Ulubione cytaty

Dziś często mówi się, że jeden obrazek jest wart tysiąca słów. Nie zawsze się z tym zgadzam – nie każdy obrazek i nie w każdym temacie. Według mnie obrazki wywołują silne emocje, ale czasami są to chybione emocje, specjalnie przerysowywane przez autorów lub przez właścicieli mediów, w których się pojawiają. Obrazki, które ludzie w Polsce widzą z Afryki często nie pokrywają się z rzeczywistością. Zdjęcia konfliktów na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata nie całkiem oddają miejscowe realia. Zdjęcie leżącego nie musi oznaczać, że się upił, może się po prostu potknął. Obrazki czasami są warte nie tysiąca słów, tylko funta … kłaków (cóż to za dziwne powiedzenie:-)

Reprezentuję starsze pokolenie, które chyba bardziej niż obrazy ceniło sobie … cytaty. Cytat lub przysłowie składające się z zaledwie 5-7 słów, może nieść więcej wartości niż tysiące luźno wypowiedzianych słów. Cytaty i przysłowia ludowe zawierają skondensowaną (dziś powiedzielibyśmy zzipowaną) mądrość ludzkości, skumulowaną na przestrzeni tysięcy lat. Cytat czy przysłowie nie tylko angażuje emocje, ale też pobudza umysł. Skłania do refleksji. Czasami nabiera cech życiowego drogowskazu lub zostaje zinternalizowany jako jedna z życiowych wartości.

Uwielbiam cytaty i przysłowia. Dlatego z tym większą radością odnotowałem coraz częściej przesyłane nam przez Bobbi cytaty. Postanowiłem stworzyć dla nich odrębny wpis na blogu. Liczę na to, że będziecie się z nami dzielić Waszymi ulubionymi cytatami. Ponieważ jest wiele miejsc w internecie gdzie można znaleźć ogromniaste biblioteki przysłów i cytatów, to proponuję byśmy nasze propozycje ulubionych cytatów dodatkowo wzbogacali krótkimi (lub dłuższymi, jak kto woli) komentarzami. Jak rozumiemy, jak interpretujemy dany cytat, dlaczego jest ważny, itp Jeśli cytaty będą dotyczyć – choćby w sposób pośredni – wolności finansowej, to tym lepiej, ale proponuję byśmy się wzajemnie rozwijali bardziej wszechstronnie więc cytaty nie dające się sprowadzić w bezpośredni sposób do idei fridomii też są mile widziane.

Z ogromną ciekawością czekam na Wasze propozycje. Liczę na to, że będzie to bardzo aktywny i żywy wpis.

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

95 Responses

 1. “Perfer et obdura, dolor hic tibi proderit olim” / “Znoś i wytrwaj; ból ten przyda ci się kiedyś” – Owidiusz

 2. “Przede wszystkim nie bójcie się trudnych chwil. To one są źródłem wszystkiego, co najlepsze”. – Rita Levi Montalcini (1909-2012), uczona.

  “Lekarze twierdzili, że już nie będę chodzić. Matka powtarzała mi, że będę. Uwierzyłam matce”. – Wilma Rudolph (1940-1994), lekkoatletka.

  “Niektórym się zdaje, że luksus to przeciwieństwo ubóstwa. Nieprawda. To przeciwieństwo bezguścia”. – Coco Chanel (1883-1971), projektanta mody.

 3. “Niektórym się zdaje, że luksus to przeciwieństwo ubóstwa. Nieprawda. To przeciwieństwo bezguścia”. – Coco Chanel (1883-1971), projektantka mody.

  “Lekarze twierdzili, że już nie będę chodzić. Matka powtarzała mi, że będę. Uwierzyłam matce”. – Wilma Rudolph (1940-1994), lekkoatletka.

   1. O rety, Sławek. Chwilowo zawieszone, bo 31 stycznia znaleźli mnie (jacy oni? Bliscy) nieprzytomnego i dopiero przedwczoraj wyszedłem ze szpitala. Zostałem wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną, przeszedłem między innymi bakteryjne zapalenie opon mózgowych i Bóg wie co jeszcze. Nawet nie chcę dopytywać (a dopytywać muszę o wszystko bo z pamięcią krótkotrwałą bardzo kiepsko). W każdym razie goi się jak na psie, jestem optymistycznie nastawiony. Wrócę na chemię, ale organizm ma chwilę odsapnąć po tym wszystkim. Było grubo :-)

    Przy okazji trochę prywaty. Jeśli Któraś bądź Któryś z Was zechcielibyście przy rozliczaniu PIT przekazać 1% podatku na moje leczenie to podaje namiary:

    Nr KRS Fundacji „Złotowianka”: 0000308316
    W rubryce CEL SZCZEGÓŁOWY 1%: BŁAŻEJ PRZYCHOCKI P/134

    Istnieje też możliwość wpłat indywidualnych bezpośrednio na konto Fundacji:

    Nr konta Fundacji „Złotowianka”
    Spółdzielczy Bank Ludowy Zakrzewo
    25 8944 0003 0002 7430 2000 0010
    w tytule przelewu: darowizna na rzecz BŁAŻEJ PRZYCHOCKI P/134

    Koniec prywaty :-P

    Tak, czy siak, wszystkiego dobrego :-) Miłego dnia!
    Bobs

   2. Cześć Sławku,

    Odpowiedziałem Ci na maila, bo post byłby tak długi, że chyba by się tu nie zmieścił. Póki co chwilowo zawieszone gdyż muszę dojść do siebie po ostatnich perypetiach zdrowotnych. Zregeneruję się trochę i wrócę do nowatorskich terapii. Teraz mam krótka przerwę. Pozdro!

 4. “As I have earlier noted, the most important things in life and in business can’t be measured. The trite bromide ‘If you can measure it, you can manage it’ has been a hindrance in the building a great real-world organization, just as it has been a hindrance in evaluating the real-world economy. It is character, not numbers, that make the world go ‘round. How can we possibly measure the qualities of human existence that give our lives and careers meaning? How about grace, kindness, and integrity? What value do we put on passion, devotion, and trust? How much do cheerfulness, the lilt of a human voice, and a touch of pride add to our lives? Tell me, please, if you can, how to value friendship, cooperation, dedication, and spirit. Categorically, the firm that ignores the intangible qualities that the human beings who are our colleagues bring to their careers will never build a great workforce or a great organization.” – John C. Bogle (1929 – 2019), inwestor.

 5. “Three, no matter what career you choose, do your best to hold high its traditional professional values, now swiftly eroding, in which serving the client is always the highest priority. And don’t ignore the greater good of your community, your nation, and your world. As William Penn pointed out, “We pass through this world but once, so do now any good you can do, and show now any kindness you can show, for we shall not pass this way again.”” – John C. Bogle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.