Zima w Polsce + II etap zimowania w tropikach

Ni hao! Jestem w Pekinie. W drodze do Dżakarty, a stamtąd do Dili, stolicy Timoru Wschodniego. Tym samym rozpoczynam II etap mojego tegorocznego zimowania w tropikach. Zrobiłem sobie krótką przerwę w Polsce by móc uczestniczyć w Maratonie WIWN Wojtka Orzechowskiego oraz w co-półrocznym spotkaniu pracowników firmy Mzuri. Oba spotkania były super!!! I nawet zima nie była dla mnie tym razem w Polsce aż taka straszna, choć zdążyłem złapać jakieś przeziębienie.

Z Dili wrócę do Polski drogą morsko-lądową. Morską pomiędzy Timorem Wschodnim i innymi wyspami Indonezji, Malezji i Filipin. Z Manili polecę na ok 2 tygodnie na Olimpiadę Zimową w Korei (coś tym razem nie mogę całkiem uciec od śniegu:-) i wrócę w tropiki, a konkretnie do Bangkoku. I stamtąd już tylko drogą lądową do Warszawy.

Nie wiem ile to będzie kilometrów. Nie wiem jeszcze jaką pojadę trasą (dopiero po drodze będę próbował załatwić sobie wizy). I nie wiem kiedy wrócę do Polski. Wydaje mi się, że będzie to końcówka kwietnia. Wiele niewiadomych w tej podróży. I wiele spontaniczności. Pakować zacząłem się dopiero na jakieś 4 godziny przed wylotem z Warszawy, prawie spóźniłem się na samolot:-)

Olimpiada Zimowa nieco skomplikowała mi pakowanie bagażu. Musiałem zabrać ze sobą sporo zimowych ciuchów. W związku z tym mój główny plecak waży aż 9,8 kg, a plecak podręczny 5,2 kg. Pomimo swojego zaawansowanego wieku, powinienem dać radę:-)

O swoich przygodach w podróży będę relacjonował (mam nadzieję, że uda mi się opanować “technikę”:-) na mojej stronie na FB, na którą gorąco zapraszam. Jeśli gdzieś po drodze uda mi się zajrzeć do biuro pośrednika nieruchomości lub do dewelopera lub coś ciekawego przeczytać nt nieruchomości w lokalnej prasie (niestety w dużej mierze będę podróżował przez kraje nie angielsko- i nie francusko lub hiszpańsko-języczne:-( więc dużo chyba nie wyczytam:-), to zdam relację tutaj na fridomii.

Będąc te kilka dni w Polsce, zaobserwowałem coś co mnie bardzo zdziwiło. Kiedyś idąc wieczorem ulicami miasta lub jadąc tramwajem, w oknach mieszkań w blokach i kamienicach widać było wiele choinek, udekorowanych świecącymi się lampkami. Taka choinka stała prawie w każdym mieszkaniu.

Dziś świateł choinek w mieszkaniach prawie wcale nie widać. Czy Ty też zauważyłaś różnicę? Czy dekorujesz choinkę u siebie w domu? A Twoi rodzice nadal to robią? A Dziadkowie?

Za to pojawiły się kolorowe dekoracje z kolorowymi światełkami na balkonach mieszkań. Zauważyłem, że w niektórych blokach jest ich więcej, w innych mniej. Wygląda na to, że jeśli ktoś sobie udekoruje balkon, to sąsiedzi nie chcą pozostawać w tyle:-)

Zniknęły też – w większości – świąteczne dekoracje witryn sklepów Wyglądały często bardzo tandetnie, więc cieszę się z ich zniknięcia. Za to pojawiły się dekoracje uliczne – Warszawa oprócz tradycyjnego dekorowania Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu, przyozdabia również inne ulice i place w centrum, ale również Most Poniatowskiego lub ulicę Targową na Pradze. Wygląda to naprawdę całkiem efektownie.

Tak więc zrobienie sobie przerwy od zimowania w tropikach było dla mnie bardzo … pouczające:-) Czasami dobrze jest gdzieś wyjechać na dłużej (okresu świąteczno-noworocznego nie widziałem w Polsce od dobrych kilku lat), by móc dostrzec różnice.

Łagodnej zimy! Dokładnie takiej jaką najbardziej lubisz!

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

9 Responses

  1. Sławku tak szczerze …Miałeś podczas swojej dotychczasowej emerytury chociaż jeden moment jeden dzień w którym chciałeś wrócić do biura ?? Poczuć ten pośpiech presję bo wyniki bo targety bo raport na wczoraj …Byla taka chwila ??

    1. Sebciu, w 100%-ach szczerze i prawdziwie jak na spowiedzi świętej. Nie było takiego dnia, ani momentu, ani sekundy:-)

      Nie żałuję ani jednego dnia przepracowanego w konsultingu. Było naprawdę super! Ale pracowałem nie po to by zarabiać, nie po to, by robić karierę, nie po to by cokolwiek komukolwiek udowodnić. Pracowałem bo chciałem podróżować, pracowałem bo chciałem osiągnąć wolność finansową. Po jej osiągnieciu praca na etacie stała się zupełnie zbędna i wcale mi jej nie brakuje. Ani troszkę. Ten etap jest zamknięty. Na zawsze:-)

    1. Są choinki, są też nowe biznesy wokół nich – ja choinkę jak co roku kupiłem, a znajoma sobie choinkę wynajęła – koszt miała podobny (200 zł), ale niby bardziej ekologicznie no i w cenę wliczają dowóz i odebranie.

  2. Sluchalem w internecie Twojego Slawku wystapienia na Maratonie WIWN i musze powiedziec ze milo sie Ciebie sluchalo i zgadzam sie z Twoja idea wolnosci finansowej, pozostali mowili tylko i wylacznie o biznesie w rynku nieruchomosci, ktory znany jest od dawna, jak i inne biznesy. Dziekuje za lata nauki o wolnosci finansowej i zyciu ponizej swoich mozliwosci finansowych, a stwierdzenie rolrx srolrx

    1. Wujaszku, dzięki za ciepłe słowa pod moim adresem oraz za ciepłą recenzję mojego wystąpienia podczas Maratonu. Wyzwaniem dla mnie było zmieścić się w limicie czasu (50 min), bo jestem – niestety – strasznym gadułą.

  3. Panie Sławku,

    Kupiliśmy rodzinna wycieczkę do Kenii na październik 2018. Diani beach.
    Ma to być podróż życia dla całej rodzinki, tj. mnie, żony i naszych dziewczynek, 4 i 8 lat. Od kupna jednak jest coraz gorszy syndrom “doktor google”:) i kompletny mentlik. Zastanawiam się z żoną czy dzieci nie za małe i czy nie za bardzo ryzykujemy(choroby, głównie malaria). Nie chcieli byś my faszerować dzieci chemia typu malarone (szczepienie oczywiście nie podlegają dyskusji).

    Z Pana doświadczenia, nie porywamy się z motyka na słońce?;)
    Co do października też mamy wymieszane informacje, to pora sucha czy mokra?

    Dodam, że mój tata np, który pracował w m.in Wydaniem(i przechodził malarię) jak się dowiedział stwierdził…świetna decyzja co mnie zaskoczyło biorąc pod uwagę, że wnusie to jego oczko w głowie:)

    Pozdrawiam,
    Marcin

    1. Marcin, ryzyko jest zawsze. Przecież sporo ludzi umiera we własnej łazience lub kuchni. Nie wiem jak się zachowują na co dzień Twoje córki, ale jeśli nie są nadmiernymi marudami, to mogą jechać. Ryzyko malarii nad Oceanem Indyjskim oraz na safari nie jest duże. Ale jakieś jest… :-)

      Kiedyś pory deszczowe były bardzo regularne (zaczynały się pod koniec X). Dziś efekt El Nino rozregulował przyrodę i nie wiadomo. Przy czym deszcze w Kenii są konwekcyjne (a nie monsunowe czy huraganowe) i padają popołudniami lub nawet nocą. Więc nawet gdyby padało, to wakacje nie będą zrujnowane:-)

      Udanych! Polecam Ci też moją najnowszą książkę “Moya Kenya”. Do znalezienie na pewno w sklepiku na stronie mzuri.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.