22

07.2017

Na czym można zarobić więcej niż na najmie mieszkań? Na wszystkim. Prawie.

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Codzienny przegląd prasy, Często zadawane pytania, Edukacja finansowa, Fridomia, Inwestowanie, Opłacalność Inwestowania, Wynajem

ilość komentarzy: 12

Bardzo często – po kilka razy w miesiącu – spotykam się z opiniami dotyczącymi tego, że na czymś tam można zarobić więcej niż na inwestowaniu w mieszkania na wynajem w Polsce.

Muszę się z tym zgodzić. Istnieje z pewnością wiele spółek, których zakup akcji kilkanaście lat temu dał zysk rzędu 100- czy nawet 1000-krotnego wzrostu rynkowej wartości akcji. Więcej niż na najmie można też zarobić inwestując w kruszce, w surowce, w waluty, w obligacje korporacyjne dynamicznie rozwijających się firm. Więcej można zarobić prowadząc swój własny internetowy biznes. Więcej można zarobić inwestując w start-up’y, w farmy wiatrowe, w kogeneracje, w nieruchomości w Hiszpanii czy w Grecji. Wreszcie więcej można zarobić na flipach nieruchomości w Polsce.

Z mojej powyższej wyliczanki (wcale nie pełnej, bo niestety nie pamiętam w tej chwili wszystkich argumentów wszystkich ludzi, którzy mnie do swoich racji przekonywali) wychodzi na to, że oprócz lokaty bankowej, na wszystkim innym można zarobić więcej niż na najmie mieszkań:-). W zasadzie to powinienem zacząć Was zniechęcać do inwestowania w najem. I tak bym zrobił gdyby nie dwa ważne argumenty.

Po pierwsze, większość z przytoczonych powyżej przykładów inwestowania dotyczy bogacenia się, a nie budowania stałego strumienia przynoszącego przewidywalny, comiesięczny dopływ pasywnej gotówki na twoje konto. A właśnie ów dopływ pasywnej gotówki jest fundamentem twojej wolności finansowej. Co ci z tego, że wzrosły rynkowe ceny złota skoro nie masz z jego posiadania żadnego stałego i trwałego dopływu gotówki?

Po drugie, tam gdzie więcej można zarobić, można też więcej stracić. Tak działa prawo inwestowania – nie da się go oszukać, tak samo jak nie da się oszukać praw fizyki, typu prawo grawitacji.

Boleśnie przekonał się o tym – według doniesień „The Daily Telegraph” cytowanych w dzisiejszym wydaniu Parkietu – znany niemiecki tenisista, Boris Becker. Na kortach był swego czasu niepokonany i dzięki temu zarobił setki milionów dolarów. „The Daily Telegraph” donosi jednak, że Becker mógł stracić swój majątek szacowany na 100 mln funtów. 49-letni gwiazdor przed miesiącem ogłosił bankructwo w londyńskim sądzie i od tego czasu media spekulują w jaki sposób mógł on był do tego dopuścić.

W niemieckiej prasie pojawiły się informacje, że Boris Becker inwestował m.in. w nigeryjski przemysł naftowy i gazowy. Wow!!! Media dotarły też do maili, z których wynikało, że Becker dążył do zbudowania relacji z prezydentem Ghany oraz z Mittalem, bo chyba chciał zainwestować też w Ghanie i w Indiach. Wow! Transakcje te miał dla niego przygotowywać nie byle kto, bo kanadyjski bank inwestycyjny Forbes & Manhattan. Wow!

Jestem przekonany, że z prospektu inwestycyjnego wynikały krociowe zyski z minimalnym nakładem ryzyka:-) bo pewnie inaczej Boris Becker by nie pakował w tak egzotyczny interes dziesiątków milionów funtów.  Niestety – żałuję bo bardzo lubiłem tego zawodnika – wygląda na to, że Borisa Beckera boleśnie dopadło prawo grawitacji. Mam nadzieję, że po wygrzebaniu się z upadłości finansowej, swoje zarobki z komentowania tenisa, ze szkółki tenisa, z reklam, itp. zechce zainwestować w nudne jak flaki z olejem mieszkania na wynajem. Jestem przekonany, że przez kilka lat – jeśli się postara – będzie w stanie zbudować sobie wystarczająco dużą poduszkę bezpieczeństwa finansowego. I osiągnie wolność finansową (i niezależność od najlepszych – i pewnie najdroższych – doradców inwestycyjnych tego świata), czego mu bardzo serdecznie życzę.

Komentarze:

 1. Piotr napisał(a):

  Zgodzę się, że nieruchomości są dobre tylko, jak wie co się robi, jednak większość ludzi skoro ma gotówkę na takie inwestycje, to ma jakieś pojęcie. Znajomy w UK wynajmuję mieszkania na północy i kasa niezła, zainwestowane tylko jakieś 1.5 mln zł

 2. Kuneg napisał(a):

  Namawia Mojsze Icka na nowy biznes zachwalając możliwość szybkiego wzbogacenia się.
  – Icek, a nie pytasz, co to za interes? – pyta Mojsze zdziwiony.
  – Mojsze, Ty mie powiedz najpierw, ile ja mogę stracić?
  ;)

  Mój nauczyciel od controllingu i rachunkowości zarządczej mówił: zyski szacuj ostrożnie, a koszty szacuj z rozmachem.

  A teraz coś o moim podejściu: jak się drobię wolności finansowej, to mogę zacząć się bawić w egzotyczne interesy. Ważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo, niż dreszczyk emocji. Emocji już zaznałam ;)

  Widać Boris nie przyłożył się do tematu i dał się omamić obietnicom, że możn zyskać lekko, łatwo i bez osobistego wysiłku.

 3. recroot napisał(a):

  Podpisuję się pod tym rękoma i nogami. Straciłem mnóstwo pieniędzy w funduszach, następnie straty odrabiałem na akcjach i straciłem ponad 2 razy tyle ile na funduszach. Odkąd zająłem się nieruchomościami wszystko idzie tak, jak powinno, czyli powoli, do przodu, a wraz z kolejnymi nieruchomościami tempo wzrasta.
  Mam kilku znajomych, którzy dość prześmiewczo podchodzili do mojej stopy zwrotu. Straszyli mnie wprowadzeniem podatku katastralnego, nasyceniem rynku i spadkiem stopy zwrotu, nieuczciwymi lokatorami itd. Po kilku latach sytuacja wygląda jednak tak, że oni wciąż szukają swojej „perełki” na GPW, a ja mam już wolność finansową. Choć w dalszym ciągu nie zwalniam tempa i rozbudowuję swój portfel tak, aby nie utracić wolności finansowej gdy zostanie wprowadzony podatek katastralny, gdy rynek już się nasyci i spadną stopy zwrotu, a nawet gdy trafią mi się nieuczciwi najemcy, których do tej pory udało mi się unikać.

 4. Rafał Santoro napisał(a):

  Ciekaw jestem ile z tych osób zarabia tyle w długim terminie, np. 20-30 lat :)

  Ostatni kryzys był w 2008 roku więc ludzie mogą mieć skrzywioną ocenę sytuacji bo podobno „pamięć” przeciętnego inwestora to dwa lata.

 5. xav napisał(a):

  Ja też inwestowałem w akcje i inwetuje nadal, ale teraz tylko w okresie pomiędzy inwestycjami w mieszkania – po prostu nie lubie jak moje pieniądze leżą na koncie, a solidne spółki dywidendowe wydają się ciekawszą i bezpieczną alternatywą.
  Jednak, żadne inwestycje giełdowe nie dają takiej satysfakcji jak wpływający czynsz 21 każdego miesiąca.
  Inwestując w giełdę, przez 3 lata osiągnałem portfel generujący około 10K pln dywidend – po sprzedaży akcji i zakupie mieszkania mój przychód pasywny wynosi 4200 netto miesięcznie na moje konto już po prowizji mzuri i kosztach obsługi księgowej . czyli prawie 6,5 krotnie więcej w skali roku (po uwzględnieniu podatku od dywidend).
  Przerwa świąteczna w tym roku to będzie mój pierwszy miesiąc fridomii w życiu – przychodzy z najmu zasponsorują mi pierwsze dwa tygodnie przerwy świątecznej z rodziną, a mi i mojej dziewczynie wycieczkę na florydę i bahamy na kolejne dwa tygodnie. Cel to żeby takich miesięcy było 12 ;)

  • Sławek Muturi napisał(a):

   xav, dzięki za Twoją perspektywę oraz za zaufanie Mzuri. Życzę Ci 12 miesięcy … w roku. Takich właśnie miesięcy.

  • marker napisał(a):

   Na podstawie podanych informacji domyślam się, jakim mniej więcej kapitałem obracasz. Jednocześnie poziom zysków z najmu wydaje się zaskakująco wysoki.
   Możesz pochwalić się, ile mieszkań masz w portfelu?

 6. M napisał(a):

  Witam.
  Zastanawiam się nad kwestią ograniczenia ryzyka inwestycji w mieszkania pod wynajem w srednich miastach 60-80 tys. mieszkańców w których jest realizowany program mieszkanie+.
  Wydaje się, że przy oddaniu kluczy najemcom w ramach programu na rynku wynajmu może powstać nie małe zamieszanie. Ludzie dotychczas, którzy wynajmowali mieszkania zwolnią je i zamieszkają w mieszkaniach z m+. Przy dalszej realizacji programu

 7. M napisał(a):

  Witam.
  Zastanawiam się nad kwestią ograniczenia ryzyka inwestycji w mieszkania pod wynajem w srednich miastach 60-80 tys. mieszkańców w których jest realizowany program mieszkanie+.
  Wydaje się, że przy oddaniu kluczy najemcom w ramach programu na rynku wynajmu może powstać nie małe zamieszanie. Ludzie dotychczas, którzy wynajmowali mieszkania zwolnią je i zamieszkają w mieszkaniach z m+. Przy dalszej realizacji programu rynek najmu może czekać zapaść. Ograniczeniem tego ryzyka byłaby zmiana targetu i nastawienie na studentów lub całkowite zaniechanie inwestycji w tych miastach na rzecz wielkich miast, gdzie program m+ nie wyrzadzi duzej krzywdy. Co sadzicie ?

  • Sławek Muturi napisał(a):

   M, nie znam się na mniejszych miastach. Może ktoś inny odpowie. Natomiast jednym ze sposobów ograniczenia ryzyka (może nie tyle dywersyfikacja ile jego rozproszenie) byłoby inwestowanie w różnych polskich miastach – i mniejszych i większych. Może w tym pomóc Mzuri Investments.

   Tak czy inaczej, powodzenia w budowaniu swojego portfela. Trzymam życzliwie kciuki.

   • M napisał(a):

    Dzięki za odpowiedź. Ty wielokrotnie mowiles, ze skupiales sie na kawalerkach w duzych miastach i niekoniecznie w centrum miasta. W jaką grupę odbiorców celowałeś?

    • Sławek Muturi napisał(a):

     M, celowałem w segment budżetowy. Więcej informacji o mojej strategii inwestowania znajdziesz w książce „Mieszkania na wynajem. Moja droga do wolności finansowej”:-)

Dodaj swój komentarz:





Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA FRIDOMIACZEK I FRIDOMIAKÓW

sobota, 25 listopada – Łódź, szczegóły bliżej terminu

czwartek, 30 listopada – Łódź, szczegóły bliżej terminu

piątek, 1 grudnia – Warszawa, wystąpienie podczas Kongresu BusinessWoman&Life. Rejestracja – wkrótce

sobota, 13 stycznia 2018 – Łódź, szczegóły bliżej terminu

 

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Pośmiertni liderzy pasywnych przychodów

Niedawno zrobiłem wpis poświęcony Michael’owi  Jackson z okazji pierwszej rocznicy jego śmierci. Okazuje się, że według brytyjskiego dziennika „Daily Mail” (z dnia 28 czerwca br) pośmiertne przychody Michaela nie są wcale najwyższe w historii.  Oto pełen ranking: Kto Dataśmierci Wiek Przychody(mln GBP) Rocznie Ńajważniejsze źródła pasywnych przychodów Elvis Presley 1977 42 1000   Tantiemy za muzykę, sprzedaż płyt, wizyty w Graceland (GBP18 mln rocznie), reklamy (iMac Lipton’s, dezodoranty Sure, itd) John Lennon 1980 40 200   Podobizny na koszulkach, kubkach, itp; rekalmy (lody Ben&Jerry’s). Ciekawostka: za życia zarobił 100mln, po śmierci – 200 mln Michael [...]

Najnowsze komentarze

 • Sławek Muturi: Magda, cała przyjemność po mojej stronie! Nie jestem specem od historii, ale wydaje mi się, że cała...
 • Magdalena Kalata: Drogi Sławku, wydaje mi się, że ten sam wpis może być odebrany jako za długi lub za krótki, w...
 • Sławek Muturi: xav, dzięki za komplement. Turyści to mały promil wszystkich podróżnych. Spotkałem kilka małych grup z...
 • Sławek Muturi: Robert, dzięki za pytania. Bilet na całą trasę – bez wysiadania po drodze – można kupić...
 • xav: Sławku – super wpis – momentami czyłem się jakbym tam był osobiście. Z ciakawości – większość...
 • Robert: Nie doszukałem się takich ciekawostek: – ile kosztuje bilet na całą trasę? – jak wyglądają...
 • Robert: Cóż to za psycholog, który stanowczo odradza komuś konsultację z psychologiem po przeczytaniu wpisu na blogu?...
 • Sławek Muturi: Magda, dzięki za komplement. Oraz za sam komentarz – ponieważ nie było komentarzy, to...
 • Magdalena Kalata: Wow! Bardzo ciekawy i zachęcający do podróży wpis! Nigdy bym nie pomyslała, że Syberia może być tak...
 • Tomek: Psycho, czy pomoc psychooga uwazasz za cos zlego?
 • Krzysiek: Sugestia do przemyślenia z mojej strony. Kiedyś czytałem o metodzie próbowania/testowania doświadczeń. W...
 • psycho: Walmaj, jestem psychologiem i stwierdzam z całą stanowczością że na podstawie tego co napisałeś w żadnym, ale...
 • Sławek Muturi: Mariusz, dzięki za … komplement? :-)
 • Tomek: Walmaj, wybacz że napiszę dość bezpośrednio, ale jeśli boisz się od strony emocjonalnej zmienić pracę, mimo że...
 • Mariusz: Moim zdaniem warto być obeznanym w literaturze branżowej, bo nikt tak dobrze nie doradzi jak specjaliści z...
 • xav: Walmaj, Po pierwsze – nawet znaim osiągniesz wolnośc finansową na 99% nie ma sensu tkwić w pracy, która...
 • Sławek Muturi: Robert, duże dzięki!
 • Robert: http://next.gazeta.pl/next/7,1 51003,22496812,czesi-i-wlosi-n a-dwoch-roznych-biegunach-g...
 • Sławek Muturi: Aga-ta, duże dzięki za zachętę na kredyt. Mam nadzieję, że zechcesz ją powtórzyć już po przeczytaniu...
 • Sławek Muturi: Marek, będzie to dla Ciebie z pewnością bardzo ciężka emocjonalnie podróż. Nawet dla mnie wspomnienie...

Najnowsze wpisy

created by Water Design