Ale news! Bańkę przebił PBS!

Fridomiacy, ale news do mnie dotarł! Niektórzy z Was wiedzą, że w styczniu “upadł” Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku (patrz TUTAJ), jeden z największych banków spółdzielczych w Polsce.

Wprawdzie Klienci swoje lokaty mają zagwarantowane przez BFG, to gorzej się mają kredyty i finansowanie, jakie PBS zapewniał – między innymi deweloperom i firmom remontującym kamienice. Jak się okazuje, wraz z upadkiem PBS pociągnęło to w dół zatrzymanie finansowania dla dwóch takich podmiotów z Rzeszowa. Niby nic – przecież jest ustawa deweloperska! Ale budowy stanęły.

I tu zaczyna się robić ciekawie! Aż 56 lokali u tych deweloperów zamówiło 3 znanych fliperów. Pech, że umowy zakupu zawarli na swoje firmy (a więc poza ustawą deweloperską!), a na zakup mieszkań zaciągnęli wysokooprocentowane pożyczki u pasywnych inwestorów. Kilkaset osób najpewniej straci swoje środki, niezabezpieczone żadnym majątkiem…

News rozszedł się po Fejsbuku z prędkością światła, powodują momentalne zahamowanie dopływu gotówki na rynek nieruchomości, na którym inwestorzy zaczęli stanowić aż 40% popytu! A to od razu zakręciło kurek sprzedaży giełdowych deweloperów. Indeks WIG-Nieruchomości runął w ślad za cenami mieszkań. Bańka pękła…

***

[TEN NEWS TO FEJK!!!]

Brzmi ciekawie i wiarygodnie? Dla mnie TAK! I w większości jest to prawda – PBS upada, deweloperzy organizują finansowanie w różnych miejscach, a fliperzy nie do końca rozsądnie pozyskują finansowanie. Jedyne, co zmyśliłem (trochę jak Orson Welles =) to powiązanie upadku PBSu ze wstrzymaniem finansowania dla fikcyjnych deweloperów. Ale kto wie…?

Oczywiście – fikcja powiesz. Ale zawsze jest cień ryzyka. Chcesz poznać moje zdanie na temat ryzyka? Przejrzyj te dwa posty:

Zapraszam też do subskrypcji naszego kanału na YouTube!

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej czego się spodziewać w 2020 roku na żywo, to zapisz się na mój webinar 18 lutego!

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

2 Responses

  1. Developres (kilka inwestycji) i MGROUP DEVELOPMENT (budują Capital Tower w Rzeszowie) korzystali chyba z finansowania w PBS…

    1. O kurcze – widzisz, wymyśliłem fake newsa, żeby unaocznić ryzyko, a tu się okazuje, że może w tym być ziarno prawdy…

      Oczywiście trzymam kciuki za obie firmy, żeby nie miały czkawki przez PBS!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.