10

08.2013

Kiedy najem prywatny przestaje byc prywatnym, a staje sie dzialalnoscia gospodarcza?

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Często zadawane pytania, Prawo, Wynajem

ilość komentarzy: 24

Oto pytanie od Jurka. Wiem, ze jakis czas temu ukazalo sie orzeczenie NSA w tej sprawie, ale w tej chwili nie pamietam szczegolow. Oprocz tego, ze orzeczenie nie bylo zbyt precyzyjne:-)

Witam,

Pytanie jak w tytule wiadomości nurtuje mnie od dłuższego czasu. Chodzi mi o to czy istnieje jakaś granica przychodów i/lub liczby wynajmowanych mieszkań/lokali, kiedy najmem prywatny przestaje być najmem prywatnym a staje się działalnością gospodarczą.
Może ktoś z Fridomiaków/Mieszkaniczników zna na nie odpowiedź?

Pozdrawiam,
Jerzy

PS Przepraszam za brak polskich czcionek, ale robie ten wpis na komputerze w hostelu w Hanoi i ciesze sie, ze udalo mi sie chociaz pozbyc czcionek wietnamskich:-)

Komentarze:

 1. Adi napisał(a):

  Limitu w najmie prywatnym nie ma.

  Limit jest dla działalności gospodarczej 150 tysięcy Euro, wynika więc z tego, ża pan Józef Wojciechowski właściciel JW Construction, który zapowiedział zakup mieszkań za 30 mln złotych będzie wynajmował – jako najem prywatny, a nie w formie działalności gospodarczej…

  http://www.gofin.pl/17,1,61,160388,najem-prywatny-mozna-opodatkowac-ryczaltem-niezaleznie-od.html

 2. Michał Żółtowski napisał(a):

  Nie ma żadnych precyzyjnych zasad – kryterium jakie przyjmują tutaj izby skarbowe (bo do dogadania się z nimi ta kwestia się sprowadza) jest zwykle ilość posiadanych mieszkań na wynajem. Dalej to kwestia interpretacji danego naczelnika. Słyszałem różne wersje – niektórym nie pasowało już więcej niż jedno, innym 3 albo 5. Idealnie byłoby wystąpić o indywidualną interpretację.

  Moim zdaniem dużo trudniej udowodnić, że to nie jest działalność gospodarcza, niż że jest – nawet przy jednym mieszkaniu. Dla mnie nawet jedno jest przejawem gospodarności, bo stało puste a my je po prostu…. wynajęliśmy :)

 3. bobst napisał(a):

  Hej
  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie np wg Izby Skarbowej w Warszawie stwierdzila ze tek kto wynajmuje 20 lokali prowadzi dzialalnosc a ten kto 19 juz nie. Powolujac sie na wyrok sadu w Bydgoszczy wobec duzej liczby wynajmowanych lokali (40 mieszkan i 10 lokali uzytkowych) dzialania podatnika jest zaplanowana i przemyslana wiec jest dzialalnoscia gospodarcza.
  Cytuje wg ksiazki Wieslawy Dyszy „Opodatkowanie przychodow z wynajmu 2013”

 4. bobst napisał(a):

  Sprostowanie – Izba Skarbowa w Warszawie nie stwierdzila jaka ilosc jest traktowana jako najem prywatny a jaka jako najem w dzialanosci gospodarczej i nie mozna okteslic jednozncznie ile lokali miesci sie w ramach wynajmu prywatnego.

 5. Ania B napisał(a):

  Moi znajomi mieli przypadek taki że mają duży budynek w centrum miasta i interpretacja US jest taka że działalność gospodarcza zaczyna się gdy dochód z najmu wynosi więcej niż 50 tys. zł rocznie. Dlatego podzielili się w rodzinie lokalami tj. rozpisali lokale na żonę, męża, córkę, matkę i ojca i nie zakładali działalności. Ale to chyba każdy US sobie indywidualnie ustala (?) i trzeba wystąpić o własną interpretację…

 6. pio napisał(a):

  witam
  trochę nie na temat, kupiłem mieszkanie na wynajem w bloku i okazało się że za ścianą mieszka przygłucha miłośniczka Radia Maryja, słucha mszy od 7 rano , miał ktoś taki problem?Jakieś podpowiedzi z praktyki? pzdr

  • Tomek K. napisał(a):

   Znajomy spotkał się z takim problemem i mam rozwiązanie nie do końca etyczne… Na Allegro są do kupienia „urządzenia zakłócające” fale radiowe… Nie wiem jaki wpływ na zdrowie ma emitowane przez nie pole ale urządzenie postawione przy ścianie z sąsiadką skutecznie spacyfikowały jej zapędy.

   • AS napisał(a):

    A nie można pójść do pani i spróbować poprosić ją by słuchała ciszej/ w innych porach ewentualnie używając słuchawek? Może i dobrze by było kupić jej jakieś słuchawki, to przecież są grosze.
    Cisza nocna obowiązuje od 22-ej do 6-tej, więc o 7 -ej rano jest już OK, względem przepisów. Albo ostatecznie spróbować wyciszyć ścianę sąsiadującą, jeżeli to nie jest jakiś duży koszt.
    Użycie urządzeń zakłócających jest pewnie też jakąś alternatywą ale ja bym zastanowił się, jak ja bym reagował gdyby moja ulubiona stacja TV czy radiowa nagle przestała „grać” dobrze.
    Pozdrawiam i jestem ciekaw jak skończy się ta historia,

 7. Marcin napisał(a):

  A ja chciałbym zwrócić uwagę i dopytać o kwestię odprowadzania VAT-u w przypadku uznania wynajmu za działalność gospodarczą. Według tego co dziś przeczytałem poniżej, jest taka konieczność:

  http://stooq.pl/n/?f=774896&c=0&p=a

  Czytałem też o obowiązku wystawiania rachunków najemcy. Dotyczy to zapewne również sytuacji, gdy zostaniemy „posądzeni” o działalność z tytułu wynajmu. Ja dopiero zaczynam z 2 mieszkaniami, ale w planie mam kolejne, więc zbieram wiedzę zawczasu. Czy ktoś mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami w tym temacie?

  • Tomek napisał(a):

   Cele mieszkaniowe są zwolnione z VAT, w/w artykul rownież to podkreśla.

   • Sławek Muturi napisał(a):

    Tomku, to się zgadza z moją wiedzą. Cele mieszkaniowe są zwolnione z VAT-u przedmiotowo. Natomiast najem na cele nie-mieszkaniowe (biuro, garaż, itp) podlega VAT-owi, z tym, że do kwoty EURO 150 tys rocznie (chyba) z łącznego przychodu z najmu na cele nie-mieszkaniowe, można skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.

    • Bartosz napisał(a):

     Przedmiotowo usługi najmu lokali na cele mieszkaniowe zwolnione są niezależnie od wartości (nie ma limitu, a podmiotowo osoba wynajmująca jest zwolniona do kwoty 150 000 PLN (a nie EUR), wiec do czasu gdy przychód z wynajmu garażu czy lokalu użytkowego nie przekroczy 150 tyś PLN nie musimy płacić VAT

    • Sławek Muturi napisał(a):

     Bartosz, dzięki za doprecyzowanie. Czyli jeśli nie otrzymujesz więcej niż PLN 12 tys miesięcznie z najmu garażu, lokalu użytkowego, czy mieszkania na cele biurowe lub inne nie-mieszkaniowe, to nie musisz martwić się VAT-em.

 8. Bartosz napisał(a):

  Dodam jeszcze tylko swoje 3 grosze, odnośnie form opodatkowania. Jeśli kupiliście Państwo lokal używany, którego wiek przekracza 40 lat (np w kamienicy) to przez pierwsze 10 lat można korzystać z maksymalnej amortyzacji. Sprowadza to się do tego, że jeśli na lokal wydaliśmy przykładowe 150 000 zł, to co roku możemy odpisać (wrzucić w koszty – nie wydając tych pieniędzy – wydaliśmy w chwili zakupu) 10% ceny zakupu – czyli 15 000 zł. Jeśli doliczymy do tego koszt odsetek, to bardzo często do opodatkowania nie pozostaje nic. Kalkulację opłacalności proszę przeprowadzić dla swoich wartości. Stawka amortyzacji może być niższa (możemy przyjąć niższą, ale potem nie wolno nam jej zmienić). Dla lokali nowych wynosi 40 lat – czyli 2,5% rocznie. Czym lokal starszy tym stawka może być większa (do 10% dla lokali starszych niż 40 lat). Polecam zgłębienie tematu.

  • AS napisał(a):

   Hej Bartosz,
   Korzystanie z dobrodziejstwa amortyzacji odnosi się tylko do działalności gosp. czy też płacąc podatek ryczałtowy mogę również z tego skorzystać?
   pzdr

   • Michał Kolasiński napisał(a):

    Witam wszystkich
    Po raz pierwszy się ujawniam ;)

    Amortyzację można stosować przy działalności gospodarczej, ale również będąc osobą fizyczną i rozliczającą się na zasadach ogólnych. (Czyli odpowiadając wprost, przy ryczałcie nie możesz stosować amortyzacji).

    Pozdrawiam Fridomia-ków !

 9. Koko napisał(a):

  Dobry wieczór,

  Zupełnie z innej beczki, pytanko mam a nie mam pojęcia gdzie mogę je zadać by spróbować choć uzyskać troszkę pomocy. Śledzę czasami stronę fridomi, cenie komentarze ludzi, którzy się tu udzielają, zatem pomyślałem, że może ktoś mi pomoże.

  Problem mam następujący – 3 miesiące temu wynająłem kawalerkę. Kilka dni temu będąc na wakacjach dostałem telefon od lokatorki, że w mieszkaniu wybuchł pożar. Mieszkanie jak widziałem wygląda po prostu strasznie. Była policja i straż, która sporządziła raport. Okazało się, że lokatorka bez mojej zgody podnajeła na weekend mieszkanie parze, która pożar spowodowała. I teraz :

  1. Dostałem od lokatorki wypowiedzenie natychmiastowe, jako że lokal nie nadaje się do zamieszkiwania ( taki zapis w umowie ).
  2. Jak ma się zapis w umowie o zwróceniu mieszkania w stanie nie gorszym niż początkowy? Lokatorka ma mi teraz zrobić generalny remont ze swoich pieniędzy ? Mam to zrobić sam i obciążyć ja kosztami po sprawie sądowej ?
  3. Jak w tym wszystkim ma się polisa ubezpieczeniowa która mam na mieszkanie ( rzeczoznawcy jeszcze nie było). Czy jeżeli dostanę jakieś pieniądze z polisy to lokatorka nie musi już mi oddawać pieniędzy jeżeli kwota od ubezpieczyciela przekroczy koszty remontu ( w co wątpię). Bo to, że ona mi zrobi remont za swoje pieniądze a ja dostanę coś z ubezpieczenia to traktuje jako bajkę.

  Bardzo proszę o pomoc, bo jest to kolejna rzecz która mnie ostatnio przygniotła i nie mam pojęcia jak to ugryźć by było dobrze.
  Z góry serdecznie dziękuję

 10. Marcin Szymocha napisał(a):

  Witam,
  pozwolę sobie dokonać podsumowania. Jakiś czas temu analizowałem ten problem.
  Jak już było wspomniane nie ma sztywnej granicy kiedy najem prywatny przestaje być prywatny a staje się działalnością gospodarczą.
  Definicja działalności gospodarczej znajduje się w art. 5a ustawy PIT.
  Działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:
  a) wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  b) polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  c) polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
  — prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

  Główny problem występuje co do analizy dotyczy dwóch ostatnich warunków prowadzenia działalności gospodarczej – prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły.

  Można rozliczać część przychodów w ramach najmu prywatnego oraz równocześnie osiągać przychody z najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej. (Interpretacja z dnia 23 kwietnia 2010 r., sygn. ILPB1/415-142/10-4/TW, interpretacja z dnia 7 lutego 2011 r., sygn. IPPB1/415-1143/10-2/EC.). (np. lokale użytkowe wynajmujemy w ramach działalności, a mieszkanie po babci jako najem prywatny)

  W ramach najmu prywatnego możliwe jest również wynajmowanie nie tylko lokali mieszkalnych, ale również lokali użytkowych na cele prowadzenia przez najemców działalności gospodarczej. (Interpretacja z dnia 7 lutego 2011 r., sygn. IPPB1/415-1142/10-2/EC).

  Zgodnie z zebranymi przeze mnie informacjami sytuacjami rodzącymi ryzyko zakwestionowanie wyboru co do formy opodatkowania najmu stawką 8,5% jest prowadzenie najmu na dużą skalę czy wynajmu apartamentów na krótki pobyt (uznawanie takiego wynajmu jako usług hotelowych – krótkoterminowego pobytu, a nie najemu).

  O krótkotrwałym charakterze wynajmu może świadczyć okoliczność ustalenia w umowie zasad przyjmowania klientów tj. na okres nie krótszy niż 2 dni, dodatkowo ograniczony godzinowo np. od godziny 15 do godziny 10 następnego dnia, sposób ustalania czynszu za okres faktycznie wykorzystywany, z uwzględnieniem stawki dobowej oraz możliwość dochodzenia ewentualnych roszczeń z tytułu szkód i strat bezpośrednio od osób korzystających z apartamentu.

  Nie ma również precyzyjnych wskazówek jaka skala wynajmu prowadzi do uznania danych działań podatnika jako wypełniających definicję prowadzenia działalności gospodarczej. Przykładowo w przypadku wynajmu 11 mieszkań organ podatkowy uznał prawo do opodatkowania takiego najmu stawką 8,5% (Interpretacja z dnia 29 kwietnia 2010 r., sygn. IBPBII/1/415-121/10/ASz.). Zgodnie ze stanowiskiem WSA w Bydgoszczy (sygn. I SA/Bd 709/10.) „nie budzi wątpliwości, że w przypadku posiadania przez podatnika 40 lokali mieszkalnych i 10 lokali użytkowych, które wynajmowane są instytucjom i osobom prywatnym działania strony, polegające na wynajmowaniu wielu lokali, miały charakter zarobkowy, zorganizowany i ciągły a także podejmowane były przez nią we własnym imieniu.”

  Podsumowując niestety nie ma precyzyjnych wskazówek jak duża skala prowadzonej działalności w zakresie najmu prowadzi do uznania jej za działalność gospodarczą.

  W przypadku uznania, że wynajmujący jest przedsiębiorcą traci on prawo do wyboru formy opodatkowania ryczałtem w wysokości 8,5%. Ponadto jest zobowiązany do opłacania ZUSu.

  Pozdrawiam

 11. Grzegorz napisał(a):

  Sławek umieścił mój artykuł na ten temat:

  http://fridomia.pl/2013/09/18/kiedy-najem-prywatny-przestaje-byc-prywatny/

  Mam nadzieję, że choć trochę rozjaśni on ten problem…

 12. Grzegorz napisał(a):

  Sławek zamieścił mój artykuł na powyższy temat:

  http://fridomia.pl/2013/09/18/kiedy-najem-prywatny-przestaje-byc-prywatny/

  Mam nadzieję, że pomoże on trochę w rozjaśnieniu tego problemu…

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA FRIDOMIACZEK I FRIDOMIAKÓW

Ze względu na moje zimowanie w tropikach (w tym roku lecę do Afryki), kolejne spotkania przewiduję dopiero na wiosnę 2017 roku. Chyba, że ktoś miałby ochotę się spotkać ze mną w Kenii, Tanzanii, Gabonie (Mistrzostwa Afryki w piłce nożnej), Namibii, RPA, Mozambiku, Etiopii lub na wyspie Mayotte (ze względu na to, że jest to zamorskie terytorium Francji, to można tam polecieć bez paszportu:-). Być może wyskoczę też na dzień-dwa do stolicy Somalii, Mogadiszu, ale tam nikogo nie zapraszam ze względów bezpieczeństwa:-)

środa, 1 marca – Łódź, godz 16:00, spotkanie Klubu Budowniczych Łodzi Unikalnej na temat: „Dlaczego Łódź jest atrakcyjnym rynkiem do inwestowania w nieruchomości?”. Aktywność inwestycyjną i realizacyjną  Grupy Mzuri w Łodzi przybliży Gość Klubu – Artur Kaźmierczak. ul. Łąkowa 11, IV piętro, sala imienia Prof. Jakuba Wujka. Koszt uczestnictwa w spotkaniu dla nie-Klubowiczów wynosi 100 PLN. Wpłaty proszę dokonywać na konto Izby w BRE BANK S.A. – mBank 06 1140 2004 0000 3402 7634 1128 z dopiskiem spotkanie Klubu Budowniczych Łodzi Unikalnej lub od godz. 15.30 przed spotkaniem. 

czwartek, 25 maja – Trójmiasto, więcej szczegółów bliżej terminu spotkania

 

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Fridomia dla Młodzieży – 7 „C”-s of Success

Ostatnio - po spotkaniu Fridomiaków we Wrocławiu - otrzymałem mailem prośbę od Marcina, jednego z uczestników: „Sławek, chodzi o to, żebyś napisał, czy - twoim zdaniem - osoba, która jest na początku kariery może poważnie myśleć o inwestowaniu w małe nieruchomości. Przyjmijmy osobę, która kończy studia, ma pierwszą pracę i zarabia średnią krajową. Nie dostała w spadku domu po babci, nie wygrała też miliona na loterii. Z drugiej strony, nie jest obciążona dużymi kredytami. Chce [...]

Najnowsze komentarze

 • Sławek Muturi: Kasiu, życzę inspirującej lektury:-)
 • Sławek Muturi: Radek, jakbyś mi w myślach czytał:-)
 • Sławek Muturi: Michał, powodzenia!
 • Sławek Muturi: Romgil, dzięki za pozdrowienia (jestem w drodze z Dar es Salaam na Zanzibar:-) oraz za dodatkowe...
 • łukasz w: 1. nie chodzi o oszczędność zus w moim konkretnym przykładzie, tylko jest to pomysł ogólny, że jest taka...
 • Kasia: To kolejna książka którą muszę koniecznie przeczytać. Trochę interesuję się tematem, jednak wciąż to dla mnie...
 • Radek: bo postęp, niestety, wielu ludziom wyłącza myślenie. O ile medyczne zagadnienia nie dla każdego tak dobitnie...
 • Michał Jakubiak: Przyznam, że wizja wolności finansowej pozwalającej to coś na co bardzo czekam. Mam odłożonych...
 • Romgil: Polecam wpis JoMo+esperanto Pozdrawiam ….. gdzieś w świecie na szlaku.
 • Romgil: Dziś rano wróciłem z Singapuru i Malezji. Tylko można im pozazdrościć otwartości na świat i uprzejmości....
 • Romgil: Tu również nie mogę się zgodzić. Język martwy to taki w którym nie pojawiają się nowe pojęcia które ciągle...
 • Romgil: Przykro mi, ale jest zupełnie odwrotnie i nie mogę się zgodzić prawie z żadnym z powyższych zdań, gdyż jest...
 • Romgil: Jestem esperantystą od wielu lat. Dziś Facebook i net wręcz pomaga w kontaktach esperantystów z wielu stron...
 • Tomek: Dobry wpis. Ja już od dawna twierdzę, że skok inflacji w Polsce to tylko kwestia czasu. Może nie będzie to...
 • Robert W: Dużo danych przytoczonych przez Mzuri, są też wypowiedzi szefa: http://next.gazeta.pl/next/...
 • Robert W: http://wyborcza.biz/biznes/7,1 47758,21381314,najem-mieszkan- ministerstwo-finansow-jedno...
 • Kuneg: Przypominają mi się czasy, gdy Polacy oszczędzali w… towarach – im bardziej luksusowych, tym...
 • Sławek Muturi: Za chwilę pewnie będę miał prezentację dot wolności finansowej dla pięciorga Brazylijczyków i dwojga...
 • Sławek Muturi: Adin, wydaje mi się, że najbardziej popularne strony to booking.com oraz airbnb. Powodzenia!!!
 • Adin: Witam, Nie wiem czy trafiłem na dobre miejsce na Waszej stronie, ale od dłuższego czasu zastanawiam się jakie...

Najnowsze wpisy

created by Water Design