15

04.2015

„Cudze chwalicie swego nie znacie”, czyli mój artykuł w Gazecie Dom + drugi artykuł z Krzysztofem Bystrosz

autor: Sławek Muturi|kategoria: Blog autorów, Napisali o ..., Nas, Nieruchomości, Nieruchomości za granicą, Wynajem

ilość komentarzy: 8

W dzisiejszym wydaniu GW znajdziecie obszerny artykuł, w którym opisuję róznice jakie zauważyłem pomiędzy polskim, a angielskim rynkiem mieszkalnictwa. Choć i tak się starałem streścić i choć wycięty został wstęp nt różnic pomiędzy naszymi krajami w obszarach innych niż nieruchomości, to i tak wyszło tego całkiem sporo.

Jak zwykle proszę o linka jeśłi ktoś zechce poszukać artykułu w sieci. Tytuł jest taki jak tytuł tego wpisu.

Ciekawostka. Dziś do biura Mzuri jechałem z domu metrem. Stałem choć było sporo pustych miejsc. W pewnej chwili jakiś pan czytający gazetę zaczął mi się przyglądać, a potem się uśmiechnął. Pomyślałem, że to może Fridomiak i uśmiechnąłem się do niego, ale to go jakoś spłoszyło. O co chodzi? – pomyślałem. Dopiero gdy wysiadałem z metra, to zerknąłem na stronę, którą on miał otwartą i zobaczyłem tam swoje zdjęcie. Dodatkowo ten pan kciukiem w górę wyraził aprobatę dla tego co czyta. Od razu poszedłem do kiosku kupić dzisiejsze wydanie GW. Artykuł nie najgorszy, zdjęcie gdzieś już wcześniej widziałem:-)

0

Komentarze:

 1. Sylwek pisze:

  Podzielam zdanie osób, które za największe zagrożenie dla rynku nieruchomości w najbliższych latach wskazują demografię, GUS nie pozostawia wątpliwości, jeśli nic się w tym temacie nie zmieni, to wiele małych miasteczek, miejscowości może zostać przetasowanych pod względem ludności. Duże miasta są raczej nie zagrożone chociaż i tam fridomiacy mogą odczuwać skutki demografi.
  Chciałem zapytać najbliższe spotkanie w Warszawie to dopiero w październiku? Wszystkiego dobrego Sławku.

  0
  • Sławek Muturi pisze:

   Sylwek, zdaje się, że Michał w swojej analizie wykazał, że prognozy GUS-u bywają bardzo mylne. Niże i wyże demograficzne to dwie strony tego samego zjawiska.

   Gdyby jakiś przybysz z kosmosu zaczął prognozować stopień nasłonecznienia Ziemi o godz 19-tej to by uznał, że roślinom na ziemi grozi wyginięcie. Bo robi się coraz ciemniej:-)

   Spotkanie w Warszawie? Nie wiem kiedy będzie kolejne. Ja sam spotkań raczej nie organizuję, więc jeśli otrzymam zaproszenie i będę akurat na miejscu, to dam znać na łamach fridomii:-) Do zobaczenia – mam nadzieję – wkrótce.

   0
   • Sylwek pisze:

    Mimo analizy Michała, wniosek że prognozy GUSu bywają mylne, mnie nie przekonuje. W moim odczuciu aby zminimalizować ryzyko, lepiej inwestować w większych miastach, bo one przetrwają najdłużej. Dziękuję Sławku za odpowiedź.

    0
    • Sławek Muturi pisze:

     Sylwek, inną opcją jest rozproszenie swojego portfela mieszkań na wynajem w różnych miastach. Wielu Klientów Mzuri Investments obrało właśnie taką strategię.

     0
 2. Sławek Muturi pisze:

  W tym samym dodatku Dom, ukazała się też relacja z konferencji nieruchomościowej. W relacji zatytułowanej „Czy warto kupić mieszkanie?” wypowiada się m.in Krzysztof Bystrosz, wiceprezes Mzuri:-)

  Oto link: http://wyborcza.biz/finanse/1,108340,17753986,Czy_warto_kupic_mieszkanie_.html?biznes=local#BoxBizLink

  0
 3. Marcin pisze:

  Slawku

  W zalaczeniu link

  http://m.wyborcza.biz/biznes/1,106501,17754128,Cudze_chwalicie__swego_nie_znacie.html

  Wpislalem w google

  Gazeta Wyborcza Slawek Muturi w i search ustawilem ostatnie 24 godziny i mamy linka
  pzdr
  Marcin
  Tychy

  0
 4. Wojtas pisze:

  Moim skromnym zdaniem inwestowanie w mieszkania na wynajem w miastach o populacji nie przekraczającej 100 tysięcy, nie jest najlepszym pomysłem. Poza tym jeśli zauważyliśmy na przestrzeni kilku ostatnich lat, sukcesywny spadek liczby mieszkańców spowodowany kurczeniem się rynku pracy i związaną z tym migracją do większych aglomeracji, to powinno być dla nas sygnałem, że możliwości na rynku najmu są znacznie ograniczone. Wprawdzie wynajmuję tylko dwa mieszkania i to w miejscowości liczącej ok. 50 tys. mieszkańców, ale trend jest jednoznaczny:
  permanentna likwidacja miejsc pracy i odpływ ludności. I nie trzeba być zbyt odkrywczym żeby wiedzieć, że jeśli w danym regionie nie będzie pracy to i nie będzie ludzi, a tym samym nikt nie będzie zainteresowany wynajmem mieszkań.

  0

Dodaj swój komentarz:

Chcesz, aby koło Twojego komentarza pojawiła się Twoja ikona lub zdjęcie?
Kliknij tutaj i dowiedz się jak to zrobić.

Powiadom znajomego o tym wpisie:

E-mail *
Wpisz wiadomość
Subskrybuj komentarze do tego wpisu

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA, WEBINARY I KONFERENCJE

22 sierpnia, godzina 19.00  UWAGA: zmiana daty na 5 września, godzina 19.00 – webinar „Jak zmienił się rynek nieruchomości w Polsce na przestrzeni ostatnich 5 lat” poprowadzi Artur Kaźmierczak (Rejestracja)

29 sierpnia, godzina 19.00 – webinar „Specyfika i perspektywy inwestycyjne Krakowa i Warszawy” poprowadzi Jan Dziekoński  (Rejestracja)

18 września, godzina 14:45, Łódź – udział Artura Kaźmierczaka w panelu „Aaapokój wynajmę”, w ramach konferencji Łódź REdiscover organizowanej przez Eurobuild (Hotel Andels, Ogrodowa 17)

NAGRANIA OSTATNICH WEBINARÓW I PODCASTÓW:

PODCASTY

Social media:

Archiwum - miesiąc po miesiącu

Najwyżej cenione

Don’t Retire, Rewire ! czyli … wolność zawodowa

Przechodzenie na emeryturę wymyślił Otto von Bismarck pod koniec XIX wieku. Wtedy większość osób nie żyła tak długo by się martwić, co sie stanie z nimi gdy już przestaną pracować. Emerytury byly pomyślane jako odpoczynek na końcu dlugiej i ciężkiej (często łamiacej krzyż) kariery zawodowej. Emeryci byli wycieńczeni długimi dniami ciężkiej fizycznej pracy i potrzebowali wreszcie odpocząć przed ... śmiercią.   Dziś już tak nie jest. Żyjemy dłuzej, zdrowiej, warunki pracy się poprawily. Kiedys uważano, że emeryci [...]

Najnowsze komentarze

 • TX: Artur, dzięki za wskazanie na raport, z chęcią przeczytam. Tak na szybko, czytając to, co napisałeś takie...
 • Jan Dziekonski: Grzegorz, poprosiłem zespół CFI o szybki kontakt i odpowiedź, mam nadzieję, że szybko znajdą się...
 • Grzegorz Sz.: Witam, czy moglibyście opisać w skrócie, jak działa giełda udziałów po zalogowaniu się do panelu...
 • Tomek: Ja wysoko cenię organizowane od jakiegoś czasu przez p. Jana Dziekońskiego webinary – zawierają dużo...
 • Tomek: Coś obcięło w moim poprzednim komentarzu, piszę jeszcze raz. Xeroks: dla mieszkań objętych do 2018 roku opłatą...
 • Jan Dziekonski: BiL, można tak powiedzieć, choć bez rekompensaty dodatkowej ;) Skoro rozumiesz, że zapracowani ;)...
 • Jan Dziekonski: Krzysiek, niestety Grzesiek z uporem prosił o brak nagrań i skrótów, ale on często robi webinary,...
 • Jan Dziekonski: AS, nie do końca rozumiem komentarz, czy było dobrze czy źle, ale sprawdzamy już po naszej stronie....
 • Przemek: Hah, ja właśnie moją mamę namówiłem na CFI2 i kilka dni temu podpisała umowę przedwstępną, zatem i w jej...
 • BiL: A ‘posypuje glowe popiolem’ to cos w stylu ‘przepraszam’?
 • BiL: Jan, ja mialem na mysli konkurs, a nie ksiazke.
 • AS: Właśnie przed chwilą rozmawiałem z Mzuri i dowiedziałem się, że firma nie jest zainteresowana przejęciem opieki...
 • Krzysiek: Jest może dostępna gdzieś transkrypcja tego webinaru, albo przynajmniej jakiś skrót byłbym zainteresowany.
 • Krystian Podhale: Janku to ja dziękuję! Zwłaszcza za telefon kilka godzin po moim pierwszym zakupie przy pomocy MI,...
 • Krystian Podhale: Dziękuję Krzysiek za tak wiele ciepłych słów pod moim adresem! :) Przyznam szczerze, że gdy...
 • Krystian Podhale: Nie ma za co Artur! Dziękuję i serdecznie pozdrawiam! :)
 • Krystian Podhale: Dziękuję Sławku za tak wiele miłych słów, jeszcze raz bardzo dziękuję:) To prawda, wizja...
 • Jan Dziekonski: Tutaj posypię głowę popiołem, ale faktycznie nieco opadła para w przygotowaniach książki – ot...
 • BiL: Chyba niestety troche popadla. Byl duzy konkurs o mitach, ktory wygralem kilka miesiecy temu, a z Waszej strony...
 • Sławek Muturi: Basta, dzięki za ciepłe słowa. Też tęsknię za czasami gdy byłem bardziej aktywny na łamach fridomii:-)...

Najnowsze wpisy

created by Water Design