Forum Rynku Nieruchomości

5W mijającym tygodniu uczestniczyłem w Forum Rynku Nieruchomości, w szczególności w jego części poświęconej rynkowi mieszkaniowemu i chciałem się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami z tej imprezy.

Dzień pierwszy otworzył min. Smoliński który opowiadał o programie Mieszkanie+.  Niestety mój pociąg przyjeżdżał do Gdańska na tyle późno, że na większą część wystąpienia się spóźniłem. To co usłyszałem nie odbiegało od wcześniejszych, mglistych deklaracji rządu. Zaintrygowała mnie jedynie wypowiedź min. Smolińskiego o szacunkach, które tzw. lukę mieszkaniową (czyli deficyt mieszkań) w Polsce oceniają na 8 mln mieszkań. Tak dużej liczby wcześniej nie słyszałem. Dla rzetelności dodam tylko, że min. Smoliński deklarował, że uważa tę liczbę za zawyżoną.

Ważną deklaracją była też wypowiedź o planach znaczącego uproszczenia systemu planowania przestrzennego, na przykład poprzez zastąpienie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego studiami uwarunkowań i rezygnację z warunków zabudowy.

W toku dyskusji po wystąpieniu (a także podczas następnych paneli) eksperci zgadzali się, że wpływ Mieszkania+ na rynek najmu  prywatnego będzie mocno ograniczony, z racji innej jakości produktu, innej grupy docelowej czy wreszcie potencjalnie innej struktury geograficznej.

Interesująca była też dyskusja  dotycząca perspektyw rynku najmu. Oto garść faktów, które były w jej trakcie przytaczane:

  • REAS szacuje, że kilkanaście procent mieszkań deweloperskich było w 2015 roku kupowanych inwestycyjnie. Najwięcej – 22% w Trójmieście, 17% – w Warszawie. Na wszystkich analizowanych rynkach było to ponad 10%.
  • W Polsce ok. 1 mln gospodarstw domowych mieszka z innymi gospodarstwami domowymi.
  • Zasób mieszkaniowy w Polsce, który jest substandardowy (brak bieżącej wody czy wręcz łazienki itp) szacowany jest na 14% całości mieszkań;
  • Na jedno ogłoszenie o mieszkaniu do wynajęcia, jakie daje agencja Metrohouse, przypada 9 zainteresowanych. Jeszcze niedawno było to dwa razy mniej!
  • Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości, twierdzi, że Fundusz Mieszkań na Wynajem osiąga 4% zwrotu. Fundusz jak dotychczas zakontraktował mieszkania za 1 mld zł, czyli ok 20% środków. Prez. Barszcz zdawał się sugerować, że Fundusz zamierza obecnie budować z myślą o niższym, socjalnym segmencie najemców.

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

2 Responses

  1. Z przedstawionych analiz wynika bardzo korzystna perspektywa dla wszystkich tych, którzy zamierzają inwestować w mieszkania na wynajem:
    1. Przedmiotem najmu mogą być generalnie mieszkania z gwarantowanym standardem,
    2. Istnieje ogromna ilość dwupokoleniowych rodzin żyjąca w jednym mieszkaniu,
    3. Istnieje duża liczba pustostanów (o ile pamiętam to z tekstów Sławka) wynosząca ok 1 miliona mieszkań,
    4. Mieszkań więcej niż jedno posiada skromna liczba właścicieli, która dodatkowo zwiększa deficyt mieszkań,
    5. Jeśli przyjąć, że w Polsce jest ok 13 milionów mieszkań to zapewne ich dominująca część przypada na wieś i małe miasta do 100 tyś mieszkańców, które generalnie są poza horyzontem zainteresowań inwestorów w mieszkania na wynajem a ich istnienie można uznać za obojętne,
    6. 1/3 substancji mieszkaniowej jest sprzed wojny a zatem może być rewitalizowana lub wyburzona,
    7 W Polsce struktura najmu jest najbardziej anachroniczna spośród wielu państw UE, społeczeństwo dopiero uczy się mobilności.
    Jak widać z powyższego perspektywy są bardzo dobre. Pamiętajmy “róbmy swoje”.

    1. Witam serdecznie,
      jakiś czas temu dodałem do swojego kanału RSS komentarze z tego bloga i kilkukrotnie natrafiłem na Pańskie komentarze, panie Grzegorzu, które zawsze są rzeczowe, pozbawione nacechowanych emocjonalnie opinii i wnoszące wiele do dyskusji. Jestem ciekaw, czy istnieje możliwość indywidualnego z Panem kontaktu, być może drogą mailową?
      Pozdrawiam,
      Bartek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.