Coś się kończy, coś się zaczyna…

Mzuri CFI Śląsk zakończyło właśnie kolejną transzę naboru inwestorów. Zgromadziliśmy w niej kolejne blisko dwa miliony złotych, dzięki którym kupimy kamienicę przy ul. Jagiellońskiej w Katowicach, a także polepszymy jej standard i przeprowadzimy remont należącej już do Mzuri CFI Śląsk kamienicy przy ul. 3 maja (choć do sfinansowania całości remontu środki te mogą się okazać niewystarczające).

Nie próżnujemy jednak i rozpoczynamy nabór do nowej, dziewiątej spółki inwestowania grupowego – Mzuri CFI Stolica – która będzie nabywała mieszkania na wynajem w Warszawie i Krakowie. Strategia spółki zakłada, że zbudowany portfel będzie pracował na regularne, coroczne zyski inwestorów przez 5 lat. Po upływie tego okresu Mzuri CFI Stolica sprzeda posiadane nieruchomości. Zyski Inwestorów będą więc pochodzić z dwóch źródeł – wynajmu i sprzedaży mieszkań. Prognozowana stopa zwrotu będzie kształtować się na średniorocznym poziomie ok. 8% (przy założeniu utrzymania się rynkowych tendencji dynamiki czynszów obserwowanych przez nas od trzech lat). Co ciekawe, po raz pierwszy Inwestorzy będą do spółki wnosić kapitał w dwóch formach – częściowo obejmując udziały, częściowo zaś udzielając spółce pożyczki. Rozwiązanie takie jest bardziej korzystne podatkowo niż tylko objęcie udziałów. Więcej szczegółów dotyczących Mzuri CFI Stolica znajduje się w prezentacji, którą znajdziecie pod tym LINKIEM.

Wkrótce, jeszcze w maju, uruchomimy też subskrypcję do spółki deweloperskiej – Mzuri CFI Posejdon. Zgadliście, chodzi o przedsięwzięcie w Gdańsku. Obecnie kończymy przygotowywanie memorandum inwestycyjnego. Mogę jednak ujawnić, że spółka ta będzie innowacyjna w kilku wymiarach:

  1. Po raz pierwszy będzie można jednocześnie obejmować kapitał w spółce jak i rezerwować lokale, które ta spółka będzie sprzedawać.
  2. Po raz pierwszy zamawiamy budowę, a nie budujemy sami. Mieszkania zostaną zbudowane niejako na nasze zamówienie, a Mzuri CFI Posejdon odbierze je wszystkie.
  3. Po raz pierwszy produktem będę nieruchomości, które formalnie nie będą miały statusu lokali mieszkalnych, ale lokali użytkowych o przeznaczeniu mieszkalnym.

Natomiast na czerwiec szykujemy Mzuri CFI Kujawsko-Pomorskie, które będzie działać w formule zbliżonej do Posejdona, z tą różnicą, że jej produktem będą kawalerki w centrum Bydgoszczy. Tym razem już posiadające status samodzielnych lokali mieszkalnych.

Do tego trwa nabór do Mzuri CFI 2 (ta nazwa już niedługo będzie obowiązywać – wkrótce spółka ta będzie się nazywać Mzuri CFI Portfel Mieszkań) – naszej najstarszej, aktywnej spółki inwestowania grupowego. Do końca maja jej obecni Wspólnicy mogą obejmować nowe udziały bez opłaty za dołączenie.

To tylko bieżące nasze projekty. W dalszej perspektywie czekają nas jeszcze nowa subskrypcja do CFI Łódź, być może spółka deweloperska budująca we Wrocławiu i zapewne jeszcze inne projekty, o których zbyt wcześnie, by opowiadać.

Tradycyjnie, gdyby ktoś był zainteresowany tymi spółkami, a nie zapisał się wcześniej do naszej bazy mailingowej, najlepiej wypełnić formularz znajdujący się na stronie www.mzuriCFI.pl. Nota bene strona ma nową szatę graficzną, zachęcam wszystkich do jej odwiedzenia.

Słonecznej majówki!

PS. Jako że sam mam zamiar korzystać z majówki, na wszelkie komentarze odpowiem już po powrocie, tzn. po 6 maja.

Jeżeli chcesz podzielić się z innymi, udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

4 Responses

  1. Nie bardzo rozumiem genezę formuły CFI Stolica. Dlaczego czas życia spółki jest ograniczony i skąd wzięło się akurat 5 lat? Czy zakładacie, że trendy na których opiera się jej konstrukcja będą miały mniej więcej taki czas życia? I czy dobrze rozumiem z prezentacji założenie wzrostu czynszów warszawskich o 35% w ciągu 5 lat? Jeśli tak to miód na moje uszy, choć przyznam, że ambitnie :)

    1. TX, to w sumie dość proste – ograniczony czas trwania spółki wynika z analizy preferencji inwestorów CFI. Z naszego badania wyszło, że preferowane są “produkty” z określonym horyzontem inwestycyjnym. A czemu akurat 5 lat – dlatego, że w krótszym czasie ciężko odpracować koszty powołania spółki. Innymi słowy to dopiero jest okres, w którym mamy szanse wypracować wysoki zwrot (przy założeniu utrzymania się obecnych tendencji wzrostu czynszów).
      Czy zakładamy utrzymanie się tendencji wzrostu czynszów przez następne pięć lat – tak sądzimy, że czynsze nadal będą rosły. Czy w takim samym tempie jak przez ostatnie lata – nie wiem, ale to założenie równie dobre jak to, że będą rosły o połowę wolniej czy o połowę szybciej :) Jest to założenie, a nie wynik zbudowania jakiegoś zaawansowanego modelu ekonometrycznego.

  2. Nie wiem, co sądzić o CFI Posejdon w kszałcie opisanym powyżej, bo kiedyś Sławek tu na tym blogu zamieścił wpis, czemu nie kupuje lokali użytkowych; niestety nie mogę go w tej chwili znaleźć.

    1. Tomek, jak przez mgłę pamiętam ten wpis. Jeśli się nie mylę, to Sławek pisał o lokalach użytkowych wynajmowanych na cele komercyjne (nie mieszkaniowe). Te lokale będą wynajmowane na długi termin, na cele mieszkaniowe.
      Co nie oznacza, że zakup takiego lokalu ma sens dla każdego – to przede wszystkim opcja dla osób, które są płatnikami VAT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kup Pomarańczową wolność finansową

 

Najnowszą książkę autorów bloga Fridomia i dołóż swoją cegiełkę do kupna mieszkania dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. I Ty możesz pomóc.

 

Książkę kupisz klikając tutaj.