Kredyt “Rodzina na swoim” – niekorzystna zmiana przepisów

Dzięki Marcinowi z Tychów (dzięki!!), otrzymałem linka do artykułu, w którym jest mowa o niekorzystnych z punktu widzenia budowania wolności finansowej zmianach w przepisach dotyczących programu kredytów “Rodzina na swoim”. Otóż mieszkań takich nie wolno wynajmować przez okres co najmniej 8 lat, bo można stracić dopłaty do spłat kredytu lub bank może wręcz zażądać natychmiastowej spłaty kredytu. Co gorsze, zmiany te działają wstecz. Taką to w Polsce mamy praworządność…

Oto link: http://edgp.dziennik.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=391698

Musimy czym prędzej zacząć prężnie działać w ramach naszego Stowarzyszenia ! Im prężniej będziemy działać, tym nasz głos przy uchwalaniu tego typu przepisów będzie – mam nadzieję – silniejszy.

Dla Waszej informacji: monitorujemy sprawę i są jeszcze szanse na rejestrację Stowarzyszenia Mieszkanicznik przed końcem bieżącego roku. Będziemy informować na bieżąco.

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

8 Responses

  1. No, to w przyszłym roku skończy się dla mnie rodzina na swoim. Zaledwie po roku stosowania. Ogółem ustawa nie do końca działa wstecz, bo np. nie penalizuje wynajmu, który nastąpił przed dniem 31 sierpnia 2011 r. (data wejścia w życie ustawy). A także nie karze tych kredytobiorców, którzy do 31 sierpnia 2011 r. uzyskali kolejne nieruchomości (na podstawie różnych tytułów prawnych- wymienionych w nowelizacji). Niestety ma zastosowanie do wszystkich kredytobiorców mających kredyt rodzina na swoim i ich działań związanych z mieszkaniem (np. wynajem, działalność gospodarcza, a także kupno innych nieruchomości), realizowanych po 31 sierpnia 2011 r. Polecam przeczytać wyjaśnienia Ministra Infrastruktury odnoszące się do przepisów nowelizacji. Jakby co podaję linka:
    http://www.transport.gov.pl/files/0/1794731/nowelizacja31082011.pdf

    Jeszcze odnośnie ustawy- nie warto ukrywać najmu. Pomijam kwestię wykrywalności takich działań (która zapewne jest wątpliwa, ale po co ryzykować). Zajmę się jedynie konsekwencjami. Chyba najbardziej dotkliwe rozwiązanie- postawienie kredytu w stan natychmiastowej wymagalności oraz możliwość prowadzenia postępowania karnego na podstawie art. 297 Kodeksu Karnego- zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (ciekawe czy banki zgłaszają lub będą zgłaszać takie sytuacje- czy nie spowoduje to ucieczki klientów od “kapujących” bankierów). W sumie są dwie możliwości- albo się ukrywać, czego nie polecam. Ewentualnie dalej wynajmować i fakt ten zgłosić (w ciągu 14 dni) do banku. Co skutkuje odcięciem dopłat, czyli anulowanie rodziny na swoim.
    No cóż, rząd szuka oszczędności. Dobrze, że chociaż osoby już wynajmujące albo już posiadające inne nieruchomości nie dostaną w papcie. Wtedy to by było prawdziwe państwo (bez)prawa.
    A w mojej sytuacji? Cóż zrobić- raczej wątpię, abym znalazł kasę na wcześniejszą spłatę. W sumie kredyt mi podskoczy o jakieś 200 zł miesięcznie, więc nie ma tragedii :D. Myślałem jednak, że może lepiej by było wydłużyć okres kredytowania- w przyszłym roku pozostanie mi 14 lat. Z drugiej strony, może lepiej być lekko do tyłu (te 200 zł miesięcznie) i spokojnie spłacać kredyt, bo już za 14,5 roku będę miał mieszkanie generujące gotówkę. A w międzyczasie kupię kilka kolejnych :DD i będę miał zabezpieczenie (tak jak niektórzy lubią to nazywać- poduszkę finansową) w postaci niewydanego na spłatę mieszkania kapitału. Co Wy na to?

  2. Dziś przeczytałem artykuł na Fridomi o kredycie rodzina na swoim.

    Właśnie kupiłem z żoną mieszkanie pod wynajem finasując go kredytem rodzina na swoim.
    Myśłałem że jestem w kropce ale pojawił się jeden pomysł:

    Aktualnie mieszkam w mieszkaniu po Babci które dostałem w spadku. Babcia żyje natomiast już napisała spadek.
    Czy w tej sytuacji mogę wynająć mieszkanie po Babci?

    Jeśli tak to czy wystarczy tylko pismo od babci ze mogę wynajmować mieszkanie a umowę wynajmu spisać na mnie?

    1. Zieciol, rozumiem, że chcesz się przeprowadzić do mieszkania kupionego w ramach programu “Rodzina na swoim” i znaleźć najemcę na mieszkanie po Babci, czy tak?

      Nie widzę jakichkolwiek przeciw wskazań. Powinieneś jedynie otrzymać od Babci (bo rozumiem, ze to jej nazwisko tkwi w dokumentach jako właścicielki mieszkania) pełnomocnictwo, najlepiej poświadczone notarialnie, do zarządzania nieruchomością w jej imieniu.

      Czy ktoś z Fridomiaków ma jakieś dodatkowe popdpowiedzi?

      Powodzenia w najmie oraz w budowaniu wolności finansowej !

  3. Rzeczywiście niedawno dowiadywaliśmy się z żoną o kredyt Rodzina na Swoim i wyszło nam, że dla nas bardzo nieopłacalne.
    Oprócz w/w obowiązku pamiętam, że trzeba było również zameldować się w danym mieszkaniu. Osobiście chcieliśmy brać jak najkrótszy okres kredytowania, bo to nasze pierwsze mieszkanie i … to również nie jest opłacalne z punku widzenia tego programu.

    Nie chcę wyjśc na spiskowca, ale program ten ewidentnie premiuje tych, którzy najwięcej dają zarobić do banku.

    Na szczęście już niedługo to wszystko się skończy. W Krakowie ceny odpowiednio 4580 i 3670 za metr praktycznie nie występują. Od czasu obiżenia progów obserwuję spadek cen o ok. 20% ! Jasno widać kto konsumował dopłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.