jest to o wiele stabilniejszy rynek niż większość innych. I w związku z tym bardziej przewidywalny. Bardziej można na nim polegać:-)

Oto link do artykułu: http://artykuly.krn.pl/-Analiza-finansowa-inwestycji-w-lokal-pod-wynajem-2_0_2313.html

Dawid, serdeczne dzięki za podesłanie linka!

0

Komentarze:

 1. Mateusz pisze:

  Witam Panie Sławku

  Mam 23 lata mieszkam w Wiedniu i chce inwestować w nieruchomości.
  Po moich zarobkach oraz wiedzy ile odkładam pieniędzy w ciągu roku chciałbym za 20 lat skończyć pracować i cieszyć się życiem nie mniej niż Pan.
  Nie potrafię znaleźć na Pańskim blogu żadnego przykładu jak rozliczamy podatki mając np 6 mieszkań i prowadzimy działalność gospodarczą.
  Prosiłbym jeżeli ma Pan czas oraz chęć przeprowadzenia symulacji: (tutaj Ew. na mojego maila)
  Współpracując z państwem chcialbym co roku kupować mieszkanie/kawalerkę do 115tyś zł (łączna suma za kupno, remont, prowizje dla państwa za prowadzenie moich nieruchomości oraz innych opłat typu PCC ITD)
  i wynajęcie takiego mieszkania aby rentowność tej inwestycji wynosiła minimum 7,3%netto ( tutaj prosiłbym o pokazanie i wyliczenie wszystkiego, mianowicie procent dla państwa odjęcie wszystkich opłat które muszę ponieść co miesiąc, Podatki z tytułu działaności gospodarczej itd…)
  Moim przykładem jest w tej cenie 115tyś ( kawalerka bądź mieszkanie 28m2 w Łodzi, cena wynajmu 1050pln plus wynajmujący ponosi koszty opłat administracyjnych(potocznie mówiąc CZYNSZ) plus mediów) czy taka inwestycja w ogóle jest możliwa i czy cena w Łodzi za takie mieszkanie po remoncie jest możliwa i do kupna i do wynajmu? Czy przy takim przykładzie jest możliwe po odjęciu „wszystkich opłat” otrzymać rentowność na poziomie minimum 7,3% w skali roku? Czy taka kawalerka „pójdzie” w miarę łatwo za taką cenę?

  Będę Panu bardzo wdzięczny za pomoc i ewentualnie w niedługim czasie zdecyduje sie na współpracę z państwem bądź podobna firma działająca na rynku.

  Prowadzi Pan super bloga, dziękuje za cenne informacje dla początkujących!!!

  0
  • Mateusz pisze:

   Dodam tylko, że nie chce tych mieszkań nigdy sprzedawać chce je wynajmować aby cieszyć sie wolnością finansową tak jak Pan wiec w tym wypadku nie wiem jak jest z AMORTYZACJĄ takiego mieszkania.
   Do pełni szczęścia potrzebuje 10/12 tysięcy zł NETTO ze wszystkich mieszkań, które będę „zbierał” (mam nadzieję) między 15-20lat. Chciałbym to osiągnąć poprzez Pana firmę oraz Państwa doświadczenie + nauczyć się profesjonalnie „jak to się robi”.

   0
   • Sławek Muturi pisze:

    Mateusz, jeśli będziesz kupować mieszkania z rynku wtórnego w budynkach, które mają więcej niż 5 lat od zasiedlenia, to możesz, prowadząc jak wspomniałeś w poprzednim komentarzu działalność gospodarczą – stosować indywidualną stawkę amortyzacji, nawet do 10% wartości mieszkania rocznie. Sam wybierasz tę stawkę, tak by płacić możliwie najniższe podatki.

    Tak jak powiedziałem, ktoś z Mzuri skontaktuje się z Tobą na maila, który podałeś.

    Powodzenia w osiągnięciu wolności finansowej!

    0
  • Sławek Muturi pisze:

   Mateusz, dzięki za komplementy. Dzięki też za zainteresowanie współpracą z Mzuri. Poproszę kogoś z Mzuri (Radka lub Agnieszkę) by przesłali Ci komplet informacji dot zakresu wsparcia jakiego Mzuri Investments udziela inwestorom przy budowie portfela mieszkań na wynajem, które stanowić będą podstawę wolności finansowej.

   0
 2. Mateusz pisze:

  Dzięki Sławku za szybką odpowiedź!
  Jeżeli chodzi o budynki powyżej 5 lat to wiem, że można amortyzować do 10% ale czy po okresie 10 lat nie będę musiał sprzedać tego mieszkania? Po 10 latach mieszkanie sie zamortyzuje i co dalej z takim mieszkaniem? Tak jak pisałem nie chce pozbywać się mieszkań.

  Czy mógłbyś poprosić kogoś ze swojego teamu aby opisał mi również w mailu tą symulacje z dokładnymi kosztami?

  0
  • Sławek Muturi pisze:

   Mateusz, nie musisz amortyzować stawką 10% przez 10 lat. Możesz np 4% przez 25 lat. A co potem? Możesz zrobić remont mieszkania i na nowo go wycenić i być może kontynuować amortyzację. A może też się zmienić prawo, czego w polskich warunkach wykluczyć nie można. Co wtedy? Zobaczymy:-)

   0

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA, WEBINARY I KONFERENCJE

22 sierpnia, godzina 19.00  UWAGA: zmiana daty na 5 września, godzina 19.00 – webinar „Jak zmienił się rynek nieruchomości w Polsce na przestrzeni ostatnich 5 lat” poprowadzi Artur Kaźmierczak (Rejestracja)

29 sierpnia, godzina 19.00 – webinar „Specyfika i perspektywy inwestycyjne Krakowa i Warszawy” poprowadzi Jan Dziekoński  (Rejestracja)

18 września, godzina 14:45, Łódź – udział Artura Kaźmierczaka w panelu „Aaapokój wynajmę”, w ramach konferencji Łódź REdiscover organizowanej przez Eurobuild (Hotel Andels, Ogrodowa 17)

NAGRANIA OSTATNICH WEBINARÓW I PODCASTÓW:

PODCASTY

Social media:

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Le Figaro: średnie ceny mieszkań wzrosły 22-krotnie !!!

We wczorajszym numerze francuskiego Le Figaro (5 października 2010 roku) ukazał się artykuł poświęcony średnim kosztom kredytów hipotecznych we Francji na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Otóż okazuje się, że według badań Credit Logement/CSA  we wrześniu średni koszt wynosi 3,3%, a więc istotnie mniej niż 5,15% w grudniu 2008 roku i są obecnie najniższe od .... 65 lat!!! W sierpniu br średnia stawka wynosiła 3,4%. Miesięczna rata spłacana przez kredytobiorców jest obecnie ok 10% niższa niż przy kredycie [...]

Najnowsze komentarze

 • TX: Artur, dzięki za wskazanie na raport, z chęcią przeczytam. Tak na szybko, czytając to, co napisałeś takie...
 • Jan Dziekonski: Grzegorz, poprosiłem zespół CFI o szybki kontakt i odpowiedź, mam nadzieję, że szybko znajdą się...
 • Grzegorz Sz.: Witam, czy moglibyście opisać w skrócie, jak działa giełda udziałów po zalogowaniu się do panelu...
 • Tomek: Ja wysoko cenię organizowane od jakiegoś czasu przez p. Jana Dziekońskiego webinary – zawierają dużo...
 • Tomek: Coś obcięło w moim poprzednim komentarzu, piszę jeszcze raz. Xeroks: dla mieszkań objętych do 2018 roku opłatą...
 • Jan Dziekonski: BiL, można tak powiedzieć, choć bez rekompensaty dodatkowej ;) Skoro rozumiesz, że zapracowani ;)...
 • Jan Dziekonski: Krzysiek, niestety Grzesiek z uporem prosił o brak nagrań i skrótów, ale on często robi webinary,...
 • Jan Dziekonski: AS, nie do końca rozumiem komentarz, czy było dobrze czy źle, ale sprawdzamy już po naszej stronie....
 • Przemek: Hah, ja właśnie moją mamę namówiłem na CFI2 i kilka dni temu podpisała umowę przedwstępną, zatem i w jej...
 • BiL: A ‘posypuje glowe popiolem’ to cos w stylu ‘przepraszam’?
 • BiL: Jan, ja mialem na mysli konkurs, a nie ksiazke.
 • AS: Właśnie przed chwilą rozmawiałem z Mzuri i dowiedziałem się, że firma nie jest zainteresowana przejęciem opieki...
 • Krzysiek: Jest może dostępna gdzieś transkrypcja tego webinaru, albo przynajmniej jakiś skrót byłbym zainteresowany.
 • Krystian Podhale: Janku to ja dziękuję! Zwłaszcza za telefon kilka godzin po moim pierwszym zakupie przy pomocy MI,...
 • Krystian Podhale: Dziękuję Krzysiek za tak wiele ciepłych słów pod moim adresem! :) Przyznam szczerze, że gdy...
 • Krystian Podhale: Nie ma za co Artur! Dziękuję i serdecznie pozdrawiam! :)
 • Krystian Podhale: Dziękuję Sławku za tak wiele miłych słów, jeszcze raz bardzo dziękuję:) To prawda, wizja...
 • Jan Dziekonski: Tutaj posypię głowę popiołem, ale faktycznie nieco opadła para w przygotowaniach książki – ot...
 • BiL: Chyba niestety troche popadla. Byl duzy konkurs o mitach, ktory wygralem kilka miesiecy temu, a z Waszej strony...
 • Sławek Muturi: Basta, dzięki za ciepłe słowa. Też tęsknię za czasami gdy byłem bardziej aktywny na łamach fridomii:-)...

Najnowsze wpisy

created by Water Design